از سندرم «پي ام اس» چه مي‌دانيد؟
درماني اميدبخش براي كاهش علائم بيماري هزار چهره


متخصصان علوم پزشكي در برزيل موفق شدند قرص جديد و موثري را توليد كنند كه براي كاهش علائم سندرم پيش از قاعدگي در زنان، معروف به بيماري هزار چهره مفيد است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، تركيبات اين داروي جديد شامل اسيدهاي چربي شامل اسيد لينولئيك، اسيد اولئيك، اسيد لينولنيك و ويتامين اي هستند كه به كاهش علائم جسمي و رواني اين سندرم به ميزان قابل توجهي كمك مي كند.

دكتر اديلبرتو ريچا فيلهو و تيم پزشكي وي در دانشگاه فدرال پرنامبوكو در برزيل آزمايشات خود را براي بررسي عملكرد اين دارو روي 120 زن شركت كننده انجام دادند.

اين متخصصان متوجه شدند زناني كه از اين دارو مصرف كردند در مقايسه با گروه كنترل، سه تا شش ماه پس از آغاز آزمايشات به ميزان زيادي از علائم نامطلوب و آزاردهنده اين سندرم خلاصي يافتند.

به گزارش روزنامه ديلي اكسپرس، سندرم پيش از قاعدگي يا «پي ام اس» شايعترين بيماري در زنان است. علت بروز اين سندرم هنوز نامشخص است اما اغلب پزشكان به هم خوردن تعادل هورموني استروژن و پروژسترون را محتمل‌ترين علت اين بيماري مي‌دانند. برخي از متخصصان، سندرم پيش از قاعدگي بيماري هزار چهره مي‌نامند چون پزشكان بيش از 150 علامت را به اين بيماري نسبت داده‌اند.

به گزارش ايسنا، علايم اين سندرم در زنان متفاوت است و همين امر امكان تشخيص آن را دشوارتر ساخته است. مشكل بيشتر اين است که الگوي اين سندرم ممكن است بر حسب ماه‌هاي مختلف سال و سن بيمار دچار تغيير شود. از شايعترين علائم اين سندرم مي‌توان به دلشوره، ناپايداري خلقي، تحريك‌پذيري، تنش عصبي، سردرد، ميل شديد به خوردن شيريني، افزايش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگيجه و غش، افزايش وزن، ورم دست و پا، تورم و حساسيت سينه‌ها‌، احساس ورم و نفخ شكم، افسردگي، ضعف حافظه و ‌بي‌خوابي اشاره كرد.

درمان سندرم پيش از قاعدگي بر اساس تسکين علائم آن تجويز مي‌شود. متخصصان تاكيد دارند كه رژيم غذايي سالم براي داشتن احساس سلامتي جسمي و فيزيکي در اين شرايط بسيار مهم است. ايجاد تغييراتي در رژيم غذايي، شامل کم کردن مصرف کافئين، نمک و شکر به کم شدن علائم اين سندرم کمک مي‌کند. در برخي موارد ممکن است مصرف مکمل‌هاي غذايي توصيه شود. اين مکمل‌ها عبارت از ويتامين ب6 و اي، کلسيم و منيزيم هستند. بعلاوه رژيم غذايي سرشار از کربوهيدرات نيز در اين سندرم توصيه مي‌شود.

اين سندرم در اكثر موارد به گونه ‌اي بروز مي‌كند كه اغلب زنان علائم آن را عادي تصور كرده و از مراجعه به متخصص غفلت مي‌كنند در حالي كه اين چشم‌پوشي مي‌تواند به زندگي شغلي، خانوادگي و حتي روابط زناشويي آنها آسيب جدي وارد كند. گاهي پرخاشگري و افسردگي در زنان مبتلا به اين سندرم به قدري زياد مي‌شود كه تاثيري بسيار منفي روي روابط فرد با ديگران اعمال مي‌كند. از اين رو توصيه مي‌شود كه براي كنترل علائم اين سندرم درنگ نكنيد و حتما با پزشك متخصص خود در اين باره مشورت كنيد و از وي كمك بخواهيد.

اين مطالعه در مجله پزشكي سلامت توليد مثلي منتشر شده است.