جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: ميزگرد سلامت درباره دختربچه 5 ساله‌اي مشکوک به خودارضايي

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ميزگرد سلامت درباره دختربچه 5 ساله‌اي مشکوک به خودارضايي

  مژگان کريمي/ نسيم تقوي/ الهه رضائيان/«ميزگرد سلامت» درباره دختربچه 5 ساله‌اي مشکوک به خودارضايي با حضور دکتر ميترا حکيم‌شوشتري، دکتر کتايون خوشابي و دکتر فريبا عربگل روانپزشکان کودک و نوجوان، دکتر مصطفي شريفيان جراح و متخصص کليه و دکتر غلامحسين قائدي روان‌پزشک کلينيک سلامت خانواده
  5 نگاه علمي به يک غريزه

  بچه‌ها در کانون خانواده مي‌آموزند که چگونه ديگران را دوست داشته باشند و چگونه محبت خود را به آنها ابراز کنند. ما نخستين تجربه محبت و عشق را هنگام نوازش و در آغوش کشيدن پدر و مادر، لباس پوشيدن، بوسيدن و آرام گرفتن در کنار والدينمان به دست آورده‌ايم...

  اين تجربه‌هاي نخستين است که در بزرگسالي، خميره و پايه روابط عاشقانه خواهد شد. بدون اين تجربه‌هاي لذت‌بخش، در بزرگسالي قادر نخواهيم بود عاشق شويم يا عشق خود را ابراز کنيم.

  حال تصور کنيد پدر و مادر ناآگاهي را که ناخواسته رفتاري انجام مي‌دهند که به ثبت يک تجربه ناخوشايند در ذهن کودک منجر مي‌شود. وقتي والدين مهارت برخورد با سوالات جنسي و رفتارهاي خاص و طبيعي دوره قبل از 5 سالگي را نداشته باشند، ضربه غيرقابل جبراني به کودک مي‌زنند. در ميزگرد اين هفته «سلامت» دختر کوچولوي 5 ساله‌اي را داريم که کتک‌ خورده و مورد بي‌مهري والدين قرار گرفته است چون تصور مي‌کرد?ه?اند که دخترشان خودارضايي مي‌کند. اکنون اين کودک به دليل آزاري که بر او رفته، علاوه بر ترس‌هاي کودکانه، دچار اضطراب و ترس‌هاي غيرطبيعي هم شده است. با سوگل 5 ساله و کارشناسان «سلامت» همراه شويد تا هر آنچه در مورد رفتارهاي صحيح با کودکان در اين زمينه بايد دانست، بياموزيد.

  خلاصه‌اي از پرونده سوگل

  قصـه‌ از کجـا شروع شـد؟

  آبان‌ماه سال 89 دختري حدودا 5 ساله با شکايت مادرش مبني بر خودارضايي مراجعه و توسط روان‌پزشک ويزيت مي‌شود. مادر سوگل مي‌گويد او از حوالي يک سالگي مدام روي شکم مي‌‌خوابيد و خودش را به زمين مي‌کشيد. به خاطر اين رفتارش از همان دوره شيرخوارگي و قبل از 2 سالگي تنبيه بدني کرديم. اين رفتار تا مدتي وجود نداشت اما حدود يک سال بعد با شدت بيشتر شروع شد که متاسفانه با انواع رفتارهاي خشونت‌آميز و تهديدکننده والدين کنترل شده است. (البته به قول مادر سوگل) حالا سوگل به خاطر تهديدهاي والدين و جدي او در انباري تاريک، به شدت از تاريکي مي‌ترسد. شب‌ادراري و واکنش‌هاي شديد و تکانشي از ديگر مشکلات سوگل است. به علاوه اينکه او همچنان به رفتارهاي پيشين خود ادامه مي‌دهد. در بررسي‌هاي روان‌پزشک و ارجاع او به پزشکان ديگر براي بررسي‌هايي مانند احتمال عفونت‌هاي ادراري و... معلوم شده عدم درمان عفونت ادراري اين کودک 4، 5 ساله صدمه زيادي به او زده است. به علاوه اينکه مدت‌ها زمان لازم است تا اين عادت ناپسند که همانند ناخن‌ جويدن يا مکيدن شست بايد حتما براي ترک آن برخورد جدي و پيگير داشت، از بين برود.

