اسپري جديد براي درمان سريع ميگرن


گروهي از پزشكان انگليسي يك اسپري دمنده شبيه به پيپ توليد كرده‌اند كه داروي پودر شده را به سمت بيني مي‌فرستد و با اين شيوه سردردهاي شديد ميگرني، ظرف كمتر از دو ساعت بهبود پيدا مي كند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين داروي پودر شده به شيوه جديد خيلي سريعتر از داروهاي خوراكي معمولي تاثير مي‌كند. چون ديگر نيازي نيست كه مصرف كننده منتظر پروسه هضم شدن دارو بماند.

آزمايشات انجام شده روي اسپري جديد نشان مي‌دهد كه در اين روش، دارو ظرف چند دقيقه وارد جريان خون مي‌شود و از هر 10 نفري كه اين روش را آزمايش كردند نزديك به 6 نفر، ظرف دو ساعت بعد از استفاده از اسپري به طور كامل از سردرد خلاص شدند.

دارويي كه در اين اسپري استفاده مي‌شود شكل پودر شده تريپتان است. اين دارو به طور گسترده‌ براي درمان ميگرن به شكل قرص مورد استفاده دارد.

به گزارش روزنامه ديلي اكسپرس، اين اسپري به شكل "v" ساخته شده كه يك انتهاي آن وارد سوراخ بيني مي‌شود و انتهاي ديگر داخل دهان قرار مي‌گيرد. وقتي بيمار از راه دهان داخل اسپري بدمد، داروي پودر شده وارد بيني مي‌شود و از طريق عروق به سرعت جذب جريان خون خواهد شد. اعصاب بيني سريع پيام دارو را دريافت كرده و سيگنال‌هاي متوقف كننده درد را به مغز مي‌فرستند و به اين ترتيب درد تسكين مي‌يابد.