ممکن است میگرن ، خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد


پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که میان سردردهای میگرنی و سکته مغزی ارتباط وجود دارد . آنان می گویند : بررسی ها نشان می دهد، سردرد میگرنی ، خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، تحقیقات یک پژوهشگر ایرانی دانشگاه جانزهاپکینز نشان می دهد ، مبتلایان به میگرن، بیش از دیگران به سکته مغزی ناشی از انسداد رگ های مغز، بر اثر لخته شدن خون ، دچار می شوند.

این محقق ایرانی در تحقیقات خود با بررسی پرونده بیش از ۶۰۰هزار بیمار میگرنی نشان داد خطر سکته مغزی در افرادی که از میگرن حاد رنج می برند بیش از دیگران است.
دکتر سامان نظریان ، دانشیار دانشگاه جان هاپکینز و سرپرست تیم تحقیقاتی با انتخاب و بررسی ۲۱ تحقیق مشابه که در مجموع بیش از ۶۲۲ هزار و ۳۶۱ نفر را مورد مطالعه قرار داده بودند، با استفاده از روشهای ریاضی و آماری برای پردازش و بررسی اطلاعات به این نتایج دست یافت.
نتایج این بررسیها که در اجلاس انجمن قلب آمریکا ارائه شده است، نشان می دهد در افرادی که از سردردهای حاد میگرنی رنج می برند تعداد حوادث سکته کم خونی موقت (سکته ایسکمیک) ۳/۲ برابر بیش از سایر افراد است در سکته مغزی کم خونی موقت در یکی از شریانهای کوچکی که خون را به مغز حمل می کنند انسداد ایجاد می شود.
بررسیهای سامان نظریان نشان می دهد در بیمارانی که در آنها میگرن با علائم بینایی مثل فلاش نور و خطوط زیگ زاگ تشخیص داده می شود فاکتور خطر حتی به ۵/۲ برابر نیز افزایش می یابد در حالیکه در بین زنان این خطر حتی به ۹/۲ برابر نیز می رسد.
به گفته این محقق ایرانی، نتایج این تحقیقات این فرضیه را مطرح کرد که استفاده زیاد از درمانهای هورمونی جایگزین موجب افزایش خطر سکته مغزی کم خونی در بین جمعیت زنان می شود.
دکتر نظریان اظهار داشت که تجویز داروهای محتوی “اسید استیل سالسیلیک” می تواند در افراد مبتلا به میگرن تا حدودی از بروز این نوع سکته مغزی پیشگری کند.
این محقق با بررسی سوابق پزشکی بیش از ششصد هزار نفر در مدت سیُ و پنج سال، دریافته است ، خطر ابتلا به سکته مغزی در مبتلایان به میگرن، حدود دو برابردیگران است.

محققان، بر اساس این بررسی به مبتلایان به میگرن ، توصیه می کنند، بیش از دیگران، مراقب عوامل خطر بیماری های قلبی ،از جمله پرفشاری خون و افزایش چربی خون خود باشند.

پیش از این نیز عنوان شده بود که بروز سردردهای میگرنی در دوران حاملگی می‌تواند خطر سکته مغزی را در پی داشته باشد.

بر اساس تحقیقی که شرح آن در مجله “مدیکال بیریتیش” به چاپ رسیده بود ، میگرن‌ در دوران بارداری می‌تواند سرنخی باشد که نشان می‌دهد مادر با خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری قلبی و لخته شدن خون مواجه است.

گروهی از محققان به سرپرستی دکتر چریل بوشنل، متخصص اعصاب دانشگاه ویک فارست در نورت کارولینای آمریکا در این پژوهش از اطلاعات بدست آمده از ۱۸ میلیون بیمار آمریکایی استفاده کرده‌اند. این بیماران بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ از بیمارستان مرخص شده بودند.

محققان دریافتند در بین بیماران تحت مطالعه ۴۴ هزار زن باردار به دلیل ابتلا به سردردهای شدید میگرنی در بیمارستان بستری بوده‌اند. در این گروه ارتباط قوی بین بروز سکته مغزی، حمله قلبی، فشار خون با ابتلا به بیماری خطرناک دوران بارداری موسوم به پره اکلامپسی مشاهده شد.

پره اکلامپسی، حالت مسمومیت زایمانی است که ممکن است منجر به تشنج حاملگی شود. این حالت شامل حمله تشنجی و اغما و به ندرت اغمای به تنهایی است که در زنان باردار در مدت کوتاهی بعد از زایمان اتفاق می‌افتد و با فشار خون و پیدایش آلبومین در ادرار همراه است.

در این تحقیق تاکید شد زنان بارداری که دچار این قبیل سردردها می‌شوند باید به طور دقیق تر و منظم تر از این حیث تحت نظر پزشک متخصص قرار داشته باشند.