هپاتيت به معني بروز التهاب در كبد است و شايعترين نوع اين التهاب عفونتي است كه از يكي از 5 ويروس هپاتيت موسوم به e , d, c, b, a حاصل مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ‌تمام اين ويروس‌ها مي‌توانند سبب بروز بيماريهاي شديد با علائمي شوند كه چندين هفته به طول مي‌انجامد و شامل زردي پوست و چشم‌ها، كدر شدن ادرار، خستگي شديد، تهوع و استفراغ و دردهاي شكمي هستند. بنابراين ممكن است چندين ماه طول بكشد تا فرد بيمار پس از طي كردن پروسه درمان دوباره احساس سلامتي را به دست آورد.

طبق آمار سازمان جهاني بهداشت؛ سالانه سه تا چهار ميليون نفر در جهان فقط به هپاتيت نوع c مبتلا مي‌شوند كه در 70 درصد موارد، اين بيماري مزمن شده و مي‌تواند باعث بروز سيروز كبدي يا سرطان كبد شود.

پژوهشگران انگليسي در گزارشي كه اخيرا منتشر شده هشدار دادند: بيماري كبدي در طول يك نسل به مهمترين بيماري قاتل مردم انگليس تبديل خواهد شد و از اين حيث گوي رقابت را از سكته مغزي و بيماريهاي قلبي خواهد ربود.

محققان هشدار دادند: مهمترين عامل در شيوع بيماريهاي كبدي در انگليس چاقي و مصرف مشروبات الكلي است. همچنين يكي ديگر از عوامل مهم ابتلا به بيماريهاي كبدي ابتلا به هپاتيت است.

وزراي بهداشت اين كشور تاكيد كردند: با وجودي كه هپاتيت c يك بيماري قابل پيشگيري و علاج پذير است اما بي توجهي به آن باعث شده كه آمار قربانيان آن به طور سالانه افزايش پيدا كند. با اين روند كارشناسان بهداشتي اعلام كرده‌اند كه اطلاع رساني و مقابله با چاقي و الكل و سرمايه گذاري در زمينه مشاوره و درمان مي‌تواند در پيشگيري اساسي از بروز هپاتيت و بيماريهاي كشنده و خطرناك كبدي موثر باشد.