  در مورد روند کند پيشرفت درماني سوگل با دکتر ميترا حکيم‌شوشتري، فوق‌تخصص روانپزشکي کودکان، گفتگو کرده‌ايم. دسترسي به متخصص درمانگر اين کودک به دليل سکونت در خارج از تهران مقدور نبود. اطلاعات و توضيحات بيشتر را از زبان کارشناسان «سلامت» بخوانيد.

  نگاه اول

  نظر دکتر ميترا حکيم شوشتري فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان درباره سوژه «ميزگرد سلامت»

  بـهـتـريـن برخـورد بـا رفتـارهـاي جـنـسـي کـودک

  سلامت: دکتر! همه ما تنبيه کردن، آن هم با اين شيوه بدني که نوعي کودک‌آزاري محسوب مي‌شود را قبول نداريم اما نمي‌دانيم بايد در مقابل کودکي که با آلت جنسي خود بازي مي‌کند چه رفتاري انجام دهيم.

  اجازه بدهيد پاسخ شما را اين‌طور بدهم که اگر امروز سوگل يا بچه‌هاي ديگري مثل او اين رفتار عادتي را انجام مي‌دهند به دليل آن است که رفتارشان توسط والدين تقويت شده است.

  چرا وقتي کودکي انگشتان خود را مي‌شناسد به آنها نگاه مي‌کند و حتي انگشت خود را به دهان مي‌برد از سوي بزرگ‌ترها يک رفتار طبيعي تلقي مي‌شود اما اگر همين کودک هنگام تعويض پوشک دست به سمت آلت‌تناسلي خود ببرد و با لمس آن يا نگاه کردن به آن سعي کند اين عضو خود را بشناسد غيرطبيعي است؟ چرا بايد واکنش اشتباه اطرافيان و تعبير و تفسير اين امر فيزيولوژيک تا حدي باشد که کودک کنجکاو را حساس کند؟ ما هميشه تاکيد کرده‌ايم که براي ايجاد يک عادت رفتاري (چه مثبت و چه منفي) کافي است در مقابل آن واکنش نشان دهيم. يعني درست همين کاري که والدين سوگل يا مانند او انجام مي‌دهند. همين رفتار خشن، داد و بيداد و هيجاني شدن شما بزرگ‌ترها به محض اينکه چنين رفتاري را مي‌بينيد براي اصرار کودک و جلب‌توجه او به اين کار کافي است. واکنش غلط شما به همين راحتي باعث مي‌شود او اين کار را ادامه دهد. لمس اندام تناسلي و حس خوشايند اين اتفاق همواره در ذهنش مي‌ماند زيرا اين خاطره با رفتار شما همراه شده است.

  سلامت: منظور شما اين است که نامگذاري اين رفتار تحت عنوان خودارضايي براي بچه‌ها غلط است؟

  بله، دقيقا. اين لمس اندام تناسلي يا به شکم خوابيدن و حرکات خاص در نظر من و شما به غلط معنا مي‌شود اما براي آنها پديده جنسي و معناي ارضاي جنسي وجود ندارد. اگر سعي کنيم آن را درست مانند دست مکيدن طبيعي بدانيم و به همان سادگي که با سرگرم‌کردن کودک و پرت کردن حواس‌اش اجازه نمي‌‌دهيم انگشت خود را بمکد، عمل کنيم مي‌بينيم او هم هرگز اين عادت غلط را پيدا نمي‌کند. اگر مانند گروه زيادي از خانواده‌ها با رفتارهايي چون کتک زدن، دادوبيداد و سرزنش کودک و حتي متاسفانه در مواردي داغ کردن ناحيه تناسلي يا دست کودک اين رفتار را در بچه‌ها ايجاد کنيم ترک دادن عادت و جبران خسارت آزارها سخت خواهد بود. نکته مهم ديگر مهارت رفتار با اين گروه سني و مهارت آموزش جنسي مطابق سن است که قبلا بارها در موردش صحبت کرده‌ايم.

  سلامت: پس نبايد نگران شد يا والدين را سرزنش کرد که شايد رفتار جنسي در مقابل کودک انجام داده‌اند که ياد گرفته؟

  همين‌طور است. شايد حتي زمينه‌هايي از وسواس و اضطراب در کودک به‌طور ارثي وجود داشته باشد و اين حالت به دليل واکنش غلط والدين به صورت رفتار وسواس‌گونه نمايان ‌شود. البته مواردي هم داريم که اگر همراه خودارضايي باشد بايد بررسي شود چون نگران‌کننده است و احتمال آزار جنسي کودک وجود دارد. اين موارد عبارتند از:

  1 بچه‌اي که اطلاعات جنسي بيش از سن خود دارد.

  2 استفاده از وسايل مختلف براي اين کار (بازي با آلت تناسلي با وسايل خاص)

  3 تبديل اين کار يا عادت به مهم‌ترين کار زندگي او که هيچ فعاليت يا بازي ديگري را بر آن ترجيح نمي‌دهد.

  در اين 3 مورد بايد به سرعت با پزشک مشورت کنيد. البته هرگز نبايد با رفتار غلط يا با القاي حس گناهکاري به کودک، شرايط را خراب?تر کرد. اگر هيچ اقدامي نکنيد و در جستجوي علت نباشيد اين رفتار طول مي‌کشد و درمان خيلي سخت خواهد شد.

  سلامت: يعني علت پيشرفت تدريجي رفتار سوگل اين است؟

  صددرصد. در کودکي که تازه اين کار را شروع کرده با ناديده‌گرفتن و سرگرم کردن او به کارهاي جالب به راحتي مي‌توان ترک عادت داد اما براي کسي که ماه‌ها اين راه را براي کسب آرامش و لذت و رفع تنش و اضطراب‌هاي ناشي از عملکرد غلط والدين تجربه کرده است، اين‌طور نيست. والدين سوگل يک بچه 5 ساله را از تصورات غلطي که خود درباره اين موضوع داشته‌اند ترساند و به او گفته?اند اگر اين کار را بکند انواع بيماري‌ها را مي‌گيرد، کور مي‌شود، صبح که بلند شد مي‌بيند خدا دستش را قطع کرده(!) و متاسفانه از اين حرف و حديث‌هاي دروغين که باعث ترس و اضطراب کودک بي‌پناه شده است. شايد يک بررسي‌ ساده و درمان عفونت ادراري مشکل را به راحتي حل مي‌کرد. روزي نيست که والدين کودکان يا حتي نوجوانان براي اين موضوع مراجعه نکنند و تنها توصيه ما برخورد صحيح است.

  سلامت: به اين والدين چه توصيه‌اي مي‌کنيد؟

  همان موقعي که اين اتفاق شروع مي‌شود ما به والدين توصيه‌هايي مي‌کنيم مانند اينکه اگر کودک را پوشک مي‌کنند زودتر او را از پوشک بگيرند. گاهي سوزش و خارش ناشي از ادرار و مدفوع کودک را وامي‌دارد با اين رفتار به شما علامت بدهد که مشکلش چيست. پوشاندن لباس زيرنخي که چسبان نباشد و توجه نسبت به ناحيه موردنظر را کمتر کند راه‌حل خوبي است. به‌علاوه برخي توصيه‌ها براي ممانعت غيرمستقيم از انجام اين کار داريم. مثلا مي‌‌گوييم از ناديده گرفتن استفاده کنيد و منظورمان اين است که نه به زبان بياورند، نه با چهره يا تغيير حالت و رفتار به کار کودک واکنش نشان دهند. بچه‌ها پيام غيرکلامي ما را مي‌گيرند. نبايد کودک را به زور بلند کنند و مجبور به كار ديگري كنند بلکه غيرمستقيم، طوري که انگار نديدم و نفهميدم چه مي‌کني او را صدا کنند و مشغولش کنند. اگر با اين امر طبيعي درست مواجه شويم بدون اينکه معضلي از آن بسازيم به سرعت مي‌گذرد و نگران‌کننده هم نيست.

  نگاه دوم

  دغدغه‌هاي جنسي کودکان

  دکتر کتايون خوشابي/ روانپزشک کودک و نوجوان

  عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران

  به‌طور طبيعي کودکان از 2 تا 3 سالگي به بعد مي‌خواهند که با هويت جنسي خود آشنا شوند و کنجکاوي جنسي پيدا مي‌کنند. اين کنجکاوي و رفتار آنها در مورد شناخت بدن خود و ديگران، مساله‌اي کاملا طبيعي است و اين موضوع که آنها دوست دارند هنگام تعويض لباس خواهر و برادر کوچک‌تر خود حضور داشته باشند و دستگاه تناسلي او را ببينند کاملا طبيعي است و نبايد با کودک برخورد خشني داشت.

  کودک 3 ساله در پي کشف هويت جنسي و دستگاه تناسلي خود است. تحريک زياد دستگاه تناسلي چون با لذت همراه است ممکن است بار‌ها و بارها ادامه پيدا کند. گاهي مادر وقتي به اتاق کودک مي‌رود او را مي‌بيند که مشغول بازي با خود است اما بايد سعي کند با روش‌هايي که حواس او را پرت مي‌کند و از انجام اين کار منع کند.

  بازي با آلت تناسلي به معني انحراف جنسي چه در کودکي و چه در بزرگسالي نيست و او را دچار مشکلات جنسي نمي‌کند. در واقع كودك در راستاي کشف خود و هويت جنسي‌اش اين کار را انجام مي‌دهد و وظيفه والدين است که با توضيحاتي ساده و نه تنبيه و خشونت به او کمک کنند تا اين مرحله را به سلامت پشت‌سر بگذارد.

  در صورتي که والدين با کودک برخورد نامناسبي داشته باشند، حساسيت کودک را افزايش مي‌دهند. از منظر طبي، اشکالي ندارد اگر کودک با کنجکاوي از والدين سوالاتي مي‌پرسد با توجه به سنش در مورد تفاوت‌هاي جنسي به او توضيح دهيد. توضيح مختصر و در محدوده درک کودک برايش مشکل‌ساز نيست و لطمه‌اي به آينده کودک نخواهد زد.

  اما اگر خانواده‌ها به شدت با اين مساله برخورد کنند، ‌اين کنجکاوي جنسي در او تشديد مي‌شود و او از هر فرصتي براي نگاه کردن استفاده مي‌کند.

  وقتي کودکي به 3 سالگي مي‌رسد برخي والدين در مورد حمام کردن کودک جنس مخالف نگراني پيدا مي‌کنند. در مورد استحمام کودک هم توصيه مي‌شود تا سن 3-2سالگي والدين جنس مخالف او را حمام ببرند. از آن به بعد براي حمام کردن کودک بايد پوشش کافي داشته باشيد. پرسيدن سوال جنسي از سوي کودک امري طبيعي است، مادر بايد با آرامش و با توجه به سن او به سوالاتش پاسخ دهد و نگراني در مورد آينده فرزندش نداشته باشد.

  در محيط خانواده هم پوشش معمول باتوجه به عرف خانواده توصيه مي‌شود.

  بايد دانست که هر چه اطلاعات کودکان از بدنشان کمتر باشد، آسيب‌پذيرتر هستند در حالي‌که هر چه آگاهي‌شان از خود و بدنشان بيشتر باشد در معرض آسيب کمتري خواهند بود. اگر کودک کنجکاوي نشان داد، خانواده‌ها نگران نشوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض قسمت دوم مقاله

  نگاه سوم

  عفونت ادراري کودکان را جدي بگيريد

  دکتر مصطفي شريفيان/ متخصص بيماري‌هاي کليه اطفال و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي

  بچه‌اي که به عفونت ادراري مبتلاست يا به علت وجود کريستال‌هاي زياد در ادرار، سنگ کليه دفع مي‌کند، زود به زود ادرار مي‌کند و دچار سوزش است. اين کودک شروع به لمس و خارش آلت خود مي‌کند. اين لمس و دست‌زدن به آلت که ابتدا به دليل سوزش و خارش است براي کودک خوشايند است و احساس لذت به او مي‌دهد. اين قضيه در دختران زياد اتفاق مي‌افتد، بنابراين والدين را بسيار نگران و مضطرب کرده و مي‌گويند که کودک خودارضايي انجام مي‌دهد يا خودش را روي زمين مي‌مالد و اين کار را در روز چند بار انجام مي‌دهد.

  بايد توجه داشت با اينکه کودک در ابتدا به دليل سوزش ادرار و خارش داشتن به آلت خود دست زده است ولي چون در ادامه مي‌بيند که اين لمس‌کردن احساس خوبي در او ايجاد مي‌کند باز هم به اين عمل ادامه مي‌دهد. والدين بايد بدانند که اين حالت گذراست و اگر با کودک رفتار مناسبي داشته باشند و حواس کودک را پرت کنند و اگر عفونت موضعي يا عفونت ادراري که وجود دارد درمان شود اين مشکل هم برطرف مي‌شود و ديگر کودک به آلت خود دست نمي‌زند و اين کار را ادامه نمي‌دهد.

  عفونت‌هاي ادراري به اين دليل در کودکان مهم است که اولا شايع است يعني بعد از سرماخوردگي‌ها، اسهال و استفراغ شايع‌ترين عفونت در کودکان است بنابراين به دليل شيوع آن حتما بايد به اين مساله اهميت داد. دليل دوم اين است که اين عفونت‌ها مي‌‌توانند تکرار شوند. مثلا دختري که عفونت ادراري داشته است احتمال اينکه مجدد تکرار شود 80 درصد و در پسر‌ها احتمال عفونت مجدد 30 درصد است يعني اگر يک بار اين عفونت ايجاد شود ممکن است دوباره اتفاق بيفتد.

  تکرار اين بيماري و عدم درمان مي‌تواند به آسيب مثانه و کليه بينجامد. آسيب دايمي کليه که به نام اسکار کليه خوانده مي‌شود، مي‌تواند در آينده فرد را دچار فشار خون کند. اين فشار خون بالا به علت زياد شدن هورمون ادامه پيدا مي‌کند به طوري که باعث خونريزي مغزي، کوري و گرفتاري‌هاي قلبي ـ عروقي مي‌شود.

  مساله ديگر اينکه اگر اين آسيب‌ها در هر دو کليه رخ دهد، فرد دچار نارسايي کليه مي‌شود و به دياليز و پيوند کليه نياز پيدا مي‌كند. اما در مورد علامت‌ها:

  چون شيرخوار نمي‌تواند بيان کند که سوزش دارم بنابراين گريه، استفراغ و تب مي‌کند. شيرخوار ممکن است تب داشته، رشد کافي نداشته و بيقرار باشد. مادر بايد دقت کند که ادارار کودک بوي بدي دارد يا نه. تغيير بو و رنگ ادرار مي‌تواند علامت عفونت ادراري باشد.

  در کودکان بزرگ‌تر ممکن است سوزش ادرار، قطره‌قطره ادرار کردن و در کودکي که کنترل ادرار داشته، حالا شب ادراري ايجاد شود. ممکن است بي‌اختياري ادرار ايجاد شده يا حتي درد پهلو و تب وجود داشته باشد.

  در کودک شيطان و بازيگوش گاهي تب وجود ندارد و احتمال اين موضوع هم زياد است يعني حتما لازم نيست عفونت ادراري تب ايجاد کند اما وزن کودک بالا نمي‌رود يا وزن کم مي‌کند.

  پس بايد توجه کنيد که خيلي از ناراحتي‌هاي بدن نياز به بررسي‌هاي پيچيده‌اي دارد. اگر کودکي تب کند و علامت ديگري نداشته باشد وقتي مشکوک به عفونت ادراري هستيم فقط کافي است که يک آزمايش ساده ادرار انجام دهيم که هزينه‌اي هم ندارد. در آزمايش ساده ادرار مشخص مي‌شود که سلول چرکي وجود دارد يا نه، سپس کشت ادرار و درمان براي مدت 3 تا 7 روز انجام مي‌شود.

  اگر کودک تب نداشته و رشد خوبي داشته باشد ممکن است برخي علايم نشان‌دهنده عفونت مثانه باشد که اين مشکل هم با دارو در مدت 3 تا 7 روز کاملا خوب و درمان مي‌شود. اگر درمان عفونت به خوبي انجام نگيرد، عفونت به کليه مي‌رسد و کليه‌ها آسيب مي‌بينند. آسيب کليه، فشارخون، نارسايي و هزاران گرفتاري ديگر پيامد عدم درمان يا درمان نامناسب است و سلامت و آينده کودک را تهديد مي‌کند.

  مساله ديگري که به همکاران خود توصيه مي‌کنيم اين است که عفونت ادراري مثل سرماخوردگي نيست که يکبار درمان و خوب شود. در شرايطي که کودکي مبتلا به اين عفونت شده باشد بايد تحت بررسي کامل قرار گيرد. سونوگرافي، عکس مثانه و اسکن کليه بايد انجام شود و نبايد بعد از يک بار مراجعه، کودک رها شود. هفته بعد دوباره بايد تحت بررسي قرار گيرد و سپس ماهي يک بار تا 3 ماه و بعد هر 3 ماه و 6 ماه و حتي گاهي مدت بيشتري تحت بررسي باشد و آزمايش‌ها تکرار شود. ثابت شده است که عفونت ادراري که تکرار شود در 15 درصد موارد بدون علامت خواهد بود و عوارضي بر جا مي‌گذارد بنابراين بايد پيگيري و عکسبرداري و درمان کامل انجام شود.

