بيش از 10 ميليون نفر از معتادان تزريقي به هپاتيت c آلوده‌اند

اولين تخمين جهاني از ميزان عفونت با ويروس‌هاي هپاتيت در ميان مصرف‌کنندگان تزريقي مواد مخدر، نشان مي‌دهد حدود 10 ميليون از اين افراد به هپاتيت c و 2/1 ميليون نفر آنها به هپاتيت b آلوده هستند...به گزارش خبرگزاري فرانسه، پژوهشگران در گزارشي اعلام کردند هر دوي اين هپاتيت‌هاي ويروسي ناتوان‌کننده و بالقوه مرگبار هستند و مسوولان بهداشت عمومي بايد به تلاش‌هاي‌شان براي مقابله با انتقال خوني اين ويرو‌س‌ها و کاهش هزينه‌هاي درماني شدت بخشند. به گفته آنها، هزينه‌هاي بهداشتي و اقتصادي گسترش هپاتيت c يا hcv از راه مواد مخدر تزريقي ممکن است به همان اندازه هزينه‌هاي ناشي از ويروس ايدز (hiv) که به طريق مشابهي منتقل مي‌شود، يا حتي بالاتر از آن باشد.

نتايج اين بررسي که در نشريه پزشکي لنست منتشر شده است، نشان داد دو سوم کل افرادي که در جهان به «مصرف تزريقي مواد غيرمجاز» مي‌پردازند، در معرض hcv قرارگرفته‌ و به اين ويروس آلوده شده‌اند. حدود 80 درصد اين افراد آلوده به به عفونت‌هاي مزمن و 11 درصد آنها در طول 2 دهه، به سيروز مبتلا مي‌شوند که مي‌تواند باعث نارسايي کبدي و سرطان شود. در حال حاضر واکسني براي ويروس هپاتيت c وجود ندارد.

تعداد مصرف‌کنندگان مواد غيرمجاز آلوده به hcv - بر اساس وجود آنتي‌بادي هپاتيت c - در ميان 77 کشور مورد بررسي متفاوت و در 25 کشور شامل اسپانيا، نروژ، پاکستان، هلند، تايلند، مکزيک و... بين 60 تا 80 درصد بود. اين رقم در 12 کشور بالاتر از 80 درصد بود، از جمله ايتاليا، پرتغال، پاکستان، هلند، تايلند و مکزيک که 97 درصد از مصرف‌کنندگان تزريقي مواد در آنها به ويروس هپاتيت c آلوده بودند. بريتانيا، نيوزيلند و استراليا با اندکي بيش از 50 درصد، کمترين ميزان آلودگي را داشتند.

ويروس هپاتيت b يا hbv نيز مانند هپاتيت c مي‌تواند از راه داخل وريدي و راه تماس جنسي، از مادر به نوزاد منتقل شود.

350 ميليون نفر در جهان به طور مزمن به اين ويروس آلوده هستند و تقريبا همه آنها در دوران کودکي در معرض اين ويروس قرار گرفته‌اند. به همين دليل پژوهشگران مي‌گويند که واکسيناسيون همگاني نوزادان در مقابل هپاتيت b براي کنترل درازمدت اين ويروس تعيين‌کننده است. بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، hbv پس از استعمال دخانيات، مهم‌ترين عامل سرطان‌زا در انسان‌هاست. اين ويروس باعث سيروز و سرطان کبد مي‌شود و مسوول حدود 600000 مرگ در سال است. نتايج اين بررسي بر مبناي داده‌هاي جمع‌آوري‌شده از 59 کشور، ميزان آلودگي به hbv را در ميان مصرف‌کنندگان تزريقي مواد برآورد کرده است.

ميزان عفونت با اين ويروس در 21 کشور از 5 تا 10 درصد و در 10 کشور از جمله آمريکا بالاتر از 10 درصد بود. بيشترين ميزان آلودگي از کشورهاي ويتنام (20 درصد)، استوني (19 درصد)، عربستان سعودي (18 درصد) و تايوان (17 درصد) گزارش شده است.

نويسندگان اين گزارش مي‌گويند قيمت بالاي داروها، همان‌طور که در گذشته براي ويروس ايدز مطرح بود، مانع اصلي درمان هپاتيت‌هاي ويروسي است.