حسين پوستچي پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکي تهران روز چهارشنبه در"نشست علمي پژوهشي ستاد مبارزه با مواد مخدر با موضوع هپاتيت c در معتادان مواد مخدر تزريقي" گفت : در دنيا 170 ميليون نفر مبتلا به ويروس هپاتيت c هستند که هر ساله يک ميليون نفر از اين بيماران جان خود را از دست مي دهند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، وي افزود: انتقال ويروس هپاتيت c از راههاي انتقال خون، رفتارهاي پرخطر، استفاده از سوزن مشترک و نيز انتقال خون از طريق خون مادر به جنين مي باشد و همچنين بيماران هموفيلي و تالاسمي بيشتر از سايرين در معرض ابتلا به اين بيماري هستند.
پوستچي اظهار داشت : از بين 100 نفر از کساني که به ويروس هپاتيت c مبتلا هستند، 15 درصد آنان بعد از 10 تا 15 سال دچار سرطان کبد مي شوند و اين در حالي است که اين بيماران از بيماري خود مطلع نمي باشند و در صورت انجام آزمايش و دانستن آنزيم بالا در کبد، متوجه وجود ويروس هپاتيت c در بدن خود مي شوند، متاسفانه اکثر بيماران مبتلا به سرطان کبد به علت خونريزي و عفونت در بدنشان فوت مي کنند.
پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين عنوان کرد: با توجه به تحقيقات انجام شده در زمينه بيماري هپاتيت c، اگر فردي دچار اين ويروس باشد، احتمال مبتلا شدن او به سرطان کبد نسبت به يک فرد معمولي 20 برابر است و اگر شخصي علاوه بر مبتلا بودن به ويروس هپايت c مصرف الکل هم داشته باشد احتمال ايجاد سرطان کبد در او نسبت به فرد معمولي 60 برابر خواهد بود.
پوستچي با اشاره به اين مطلب که احتمال آلوده شدن به ويروس هپاتيتc در آقايان نسبت به خانمها بيشتر است اذعان کرد: طي 10 سال اخير ميزان ابتلا به سرطان کبد رو به افزايش بوده است که عمده ترين دليل آن به خاطر مواد مخدر تزريقي است که طبق آمارها وجود هپاتيت مثبت در بين زندانياني که از وسايل (سرنگهاي) مشترک استفاده مي کنند 75 درصد و کسانيکه از وسايل غير مشترک استفاده مي کنند 52 درصد است.
به گفته وي فاکتورهايي همچون مدت زمان مصرف مواد مخدر، استفاده از سوزنهاي مشترک و زنداني بودن زندانيان موجبات ميزان آلوده شدن به ويروس هپاتيت c را در بين زندانيان افزايش مي دهد و هر چه ميزان مصرف مواد مخدر در ميان معتادان بيشتر باشد خطر ابتلا به اين بيماري بيشتر است.
وي راهکارهايي همچون برگزاري کلاسهاي آموزشي در اين زمينه و پخش داروهاي رايگان در ميان اين بيماران را از جمله تدابير کشورهاي غربي در جلوگيري از گسترش اين بيماري عنوان کرد و گفت: در ايران به منظور کاهش آثار زيان بار اين معضل، آموزش گروههاي پر خطر، توزيع سرنگهاي استريل و تشخيص درمان معتادان مواد مخدر تزريقي از اموري حياتي هستند.