ميگرن و افزايش خطر حمله قلبي

جام جم آنلاين: افرادي که مرتب از سردردهاي ميگرني رنج مي برند ،‌ دو برابر بيشتر از ديگر افراد با خطر حمله قلبي روبرو هستند.

به گزارش واحد مركزي خبر، بر اساس نتايج مطالعه اي که روز چهارشنبه در آمريکا منتشر شد ، افراد مبتلا به ميگرن همچنين با خطر فزاينده حمله مغزي روبرو هستند و اغلب از عوامل ابتلا به بيمارهاي قلبي- عروقي مانند ديابت، فشار خون و کلسترول بالا رنج مي برند.

دکتر ريچارد ليپتون استاد نورولوژي دانشکده پزشکي آلبرت انيشتين دانشگاه يشيوا در نيويورک و سرپرست گروهي که اين مطالعه را انجام داده است گفت ميگرن اغلب يک بيماري عصبي دردناک تلقي مي شودکه بيشتر بر کيفيت زندگي تاثير مي گذارد .

وي افزود دو دسته اصلي ميگرن داريم يکي همراه با آيورا (نشانه هاي مقدماتي) و ديگري بدون آيورا.

در هر دو مورد بيماري علائم آغازي همچون درد در بخشي از سر، تهوع يا استفراغ ، همچنين حساسيت به نور يا سر و صدا مي تواند وجود داشته باشد .

ميگرن همراه با آيورا همراه با نشانه هاي ديگر عصبي مانند زيگزاگي ديدن خطوط يا ديدن نورهاي ضربان دار همراه است.

ميگرن بين افراد 25 تا 55 سال بيشتر مشاهده مي شود و زنان سه برابر بيشتر از مردان به اين بيماري مبتلا مي شوند.

مطالعات قبلي پيش از اين رابطه بين خطر فزاينده حمله قلبي يا حمله مغزي و ميگرن همراه با آيورا را به ويژه در پرسنل پزشکي بالاي 45 سال نشان داده بود.

اين مطالعه جديد بر روي يازده هزار نفر از افراد 18 تا 80 سال آمريکا که 6 هزار و 102 نفر از آنان از ميگرن رنج مي بردند انجام شد.

نتايج اين مطالعه نشان مي دهد افراد مبتلا به ميگرن تقريبا دو برابر بيشتر از کساني که به اين بيماري مبتلا نيستند ، با خطر حمله قلبي روبرو هستند.

خطر حمله قبلي بين افرادي که از ميگرن همراه با آيورا رنج مي بردند در مقايسه با کساني که ميگرن ندارند، سه برابر بيشتر است.

نتايج اين تحقيق همچنين نشان مي دهد کساني که از ميگرن رنج مي برند حدود پنجاه درصد بيشتر از ديگران با خطر ابتلا به ديابت نوع دو، فشار خون بالا و افزايش کلسترول خون روبرو هستند که همه اين موارد خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي را افزايش مي دهد.