جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 15 مجموع

موضوع: ماساژ نوزادان

 1. #1
  آرمیتا آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jan 2006
  ارسالها
  14

  پیشفرض ماساژ نوزادان

  با سلام و خسته نباشيد
  ممکن است روشهای ماساژ نوزادان را توضيح دهيد.
  با تشکر

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ شيرخواران
  تعويض پوشك  شما مي‌توانيد يك يا دو بار در روز زماني كه پوشك كودكتان را عوض مي‌كنيد: او را ماساژ دهيد. وقتي نوزاد را تميز مي‌كنيد، و قبل از اينكه او را پوشك كنيد، با استفاده از روغن يا بدون آن، شكم، پاها و كف پاي نوزاد را نوازش كنيد. همچنان كه نوزاد بزرگ‌تر مي‌شود و ديگر براي يك ماساژ كامل آرام نمي‌ماند، مي‌توان با اين روش كودك را ماساژ داد. اما بهتر است بدانيد كه كم‌كم، نوزاد ديگر براي اين كار هم آرام نمي‌ماند. بنابراين بهتر است ظرف مدت چند روز از تعداد ماساژ‌هاي كم شروع كرده و آنها را افزايش دهيد. روز اول از چند نوازش روي شكم و ران‌ها شروع كنيد و اگر نوزاد آرام ماند، كم‌كم نوازش‌ها را اضافه كنيد. اگر نوزاد لگد مي‌زند، مي‌چرخد يا به شيوه ديگري اجازه ماساژ را به شما نمي‌‌دهد لازم نيست ادامه دهيد. را‌ه‌هاي ديگري هم براي انتقال تماس محبت‌آميز شما به نوزاد و برقراري ارتباط با او وجود دارد. در ضمن توصيه مي‌كنيم براي جلب توجه كودكتان و براي آرام نگهداشتن او، صداهاي سرگرم‌كننده در بياوريد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ماساژ شيرخواران - 2
  ▲تعويض پوشك
  ماساژ شكم
  كف دستتان را روي شكم نوزاد قرار دهيد. با يك فشار ملايم، با كف دستتان دايره‌هايي را در جهت عقربه‌هاي ساعت روي شكم نوزاد رسم كنيد. در اين حالت انگشتان شما مانند شانه از روي قفسه سينه نوزاد رد مي‌شوند. اين كار را 2، 3 با ر ً يا هر چند با ركه نوزاد لذت مي‌برد ً ادامه دهيد. وقتي نوزاد به شما لبخند مي‌زند، شما هم به او لبخند بزنيد.

  ماساژ پاها
  )1 مچ پاي نوزاد را در يك دست خود گرفته و زانوي او را خم كنيد. با دست ديگرتان پاي او را نگه داريد؛ به‌طوري كه انگشتانتان روي پا و شستتان زير پا قرار بگيرد. با فشا ر ملايم كل پا را تا پنجه به اين شكل نوازش دهيد. اين كار را براي هر پا 2 تا 3 بار تكرار كنيد.
  )2 مچ پاي نوزاد را در يك دست بگيريد. دست ديگرتان را روي قسمت بالايي ران قرار دهيد. مطابق شكل 2 ران نوزاد را به شكلي در دست بگيريد كه شستتان رو قرار گرفته و انگشتانتان به سمت بالا اشاره كنند. از بالاي پا تا مچ به همين صورت نوازش كنيد. حالا با همين دست مچ پا را نگه داشته و با دست ديگرتان مانندحركت قبل، نيمه ديگر ران را نوازش كنيد. اين كار را براي هر پا 2، 3 بار تكرار كنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مراقبت‌هاي روزمره - 3
  ماساژ پس از حمام
  نوازش جلوي بدن
  كودك را روي پشت بخوابانيد. دستتان را به طور افقي روي قسمت بالاي سينه نوزاد قرار دهيد و به سمت پايين نوازش دهيد تا وقتي كه دستتان به پايين شكم نوزاد برسد. قبل از اينكه دستتان را بلند كنيد دست ديگر تان را روي نقطه شروع بگذاريد وبه همين ترتيب نوازش دهيد. اين كار را به صورت منظم و ريتم دار، چند بار انجام دهيد.‌

  نوازش پشت بدن
  اگر نوزادتان روي شكم مي‌خوابد، نوازش‌هاي پشت را مانند دستورات گذشته اجرا كنيد.اگر او مي‌خواهد كه بنشيند، بايد به حفظ وضعيت او كمك كنيد چون نوازش‌هاي محكم، ممكن است باعث خم شدن او به جلو شوند. براي اين كار يك دستتان را مطابق شكل روي سينه نوزاد گذاشته و با دست ديگر پشت او را به شكل منظم و ريتم‌دار نوازش كنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  مهدی طالبی آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  ارسالها
  7

  پیشفرض

  سلام
  ماساژ
  تذکر: قبل از شروع به خواندن یادداشت‌های زیر به این نکته توجه داشته باشید که این جزوه احتمالاً نیاز به آموزش عملی دارد و این یادداشت‌ها صرفاً به خاطر یادآوری در اختیار شما قرار گرفته است.
  تحلیل روانشناسانه
  ماساژ قدرت فراوانی در انتقال عشق، علاقه، درک و توجه شما به کودک و کودک به شما دارد. اما بهتر است منافع ماساژ به تفکیک زیر ارائه شود.
  منافع ماساژ برای کودکان
  احساس امنیت، سلامت و تندرستی کل بدن، رشد جسمی و تقویت عضلانی، مهارت‌های اجتماعی، تسکین درد، کم نمودن گریه، بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی، تقویت عزت نفس و ...
  منافع ماساژ برای والدین
  آرامش، راحتی و لذت، حساس شدن نسبت به کودک، ایجاد اعتماد به نفس، ایجاد ارتباطی قوی تا پایان عمر میان والدین و فرزند و ...
  و اما شروع کار
  برای شروع کار نیاز به روغن دارید. برای این منظور روغن‌های طبیعی مثل روغن گنجد، بادام، زیتون و ... بهترند. زیرا بو ندارند و کمتر حساسیت ایجاد می کنند. برای آزمون حساسیت پوست، مقداری روغن روی مچ دست نوزاد مالیده مدت نیم ساعت صبر نمایید. اگر حساسیت وجود داشته باشد خود را نمایان می کند.
  یادمان باشد برای شروع، ابتدا باید چند روز متوالی ماساژ را تکرار کرد تا هم نوزاد و هم ماساژ دهنده به این کار عادت نمایند. بهترین زمان برای شروع یک ساعت پس از خوردن شیر است. نوزاد نیز باید کاملاً سر حال باشد. یادمان باشد نوزادان از بدو تولد احساسات ما را درک می‌کنند. پس کسی که ماساژ می‌دهد نیز باید کاملاً شاداب باشد.
  حالا حوله نرم نوزاد را در اتاقی با دمایی حدود 22 درجه سانتی گراد (دمایی که با یک پیراهن آستین کوتاه سرد نباشد) پهن نموده و لباس‌ها و پوشک بچه را از کودک جدا نمایید. اگر فضا بدون سر و صدا و آرام باشد، هم نوزاد و هم ماساژ دهنده بیشتر لذت خواهند برد.
  انتخاب وضعیت مناسب نشستن
  ترتیب روش‌های زیر اولویتی ندارد؛ هر حالت که خود راحت‌ترید همان گونه بنشینید. اگر از حالتی خسته شدید، حالت نشستن خود را تغییر دهید. یادمان باشد موقع ماساژ، کمر خود را صاف نگه دارید.
  1 – زانو زدن
  روی زمین بنشینید و زانو بزنید. برای راحتی بیشتر می‌توانید زانوانتان را روی حوله کودک که برای ماساژ وی پهن نموده‌اید بگذارید و بالشی را بین نشیمنگاه و پاهای خود قرار دهید.
  2 – چهار زانو نشستن
  چهار زانو روی بالش بنشینید و کودک را روبروی خود بخوابانید.
  3 – با پاهای باز و دور از هم
  روی بالشی بنشینید، در حالی که پاهایتان را در دو طرف کودک کاملاً باز نموده‌اید. تذکر آنکه ممکن است برای صاف نگه داشتن کمر به دو بالش نیاز داشته باشید.
  حالت نشستن برای ماساژ نوزادان
  به دیواری تکیه داده و به حالتی بنشینید که کف پاهایتان به زمین چسبیده و زانوانتان بالاتر از زمین باشد. (حالت پاها باید به شکل عدد 8 فارسی باشد.) در این حالت حوله را روی پاهایتان پهن نموده نوزاد را روی پاهایتان بخوابانید.
  ماساژ جلوی بدن
  دستان خود را به روغن آغشته نمایید. با کودک خود صحبت کنید و همیشه لبخند روی لبانتان باشد. هر جا که کودک شروع به گریه کردن نمود وی را بغل کرده و آرام کنید، سپس به ماساژ ادامه دهید. (تذکر: مراحل زیر باید به ترتیب آنجام شود.)
  1 – حرکات چرخشی، با کف دست در طول قفسه سینه
  دست‌هایتان را روی شکم کودک قرار دهید. کف دست را طوری روی پوست کودک قرار دهید که انگشتانتان به سمت بالا و کف دست به سمت پایین باشد (نوک انگشتان باید در منتهی‌الیه قفسه سینه باشد.). هر دو دست را به آرامی و هماهنگ از بالای قفسه سینه به طرف شانه‌ها بکشید. انگشتان را روی شانه‌ها حلقه نموده و دست را روی بازوها بکشید و بازوها را در دست نگه دارید.
  2 – حرکات ماساژ روی دست‌ها
  حرکت ماساژ را از بازوها به طرف پایین تا مچ‌ها و انگشتان ادامه دهید. هر دو دست باید هماهنگ کار کنند.
  حرکت یک و دو را با کمی فشار چند بار تکرار نمایید تا دستان کودک کاملاً صاف و رها شود.
  3 – دست‌ها را بفشارید
  انگشت سبابه و شست هر دو دست را کنار هم دور بازوی چپ کودک حلقه کنید. در حالی که فشار می‌دهید، آرام دستهایتان را در جهت مخالف بچرخانید. از روغن به مقدار کافی استفاده کنید تا انگشتانتان به راحتی دور دست کودک بلغزد. این کار را تا مچ با کشش کمی انجام دهید.
  حالا نوبت دست راست است. همین کار را بر روی دست راست نیز انجام دهید. در مجموع دو بار روی هر دست ماساژ را انجام دهید.
  4 – کف دست کودک را باز کنید.
  برای این کار (علی الخصوص برای نوزادان) مچ دست کودک را گرفته تا دستش را باز کند. اگر باز نکرد با دست دیگرتان کنار انگشت کوچک دست نوزاد را تحریک نمایید تا نوزاد دستش را باز کند.
  5 – کشیدن انگشتان
  مچ دست کودک را در حالی که کف دست به طرف شماست بگیرید. با انگشت سبابه و شست دست دیگرتان هر انگشت کودک را از مفصل چسبیده به دست به طرف نوک انگشت با فشار کمی بکشید. یک بار کشش برای هر انگشت کافی است. این کار را با دست دیگر نیز انجام دهید.
  ماساژ سینه
  6 –دور سینه را حرکت چرخشی انجام دهید
  انگشت وسط و سبابه هر دو دست را در مرکز قفسه سینه کودکتان قرار دهید. انگشتان هر دو دست را به طور هماهنگ در اطراف سینه‌های کودک به صورت چرخشی حرکت دهید و دوباره دست را به طرف مرکز سینه بیاورید. این کار را چندین بار تکرار کنید.
  وقتی قفسه سینه را ماساژ می‌دهید اندازه چرخش‌های دور سینه را کم و زیاد کنید. این کار سبب می‌شود بتوانید تا آنجا که ممکن است قسمت بیشتری از قفسه سینه را ماساژ داده و لمس کنید.
  ماساژ شکم
  7 – حرکت‌های چرخشی با تمام کف دست تا پایین شکم
  یکی از دست‌هایتان را به طور افقی روی شکم کودک درست در زیر قفسه سینه قرار دهید. به آرامی به طرف پایین شکم ماساژ دهید. سپس دست را از روی شکم بردارید. درست قبل از اینکه تماس دست با بدن کودک قطع شود دست دیگر را در قسمت بالای شکم مثل قرار دهید و به سمت پایین پیش ببرید. این کار را در حالی که همواره یکی از دست‌هایتان بر بدن کودک قرار دارد و در تماس با آن است، چند بار تکرار کنید.
  8 – حرکت‌های چرخشی کودک در اطراف ناف به بیرون
  دو انگشت یکی از دست‌ها را نزدیک به ناف آرام فشار و حرکت چرخشی دهید. فشار را قطع کنید و انگشتانتان را دور ناف به آرامی حرکت دهید و این کار را چند بار تکرار کنید. این کار را در جهت عقربه‌های ساعت و به آرامی با حرکت مارپیچی به طرف بیرون انجام دهید تا به قسمت کشاله داخلی سمت راست برسید. حالا حرکت دایره‌ای را با کف دست در حالی که انگشتان به طرف بالاست به دور شکم چند بار تکرار کنید.
  ماساژ پا
  9 – حرکات چرخشی با تمام کف دست، در قسمت ران‌ها
  مچ پای کودکتان را با یک دست بگیرید. دست دیگر را به طور افقی در قسمت بالای ران قرار دهید. به طوری که انگشتان به طرف داخل قرار گیرد. مچ دستتان را به طرف بیرون بچرخانید. انگشتانتان را در قسمت پشت پا مثل بادبزن باز کنید تا در حالی که شستتان به سمت بالا قرار دارد و بقیه انگشتتان به سمت پایین ران را نگه دارید. بعد از این حرکت بلافاصله حرکت بعدی را انجام دهید.
  10 – حرکات چرخشی با تمام کف دست، در قسمت ساق پاها
  قسمت بیرونی پا را به طرف پایین تا مچ ماساژ دهید. مچ پا را همچنان در دستتان نگه دارید و دست دیگرتان را که آزاد است دوباره در ناحیه شروع قرار دهید به طوری که انگشتانتان با طرف بیرونی پا قرار گیرد. مچ دستتان را به سمت داخل بچرخانید و به طرف پایین حرکت دهید تا اینکه قسمت داخلی پا را نیز به همان صورت ماساژ دهید. حرکت‌های 9 و 10 را چندین بار روی هر پا تکرار کنید.

 6. #6
  مهدی طالبی آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  ارسالها
  7

  پیشفرض

  11 – پیچاندن عضلات پا
  هر دو دست را در کنار هم روی یکی از ران‌های کودکتان قرار دهید و به دور ران او بپیچانید. فشار آرامی وارد کنید. دست‌هایتان را خیلی آرام در جهت مخالف هم و در حالی که فشار می‌آورید بچرخانید. این کار را تا پایین پا انجام دهید و همراه با آن به آرامی پا را بکشید. هنگامی که انگشت شست و اسبابه به مچ پا رسید کار را به اتمام برسانید. این کار را دو بار روی هر پا تکرار کنید.
  12 – حرکات چرخشی روی کف پا
  مچ پای کودکتان را در حالی که زانویش خمیده است و انگشتان پایش به سمت بالا قرار دارد در یک دست بگیرید. شست دست دیگر را در مرکز کف پای کودک نزدیک به پاشنه قرار دهید. با فشار آرامی یک حرکت چرخشی آرامی ایجاد کنید. این حرکت را به سمت بالا از مرکز پا تا قسمت انتهای انگشتان پا تکرار کنید. این کار را دو بار روی هر دو پا انجام دهید.
  13 – حرکات چرخشی بر کناره‌های کف پا
  پای کودک را همچنان با یک دست بگیرید. در حالی که زانو خمیده و انگشتان پا به سمت بالاست. شستتان را روی کف پا درست در زیر انگشت کوچک وی و انگشت سبابه را روی همان ناحیه پا بگذارید. آن دو انگشت را فشار دهید و در همین زمان یک حرکت چرخشی کوچک ایجاد کنید. انگشتتان را کمی به طرف پایین و کنار پا بکشید و این حرکت را تکرار کنید. این کار را ادامه دهید تا به پاشنه برسید و بعد همین حرکت را برای ماساژ طرف دیگر همان پا به کار برید. این کار ار دو بار روی هر پا انجام دهید.
  14 – ماساژ زردپی آشیل
  نرمه پشت پای کودکتان را در حالی که زانو خمیده است در یک دست بگیرید. آنگاه انگشت سبابه و شست دست دیگرتان را روی دو طرف استخوان مچ پا قرار دهید. در حالی که پا را به آرامی ماساژ می‌دهید به طرف پاشنه پا حرکت کنید.این کار ار چهار بار انجام دهید و روی پای دیگر حرکت را تکرار کنید.
  15 – ماساژ قسمت‌های مختلف پا
  در حالی که زانو خم است مچ پا را با دست بگیرید. شست دست دیگرتان را روی سطح پا و در کنار مچ پا قرار دهید و انگشت اشاره را کف پا بگذارید. پا را به آرامی فشار دهید و در همین حین دست را از روی پا به سمت پایین بکشید و تا انگشتان ادامه دهید.
  16 – کشیدن انگشتان پا
  مچ پای کودکتان را با یک دست نگه دارید. با استفاده از انگشتان سبابه و شست دست دیگر انتهای شست پا را فشار دهید. سپس این انگشت را به طرف نوک پا بکشید. این کار را روی هر یک از انگشتان دیگر و پای دیگر انجام دهید.
  اتمام حرکات در قسمت جلوی بدن
  17 – حرکات چرخشی با تمام دست در طول بدن
  دست چپتان را روی شانه چپ کودک قرار دهید. از تمام دستتان برای ایجاد حرکتی مورب در طول قفسه سینه و شکم تا کشاله ران راست کودک استفاده کنید. این حرکت را تا مچ پا ادامه دهید. قبل از جدا شدن دست چپ با دست راستتان همین حرکت را در جهت مخالف انجام دهید. این حرکت باید محکم باشد، نیز دو بار اجرا شود.
  ماساژ پشت
  کودک را روی شکم بخوابانید. چون شما را نمی‌بیند، ممکن است ناراحت شود. پس با کودکتان صحبت کنید.
  18 – حرکت چرخشی با تمام کف دست به سمت پایین روی پشت
  یکی از دستانتان را به طور افقی در قسمت بالای کمر و زیر گردن کودک قرار دهید. سپس دست را به آرامی به طرف خود تا نشیمنگاه حرکت دهید. قبل از جدا شدن دستتان با دست دیگر حرکت را تکرار کنید. (یک حرکت دورانی ایجاد کنید). این کار را چندین بار ادامه دهید.
  19 – ماساژ شانه‌ها
  دست‌ها را به دور شانه‌ها بگذارید و به طرف دست‌ها حرکت دهید. از تمام کف دستانتان استفاده کنید. این حرکت را چند بار انجام دهید.
  20 – حرکات چرخشی کوتاه در طول ستون فقرات به طرف پایین
  شست‌های هر دو دست را در طرفین ستون فقرات زیر گردن قرار دهید. حرکات چرخشی کوچکی به طرف پایین تا نشیمنگاه ایجاد کنید. مراقب باشید دستان شما روی ستون فقرات نباشد.

 7. #7
  مهدی طالبی آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  ارسالها
  7

  پیشفرض

  21 – کشیدن پهلوها
  دست‌هایتان را در جهت مخالف یکدیگر به طور افقی روی کمر کودک قرار دهید. آرنج‌ها را خم نموده و هر دست را به طرف پهلوها حرکت دهید. حرکت دست‌ها به عقب و در راستای افقی باشد. حالا به طور هماهنگ دست‌هایتان را به جای اولیه باز گردانید. در حین حرکت، حرکات کوچک در راستای ستون فقرات کودک نیز داشته باشید تا تمام قسمت‌های پهلو و ستون‌فقرات ماساژ داده شود. این حرکت را چند بار انجام دهید.
  22 – حرکات بزرگ در طول پشت و شانه‌ها
  دست راستتان را روی شانه چپ و دست چپتان را در قسمت راست بالای نشیمنگاه قرار دهید. دست راست را به طرف قسمت راست بالای نشیمنگاه حرکت داده همزمان دست چپ را به طرف چپ برده و به طرف شانه راست حرکت دهید. در ادامه به شانه چپ بروید. با دست راست نیز همین حرکت را انجام دهید. (هر دو دست حرکتی مثل هشت انگلیسی 8 به دنبال هم دارند.) حرکت را چند بار تکرار کنید.
  23 – ماساژ دنبالچه (انتهای ستون فقرات)
  کف دستتان را مستقیماً در بالای باسن کودک روی دنبالچه قرار دهید. خیلی ملایم در جهت حرکت عقربه‌های ساعت با فشاری آرام حرکت را چند بار انجام دهید.
  24 – ماساژ باسن
  کف دو دست را روی باسن گذاشته به طور هماهنگ دست راست در جهت عقربه‌های ساعت و دست چپ در جهت خلاف عقربه‌های ساعت با فشار بچرخانید.
  ماساژ پاها
  25 – حرکات چرخشی با تمام کف دست از بالا به پایین پاها
  بعد از اتمام ماساژ باسن یک دست را محکم به طرف پایین تا مچ پا بکشید. سپس با دست دیگر پای دیگر را ماساژ دهید. همواره یک دست باید در تماس با بدن کودک باشد. حرکت را چند بار تکرار کنید.
  انتهای حرکات ماساژ پشت
  26 – حرکات چرخشی با تمام کف دست از بالا تا پایین در طول تمام بدن
  دست چپ را روی شانه راست کودک قرار داده و به طور مورب حرکت نموده و به پای چپ بروید و تا مچ پا حرکت را ادامه دهید. قبل از رسیدن به مچ پا همین حرکت را در جهت عکس با دست راست انجام دهید. همواره یکی از دستانتان به بدن کودک تماس داشته باشد. حرکت را چند بار تکرار کنید.
  ماساژ سر و صورت
  27 – ماساژ سر و فک‌ها
  دستانتان را دور سر کودک قرار دهید، به طوری که دو انگشت اشاره دو دست در محل رویش مو باشد. دو دست را به طور هماهنگ به پشت سر کودک ببرید. سپس دست‌ها را به روی گوش‌ها برده و ادامه مسیر تا چانه را با انگشتان حرکت کنید تا در محل چانه به هم برسند. حرکت را چند بار تکرار کنید.
  ماساژ صورت
  28 – کشیدن پیشانی و شقیقه‌ها
  شست‌هایتان را در محل رویش مو در وسط پیشانی قرار دهید و به طور افقی به طرفین صورت حرکت کنید. همین کار را با پایین آوردن محل شروع حرکت در تمام قسمت پیشانی انجام دهید. گویی چند خط موازی روی پیشانی بکشید. در انتهای آخرین مسیر یعنی بالای ابروها به شقیقه‌ها می‌رسید. روی شقیقه‌ها چند حرکت چرخشی داشته باشید.
  29 – ماساژ گونه‌ها
  شست‌هایتان را در دو طرف بینی قرار داده به طرف کنار صورت در قسمت بالای استخوان گونه‌ها حرکت دهید. همین حرکت را پایین استخوان گونه‌ها نیز انجام دهید. حرکت را چند بار تکرار کنید.
  30 – ماساژ فک
  دو شستتان را در کنار هم روی گودی بالای لب کودک قرار دهید. با حرکات چرخشی آرام به طرف انتهای استخوان فک بالا و تا کنار گوش‌ها ادامه دهید. حالا شست‌هایتان را در نقطه مرکزی زیر لب قرار داده و حرکت را تکرار کنید. حرکت را چند بار تکرار کنید.
  31 – ماساژ گوش‌ها
  گوش‌ها را کمی با فشار بمالید. به این ترتیب که لبه بیرونی بالای گوش را بین دو انگشت اشاره و شست بگیرید. در این حالت حرکت چرخشی کوچکی به طرف پایین لبه بیرونی گوش بدهید.
  32 – ماساژ چانه
  از مرکز چانه شروع کنید. گوشت و نرمی چانه را بین شست و انگشت اشاره نگه دارید و به آرامی فشار دهید. در طول فک پایین این حرکت را تا گوش تکرار کنید. سپس این حرکت را در طرف دیگر چانه انجام دهید. هر دو طرف را با دو دست نیشگون‌هایی نرم بگیرید.
  33 – اتمام حرکات ماساژ
  برای اتمام کار حرکت 27 را مجدداً تکرار کنید.

 8. #8
  مهدی طالبی آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  ارسالها
  7

  پیشفرض

  حرکات کششی
  پس از انجام ماساژ ماهیچه‌های بدن کودک گرم و آماده برای حرکات کششی شده است. بدانید، حرکات کششی بعد از ماساژ به مراتب اثرات بیشتری نسبت به همین حرکات بدون ماساژ دارد. برای این کار نیازی به روغن ندارید. صحبت کردن موقع ورزش کودکان را هرگز فراموش نمایید.
  کشش دست‌ها
  1 – کشیدن دست‌ها
  مچ دستان کودک را از پشت گرفته به طوری که شست‌هایتان در کف دستان کودک باشد. دست‌ها را با کشش ملایم به طرفین بدن کودک به حالتی که دستان با بدن زاویه قائمه داشته باشد، بکشید و کمی صبر کنید. دست‌های کودک را بر روی سینه‌اش (یک دست رو و یک دست زیر) بیاورید. کمی صبر کنید. دوباره دستان را به طرفین برده و بعد این بار با تغییر زیر یا رو بودن دستان حرکت را تکرار کنید. این کار را به آرامی با کشش مناسب چند بار تکرار کنید.
  2 – چرخاندن دست‌ها به طرف بالا و پایین
  دوباره دست‌های کودک را به طرفین بکشید. این بار ساعدهای کودک را بگیرید و دست را از آرنج به طور قائم به طرف بالا خم کنید. در این حالت دست‌های شما باید به حوله بچسبد. حالا با حفظ زاویه، دستان کودک را به طرف پایین بیاورید. این بار باید دستان کودک به حوله بچسبد. این کار را چند بار تکرار کنید.
  کشش پاها
  3 – فشار روی ساق پاها
  مچ‌های هر دو پای کودک را با دو دست بگیرید و پاهای کودک را روی شکم کودک خم کنید به طوری که ساق پاها روی هم باشد. حالا دو ساق پاهای کودک را با یک دست گرفته و به طرف شکم به آرامی فشار دهید. به طور ممتد فشار را کم و زیاد تکرار کنید. پس از چند بار تکرار جای پاها را عوض کرده حرکت را تکرار کنید. این کار ار چند بار تکرار کنید.
  کشش همزمان دست و پا
  4 – کشش و خمش اعضای بدن
  با دست راست مچ دست چپ کودک و با دست چپ مچ پای راست کودک را بگیرید و دست و پا را تقریباً به حالتی که در یک خط راست قرار گیرند بکشید. حالا دست و پا را بر روی شکم جمع نموده به حالتی که ساعد دست و ساق پا موازی یکدیگر قرار گیرند. سپس دوباره با دست و پا را به طرف خارج کشید. این بار دست چپ کودک را روی پای چپ او آورده اما پا مثل قبل روی شکم جمع شود. دوباره دست و پا را به طرفین بکشیدو این دو حرکت را تکرار کنید. پس از چند تکرار همین کارها را با دست و پای مخالف دیگر انجام دهید.
  اتمام حرکات ماساژ و کشش
  5 – برای اتمام کار حرکت 17 ماساژ را مجدداً تکرار کنید.

 9. #9
  مهدی طالبی آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  ارسالها
  7

  پیشفرض

  پرسش و پاسخ راجع به ماساژ
  1 – موارد منع ماساژ کدام است؟
  موقع تب و سرماخوردگی ماساژ توصیه نمی‌شود؛ البته در آغوش گرفتن کودک در این موقع برایش بسیار لذت‌بخش است. در موقع بریدگی یا کوفتگی محل مورد نظر (محل بریدگی یا گوفتگی) نباید ماساژ داده شود؛ اما دیگر مواضع بدن منعی برای ماساژ ندارد. ماساژ بعد از عمل جراحی نیز باید با اجازه پزشک جراح انجام شود.
  2 – آیا ماساژ خواص درمانی هم دارد؟
  بلی؛ در اینجا فقط به ذکر برخی موارد اشاره می‌شود. برای درمان اضطراب، دلدرد، یبوست، گریه متوالی و ... ماساژ می‌تواند مفید باشد.
  قولنج، باد و دلدرد: در این مورد نوزاد زیاد گریه می‌کند. پس ابتدا او را آرام نمایید. مکیدن بسیار برای نوزادان آرامش‌بخش است. انگشت کودک یا والدین (البته باید شسته باشد) یا سینه مادر بسیار می‌تواند مفید باشد. البته حتماً باد گلوی کودک باید گرفته شود. یادتان باشد ماساژ بلافاصله بعد از شیردهی جایز نیست. دادن آب جوشیده با قاشق (البته با اجازه پزشک) به خروج باد از طریق گلو کمک می‌کند. راه دیگر آرام نمودن نوزاد آن است که نوزاد را از روی شکم به روی ساعدتان بخوابانید و حرکات آرامی به دستتان دهید. و اما حراکات ماساژی که باید انجام شود:
  - کودک را به پشت بخوابانید. دو کف دست خود را به گونه‌ای در کنار شکم کودک (در یک طرف) قرار دهید که انگشتانتان رو به زمین باشد. حالا دو دست را با فشار ملایم به طرف وسط شکم بیاورید. حالا این کار را با طرف دیگر شکم نیز انجام دهید. این کار را چند بار تکرار کنید.
  - حرکت 8 ماساژ را اجرا نمایید.
  - حرکت دوچرخه: پایین دو ساعد پاها را با دو دست گرفته و پاها را به طرف شکم به طور دوچرخه حرکت دهید. پس از چند بار حرکت دوچرخه این بار دو پا را موازی هم همزمان به داخل شکم فشار دهید.
  - حرکت 23 ماساژ را انجام دهید.
  گریه دائم: قبل از شروع ماساژ تذکر این نکته لازم است که تا به حال هیچ کودکی از گریه نمرده است. پس اگر کودکتان زیاد گریه می‌کند، او را به فرد دیگری بسپارید و خود استراحت کنید. برای ماساژ حرکات 7 و 18 انجام دهید.
  3 – کودکم موقع ماساژ به خواب می‌رود. آیا این امر مشکلی دارد؟
  خیر؛ ماساژ بسیار آرامش‌بخش است، مخصوصاً برای نوزادان. پس این امر کاملاً طبیعی است.
  4 – آیا از روی لباس هم می‌توان ماساژ داد؟
  در ماساژ مسئله مهمی تحت عنوان «پوست به پوست» وجود دارد. این امر موجب آرامش و لذت می‌شود. پس سعی نمایید موقع ماساژ لباس‌های کودک را از بدنش خارج نمایید. اما اگر کودک شما اجازه نمی‌دهد یا ناراحت می‌شود، با او لجبازی نکنید و با آرامش مرحله به مرحله و در ماساژهای متوالی کم‌کم لباس‌های او را از تنش خارج نمایید.
  5 – موقع ماساژ کودک بزرگ‌ترم حسادت می‌کند. چه کنم؟
  این امر کاملاً طبیعی است. وقتی نوزادتان خواب است، به سراغ کودکتان رفته و با او ماساژ بازی کنید. اگر موقع ماساژ مزاحم شما شد او را از این بازی (یا موارد دیگر) منع نمایید و اگر در این زمان با شما همکاری کرد، او را تشویق کنید.

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دبير انجمن کودکان ايران:
  ماساژ شيرخوران باعث رفع خستگي و بي قراري کودک مي‌شود
  ماساژ شيرخواران نارس با روغن آفتاب گردان ازايجاد عفونت درآنها جلوگيري مي‌كند  دبير انجمن کودکان ايران گفت: ماساژ دادن نوزاد به بهترخوابيدن و بهبود قولنج‌هاي شکمي نوزادان کمک مي‌کند.

  دکتر اکبرکوشانفر، متخصص کودکان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران گفت: براساس تحقيقات پژوهشگران دانشگاه جان هاپکنيز، نوزاداني که به صورت نارس و کم وزن متولد مي‌شوند بيشتر درمعرض خطرعفونت‌ها قرار دارند. ماساژ شير خواران نارس با استفاده از روغن آفتاب گردان از آنها در برابر عفونت محافظت مي‌کند.


  دبير انجمن کودکان ايران يادآور شد: ماساژ باعث نرمي پوست و مفاصل و رفع خستگي و بي قراري کودک مي‌شود، لذا مادران مي‌توانند روزانه بطور متناوب از 45 تا 15 دقيقه کودک خود را ماساژ دهند که اين زمان بستگي به سن و واکنش شيرخوار دارد.


  وي ياد آور شد: موقع ماساژ دادن، مادر يا فرد ماساژ دهنده بايد دقت کافي و آمادگي داشته باشند و براي داشتن آرامش بهتراست تلفن را قطع و راديو تلويزيون را خاموش كنند. زيرا استرس و ناراحتي را بوسيله دستهاي خود به کودک منتقل مي‌كنند.

  دکتر کوشانفر تصريح كرد: از ماساژ دادن شيرخوار بلافاصله بعد از شيرخوردن يا هنگامي که گرسنه است خودداري کنيد، همچنين زماني که کودک تمايل به بازي دارد بايد از ماساژدادن او بپرهيزيد. همچنين هنگام ماساژ دادن چون کودک برهنه است دماي اتاق او را در حد 25 درجه سانتي گراد نگهداريد.


  اين متخصص کودکان در خصوص نحوه ماساژ دادن کودکان گفت: دست‌هاي خود را با دقت شسته و به هم بماليد و با قرار دادن در آب ولرم 3-2 دقيقه گرم کنيد. دستهايتان را به روغن‌هايي مانند روغن بادام شيرين يا روغن زيتون و يا شير آغشته کرده و ماساژ دهيد. دستها بايد به آرامي به طور همزمان کار کند. حرکات چرخشي ملايم براي شيرخوار آرام بخش است. شکم کودک را هميشه به حالت دايره‌اي کوچک ماساژ دهيد، پاها و در انتها صورت (پيشاني و گونه‌ها) را ماساژ دهيد.


  دکتر کوشانفر در پايان تاکيد کرد: در مدتي که کودک را ماساژ مي دهيد با او حرف بزنيد و با کمي نرمش ملايم انجام ماساژ را به پايان برسانيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت