انار 2 شباهت عمده به هندوانه دارد؛ داخل هر دو معمولا قرمز و گاهي سفيد است، ضمن اينكه تا بازشان نكني، رنگ و طعم داخلشان را نمي‌شود فهميد.
معمولا انار، ميوه ارزاني نيست؛ به‌ويژه كه نوع مرغوب و درشتش براي مهماني اصلا باصرفه نيست.
خريد انار خوب، نياز به آگاهي از ويژگي انارهاي معروف و نكته‌هاي ويژه‌اي دارد. مي‌گويند در ايران بيش از 740 نوع انار وجود دارد اما «شهسوار دانه قرمز، ميخوش، شيرين ساوه، آلك ساوه، ملس اصفهاني دانه قرمز، شيشه كپ خراسان و قجاق قم» از انواع معروف انار ايراني‌اند. هنگام خريد، به غير از اسم و رسم انار بايد ببينيد آيا انار، نسبت به جثه‌اش سنگين است يا نه؛ اين نكته به همراه پوست صاف و شفاف، نازك و بدون ترك، مي‌تواند نشانه مرغوبيت انار باشد.

انار خفر شيراز

نماد انارهاي سفيد و شيرين است. كمي ارزان‌تر از بقيه است چون ظاهرا خون آنها قرمزتر از اين يكي است! اما خاصيت انار سفيد بيشتر است؛ امگا 3، امگا 6 و مواد غذايي بيشتري دارد و اتفاقا در كشورهاي اروپايي، گران‌تر از نوع دانه قرمز آن است.

انار ساوه

انار ساوه معروف است. شايد به 3 دليل؛ شيريني، پوست نازكي و ماندگاري طولاني.

انار فيروزكوه

اين انار دانه درشت است و آبدار؛ پوست مقاومي در برابر ضربه داشته و تركيدگي كمي هم دارد. مزه‌اش ملس (ترش و شيرين) است و قابليت ماندگاري بالايي دارد و بهترين نوع انار براي كساني است كه مبتلا به فشار خون يا غلظت خون هستند.

انار نيزار قم

اين انار ديررس و دانه درشت است با طعم ملس و پوستي نازك كه كمتر مي‌شود روي آن تركيدگي ديد.
اما ويژگي مهم آن اين است كه در برابر اغلب آفت‌ها مخصوصا كرم گلوگاه مقاوم است و همين باعث ماندگاري طولاني آن مي‌شود. براي آنها كه انار را مثل پياز و سيب‌زميني زياد مي‌خرند و يكجا – حتي تا بهار – نگه مي‌دارند، اين نوع بهترين انتخاب است.

انار فردوس خراسان

زياد قيافه ندارد اما در عوض به جاي 6/16 درصد قند، 2 درصد بيشتر – يعني 6/18 درصد– قند مفيد دارد.
مواد «فنوليك» اين انار هم آن‌قدر هست كه بتواند مسموميت كبد را درمان كند اما شايد مهم‌تر از همه اينها، قابليت ماندگاري آن است؛ انار فردوس را تا 3 ماه مي‌شود سالم نگه داشت.

انار سياه

انار سياه را كمتر ديده‌ايد. بيشتر از آنكه توي جعبه ميوه‌فروش‌ها باشد، توي قوطي عطاري‌ها پيدا مي‌شود چون خاصيت درماني زيادي دارد. «زردي، اسهال و سياه سرفه» اصلي‌ترين بيماري‌هايي است كه دوايشان انار سياه است.
اين انار، دانه درشت و شيرين است، با پوستي متوسط كه تركيدگي زيادي دارد. زودرس است و البته در برابر كرم گلوگاه مقاوم. اين انار معمولا به محض رسيدن، روي همان شاخه ترك مي‌خورد و غير از خاصيت‌هاي درماني، جان مي‌دهد براي عكس‌گرفتن.

انار آقا محمدعلي گلوبسته

اين انار با اسم طولاني جالبش، دانه‌هاي درشت و شيريني دارد كه زير يك پوست ضخيم دسته به دسته نشسته‌اند.
تركيدگي پوست اين انار كم است و مقاومت خوبي در برابر كرم گلوگاه دارد. معمولا هم آفتاب‌سوخته و زودرس است.

انار شيرين يزدي

اين انار مثل لهجه خود يزدي‌ها شيرين است. دانه درشت است و معمولا سفيد تا صورتي كم‌رنگ و رو.
كرم گلوگاه براي نفوذ در اين انار مشكل دارد. انار شيرين يزدي را با پوست نازكش كمتر همراه اين كرم مي‌بينيم. اما پوست اين ميوه يزدي حسابي ترك مي‌خورد و ماندگاري بسيار كوتاهي دارد.

قجاق گلوبسته و گلوبلند

اينها آخر انارهاي ترش و شيرين و به اصطلاح ملس دانه‌درشت‌اند؛ با پوستي نازك كه معمولا ترك‌خوردگي ندارد. مهم‌تر اينكه نسبت به كرم گلوگاه مقاومند و پوستشان آفتاب‌سوخته نمي‌شود. انارهاي قجاق را آخر پاييز مي‌شمارند چون نسبت به بقيه ديررس به حساب مي‌آيند.