كشف ژن افزاينده خطر ابتلا به سرطان سينه
دانشمندان ژن جديدي را شناسايي كرده‌اند كه خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان افزايش مي‌دهد.
به نقل از شبكه خبري بي.‌بي.‌سي، مطالعات بين‌المللي بر روي 20 هزار زن نشان داد كه وجود شكل نارس ژن chek2 در اين افراد خطر ابتلا به سرطان سينه را دو برابر مي‌كند.
پژوهش‌ها نشان مي‌دهد از هر 9 زن انگليسي يك مورد مستعد ابتلا به اين نوع سرطان است و در صورت حامل بودن ژن مزبور اين احتمال به يكي از 4 مورد مي‌رسد.
در اواسط سال 1990 نيز دو ژن ديگر موسوم به brca1 و brca2 شناسايي شدند كه احتمال ابتلا به سرطان سينه را از50 تا 80 درصد افزايش مي‌دهند.
طبق اين پژوهش‌ها كه در مجله‌ آمريكايي‌ «ژنتيك انساني» به چاپ رسيده است، هم اكنون مي‌توان با انجام آزمايشات ژنتيكي معلوم كرد كه آيا زنان تحت آزمايش اين ژن را به ارث برده‌اند يا خير؟
نوع طبيعي و سالم اين ژن شبيه به يك مكانيك اتومبيل عمل مي‌كند به طوري كه با خاموش كردن سلول‌هاي معيوب به آنها فرصت تعمير شدن داده و در نتيجه از عبور دي‌ان‌اي آلوده جلوگيري مي‌كند.
در شرايطي كه chek2 دچار جهش ژنتيكي مي‌شود ديگر قادر به توقف فعاليت سلول بيمار و تعمير آن نيست و در نتيجه اين امر منجر به ادامه‌ فعاليت آن و تشكيل تومور سرطاني مي‌شود.
در اين مطالعات گروهي از دانشمندان بين‌المللي به سرپرستي متخصصان واحد اپيدميولوژي ژنتيكي در مركز سرطان انگليس واقع در دانشگاه كمبريج ژن مزبور را در 10 هزار و 860 بيمار مبتلا به سرطان سينه و 9065 زن سالم در انگليس، استراليا، فنلاند، آلمان و هلند مورد مطالعه و آزمايش قرار دادند.
بررسي‌هاي آنها تاييد كرد كه اين ژن معيوب در ميان زنان مبتلا به سرطان فوق مشترك‌تر از زنان سالم بوده است.
البته اين دانشمندان معتقدند كه ژن‌هاي ديگري نيز با خطرات كمتر وجود دارند كه هر كدام به نوبه‌ خود در بروز اين نوع سرطان مؤثر هستند.