  نگاه چهارم

  علل و راه حل شب ادراري

  دکتر فريبا عربگل/ فوق‌تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان

  عضو هيات هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيدبهشتي

  «عدم کنترل ادرار» يا «شب‌ادراري» يک علامت روان‌تني شايع است که هم به تنهايي و هم همراه ساير اختلالات کودکان و نوجوانان تظاهر مي‌يابد و زماني مطرح مي‌شود که کودکي که حداقل سن او 5 سال است، هنوز کنترل ادرار خود را به طور کامل به دست نياورده باشد و در رختخواب يا لباس خودش ادرار ‌کند. اين عدم‌کنترل ممکن است فقط در شب‌ (نوع شبانه)، فقط در روز (نوع روزانه) يا در هر دو زمان (نوع مختلط) باشد. گاهي اين رفتار کودک عمدي و يا گاهي غيرعمدي است. برخي کودکان مبتلا پس از آنکه حداقل به مدت 6 ماه تا يک‌ سال کنترل ادرار خود را به دست آورده‌اند و دوباره دچار مشکل شده‌اند (نوع ثانويه) ولي کودکاني نيز هستند که هيچ‌گاه کنترل ادرار خود را به دست نياورده‌اند. اين نوع را شب‌ادراري «اوليه» مي‌ناميم و شايع‌تر از نوع ثانويه است.

  شيوع اين بيماري در پسران 6 تا 15 درصد و در دختران 3 تا 12 درصد است. با افزايش سن، شيوع شب‌ادراري کاهش مي‌يابد و در سن 14 سالگي شيوع آن بين 5/0 تا 5/1 درصد است. در بزرگسالان شيوع شب‌ادراري به يک درصد مي‌رسد. افرادي در بستگان درجه يک کودکان مبتلا به شب‌ادراري، معمولا مبتلا به شب‌ادراري بوده‌اند. همچنين چنانچه يکي از والدين تاريخچه مثبت شب‌ادراري داشته باشد، احتمال ابتلاي فرزند بيشتر از جمعيت عادي است و اگر هر دو والد سابقه مثبت داشته باشند، احتمال ابتلاي کودک بيشتر افزايش مي‌يابد و اين مساله ژنتيکي بودن اين بيماري را نشان مي‌‌دهد.

  در حقيقت نمي‌توان يک علت را براي اين اختلال مطرح کرد. در نوع اوليه ممکن است تاخير تکاملي و رشدي مطرح باشد و بعد ژنتيک نيز به عنوان عامل قوي ديگر در نظر گرفته شود. نوع ثانويه که به طور معمول در سن 5 تا 7 سالگي شروع مي‌شود، مي‌تواند تظاهري از وجود استرس در کودک باشد مانند تولد نوزاد جديد، مهاجرت و نقل و مکان، دعواهاي خانوادگي و رفتار غلط والدين، اختلاف، جدايي و طلاق والدين، تعويض مدرسه و ورود به مدرسه جديد...

  مواردي از همراهي شب‌ادراري با ساير اختلالات روان‌پزشکي مانند تاخير تکاملي، اختلال بيش‌فعالي–کم‌توجهي و اختلالات رفتاري ديده مي‌شود. در مورد بيماري‌هاي جسمي مانند ديابت، کم‌کاري تيروئيد و علل ساختماني و نقايص آناتوميک دستگاه ادراري به نظر مي‌رسد درصد بسيار اندکي از کودکان مبتلا، اين مشکلات را داشته باشند، در نتيجه بررسي آنها به طور معمول پيشنهاد نمي‌شود ولي بهتر است احتمال عفونت ادراري به خصوص در دختران مبتلا بررسي شود.

