محققان ادعا كردند:
دوز پايين پروزاك معجزه‌اي براي سندرم پيش از قاعدگي


محققان مي‌گويند: به زودي دوز بسيار اندكي از پروزاك مي‌تواند آلام جسمي و استرس‌هاي احساسي ناشي از سندرم پيش از قاعدگي در زنان را بهبود بخشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، شواهد جديد پزشكي حاكيست: دوز بسيار كمي از پروزاك مي‌تواند به رنج و درد ماهانه ناشي از سندرم پيش از قاعدگي يا pms كه امروزه ميليونها زن در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، خاتمه دهد.

به گفته متخصصان، اين «قرص شادي» مي‌تواند به غلبه بر نوسانات خلقي،‌ تورم، رخوت و خواب آلودگي و درد ناشي از اين سندرم كه سه چهارم زنان را در دوره عادت ماهانه گرفتار مي‌سازد، كمك كند.

محققان دانشگاه بيرمنگهام در انگليس خاطرنشان كرد: ظرف دو سال اگر دوز پايين پروزاك به طور منظم استفاده شود در پيشگيري از بروز علائم اين سندرم موثر خواهد بود.

به گزارش روزنامه اكسپرس،‌ به طور طبيعي پس ماند پروژسترون آلوپريگنانولون يا «آلو» ناميده مي‌شود كه به مدارهاي مغزي در كنترل احساسات كمك مي‌كند. وقتي پروژسترون كاهش يابد كه اغلب يك تا دو هفته پيش از آغاز عادت ماهانه اين اتفاق مي‌افتد،‌ مقدار «آلو» هم كاسته مي‌شود و در نتيجه شورشي در احساسات بروز مي‌كند و كنترل آنها به هم مي‌ريزد. محققان مي‌گويند پروزاك مي‌تواند مقدار «آلو» را بالا نگه دارد.

به گزارش ايسنا، پروزاك كه نام تجاري فلوكستين است در اواخر دهه 1980 معرفي شد و جديدترين داروي روان گردان است كه خيلي در دنياي روانپزشكي مورد توجه قرار گرفت.

در حال حاضر اين داروي ضد افسردگي به يكي از پرمصرف ترين داروهاي تجويزي در جهان تبديل شده و ميليونها نفر در سراسر دنيا راغب هستند كه مبالغ زيادي براي تهيه آن يا مشابه‌هاي آن بپردازند. در واقع پروزاك برخلاف داروهاي سه حلقه‌اي بر طيف وسيعي از انتقال دهنده‌هاي عصبي اثر نمي‌كند بلكه فقط روي انتقال دهنده‌هاي سروتونين تاثير مي‌گذارد. پروزاك مانند ساير داروها معمولا پس از چند هفته تاثير مي‌گذارد.

بنا براين گزارش، سندرم پيش از قاعدگي شايعترين بيماري زنان است. علت بروز اين سندرم هنوز نامشخص است اما اغلب متخصصان معتقدند كه آشفتگي و به هم خوردن تعادل هورموني استروژن و پروژسترون را مهمترين احتمال بروز اين بيماري مي‌دانند. اين بيماري با افزايش سن تشديد مي‌شود.

پزشكان مي‌گويند: اين سندرم، يك بيماري هزار چهره است. چون بيش از 150 علامت براي آن شناسايي شده كه در زنان متفاوت است و همين تفاوت و تنوع علائم تشخيص را دشوار مي‌سازد. اما بارزترين علائم آن، دلشوره، ناپايداري خلقي، تحريك پذيري، تنش عصبي، سردرد، ميل شديد به خوردن شيريني، افزايش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگيجه و غش، افزايش وزن، ورم دست و پا، نفخ شكم، ‌بي‌خوابي و ضعف حافظه هستند.