اولين نکته‌اي که هر خانمي براي حل مشکلات روحي ناشي از نشانگان پيش از قاعدگي بايد بداند اين است که اين حالت به هيچ‌وجه يک بيماري رواني نيست. فقط شرايطي روحي خاصي است که باعث مي‌شود سختي‌هاي کار و روابط اجتماعي و همين‌طور مشکلات موجود در روابط عاطفي بيمار پررنگ‌تر از هميشه به نظر بيايد. خانمي که دچار چنين مشکلاتي مي‌شود، مي‌تواند خيلي راحت‌ به همسر، خانواده يا دوستان نزديک خود بگويد که فعلا در دوره نشانگان پيش از قاعدگي است و از نظر روحي به پشتيباني آنها احتياج دارد. مسلما اين کار شرايط را براي او ساده‌تر خواهد کرد، حتي خانم‌هايي هستند که در اين دوره علايم شديدي پيدا مي‌کنند و زندگي آنها درست مثل جهنم مي‌شود‌ اما اين افراد هم نبايد از چيزي بترسند. مراجعه به مشاور يا روان‌شناس و در ميان گذاشتن مشکلات با او تقريبا همه‌چيز را حل خواهد کرد. کليد موفقيت در مواجهه با علايم نشانگان پيش از قاعدگي بالا بردن آگاهي نسبت به خصوصيات اين دوره است. در واقع کسي که بيشتر مي‌داند بهتر عمل مي‌کند.


1.دارا بودن علايم نشانگان پيش از قاعدگي نشانه افسردگي نيست: افسردگي و نشانگان پيش از قاعدگي دو حالت خلقي کاملا متفاوت هستند. البته پزشکان در موارد خاصي از داروهاي ضدافسردگي را تجويز مي‌کنند اما اين موضوع نشانه ابتلاي فرد به بيماري افسردگي نيست.


2.نشانگان پيش از قاعدگي ممکن است نشانه يک بيماري جسمي باشد: برخي بيماري‌ها علايمي شبيه نشانگان پيش از قاعدگي دارند. مثلا اختلالات تيروييد، اختلالات اضطرابي و حتي بيماري ديابت بنابراين بايد به پزشک مراجعه کرد و با نظر او از نداشتن چنين بيماري‌هايي مطمئن شد.


3.گاهي نشانگان پيش از قاعدگي بيماري‌هاي روحي و جسمي ديگر را تشديد مي‌کند: بيماري‌هاي متعددي وجود دارند که نشانگان پيش از قاعدگي باعث بدتر شدن آنها مي‌شود. مثل ميگرن، ديابت، آسم، نشانگان روده تحريک‌پذير، صرع، افسردگي، اختلال اضطرابي، سوءمصرف مواد و بسياري موارد ديگر. اگر خانمي به هر يک از اين بيماري‌ها مبتلا باشد بايد در مورد نحوه کنترل علايم نشانگان پيش از قاعدگي حتما با پزشک خود مشورت کند.


4.گاهي افرادي که قاعده نمي‌شوند هم دچار علايم نشانگان پيش از قاعدگي مي‌شوند: خيلي اوقات خانم‌هايي که در سنين باروري هستند، بدون قاعده شدن علايم نشانگان پيش از قاعدگي را پيدا مي‌کنند. به‌خصوص آنهايي که قاعدگي‌هاي نامنظم دارند يا تازه زايمان کرده‌اند اما اکثر مواقع خانم‌هايي که به سنين يائسگي نزديک مي‌شوند يا جراحي هيسترکتومي (درآوردن رحم) انجام داده‌اند چنين حالتي را تجربه مي‌کنند.


5.نشانگان پيش از قاعدگي با افزايش سن بدتر مي‌شود: اکثر تحقيقات علمي نشان داده هر چه سن بالاتر مي‌شود نشانگان پيش از قاعدگي شديدتر مي‌شود، البته اين علايم فقط تا دوره يائسگي وجود دارد و پس از آن از بين خواهد رفت. بنابراين بهتر است خانم‌هايي که علايم نشانگان پيش از قاعدگي را دارند، حتما سعي کنند روش مقابله با اين علايم را در همان مراحل اوليه و خفيف‌تر بياموزند