  به‌طور معمول در مواردي که وقايع و حوادث استرس‌زايي مانند اختلاف، جدايي و طلاق والدين، تولد فرزند جديد، مرگ، از دست دادن عضوي از خانواده و... مطرح است، توجه و مداخله مناسب براي حل مشکلات لازم است. نبايد تاثير منفي بيماري را بر اعتماد به نفس کودک از نظر دور داشت و چنانچه اعتماد به نفس کودک آسيب‌ديده و کودک دچار افسردگي و اضطراب شده باشد، بايد به اين جنبه‌ها نيز توجه شود. روش‌هاي رفتاري جايگاه ويژه‌اي در درمان شب‌ادراري دارند و بايد به عنوان راه‌هاي اوليه درماني انتخاب شوند. لازم است از تشويق و تنبيه مناسب در مورد کودک استفاده شود و براي شب‌هايي که خودش را خيس نکرده است، پاداشي مناسب که واقعا کودک را خوشحال کند، به او داده شود. مي‌توان جدولي براي کودک ترسيم کرد و به‌ازاي هر شب خشک، در صبح روز بعد يک ستاره يا صورتک خندان به جدول او چسباند. استفاده از زنگ و تشکچه يک انتخاب قابل‌قبول به عنوان خط اول درمان با توجه به شرايط سني کودک است. ميزان موفقيت اين روش 75 درصد است. با ريزش اولين قطرات ادرار، صداي زنگ باعث مي‌شود کودک از خواب برخيزد و ادرار خود را نگه دارد. در صورت وجود مشکلات روان‌پزشکي همراه مانند استرس و مشکلات خانوادگي، ميزان موفقيت اين روش کاهش مي‌يابد.

  نگاه پنجم

  بچه‌ها و تمايلات جنسي

  دكتر غلامحسين قائدي

  روانپزشک، عضو هيات علمي دانشگاه شاهد/ کلينيک سلامت خانواده و جنسي

  يکي از رايج‌ترين رفتارهاي جنسي کودکان، کنجکاوي جنسي است. اين مساله به‌قدري شايع است که حتي در کودکان از حدود 7، 8 ماهگي هم ديده مي‌شود. با اين حال در کودکان 2 تا 3 ساله بارزتر است. والدين بايد به اين نکته دقت کنند که اين‌گونه رفتارهاي جنسي ابتدا با کنجکاوي بدني شروع مي‌شود و کودکان ياد مي‌گيرند که تحريک اندام تناسلي لذت‌بخش است و برخي آن را با هدف تحريک جنسي و لذت بردن انجام مي‌دهند. مطالعه‌هايي که در اين زمينه انجام شده است، نشان مي‌دهد که اين رفتار در پسران بيشتر از دختران ديده مي‌شود. کودکان ممکن است خود را با دست يا شيئي ديگر مالش دهند. آنها هنگام انجام اين عمل معمولا برافروخته و مبهوت به نظر مي‌رسند. نکته اصلي در ارتباط با اين مساله در کودکان بهنجار يا نابهنجار آن است که نوعي کنجکاوي يا نوعي خودتحريکي محسوب مي‌شود. در برخورد با اين‌گونه کودکان مطلقا نبايد تنبيه يا سرزنش وجود داشته باشد. بايد توجه داشت که اين مساله غيرطبيعي و ناهنجار تلقي نمي‌شود و به اين معنا نيست که کودک ممکن است داراي انحراف جنسي باشد. عمده پژوهشگران معتقدند که اين مساله از مراحل مهم رشد کودک به شمار مي‌رود بنابراين هرگونه برخورد نامناسب با آن مي‌تواند آسيب‌زا نيز باشد. بايد اين نکته مدنظر قرار گيرد که اين رفتار در واقع نوعي خودشناسي فعال بدني است و خودارضايي تلقي نمي‌شود. والدين بايد به اين مساله توجه داشته باشند و به‌طور مداوم اطلاعات خود را در اين زمينه افزايش داده و اين آگاهي را نيز به فرزندان خود انتقال دهند. بهترين راه برخورد با کودکان آموزش‌دادن آنها در اين زمينه است.

  متاسفانه تصورهاي غلط زيادي در اين حوزه وجود دارد. ديگران والدين را مقصر مي‌دانند، آنها را سرزنش مي‌کنند يا برخي کودکان را تنبيه مي‌کنند و عده‌اي نيز مشکلاتي نظير کوري، صرع، نازايي و اختلالات رواني را پيامد اين کار مي‌دانند. وجود اين اعتقادات و خرافه‌ها به طرز تفکر جامعه برمي‌گردد و مطلقا از نظر علمي پذيرفتني نيست و بهتر است با افزايش اطلاعات و دانش جنسي خود از اين اعتقادات غلط نيز بگذريم.

  اگر کودکان در ملاء‌عام يا ساير وضعيت‌ها چنين کاري را انجام دهند اين مساله ناهنجار تلقي شده و شيوه برخورد نيز بايد تغيير کند، سعي کنيد توجه کودک را به مساله ديگري معطوف کنيد، سرگرمي‌ها و فعاليت‌هاي او را بيشتر و سازمان‌يافته‌تر کنيد، به وي آگاهي بيشتري دهيد و درنهايت قوانين خاصي برايش در نظر بگيريد تا بتوانيد رفتارهاي ناهنجار او را کنترل کنيد. به اين ترتيب درواقع به او آموزش مي?دهيد که لمس بدن کاملا در اختيار آنهاست و ديگران حق ندارند بدون اجازه بدنش را لمس کنند. اين نکته را نبايد فراموش کرد که هرنوع آموزش به کودکان بايد کنترل شود و با برنامه و نيز نظارت متخصص باشد. از هرگونه زياده‌روي يا آزادي دادن به کودکان بايد پرهيز کرد زيرا ممکن است باعث شکل‌گيري بلوغ زودرس يا آسيب‌هاي اجتماعي و جنسي شوند. شايد بپرسيد خودارضايي در كودكان وجود دارد يا نه؟ بايد گفت مي‌تواند وجود داشته باشد ولي با‌توجه به سن کودک ممکن است برخي مراحل جنسي طي نشود و در مرحله آخر، انزالي صورت نگيرد.


  به عقيده برخي محققان، تحريک اندام تناسلي نوزادان با فشردن ران‌هاي او به يکديگر، تحريک با دست يا حتي فشرده‌ شدن دستگاه تناسلي به تشک و پتو نيز رخ خواهد داد. در اين دوره لازم است والدين و مراقبان کودک اين نکات اساسي را در نظر بگيرند:

  1) از هرگونه لمس و نوازش اندام تناسلي کودک خودداري کنند.

  2) تماس دست با اندام تناسلي کودک و شيرخوار را هنگام تعويض پوشک يا شستشو يا در حمام به حداقل برسانند.

  3) از انجام روابط زناشويي حين بيداري کودک و شيرخوار اجتناب کنند.

  در دوران خردسالي تفاوت‌هاي کودکان از نظر جنسيتي بارزتر مي‌شود و در بازي‌هاي پسرانه يا دخترانه نمود پيدا مي‌کند. با رشد ذهني و عقلي، کودک به مرور نام نقاط مختلف بدن خود را ياد مي‌گيرد. لازم است در اين دوران والدين خودشان يا با کمک مشاور اسامي اعضاي تناسلي را به کودک بياموزند، نه اسامي نامأنوس. به مرور با رشد کودک و آشنايي با محيط پيرامون و شناخت بيشتر نقاط مختلف بدن، کودک درمي‌يابد که لمس برخي نقاط بدن براي وي خوشايند است. برخي از کودکان در اين دوران ممکن است به اين لمس ادامه دهند و خودارضايي کنند که مي‌تواند با حرکاتي مانند خوابيدن روي شکم و ماليدن خود به اشياء يا زمين يا وسايل اسباب‌بازي از جمله عروسک‌ها باشد اما اين فرآيند طبيعي و گذراست. توجه والدين به اين موارد و تشخيص اين مشکل از ساير موارد از جمله عفونت‌هاي ادراري و تناسلي پوستي که موجب تحريک دستگاه تناسلي کودکان مي‌شود، بسيار مهم و الزامي است. هر چند سوالات بسياري در مورد علل اين رفتار کودکان همچنان بي‌پاسخ مانده است ولي مسلم است که اين پديده در اين سنين موقتي است و به اقدام خاصي نياز ندارد.

  البته لازم است زمينه‌هاي مذهبي و فرهنگي خانواده مورد توجه قرار گيرد ولي والدين بايد از رفتارهاي خشن و ترساننده بپرهيزند زيرا ممکن است کودک را به ساير فعاليت‌هاي مضر وادارد.

  به زبان کودکانه بايد به وي آموخت که اين رفتار پسنديده نيست و نبايد آن را تکرار کند. اين يادآوري‌ها بايد در محيطي آرام و بدون ترس به کودک منتقل شود. مشغول کردن کودک به ساير فعاليت‌ها و منحرف کردن حواس او از اين رفتار و ايجاد زمينه‌ انجام ساير فعاليت‌هاي مفيد مي‌تواند براي ترک اين عادت در کودکان مفيد باشد.

  هفته نامه سلامت

  خود ارضائی در کودکان (مقالات و گزارشات)
  خود ارضائی در کودکان (مقالات و گزارشات)  مجموعه سوال و جواب درباره خود ارضائی و استمناء (مقالات و گزارشات)
  مجموعه سوال و جواب درباره خود ارضائی و استمناء (مقالات و گزارشات)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت