بيماري هپاتيت به طوركلي به معني التهاب كبد است كه عضوي بسيار فعال در بدن به شمار مي‌آيد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، هپاتيت يا التهاب بافت كبد موجب آسيب به كبد و مختل كردن فعاليت آن مي‌شود.

به گفته متخصصان؛ اين اختلال يا التهاب به علل مختلفي به وجود مي‌آيد كه مهم‌ترين آنها آلودگي به ويروس‌هاي ايجاد كننده انواع هپاتيت از جمله هپاتيت‌هاي نوع a , b و c است. در اين ميان ويروس هپاتيت نوع c يكي از عوامل مهم ايجاد كننده اين بيماري محسوب مي‌شود. روند بيماري هپاتيت c معمولاً بدخيم‌تر از هپاتيت b است. تقريباً تمام موارد ويروسي به طور مزمن در خون باقي مي‌ماند و تنها 15 درصد به شكل ناقل درمي‌آيد و 85 درصد باقي مانده به علت فعال شدن ويروس، نياز به درمان پيدا مي‌كنند.

بر اساس اين گزارش، بسياري از بيماران مبتلا كه حدود 90 درصد را تشكيل مي‌دهند، فاقد علائم آشكار بيماري هستند و لذا از ابتلاي خود به هپاتيت مطلع نيستند.

همچنين در بيش از 70 درصد از موارد، اين بيماري مزمن شده و ويروس آن در خون باقي مي‌ماند، نيمي از اين ناقلان در صورت عدم تشخيص در طول زمان، مبتلا به بيماري‌هاي مهلكي مثل سرطان كبد يا سيروز كبدي مي‌شوند.

به گفته محققان، اگر در فردي علائم بيماري بروز كند، اين علائم عبارت از بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ، درد يا ناراحتي شكمي، تب و درد مفاصل هستند. از آنجا كه اين علائم در يك سرماخوردگي معمولي هم ديده مي‌شود در بسياري از موارد هپاتيت با يك سرماخوردگي ساده كه به خودي خود بهبود مي‌يابد، اشتباه گرفته مي‌شود. البته هپاتيت c در برخي از موارد حتي با زردي يا يرقان همراه مي‌شود، ولي زردي در هپاتيت c‌ بسيار كمتر از هپاتيت نوع a و يا هپاتيت b است.

درمان اصلي پيشنهادي براي هپاتيت c داروي "انترفرون آلفا" است كه به ميزان سه ميليون واحد و يك روز در ميان به صورت زيرجلدي تزريق مي‌شود.

همچنين "ريباويرين" به صورت قرص‌هاي 100 يا 200 ميلي گرمي براي اين بيماران تجويز مي‌شود و بيمار بين 800 تا 1200 ميلي گرم روزانه بايد از اين دارو مصرف كند. مدت درمان با انترفرون 48 هفته يا تقريباً يكسال است ولي با ريباويرين معمولا تا 6 ماه ادامه پيدا مي‌كند. البته لازم به ذكر است كه هر يك از اين داروها عوارض خاص خود را دارند.

هپاتيت c از طريق تماس با خون فرد آلوده به سايرين سرايت مي‌كند. بيشترين روش‌هايي كه در حال حاضر موجب سرايت بيماري مي‌شوند، استفاده از فرآورده‌هاي خوني كنترل شده و نيز استفاده از سرنگ‌هاي مشترك در معتادان است. احتمال سرايت ويروس هپاتيت c از طريق روابط جنسي كمتر است. از آنجا كه در ناقلان معمولا علائم بيماري بروز نمي‌كند، براي اطمينان مي‌توان به پزشك خانوادگي يا مراكز مشاوره مراجعه كرد و راهنمايي خواست.

بعلاوه در مواردي چون سابقه مصرف مواد مخدر تزريقي، دريافت خون يا فرآورده‌هاي خوني، سابقه پيوند اعضا و سابقه طولاني دياليز، بهتر است از پزشک براي انجام آزمايش خون درخواست كرد.