یك وسیله الكترونیكی به نام tms طراحی شده که درد میگرن را قبل از شروع شدن ، از بین ببرد


ساخت یك وسیله جدید و استثنایی برای از بین بردن سردردهای میگرنی


پژوهشگران مركز پزشكی دانشگاه ایالتی اوهایو یك وسیله الكترونیكی جدید و مبتكرانه طراحی كرده‌اند كه می‌تواند به طور مؤثر درد میگرن را قبل از شروع شدن، از بین ببرد. نتایج تحقیقات نشان داده است كه این وسیله آزمایشی بی‌خطر بوده و در از بین بردن سردردهای میگرنی مؤثر است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دكتر یوسف محمد، نورولوژیست و پژوهشگر اصلی این تحقیق در مركز پزشكی دانشگاه اوهایو درباره این تكنیك بدیع اظهار داشت: نتایج تحقیق ما امید تازه‌ای برای بیماران میگرنی است كه تنها ۵۰ تا ۶۰ درصد به روش‌های سنتی درمان دارویی جواب می دهند.
وسیله جدید با عنوان «محرك مغناطیسی بین جمجمه‌یی غیر مهاجم» یا tms مرحله پیش درآمد میگرن را كه اغلب با عنوان توفان‌های الكتریكی در مغز توصیف می‌شود، قبل از این كه به سردرد منجر شود، متوقف می‌كند.

افراد مبتلاء به میگرن با علایم و مشكلاتی چون مشاهده صحنه‌های پرتاب ستاره‌ها، زیگزاگ شدن خطوط و چشمك زدن چراغ‌ها، ضعف بینایی، ضعف بدنی، گیجی به همراه سردردهای شدید، تهوع و استفراغ مواجه هستند.

Tms یك جریان الكتریكی قوی از میان یك كلاف فلزی ارسال می‌كند كه باعث ایجاد یك میدان مغناطیسی قوی به مدت یك میلی ثانیه می‌شود.

این پالس یا تكانه مغناطیسی وقتی در مقابل سر فرد قرار می‌گیرد، یك جریان برق در سلول‌های عصبی یا نورون‌های مغز ایجاد می‌كند كه نقش آنها مختل كردن پیش درآمد قبل از تبدیل شدن به سردردهای شدید است.

در آزمایش‌های انجام شده روی این وسیله جدید ۱۶۴ بیمار شركت داشتند كه به گفته دانشمندان استفاده از tms در بیمارانی كه با این روش درمان شدند، هیچ واكنش شدید و تهدید كننده‌ای در پی نداشت.

نتایج این پژوهش در نشست سالانه انجمن سردرد آمریكا در بوستون ارائه شده است.