جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: هپاتیت - روشهای انتقال(مقالات)

 1. #1
  m6
  m6 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jul 2005
  ارسالها
  1

  پیشفرض هپاتیت - روشهای انتقال(مقالات)

  هپاتيت B جوانان را تهديد مي کند

  هپاتیت c:

  هپاتيت‌ها به شدت مسرى هستند. مهمترين راه انتقال بيمارى هپاتيت C از طريق تماس مستقيم با خون فرد بيمار و آلوده است. متأسفانه اين بيمارى در زندانها و در معتادان تزريقى آمار بالايى نشان مى‌دهد.‌ درمان بيمارى بسيار پرهزينه و مشكل است. مهمترين راه مقابله جلوگيرى از انتقال ويروس است.

  هپاتیت E:
  اين بيماري بيشتر در بالغين جوان ديده مي‌شود. در همه گيريها بيشتر مرگ و ميرها مربوط به زنان باردار است. عامل اين بيماري ويروس است. اين بيماري مانند هپاتيت A از طريق روده منتقل مي‌شود  ويروس هپاتيت چگونه به انسان سرايت مي کند ؟

  ويروس هپاتيت نوع (A) از ويروس هاي دستگاه گوارش است که از طريق مدفوع شخص بيمار به بيرون راه پيدا کرده و در اثر آلودگي آب ، موادغذايي و سبزيجات به انسان منتقل مي گردد. کودکان و نوجوانان به آلودگي با اين ويروس مستعدترند. ويروس هپاتيت ( بي ) از طريق تزريق خون و فرآورده هاي خوني آلوده يا در اثر تماس جنسي ويا در دوران بارداري از طريق مادر به جنين منتقل مي شود . ولي ويروس هپاتيت ( سي ) فقط از طريق خون آلوده قابل انتقال است .  هپاتيت ب:
  ويروس هپاتيت ب از طريق خون و فرآورده‌هاى خونى منتقل مي‌شود. مهمترين راه‌هاى انتقال از طريق ارتباط جنسى با فرد آلوده، از مادر به نوزاد، تزريق خون آلوده، تماس با سرنگ آلوده بخصوص در مورد معتادين تزريقى، تماس با وسايل تيز و برنده مثل قيچى يا تيغ سلمانى و يا وسايل خال‌كوبى غير بهداشتى است.

  وزارت بهداشت و درمان ايران مهمترين راه انتقال ويروس هپاتيت ب را در ايران از مادران آلوده به نوزادان معرفى مي‌كند. اين انتقال احتمال دارد زمان تولد در اثر تماس نوزاد با بدن مادر صورت گيرد. در حال حاضر تزريق واكسن براى نوزادان بلافاصله بعد از تولد اجبارى بوده و جزو برنامه‌هاى واكسيناسيون كشورى محسوب مي‌شود.

  اما مهمترين راه انتقال بيمارى طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانى از طريق رابطه جنسى با فرد آلوده است. اين بيمارى از طريق تماس‌هاى عادى و روزمره مثل دست دادن و يا در يك اتاق كار كردن انتقال پيدا نمي‌كند، اما به علت بالا بودن سطح آلودگى در برخي جوامع توصيه مي‌شود افراد خود را عليه هپاتيت ب واكسينه كنند. خوشبختانه واكسن هپاتيت ب بيش از 90 درصد فرد را در برابر هپاتيت ب ايمن مى‌كند

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  راه هاي انتقال هپاتيت چيست؟
  راه انتقال نوع A مثل سرماخوردگي از طريق تنفس، گوارش و دست دادن و امثال آن مي باشد.
  در مورد B و C راه هاي انتقال مشتركند و از راه سوزن، ابزار آلوده تيز و برنده مثل سرنگ و سوزن و تيغ اصلاح و مسواك و...، آميزش، اندوسكوپي، تزريق مواد مخدر، تزريق خون و محصولات خوني آلوده، از راه عرق بدن(اگر پوست زخم باشد و عرق وارد شود) دياليز يا پيوند با وسايل آلوده، خالكوبي، حجامت، سوراخ كردن گوش، خدمات پزشكي و دندانپزشكي در محل هاي نامطمئن و آلوده، يا هر اقدامي كه منجر به سوراخ شدن پوست با وسايل آلوده و غيراستريل شود.

  آقاي دكتر بعضي از خانواده ها نگرانند كه اگر ميهمان هپاتيتي (هپاتيت B) به خانه آنها بيايد ممكن است آنها هم مبتلا شوند. آيا بيماري از اين طريق هم ممكن است انتقال يابد و يا استفاده از استخر و مسايلي از اين قبيل مي تواند موجب انتقال شود؟ لطفاً توضيح بيشتري بفرماييد.
  هپاتيت B از طريق دست دادن، در آ غوش گرفتن، بوسيدن، و نشستن در كنار فرد آلوده و ساير تماس هاي معمولي منتقل نمي شود و حضور افراد آلوده در محيط هاي كار و اجتماع بلامانع است منتهي بايد اصول بهداشتي رعايت شود. در خصوص استخر نيز از اين طريق انتقال نمي يابد و جاي نگراني نيست. اگر ميهمان هپاتيتي باشد بستگي دارد به اينكه بيماري در چه فازي باشد.
  وقتي ميزان ويروس در خون بالا باشد آلودگي هم بالاست و بايد بيشتر احتياط كرد اما اينكه ظرفها را بجوشانند و يا وسايل بيمار معدوم شود نيازي نيست فقط شستشوي كامل ظرف هايي كه بيمار استفاده كرده با مايع ظرفشويي كافي است و يا اگر ميهمان چند روز اقامت داشته ملحفه و وسايل خواب و حوله و... بايد شستشوي كامل شود و در صورت مدت اقامت طولاني مي توانند با آزمايش خون در صورت نياز واكسن بزنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  راههاي انتقال هپاتيت B کدام است؟
  1- تولد از مادر آلوده به هپاتيت B
  2- تماس جنسي حفاظت نشده با فرد آلوده
  3- استفاده مشترک از ابزارهاي آلوده تيز و برنده مانند سوزن و سرنگ، تيغ و مسواک
  4- تزريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده
  5- اقداماتي مانند خالکوبي، حجامت، سوراخ کردن گوش، خدمات پزشکي و دندانپزشکي در مکان‌هاي نامطمئن و با وسايل آلوده و غير استريل

  هپاتيت B از چه راههايي انتقال نمي‌يابد؟
  هپاتيت B از طريق دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسيدن، نشستن در کنار فرد آلوده و ساير تماس‌هاي معمول انتقال نمي‌يابد. حضورافراد آلوده در محيط‌هاي کار و اجتماع بلامانع است.

  آيا ظرف غذاي فرد مبتلا به هپاتيت B بايد از بقيه جدا شود؟
  خير-برخلاف هپاتيت A، ويروس هپاتيت B از راه خون و فرآورده‌هاي خوني و ديگر ترشحات بدن منتقل مي‌شود، بنابراين فرد مبتلا به هپاتيت B احتياجي به ايزوله شدن ندارد و فقط بايد از تماس نزديک با خون و بقيه ترشحات او پرهيز کرد.


  در ايران شايعترين راه انتقال ويروس هپاتيت B کدام است؟
  در کشور ما شايعترين راه انتقال از مادر آلوده به نوزاد است.  راههاي انتقال هپاتيت C چيست؟
  - تزريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده
  - استفاده مشترک از ابزارهاي آلوده تيز و برنده مانند سوزن و سرنگ، تيغ اصلاح و مسواک
  - تماس جنسي حفاظت نشده با فرد آلوده
  - خالکوبي، حجامت، سوراخ کردن گوش، خدمات پزشکي و دندانپزشکي در محل‌هاي نا مطمئن و با وسايل آلوده
  - تولد از مادر آلوده به هپاتيت C


  23- شايعترين راه انتقال هپاتيت C در كشور ما كدام است؟
  درحال حاضر استفاده از سرنگ‌هاي مشترک بين معتادان تزريقي شايعترين راه انتقال در کشور ماست.  کدام ويروس هپاتيت از راه جنسي بيشتر منتقل مي‌شود؟
  ويروس هپاتيت B بيش از هپاتيت C از راه تماس جنسي منتقل مي‌شود. موارد هپاتيت C ناشي از تماس جنسي غالباً در افرادي که شرکاي جنسي متعدد دارند ديده مي‌شود.
  با توجه به شباهت راههاي انتقال هپاتيت و ويروس عامل بيماري ايدز، بسياري از مبتلايان به ويروس ايدز بطور همزمان به ويروس هپاتيت B وC هم آلوده اند، که اين امر موجب تشديد علائم و مشکلات بيماران و کوتاه تر شدن عمر آنان مي‌شود.  آيا تاتو‌ها باعث انتقال ويروس مي‌شود؟

  بله – انواع خالکوبي و تاتو بويژه اگر در مکان‌هاي سنتي و آلوده انجام شود، هپاتيت B و C را منتقل مي‌کند. در صورت تمايل به انجام تاتو حتما از وسايل يکبار مصرف و مکان‌هاي مطمئن استفاده شود

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت