جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 3 از 3 ابتداابتدا 123
نمایش نتایج 21 تا 23 از 23 مجموع

موضوع: مجله نوزادان( اخبار و گزارشات)

 1. #21
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رشد بعد از تولد كودك  رشد قبل از تولد تحت تأثير عوامل مادري قرار دارد. رشد بعد از تولد تحت تأثير عوامل خانوادگي- اجتماعي- اقتصادي ومحيطي است.

  وزن:
  وزن متوسط در زمان تولد حدود 3500 گرم يا 5/3 كيلوگرم است. از دست دادن وزن در 10- 7 روز اول زندگي به ميزان 10- 5% وزن زمان تولد اتفاق مي‌افتد. در حدود روز هفتم تا دهم بازگشت به وزن زمان تولد اتفاق مي‌افتد. در 5- 4 ماهگي وزن كودك دو برابر وزن زمان تولد مي‌شود و در يكسالگي وزن كودك سه برابر وزن زمان تولدش يعني حدود 10 كيلوگرم مي‌شود. متوسط افزايش وزن روزانه در 4- 3 ماه اول زندگي 30- 20 گرم و در باقيمانده سال اول زندگي 20- 15 گرم است. در بدن نوزادي كه سر موعد به دنيا آمده 25- 20% بافت چربي دارد كه 80% چربي آن زير پوست و 20% چربي آن در احشاء مي‌باشد. بعد از دوران نوزادي درصد چربي بدن كاهش پيدا كرده و تا دوران بلوغ ثابت باقي مي‌ماند. بزرگترين بافت بدن

  قد:
  قد متوسط كودك در زمان تولد 50 سانتي‌متر و در يكسالگي 75 سانتي‌متر است. رشد طولي نمايي از رشد متفاوت سر- تنه- و استخوانهاي پاها مي‌باشد. سريعترين دوران رشد سر بعد از هفته 28 حاملگي و توقف آن قبل از 3- 2 سالگي است. تنه از هفته 28 حاملگي رشد مي‌كند اما طويل شدن آن از 2 سالگي به بعد و در دوران بلوغ با سرعت كمتري ادامه مي‌يابد.

  دور سر:
  اندازه متوسط دور سر 5/32 سانتي‌متر در هنگام تولد است. در 4 ماه اول زندگي دور سر نوزاد 5 سانتي‌متر افزايش پيدا مي‌كند و از آن پس تا سن 18 سالگي 10 سانتي‌متر افزايش پيدا مي‌كند. اندازه دور سر پسرها بيشتر از دخترهاست.

  دور سينه:
  در موقع تولد قطر قدامي خلفي با قطر عرضي قفسه سينه برابر است ولي به مرور قطر عرضي بيش از قطر قدامي خلفي رشد پيدا مي‌كند.  *** اعضاي بدن نوزاد در بدو تولد
  بند ناف:
  بعد از تولد نوزاد بند ناف بريده شده و در محلي حدود 2-1 سانتي‌متر بالاتر از شكم نوزاد گيره‌زده مي‌شود و طي چند روز بعد بتدريج بندناف چروكيده شده تا 7 روز بعد از تولد كاملاً از بدن نوزاد جدا مي‌شود.

  ملاج:
  نوزاد در سر خود داراي مكانهاي بسيار نرمي مي‌باشد كه به آنها ملاج گفته مي‌شود. اين مكانها در واقع فواصل موجود بين استخوانهاي جمجمه مي‌باشند كه هنوز به طور كامل به هم جوش نخورده‌اند.

  موها:
  بعضي از نوزادان در هنگام تولد داراي موي زياد و بعضي ديگر طاس هستند ولي در هر حال موهاي اوليه پس از چند ماه كاملاً ريخته و موهاي جديد جاي آنها را خواهند گرفت.

  چشم:
  بعضي نوزادان سفيدپوست در هنگام تولد داراي چشماني به رنگ آبي- خاكستري مي‌باشند. رنگدانه‌هاي طبيعي در هنگام تولد در چشم نوزاد وجود ندارد و با گذشت چند هفته بعد از تولد به وجود مي‌آيند. ممكن است چشم كودك بتدريج در عرض چند هفته تا چند ماه تغيير رنگ دهد.

  دستگاه تناسلي نوزاد:
  در روزهاي اول بعد از تولد در نوزاد پسر دستگاه تناسلي و در نوزاد دختر پستانها مقداري بزرگ به نظر مي‌رسد. حتي در بعضي موارد ممكن است از پستانهاي نوزاد دختر شير ترشح شود و يا از دستگاه تناسلي وي ترشحاتي خارج شود كه اين موارد به علت هورمونهايي است كه منشأ آن از بدن مادر بوده و هنوز در جريان خون نوزاد موجود مي‌باشند كه در عرض چند روز بعد از زايمان اين هورمونها از جريان خون نوزاد پاك شده و كليه موارد مذكور از بين مي‌رود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #22
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك فوق تخصص زانو:
  عدم استفاده از ويتامين d در تغذيه كودكان باعث ابتلاي آنان به راشيتيسم مي‌شود
  فرد مبتلا به اين بيماري در آينده نياز به جراحي‌هاي پيچيده دارد

  نوزاداني كه با شير مادر تغذيه مي‌شوند در صورتي كه از ويتامين d به عنوان مكمل در تغذيه آنها استفاده نشود ممكن است به نرمي استخوان (راشيتيسم) مبتلا شوند.

  دكتر هادي مخملباف، فوق تخصص زانو و استاديار دانشگاه علوم پزشكي مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ـ منطقه خراسان - با بيان اين مطلب افزود: با توجه به اين كه نوزادان رشد سلولي بالايي دارند، ويتامين d موجود در شير مادر براي بافت استخواني در حال رشد نوزاد كافي نيست كه با استفاده از ويتامين d مكمل مي‌توان از بروز نرمي استخوان در نوزادان پيشگيري كرد.

  وي در خصوص علائم اين بيماري در نوزادان گفت: نرمي استخوان در نوزادان با علائمي همچون كم اشتهايي، بي‌قراري، كم وزني، نداشتن رشد كافي و نيز متورم شدن مفاصل بند دست و مچ پا بروز مي‌كند كه در صورت تشخيص به موقع با استفاده از دارو درمان مي‌شود.

  وي اظهار كرد: نرمي استخوان در نوجوانان به خصوص دختران 10 تا 12‌ ساله كه در حال گذراندن آخرين مرحله جهش رشدي هستند نيز ديده‌ مي‌شود كه در اين نوجوانان استخوان‌سازي كامل نيست و كلسيم روي بافت استخواني نمي‌نشيند.

  وي افزود: نرمي استخوان در تمام اندام‌هاي بدن بروز مي‌كند ولي در اندام‌هاي تحتاني مانند ساق پا كه وزن بدن روي اين اندام‌هاست با خارج شدن اندام از شكل عادي خود و با ايجاد پاي پرانتزي و ايكس ظاهر مي‌شود.

  مخملباف در ادامه گفت: در صورتي كه اين بيماري به موقع تشخيص داده نشود فرد در بزرگسالي درد زانو و آرتروز زودرس مي‌گيرد كه نياز به جراحي‌هاي پيچيده با هزينه‌هاي سنگين دارد.

  وي كم‌تحركي، تغذيه نامناسب، نرسيدن نور كافي آفتاب به پوست و پوشيدن لباس‌هاي مشكي را علل به وجود آمدن اين بيماري برشمرد و گفت: فعاليت‌هاي ورزشي و استفاده از غذاهاي حاوي ويتامين d از جمله گوشت و روغن ماهي و نيز رساندن نور آفتاب به بدن از بروز اين بيماري جلوگيري مي‌كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #23
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مراقبت از دندان‌هاي نوزادان  مترجم: مهتاب صفرزاده خسروشاهي
  منبع: http://www.bbc.co.uk

  شايد اندكي پس از تولد، نيش زدن دندان ها، اولين مشكل جدي والدين باشد؛ چرا كه نوزاد با تحولات رفتاري- جسمي چون تب، اسهال، آبريزش بيني و چشم، كج خلقي و... اين خبر را به والدينش مژده مي دهد! تشابه علايم سرماخوردگي با علايم روييدن دندان ها يكي ديگر از مشكلاتي است كه والدين با آن روبه رو هستند و در بسياري موارد نيز زماني كه والدين سرگرم درمان به اصطلاح سرماخوردگي نوزادشان هستند؛ به ناگاه مرواريد كوچكي را در دهان فرزندشان مي يابند! آن چه در پي مي خوانيد، نگاهي است به علايم روييدن دندان در نوزادان و نحوه مراقبت از دندان هاي شيري.


  نيش زدن و مشكلات آن
  بعضي از نوزادان با دندان متولد مي شوند و در بعضي نيز اولين دندان شيري حدود ۶ ماهگي نيش زده و در گروهي ديگر، تا حدود يك سالگي دنداني ديده نمي شود؛ كه اين تفاوت به مسايل مختلفي چون مسايل ژنتيكي، تغذيه مادر و... مرتبط است.
  گرچه همان طور كه گفتيم، سن نيش زدن دندان متفاوت است، اما در اغلب نوزادان حداكثر تا سن دو تا دو و نيم سالگي، دندان هاي شيري كامل شده و با ورود به سن ۶ سالگي، اولين دندان دائمي، ظاهر مي شود.
  نيش زدن دندان با علايمي چون تب- خفيف يا شديد- بدخلقي، بي اشتهايي، گريه كردن؛ بي خوابي و بيدار شدن هاي مكرر همراه با گريه، آبريزش بيني و آب دهان، اسهال و حالت هايي شبيه به سرما خوردگي و... همراه است. اين علايم گاه چنان شبيه به سرما خوردگي است كه والدين براي جلوگيري از شدت يافتن علايم، درمان دارويي را آغاز مي كنند. اما با توجه به تشابه علايم نيش زدن دندان و سرماخوردگي، لازم است تا پيش از هر اقدامي با پزشك مشورت كرد؛ چرا كه مصرف بعضي از داروها، به رشد دندان ها آسيب جدي وارد مي كند.
  علاوه بر علايمي كه برشمرديم، قرمز شدن و تورم لثه ها عاملي جهت كلافگي نوزاد و شدت گرفتن ناآرامي ها و گريه كودك است.
  يكي از علايمي كه كودك به صورت ناخودآگاه از خود بروز مي دهد، جويدن انگشتان است كه اين خود راهي براي آگاهي والدين از نيش زدن دندان هاي كودك است.

  چگونه نوزاد را ياري دهيم؟
  ۱- توجه كردن به نوزاد: از آن جايي كه نيش زدن دندان با علايمي ويژه و شبيه به سرماخوردگي همراه بوده و نوعي بيماري محسوب مي شود، لازم است تا والدين توجه ويژه اي به تغذيه و استراحت نوزاد داشته باشند.

  ۲- استفاده از ژل هاي دنداني: با مشورت پزشك مي توانيد از ژل هاي دنداني غيرشيرين (Suger-free) استفاده كنيد. اين ژل ها باعث بي حسي موضعي لثه ها و از بين رفتن حالت تورم، خارش و سوزش شده و تأثير به سزايي در تخفيف درد دارد. توجه كنيد اين ژل ها نبايد براي نوزادان پايين تر از ۴ ماه استفاده شوند.

  ۳- مصرف دارو: اگرچه مصرف دارو چندان توصيه نمي شود- اشاره كرديم كه بعضي از داروها به دندان آسيب وارد مي كنند- اما براي مصرف دارو حتماً بايد با پزشك مشورت كرد؛ اين نكته به ويژه درباره نوزاداني كه زودتر از موعد مقرر دندان در مي آورند، مهم است.

  ۴- استفاده از حلقه هاي دنداني: حلقه هاي دنداني (Teething ring) يا لاستيك هاي دنداني، در اشكال مختلف ويژه نوزادان طراحي شده است تا با جويدن و دندان زدن نوزاد به اين حلقه ها، خارش و سوزش لثه ها تخفيف پيدا كند. براي انتخاب اين حلقه ها، اطمينان از كيفيت آنها بسيار مهم است؛ اين حلقه هاي لاستيكي بايد از جهت نوع مواد مصرفي و رنگ به كار رفته در رنگ آميزي آنها مطمئن باشند.
  استفاده از تكه هاي نان، هويج پوست كنده، سيب، كرفس و... نيز توصيه مي شود اما بايد توجه داشت تا تكه هاي جدا شده از اين خوراكي ها باعث خفگي نوزاد نشود.

  مراقبت از دندان ها
  دندان هاي شيري ۲۰ عدد- ۱۰ دندان در فك بالا و ۱۰ دندان در فك پايين- است. اين دندان ها اگر چه دايمي نبوده و حداكثر ۵ سال- فاصله بين يك تا ۶ سالگي- كارايي دارند، اما مراقبت از آنها ضروري است، چرا كه پوسيدگي و شكستگي دندان ها نه تنها باعث اختلال در جويدن و هضم غذا مي شوند بلكه زمينه ساز خراب شدن دندان هاي دايمي نيز مي شود.
  اصولي ترين، مهم ترين و رايج ترين شيوه مراقبت از دندان ها مسواك زدن، حداقل ۲ بار در طول شبانه روز، يك بار صبح و يك بار پيش از خوابيدن است. هر چند كودكان از مسواك زدن سرباز مي زنند، اما والدين وظيفه دارند تا با نظارت دقيق و اتخاذ تدابيري مفيد، اين مشكل را برطرف كنند.

  براي اين منظور:

  - براي كودك، مسواك ويژه كودكان تهيه كنيد؛ اين مسواك ها نه تنها از جهت اندازه، جنس و كيفيت مطابق با سن كودك طراحي شده اند بلكه باعث ترغيب كودك به مسواك زدن مي شوند.

  - خمير دندان نيز بايد ويژه كودك خريداري شود؛ چرا كه خمير دندان كودكان از جهت طعم و بو متفاوت از خمير دندان بزرگسالان بوده و به جهت تفاوت در رنگ و عطر و طعم كودك را به مسواك زدن تشويق مي كند. در انتخاب نوع خمير دندان به ميزان «فلورايد» آن توجه كنيد.

  - زمان مسواك زدن فرزندتان را با مسواك زدن خودتان تنظيم كنيد؛ اين كار او را به مسواك زدن ترغيب مي كند.

  - تا پيش از زماني كه كودك خود بتواند مسواك بزند، دندان هاي او را مسواك بزنيد.

  - در نوزادان پس از نوشيدن شير، به ويژه پيش از درآمدن دندان ها، لثه هاي نوزاد را با پنبه آغشته به آب ولرم، شست وشو دهيد.

  - به شيوه تغذيه كودك توجه كنيد؛ مصرف شير پس از يك سالگي بايد با ليوان- نه با شيشه- صورت بگيرد چرا كه مكيدن شير باعث بد فرم شدن دندان ها و متمايل شدن آنها به سمت جلو مي شود.

  - به تغذيه كودك توجه داشته باشيد؛ اگرچه نمي توان مصرف شيريني، شكلات، نوشيدني هاي شيرين و... را ممنوع كرد؛ اما مي توان با اتخاذ تدابيري از مضرات مصرف اين خوراكي ها كاست. مثلاً پس از خوردن شيريني، خوردن سيب يا هويج را در برنامه غذايي كودك قرار بدهيد تا با اين شيوه ذرات باقي مانده شيريني از سطح و بين دندان ها خارج شده و PH دهان نيز تغيير كند تا فعاليت باكتري هاي عامل پوسيدگي دندان متوقف و مختل شود.

  - عادات تغذيه اي كودك را به سوي مصرف مواد غذايي بي ضرر، ميوه و سبزي و نوشيدني هاي بدون قند چون دوغ و... سوق دهيد. اين مسأله نه تنها مانع از پوسيدگي دندان مي شود بلكه از ابتلاي كودك به اضافه وزن نيز جلوگيري مي كند.

  و در پايان؛ نوع و شيوه تغذيه كودك از دوران جنيني و سپس مراقبت هاي دوران كودكي و بزرگسالي از مهم ترين عوامل حفظ سلامت دندان ها است... ...
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت