جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 14 مجموع

موضوع: انتخاب اسم براي فرزندان(مقالات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض انتخاب اسم براي فرزندان(مقالات)

  بخشي از شيرين ترين لحظات دوران بارداري زماني است كه شما براي انتخاب نام فرزندتان صرف مي كنيد. نامي كه براي كودك بر مي گزينيد مي تواند شخصيت فردي و اجتماعي وي را تحت تاثير قرار دهد چرا كه نخستين آهنگ آشنا براي كودك نام اوست و اثر بسزائي در شكل گيري انديشه و آينده كودك دارد.
  آداب و رسوم نامگذاري

  در گذشته

  * معمولا در شب ششم تولد نوزاد كه جشن و شب نشيني بر پا بود همه اقوام بخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و سران خانواده گرد مي آمدند و با تبادل نظر نامي را برگزيده و در حاشيه قرآن، ديوان حافظ و يا هر كتاب ارزشمند ديگري همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت مي كردند.
  * مواقعي كه اتفاق نظر بر اسامي پيشنهادي نبود نامگذاري با راي گيري به سرانجام مي رسيد.
  * در بعضي خانواده ها انتخاب نام فرزند تازه وارد بر عهده بزرگ فاميل (پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دائي، عمه، خاله) گذاشته مي شد.
  * گاهي نامگذاري با استفاده از قرآن يا با تفعل از ديوان حافظ صورت مي گرفت.

  در اين روزگار

  * بعضي خانواده ها ترجيح مي دهند كه ميان نام و نام خانوادگي كودك هماهنگي وجود داشته باشد. اين ارتباط ممكن است بصورت صفتي متناسب با اسم، جزئي از كل، كلمات هم ريشه و هم خانواده، يا آهنگ مشابه باشد.
  * در بعضي خانواده ها نام فرزند با اقتباس از نام مادر، پدر يا هر دو انتخاب مي شود. برخي نيز تمايل دارند كه فرزندانشان اسامي هم آوا يا هم معنا داشته باشند و يا اينكه ابتداي نام كليه فرزندان يك حرف مشخص بوده يا به يك حرف واحد ختم شود.
  * گاهي به مناسبت خاص يا بنا به درخواست يا وصيت بزرگان خانواده نامي براي نوزاد در نظر گرفته مي شود اما او را به اسم ديگري مي خوانند كه شهرت نام دارد و در شناسنامه ثبت نمي شود.

  پيشنهاداتي براي انتخاب نام كودك

  * دقت كنيد كه نام علاوه بر آهنگ خوش و معناي پسنديده، تلفظ نسبتا آساني داشته باشد، خيلي مهجور يا پيچيده نباشد و براحتي با اسامي يا كلمات ديگر اشتباه نشود. كودك شما در آغاز سخن گفتن نام خود را مي گويد و در مهد كودك و مدرسه اينگونه ارتباط برقرار مي كند.
  * اگر خويشاوندان شما از اقوام مختلفي هستند يا اگر ممكن است در آينده فرزند شما در شهر يا كشور ديگري زندگي كند به امكان تلفظ و معناي اسم او در لهجه و زبانهاي ديگر نيز توجه كنيد.
  * بعضي از نامها جنسيت ندارند يا جنسيت آنها نامشخص است؛ در انتخاب اينگونه اسامي دقت كنيد و اگر شك داريد قبل از تولد نوزاد با سازمان ثبت احوال مشورت كنيد. بخشي از شكل گيري هويت جنسي اطفال متاثر از نام آنها خواهد بود.
  * اگر نام خانوادگي شما طولاني يا تركيبي از چند كلمه است بهتر است يك نام كوتاه براي فرزندتان در نظر بگيريد. اما اگر نام خانوادگي كوتاهي داريد مي توانيد از ميان اسامي بلندتر يا مركب نيز انتخاب كنيد.
  * مي توانيد در طول بارداري نامهايي را كه مي يابيد به تدريج فهرست كنيد تا در فرصت مناسب در مورد معنا و ريشه آن بررسي كرده و با همسر و خانواده تان به تبادل نظر بپردازيد.

  منابع نام گزيني

  كتابهاي متعدد و مختلفي براي اين كار وجود دارد كه به "نام نامه" يا "فرهنگ اسامي" مشهورند. مي توانيد تعدادي از آنها را از كتابفروشي ها تهيه كنيد يا از كتابخانه محل و دوستانتان به امانت بگيريد.

  اگر اين فرصت براي شما وجود داشته باشد مي توانيد با مراجعه به مهدهاي كودك و مدارس، از روي فهرست اسامي نامهايي را بيابيد كه در سالهاي اخير مورد استفاده قرار مي گيرد.

  يكي از بهترين و كاملترين منابع اينترنتي موجود، فرهنگ نامهاي سازمان ثبت احوال است كه علاوه بر معني و ريشه هر نام، اطلاعات مفيد ديگري را نيز - مثل تعدادي كه تاكنون از اين نام ثبت شده - به شما مي دهد.

  سایت نی نی سایت
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 31-Jul-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  براي فرزند يا فرزندان خود قرار است چه اسمي انتخاب كنيد؟


  هنگامي كه جواب آزمايش سونوگرافي، جنسيت نوزاد را مشخص مي‌كند، قبل از هر فكري، فكر انتخاب اسم به ذهن پدر و مادر آينده خطور مي‌كند و سعي مي‌كنند تا با همفكري يكديگر بهترين اسم را براي فرزند خود انتخاب كنند.
  البته در اكثر اوقات پدر و مادر به توافق مي‌رسند؛ اما گاهي هم برعكس است و اينجا است كه آنها اسم‌گذاري براي فرزندانشان را بين هم تقسيم مي‌كنند. مثلا با به دنيا آمدن هر فرزند يكي از والدين اسم فرزند را انتخاب كند؛ اين طوري هم بحث بين والدين صورت نمي‌گيرد.
  اما امان از وقتي كه قرار باشد فرزندي كه در راه است اولين و آخرين فرزند باشد. اينجا است كه مساله به اين كوچكي (انتخاب اسم) مشكل ساز خواهد شد؛ زيرا مشكل‌ساز شدن اين مساله مربوط به اختلاف سليقه والدين در انتخاب اسم براي تنها فرزندشان است.
  البته بعضي اوقات با دخالت‌هاي بي‌جا يا به‌جاي فاميل درجه يك، اوضاع از آنچه كه هست وخيم‌تر هم مي‌شود.
  براي انتخاب اسم چندين روش مختلف وجود دارد كه افراد مي‌توانند بر حسب سليقه خود از اين روش‌ها استفاده مي‌كنند.
  بعضي افراد براي انتخاب اسم فرزند خود از اسامي ديني استفاده مي‌كنند و دليل اين انتخاب را متبرك بودن اين اسامي مي‌دانند و يقين دارند كه اين اسامي شخصيت فرزندانشان را تحت تاثير قرار مي‌دهد و حتي گاهي اوقات اسم بعضي از افراد در شناسنامه به اين نوع اسامي پرشده اما به اسم ديگري صدا مي‌شوند؛ در هر صورت اين دسته از افراد اعتقادات خاصي نسبت به اين اسامي دارند.
  دسته ديگر افرادي هستند كه براي زنده نگاه داشتن ياد و خاطره عزيزانشان براي نامگذاري فرزندانشان از اسامي آنها استفاده مي‌كنند؛ هر چند كه شايد بعضي از آن اسامي در زمان حال ديگر هيچ رونق يا طرفداري نداشته باشد.
  در اين ميان بعضي افراد براي انتخاب اسم از نام‌هاي به اصطلاح «با كلاس» استفاده مي‌كنند. اسامي كه در زمان حال رونق دارند و از لحاظ گفتاري (بيان اسم) هم از منش خاصي برخوردار هستند؛ اگرچه برخي از آنها از معاني جامع يا زيبايي برخوردار نيستند؛ اما به قول معروف «مد روز» هستند و ديگر كاريش نمي‌توان كرد!
  عده‌اي ديگر از اجزاي طبيعت كه به طور كامل با آنها آشنا هستيم (نام گل، نام پرنده، دريا و ...) براي اسامي فرزندانشان استفاده مي‌كنند كه اين مساله علاقه زياد والدين به طبيعت را نشان مي‌دهد.
  دسته ديگر افراد از اسم‌هاي كمياب و ناياب كه هنوز وارد بازار اسم نشده‌اند براي نامگذاري فرزندانشان استفاده مي‌كنند. در نتيجه اين اسامي جزو اسم‌هاي تك هستند كه براي پيدا كردن آن والدين تلاش بسيار مي‌كنند!
  اسم‌هاي اصيل ايراني گزينه ديگري براي انتخاب اسم هستند. مثلا اسامي پادشاهان و ملكه‌هاي ايران باستان كه يك زماني قدرت و حكومت در دست آنها بوده و همين طور جنگجويان دليري كه در اغلب يا تمامي نبردهاي خود پيروز بوده‌اند.
  حالا با همه اين تفاسير، شما كدام روش را براي انتخاب اسم فرزندتان ترجيح مي‌دهيد؟
  از تمامي صحبت‌ها كه بگذريم، اسم بايد ويژگي‌هاي خاصي داشته باشد: معنا: اسم بايد از معنا و زيبايي برخوردار باشد.
  گفتاري (بيان اسم): براي شخص نوع اسمش مشكل‌ساز نباشد از اين لحاظ كه از داشتن چنين اسمي ناراضي باشد و ترجيح بدهد كه اسم مستعاري براي خود تعيين كند.
  بعضي افراد به علت تصور غلطي كه دارند، فكر مي‌كنند كه اسم افراد نشان‌دهنده شخصيت افراد است! مگر امكان دارد كه اسم‌ها را طبقه‌بندي كرد و هر طبقه از اسامي را مربوط به دسته خاصي از افراد دانست؟!
  يعني اسم‌ها نشان‌دهنده سطح فكري، فرهنگي و تعيين كننده نوع قشر جامعه باشند.
  خوب است افرادي كه به اين سبك فكر مي‌كنند، قدري نحوه تفكر خود را تغيير دهند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اسمش رو نذار عمه قزی!


  انتخاب كردن اسم، گاهي وقت‌ها دشوار مي‌شود. اين روزها، زوج‌هاي جوان معمولا در انتخاب اسم سخت‌گيرند و سعي مي‌كنند اسمي مناسب براي فرزندشان انتخاب كنند. به همين دليل، در اين مورد زياد فكر مي‌كنند و گزينه‌هاي زيادي را در سر مي‌پرورانند. البته انتخاب اسم براي كودك هم بسيار اهميت دارد. بايد‌ها و نبايد‌هايي دارد كه بهتر است پدرها و مادرها رعايت كنند. بچه‌هايي هستند كه از اسمشان راضي نيستند. اين مسئله، يك واقعيت است. ما سعي كرده‌ايم كمي به شما كمك كنيم تا بدانيد برخي از بايد‌ها و نبايد‌هاي انتخاب اسم براي فرزندتان چيست. ما جواب نهايي را به شما نمي‌دهيم. فقط راهنمايي‌تان مي‌كنيم.
  يك نكته ديگر اين‌كه در ابتدا قصد داشتيم براي هر سؤال، اسمي را به عنوان نمونه ذكر كنيم، اما به اين فكر كرديم كه ممكن است آن اسم، نام فرزند يكي از شما خوانندگان عزيز باشد و از اين ايده منصرف شديم. البته شما خودتان مي‌توانيد نمونه‌هايي در اطرافتان پيدا كنيد.

  گذاشتن اسم آدم‌هاي مشهور روي فرزند
  نكته مثبت: اگر اسم مورد نظر، زيبا و مورد پسند عامه است؛ چراكه نه؟
  نكته منفي: شايد اگر فقط يك «رستم» معروف داشته باشيم، كافي باشد.

  پيروي كردن از سنت مرسوم در فاميل براي انتخاب اسم
  نكته مثبت: موجب مي‌شود نوعي پيوند و ارتباط ميان فرزندتان و گذشته فاميل شكل بگيرد.
  نكته منفي: اگر نام پدر فرزندتان و پدربزرگش يكي باشد، مسئله كمي گيج‌كننده مي‌شود. در اين صورت شما مجبوريد براي فرزندتان نام دومي انتخاب كنيد.

  انتخاب كردن اسم فرزند از تركيب اسم خودتان و پدر و مادرتان
  نكته مثبت: البته اين هم راهي است براي نشان دادن علاقه شما به پيوندهاي خانوادگي.
  نكته منفي: گاهي وقت‌ها، اسم‌هاي عجيب‌وغريبي از چنين تركيب‌هايي بيرون مي‌آيد.

  انتخاب كردن يك اسم عجيب براي كودك
  نكته مثبت: تنها به عنوان يك گزينه به آن فكر كنيد، اما نه به عنوان يك گزينه حتمي.
  نكته منفي: بعضي وقت‌ها، بعضي نام‌ها ديگر زياده از حد عجيب هستند.

  انتخاب كردن يك اسم معنا‌دار براي كودك

  نكته مثبت: ممكن است وقتي فرزندتان بداند كه معني اسمش چيست، خيلي خوشش بيايد.
  نكته منفي: گاهي وقت‌ها هم اسم‌ها معنايي دارند كه زياد به مذاق بچه‌ها خوش نمي‌آيد.

  انتخاب كردن اسمي كه خيلي‌ها انتخاب مي‌كنند و در واقع انتخاب عموم است
  نكته مثبت: بچه‌ها دوست دارند كه اسمي داشته باشند كه مرسوم، معمول و محبوب باشد.
  نكته منفي: اگر فرزندتان بفهمد كه در كلاسش، هفت نفر ديگر هستند كه هم‌نام او هستند، ممكن است احساس خاص بودن را از دست بدهد و فكر كند مثل بقيه است.

  نكته‌هايي كه بايد براي انتخاب اسم در نظر داشته باشيد- قرار است فرزند شما در تمام طول عمرش، اسمش را همراه خود داشته باشد. بنابراين سعي كنيد اسمي انتخاب كنيد كه وقتي بزرگ‌تر مي‌شود هم، مناسب سنش باشد.
  - اگر اسم، خيلي عجيب‌وغريب و دور از ذهن باشد، ممكن است فرزندتان مورد تمسخر قرار بگيرد.
  - اسمي نباشد كه اگر كوتاه شود، خنده‌دار و مضحك شود.
  - اسم به گونه‌اي باشد كه وقتي در كنار اسم فاميل تلفظ مي‌شود، نتيجه‌اش زيبا باشد.
  - اگر قصد داريد اسمي مركب از دو اسم براي فرزندتان انتخاب كنيد، سعي كنيد به گونه‌اي باشد كه تلفظش زيبا و گوش‌نواز باشد.
  - انتخاب كردن اسم‌هاي معني‌دار، تصميم بسيار خوب و درستي است، اما در اين مورد دقت به خرج دهيد. حتما معني نام‌ها را كنترل كنيد و به شنيده‌ها اكتفا نكنيد.
  - فرهنگ و مليت خود را نيز در انتخاب اسم‌ها در نظر داشته باشيد

  ماهنامه شهرزاد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  انتخاب اسم، چالشی برای والدین


  پژوهشگران انگلیسی و آمریکایی در تحقیقات خود نشان دادند که انتخاب اسم برای فرزندان بزرگترین چالش والدین است چرا که اسم ها شخصیت انسان ها را می سازند.


  به گزارش لایو ساینس ، محققان انگلیسی با بررسی سه هزار خانواده دریافتند که یک پنجم والدین از اسمی که برای فرزندان خود انتخاب کرده اند پشیمان هستند.

  همچنین در تحقیقات دیگری که محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز انجام دادند مشخص شد که انتخاب اسم بسیار مهمتر از آن چیزی است که تاکنون تصور می شد و شاید به همین دلیل است که کتاب های اسم نزد مردم از محبوبیت بالایی برخوردارند.

  به گفته این محققان ، علم نشان می دهد که داشتن یک اسم زیبا و خوش آهنگ نه تنها احساس اطمینان فرد را افزایش می دهد بلکه موجب می شود دیگران به طور مثبت تری به وی نگاه کنند.

  دیوید فیلیو سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: اینکه افراد چه کار می کنند و به چه فکر می کنند اهمیت چندانی ندارد. در واقع مغز انسان به محض شنیدن اسمی که تلفظ می شود پالسهایی را ارسال و دریافت کرده و با توجه به اسم فرد درباره وی قضاوت می کند.

  این دانشمند توضیح داد:«روشی که ما را با آن صدا می زنند یک نماد و یک آینه است. در واقع اسم همانند یک کارت ویزیت معرف و بیانگر شخصیت درونی ما است. آوا و معنایی که یک اسم دارد مستقیما بر روی رفتار و قضاوت دیگران نسبت به ما اثر می گذارد. آهنگ و معنای اسم یک فرد حتی بر روی تولید هورمونهای اکسیتوسین، دوپامین و اندورفین نیز اثر می گذارد. می توانیم بگویم نامی که ما را بدان می خوانند بر روی توسعه ما تاثیر می گذارد».

  وی افزود:«گذاشتن یک اسم تا حدودی دخترانه بر روی یک پسر می تواند مشکلاتی جدی بر روی حس نا امنی وی ایجاد کند. همچنین اسامی خیلی اصیل و یا کمیاب می تواند اشخاصی بسیار متفاوت را بار آورند».

  این محققان پس از تجزیه هزار و 700 ترکیب حرف و آوا دریافتند که گذاشتن اسامی دلپذیر و دخترانه بر روی دختران موجب می شود که آنها شخصیت زنانه تر و ظریف تری داشته باشند. این درحالی است که اسامی پسرانه و غیرمعمولی که بر روی دختران گذاشته می شود شخصیت این دختران را خشن تر و جدی تر می کند.

  به گفته این دانشمند ، دختران دبیرستانی که اسامی پسرانه ای چون اشلی یا شانون داشتند بیشتر به دروس ریاضیات و فیزیک علاقه مندی نشان می دادند درحالی که دخترانی که دارای اسامی دخترانه ای چون الیزابت یا کایلا بودند بیشتر به دروس علوم انسانی علاقه داشتند.

  همچنین در تحقیقات دیگری که دانشمندان دانشگاه ایالت واین در دیترویت انجام دادند مشخص شد افرادی که اسم آنها با حرف a آغاز می شود زندگی طولانی تری نسبت به افرادی که اسامی با حروف آغازین b، c یا d دارند.

  در این تحقیق که اسامی 10 هزار فرد از بین ورزشکاران، پزشکان و وکلایی که بین سالهای 1875 تا 1930 زندگی می کردند مورد بررسی قرار گرفت نشان داد افرادی که اسامی آنها اندرو، آنتونی و آلبرت بود به طور متوسط 9.5 سال دیرتر از همکارانی که اسامی آنها دایان، دنیل و دیوید بود زندگی کرده بودند.

  متوسط طول عمر افراد با حرف d برابر با 69.2 سال و متوسط عمر افراد با حرف a برابر با 73.4 سال بود.

  این طبقه بندی همچنین از دیدگاه انتخاب شغل نیز جالب بود. به طوری که بیشتر افرادی که نام آنها «لارنس» با عبارت آغازین «لا» به معنی قانون بود وکیل و کسانی که اسمشان «دنیس» با عبارت آغازین «دن» مثل «دندان» بود دندانپزشک شده بودند.
  پژوهشگران انگلیسی و آمریکایی در تحقیقات خود نشان دادند که انتخاب اسم برای فرزندان بزرگترین چالش والدین است چرا که اسم ها شخصیت انسان ها را می سازند.


  به گزارش لایو ساینس ، محققان انگلیسی با بررسی سه هزار خانواده دریافتند که یک پنجم والدین از اسمی که برای فرزندان خود انتخاب کرده اند پشیمان هستند.

  همچنین در تحقیقات دیگری که محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز انجام دادند مشخص شد که انتخاب اسم بسیار مهمتر از آن چیزی است که تاکنون تصور می شد و شاید به همین دلیل است که کتاب های اسم نزد مردم از محبوبیت بالایی برخوردارند.

  به گفته این محققان ، علم نشان می دهد که داشتن یک اسم زیبا و خوش آهنگ نه تنها احساس اطمینان فرد را افزایش می دهد بلکه موجب می شود دیگران به طور مثبت تری به وی نگاه کنند.

  دیوید فیلیو سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: اینکه افراد چه کار می کنند و به چه فکر می کنند اهمیت چندانی ندارد. در واقع مغز انسان به محض شنیدن اسمی که تلفظ می شود پالسهایی را ارسال و دریافت کرده و با توجه به اسم فرد درباره وی قضاوت می کند.

  این دانشمند توضیح داد:«روشی که ما را با آن صدا می زنند یک نماد و یک آینه است. در واقع اسم همانند یک کارت ویزیت معرف و بیانگر شخصیت درونی ما است. آوا و معنایی که یک اسم دارد مستقیما بر روی رفتار و قضاوت دیگران نسبت به ما اثر می گذارد. آهنگ و معنای اسم یک فرد حتی بر روی تولید هورمونهای اکسیتوسین، دوپامین و اندورفین نیز اثر می گذارد. می توانیم بگویم نامی که ما را بدان می خوانند بر روی توسعه ما تاثیر می گذارد».

  وی افزود:«گذاشتن یک اسم تا حدودی دخترانه بر روی یک پسر می تواند مشکلاتی جدی بر روی حس نا امنی وی ایجاد کند. همچنین اسامی خیلی اصیل و یا کمیاب می تواند اشخاصی بسیار متفاوت را بار آورند».

  این محققان پس از تجزیه هزار و 700 ترکیب حرف و آوا دریافتند که گذاشتن اسامی دلپذیر و دخترانه بر روی دختران موجب می شود که آنها شخصیت زنانه تر و ظریف تری داشته باشند. این درحالی است که اسامی پسرانه و غیرمعمولی که بر روی دختران گذاشته می شود شخصیت این دختران را خشن تر و جدی تر می کند.

  به گفته این دانشمند ، دختران دبیرستانی که اسامی پسرانه ای چون اشلی یا شانون داشتند بیشتر به دروس ریاضیات و فیزیک علاقه مندی نشان می دادند درحالی که دخترانی که دارای اسامی دخترانه ای چون الیزابت یا کایلا بودند بیشتر به دروس علوم انسانی علاقه داشتند.

  همچنین در تحقیقات دیگری که دانشمندان دانشگاه ایالت واین در دیترویت انجام دادند مشخص شد افرادی که اسم آنها با حرف a آغاز می شود زندگی طولانی تری نسبت به افرادی که اسامی با حروف آغازین b، c یا d دارند.

  در این تحقیق که اسامی 10 هزار فرد از بین ورزشکاران، پزشکان و وکلایی که بین سالهای 1875 تا 1930 زندگی می کردند مورد بررسی قرار گرفت نشان داد افرادی که اسامی آنها اندرو، آنتونی و آلبرت بود به طور متوسط 9.5 سال دیرتر از همکارانی که اسامی آنها دایان، دنیل و دیوید بود زندگی کرده بودند.

  متوسط طول عمر افراد با حرف d برابر با 69.2 سال و متوسط عمر افراد با حرف a برابر با 73.4 سال بود.

  این طبقه بندی همچنین از دیدگاه انتخاب شغل نیز جالب بود. به طوری که بیشتر افرادی که نام آنها «لارنس» با عبارت آغازین «لا» به معنی قانون بود وکیل و کسانی که اسمشان «دنیس» با عبارت آغازین «دن» مثل «دندان» بود دندانپزشک شده بودند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  10 نکته مفید برای نام گذاری فرزندان

  انتخاب اسم برای فرزندتان یکی از هیجان انگیزتین فعالیت ها قبل از تولد نوزاد است. از این گذشته یکی از مهمترین تصمیمات شما هم هست. عوامل زیادی در این تصمیم نقش دارند. در ان مقاله به 10 نکته که می تواند برای انتخاب اسم فرزندتان کمکتان کند اشاره می کنیم.
  1) اسمی که انتخاب می کنید باید یک مفهوم ذهنی مثبت با خود شما داشته باشد. همچنین باید پرمفهوم باشد. اسم اولین تاثیر هر فرد روی مخاطب است. باید به این فکر کنید که فرزندتان این اسم را نه فقط در کودکی و در زمین بازی بلکه در بزرگسالی هم استفاده خواهد کرد.

  2) ریتم و آهنگ اسم کوچک باید با نام خانوادگی بخواند. به طور کلی، تعداد سیلاب های اسم کوچک نباید به اندازه تعداد سیلاب های نام خانوادگی باشد. برای اینکه ببینید اسمی که انتخاب می کنید با نام خانوادگی فرزندتان هم خوانی دارد، نام و نام خانوادگی را چندین بار پشت هم تکرار کنید.

  3) چند حرف اول اسم نباید ناخوشایند باشد.

  4) تلفظ اسم را به دقت چک کنید. اگر از یک تلفظ غیرمعمول استفاده کنید، آنوقت فرزندتان باید تا آخر عمر تلفظ شما را درست کند.

  5) نام یکی از دوستان و افراد خانواده که برایتان قابل احترام است را انتخاب کنید.

  6) برای خلق یک اسم جدید چند اسم را با هم ترکیب کنید. می توانید با کنار هم گذاشتن دو اسم یک اسم جدید خلق کنید.

  7) نام های مستعار یا اسم های خودمانی که با آن اسم ساخته می شود را پیدا کنید. ممکن است دوست داشته باشید اسمی انتخاب کنید که نام های مستعار زیادی از روی آن ساخته شود. این باعث می شود فرزندتان وقتی بزرگتر شد، کنترل بیشتری روی اسم خود پیدا کند.

  8) اسم را تمرین کنید و ببینید چه حسی به شما می دهد. یکی از دوستان نزدیکتان را بارها به طرق مختلف با این اسم صدا کنید. در آینده مجبور خواهید بود هزاران هزار بار این اسم را به صورت های مختلف صدا کنید، با زمزمه وقتی بچه خواب است یا با فریاد وقتی او را برای شام صدا می کنید.

  9) اسم های دو قسمتی فرصت خوبی برای شماست. می توانید اسم یکی از بزرگان را برای احترام با اسم دلخواه خودتان ترکیب کنید. یا اگر با همسرتان توافق ندارید هر دو اسم مورد علاقه تان را در صورت امکان به هم بچسبانید.

  10) از افزونگی حروف بین اسم ها خودداری کنید. گاهی اوقات وقتی نام کوچک و نام خانوادگی با یک حرف شروع می شوند با هم همخوانی پیدا نمی کنند. یا اگر نام خانوادگی باحرف صدادار تمام می شود، نام کوچک نباید اینطور باشد. همینطور حرف آخر اسم کوچک نباید با حرف اول نام خانوادگی یکسان باشد یا همخوانی نداشته باشد.

  منابع زیادی برای انتخاب اسم وجود دارد، هم به صورت کتاب و هم به صورت برنامه های کامپیوتری. می توانید اسم فرزندتان را از اسم افراد معروف انتخاب کنید. قرآن هم منبع خیلی خوبی برای انتخاب اسم است.

  نکته آخر: اگر اسمی که انتخاب کرده اید با نکته هایی که در بالا ذکر کردیم تناقض دارد اما به هر حال آن را دوست دارید، هیچ اشکالی ندارد. همان اسم را انتخاب کنید. یادتان باشد مهمترین مسئله این است که خودتان آن اسم را دوست داشته باشید.
  منبع : سایت مردمان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ثبت احوال:انتخاب نام خارجي و ترکيبي ناموزون براي فرزندان اين آب و خاک اقدامي ضد فرهنگي است


  مديرکل ثبت احوال استان تهران با بيان اينکه برخي از والدين اقدام به انتخاب نامهاي خارجي و يا بسيار ناموزون براي فرزندان خود مي کنند گفت: نامگذاري بدون درنظر گرفتن معنا و مفهوم و يا لحاظ کردن معيارهاي ملي و اسلامي درواقع اقدامي ضد فرهنگي است

  سيد "احمد قشمي" روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: برخي از والدين پس از تولد فرزندان خود براي آنها نام هاي ترکيبي ناموزن و يا خارجي بدون معنا و مفهوم ايراني انتخاب مي کنند اما سازمان ثبت احوال به منظور حفظ ريشه هاي فرهنگي کشور با اين اقدام آنها مخالفت کرده و انتخاب نام را مشروط به تاييد و صدور مجوزدر کميته چهار نفره اين سازمان مي کند.
  وي تصريح کرد: انتخاب نام هايي همچون "هلي کيميا، فاطمه هلينا" و غيره هيچ ارتباطي با اسامي با معني و مفهوم ايراني ملي و اسلامي ندارند.
  به گفته وي "کميته چهار نفره تاييد اسامي متشکل از دو استاد دانشگاه داراي دکتراي ادبيات فارسي و ادبيات عرب و مديرکل ثبت احوال استان و معاون سجلي اين سازمان است.
  قشمي تصريح کرد :اسامي غير متعارف بايد براي تاييد دراين کميته موردبررسي قرار گرفته و به تاييد نهايي برسد.
  قشمي با اشاره به اينکه هر ماه حدود 30 تا 40 پرونده انتخاب نام براي طرح در اين کميته مطرح مي شود، اظهار داشت:به طور معمول در 70 درصد موارد، انتخاب اسم به تاييد کميته مي رسد ودر30 درصد نيز نامهايي از سوي کميته به والدين پيشنهاد مي شود.
  مديرکل ثبت احوال استان تهران به والدين توصيه کرد: شرايط نامگذاري صحيح براي فرزندان را با مطالعه و دقت درآن رعايت کنند و از استفاده از نامهاي بدون معناي و مفهوم و صرفا رايج در فرهنگ بيگانه که ريشه اي درفرهنگ خودي ندارد پرهيز کنند.
  وي با بيان اينکه انتخاب نام صحيح براي فرزندان يکي از حقوق آنها بر عهده والدين است گفت:برخي از خانواده اقدام به ترکيب کردن اسامي ايراني و خارجي به صورت ناموزون مي کنند که اين درآينده فرد را دچار مشکل هويتي خواهد ساخت .
  به گفته قشمي برخي افراد حتي معناي نامي که براي فرزند خود انتخاب مي کنند را نمي دانند و پس از آشنايي با اين معنا متوجه اشتباه بودن اين اقدام مي شوند.
  وي تاکيد کرد: براي تسهيل در انتخاب اسم براي فرزندان کتاب فرهنگ نام در همه ادارات ثبت احوال کشور موجود است و علاوه بر اين اقوام ايراني نيز مي توانند اسامي و نام هايي را که در کتب هاي مختلف مربوط به خود وجود داردرادر صورت داشتن معني بدون هيچ محدوديتي براي فرزندان خود بر گزينند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  انتخاب اسم براي فرزندان

  خانواده- موقع گذاشتن اسم روي بچه‌ها بايد با دقت و رغبت به اين كار پرداخت.
  لازم است توجه داشته باشيم كه موردپسند بودن اسم توسط ما، متفاوت بودن آن، كم‌سابقه بودنش يا بي‌معنايي اسم الزاما نمي‌تواند به سود كودك تمام شود. علاوه‌براين گاه معناي اسمي هم كه براي كودك برمي‌گزينيم مي‌تواند نتايج منفي‌اي در آينده او بر جابگذارد؛ هرچند ممكن است وي آخرسر با اسمش كنار بيايد يا والدين از صداكردن او با آن نام احساس خوشايندي داشته باشند. فشارهايي را هم مجسم كنيم كه يك كودك ممكن است به خاطر اسمش متحمل شود.

  گذاشتن نام روي فرزندگاه با دشواري‌هاي بسياري توأم مي‌شود؛ مثلا بعضي مواقع تداخل نام‌هايي كه بزرگ‌ترها انتخاب مي‌كنند، سنت‌هاي مربوط به گذاشتن اسامي بزرگان خانواده روي نوزادان، پيشنهادهاي آشنايان و انتظارات والدين وضعيتي بغرنج پديد مي‌آورد. گذاشتن نام روي نوزادي كه به دنيا آمده، انتخاب كلمه‌اي است كه تا پايان عمر، او را همراهي خواهد كرد پس در گزينش اسم بايد با دقت و حوصله بسيار عمل كرد.

  برخي‌ها بسيار پيش از آنكه بچه‌دار شوند يا حتي ازدواج كنند، نام‌هايي را براي كودك‌آينده‌شان برمي‌گزينند. چنين جمله‌اي را لابد شنيده‌ايد: «اگر روزي بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را مي‌گذارم... و اگر دختر بود... .» اين نام‌ها گاه اسم هنرمندي است كه شيفته‌اش هستيم، بعضي وقت‌ها نام دوستي است كه رابطه خيلي نزديكي با او داريم، گاه نام يك شخصيت مهم است يا... . پاره‌اي مقاطع گذاشتن نام سياستمدارها، قهرمانان كشور، شخصيت‌هاي بارز متعلق به يك ديدگاه، هنرمندان مشهور و... روي نوزادان فزوني مي‌گيرد. افزايش استفاده از اين نام‌ها را در يك مقطع معين به راحتي از روي مشاهده و آمار مي‌شود فهميد. آنچه ذكر شد مي‌تواند باورهاي خانواده‌ها، نگرش‌هاي سياسي، موقعيت‌هاي اجتماعي، قضاوت‌هاي عمومي يا... آنها را به شكلي زنده ترسيم كند.

  گذاشتن نام پدربزرگ يا مادربزرگ روي نوزاد يكي از سنت‌هاي جاري است. در چنين وضعيتي خانواده‌ها معمولا مي‌خواهند ياد فرد متوفي را با گذاشتن نامش روي عضو جديد خانواده زنده نگه دارند. برخي والدين نيز با گذاشتن اسم بزرگ‌ترهاي در حال حيات‌شان روي نوزاد قصد دارند ميزان عشق و احترام خود نسبت به آنها را نشان دهند. گذاشتن نام دوست نزديكي كه فوت كرده روي نوزاد هم يكي از رفتارهاي حوزه نامگذاري است و... . آنچه ذكر شد فقط بخشي از شيوه‌هاي معمول نامگذاري به‌حساب مي‌آيد. رفتن به‌سراغ نام‌نامه‌ها يا فرهنگ‌هاي نام يكي ديگر از روش‌هاي معمول انتخاب اسم است. در اين روش پدر و مادرها به بار معنايي و گوشنوازي واژه اهميت بيشتري مي‌دهند. اسامي‌اي هم هستند كه در مقاطعي به «مد» بدل مي‌شوند. البته معمولا علت مدشدن آنها مشخص نيست، اما مي‌توان صدها فرد هم‌سن‌وسال را پيدا كرد كه نام مد سال‌هاي تولدشان بر آنها گذاشته شده است.

  كساني هستند كه نام مكان، شهر، كوه يا رود مورد علاقه‌خود را روي كودك گذاشته‌اند. بعضي نام‌ها مفهوم عمومي شناخته شده‌اي دارند، اما پدر و مادرها موقع گذاشتن آن روي فرزندشان مفهوم خاصي در ذهن داشته‌اند. كودكاني هستند كه نام‌شان توقعات و تصورات والدين از آينده آنها را بازتاب مي‌دهد. برخي زن و شوهرها با هدف نشان دادن عشق‌شان به همديگر براساس تلفيق اسم‌هاي‌خود، نام تازه‌اي توليد و روي كودك مي‌گذارند. در دهه‌هاي اخير نام‌هاي قديمي كه به راحتي قابل تلفظ هستند نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سطرهاي بالا همه دلايلي نيست كه منجر به گزينش نام مي‌شود. در هر حال پرسش اينجاست كه دليل اهميت اسم‌ها چيست؟

  اگرچه نتايج يك پژوهش صورت گرفته در حوزه نام‌ها نارضايتي بيشتر انسان‌ها از اسم‌شان را نشان مي‌دهد، اما اكثر شركت‌كنندگان در نظرسنجي اعلام كرده‌اند به‌رغم نارضايتي از اسم، اگر حق تغيير نام‌شان را داشته باشند، ترجيح خواهند داد از اين حق استفاده نكنند. آنهايي هم كه تمايل به تغيير اسم داشته‌اند، كساني بوده‌اند كه به‌دليل نوع نام‌شان متحمل فشار شده‌اند. بچه‌ها در برابر تفاوت‌ها، دقيق و بي‌ملاحظه هستند. همچنين آنها به‌خصوص در مقاطعي معين نسبت به اسامي مردانه و زنانه مرزبندي‌هاي خلل‌ناپذيري در ذهن دارند؛ از همين رو وقتي كودكي از يك جنس معين را مي‌بينند كه در نظر آنها نام جنس مخالف را بر خود دارد، دست به استهزاي وي مي‌زنند.

  همچنين كودكاني كه در نظر همسالان‌شان داراي اسامي‌اي هستند كه تلفظ و معنايي غريب دارند، در معرض فشار قرار مي‌گيرند. به‌نظر نمي‌رسد كودكي كه مدام به‌دليل نامش مورد تمسخر دوستان قرار گرفته احساس مثبتي از اين وضعيت داشته باشد. مسئله فوق حتي پس از دوره كودكي نيز ادامه مي‌يابد. اگر فرد نامي باتلفظ يا معناي دشوار داشته باشد و در هر جايي مجبور به تكرار دوباره آن شود، يا ديگران نامش را معمولا اشتباه تلفظ كنند، حس ناخوشايندي به وي دست خواهد داد. همچنين اگر فرد نامي بسيار متفاوت داشته باشد، پرسش‌هايي كه همه جا درباره معناي اسمش از او مي‌شود شرايطي خسته‌كننده و ملال‌آور برايش به همراه خواهد آورد.

  كساني كه نام يكي از بزرگان يا قهرمانان را روي نوزاد مي‌گذارند، بار توقعي را نيز بر دوش وي مي‌نهند. آنها انتظار دارند فرزندشان به انساني بزرگ بدل شود. زنده نگه داشتن نام اعضاي متوفي فاميل هم بار ديگري است كه بر دوش كودك نهاده مي‌شود. نام انتخاب شده براي نوزاد توقعات والدين را نمايان مي‌سازد. آنها مي‌خواهند و مي‌كوشند همه صفات نيكوي فرد فقيد خانواده در فرزندشان متجلي شود. بايد توجه داشته باشيم كه قرار نيست آدم‌ها ادامه‌دهنده راه و مشي يكديگر باشند. اگر نام كودك نماد قدرت، بي‌باكي يا قهرماني باشد و او فاقد چنين خصايصي، ممكن است در طول سال‌هاي كودكي همواره در معرض سركوفت خانواده يا ديگران قرار بگيرد. پدر و مادر شدن مسئوليتي است جدي. بايد توجه داشت كه ما اسم‌ها را نه براي خود كه براي كودكان انتخاب مي‌كنيم. نامي را برگزينيم كه كودك به خاطر آن متحمل فشار نشود.


  پروفسور بنگي سمرجي،روانشناس كودك  همشهری آنلاین

  ترجمه آيدين فرنگي
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دقت در انتخاب نام فرزند

  زوج هایی که در صف مهاجرت هستند و یا می خواهند به کانادا مهاجرت کنند و هنوز برای فرزند در راه شان انتخاب اسم نکرده اند یا لااقل برای نوزاد هنوز شناسنامه نگرفته اند این لاگ را بخوانند (بقیه شما هم بخوانید اشکالی ندارد!)
  تفاوت های موجود در مکانیزم تلفظی ایرانیان – فارسی زبانان – با ساکنان اروپا یا آمریکای شمالی، گاها باعث تعویض تلفظ اصلی با چیزی خنده دار یا توهین آمیز می شود و یا اصولا اسم فارسی انتخاب شده معنی خوبی در زبان کشوری که به آن مهاجرت کرده اید ندارد یا نزدیک به عبارتی توهین آمیز از آب درمی آید.


  این اشکال البته برای شما که بزرگسال هستید و با جامعه پرظرفیت تر بزرگسالان در ارتباط خواهید بود دردسر جدی ندارد ولی امکان دارد بچه شما در دوران مدرسه مورد اذیت و تمسخر همسالان خود قرار بگیرد (که البته این موضوع در همه نقاط کره زمین صحت دارد و منحصر به اروپا و آمریکا نیست.

  اگر در هنگام انتخاب اسم برای فرزند به معنی یا تلفظ آن در زبان کشوری که دارید به آن مهاجرت می کنید دقت کنید، از عمری دردسر و گرفتاری و اعصاب خردی نجات پیدا می کنید و فرزندتان از اسمش و از شما که زحمت انتخابش را کشیده اید شاکی نخواهد شد! البته این درنهایت صرفا یک پیشنهاد است و تصمیم گیرنده نهایی شما هستید.

  به چند نمونه دقت کنید (این اسامی را از نامنامه رسمی و مورد قبول اداره ثبت احوال برداشته ام و نمونه ای از آنرا می توانید در بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا در این لینک بیابید):

  اجازه بدهید در اینجا از توهین آمیز بودن بعضی معادل ها عذرخواهی کنم و اعلام کنم که قصد هیچگونه توهین و تحقیر نسبت به افراد حقیقی و حقوقی در کار نیست و غرض نشان دادن چند نمونه است:

  موارد شدید:

  خسرو - با توجه به اینکه (خ) را (ک) تلفظ می کنند و (ر) را (ق) می شود شبیه ک...خ...

  آرش یا ارشیا یا ارشان – عبارت Arsh در زبان آلمانی معنای ماتحت (کو...) می دهد و طبعا ساختن هر کلمه ای با آن اسباب خنده بقیه می شود. مشابه همین وضعیت برای نام آلمانی Koehn وجود دارد که تلفظ می شود (کو...) با غلظت روی (و).

  مانیا – مشابه Mania به معنای جنون

  گیو – مشابه Give (خودتان به لغت نامه رجوع کنید!)

  ارس یا ارسا یا ارسلان – لغت Arse در انگلیسی معادل Arsh در آلمانی است. بقیه اش را خودتان حدس بزنید.

  برفین – لغت Barf به معنای استفراغ و بالاآوردن است.

  لیث – مشابه Lace به معنای شپش.

  وجیهه – مشابه Vagina تلفظ می شود (خودتان به لغت نامه رجوع کنید!)

  موارد خفیف:

  نگار – شبیه Nigger تلفظ می شود به معنای کاکاسیا و لقب تحقیر آمیزی است که علیه سیاهپوستان بکار می رود.

  خشایار – مشابه Cashier یعنی صندوق دار تلفظ می شود.

  مانی - مشابه Money یعنی پول

  هانی – اسمی است پسرانه – که مشابه Honey به معنای عسل است.

  آرین – بخاطر داشتن لغت آریایی و آریا، می تواند بچه را مورد اذیت و آزار یهودیان در مدرسه قرار بدهد.

  تانیش – مشابه Tannish به معنای آفتاب سوخته است

  راد – مشابه Rod به معنای میله (در موارد عامیانه بعنوان آلت تناسلی مذکر هم بکار می رود).

  رام – مشابه Rum (مشروب بومی آمریکای مرکزی)

  ولی – مشابه Valley به معنای دره.

  ضمنا (ه) وسط اسم، مثل سهراب و مهرام و بهزاد و ... را نمی توانند تلفظ کنند و همه اش را به هم می چسبانند و اسم تبدیل می شود به چیز دیگری، مثل سورب، مرم، یا بزد!

  و البته بدترین موردی که ما پیدا کردیم:

  پوپک (که مشابه Poo Pack در انگلیسی تلفظ می شود) و در معنا یعنی قوطی گه (!)

  درپایان باز یادآور می شود که نام ها معرفی شده صرفا برای روشن تر شدن مطلب بکار رفته اند و قصد توهین به هیچ شخص حقیقی یا حقوقی وجود نداشته.

  Ref:تهرانتویی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  راهنمای نام گزینی
  http://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=65

  اسامی تمام دختران و پسران
  www.esm.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  براي فرزندان خود نام هاي احمقانه نگذاريد

  جام جم آنلاین: فرزند يك زوج سينمايي معروف از ستارگان سينما خواست تا نامگذاري احمقانه كودكان خود را متوقف كنند.
  به گزارش آنانوا ، پيچز گلدوف ، دختر سر باب گلدوف و پائولو ياتس از ستارگان سينما خواست تا گذاشتن نام هاي بي معني و مسخره بر روي فرزندان خود آنها را مضحكه خاص و عام نكنند.
  اين ستاره زاده گفت نام بي معني او زندگي اش را به يك جهنم تبديل كرده است.
  «پيچز هاني بلوزم ميشل شارلوت انجل وانسا گلدوف» نام كاملي است كه والدين او پس از تولد به او اهدا كرده اند.
  او مي گويد همه او را به خاطر اين نام و خصوصا نام كوچكش مي شناسند و او از اين شهرت بيزار و غمناك است.
  او گفت سراسر عمرم با اين نام بي معني و عجيب و غريب درگير بوده ام و اين نام مرا در خود تنيده است.
  پيچز سه خواهر ديگر دارد كه نام آنها به ترتيب فيفي تريكسابله ، پيكسي هونلي هيراني و تايگگر ليلي است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت