کلينيک زيبايي/دکترمحمد شيزرپور/متخصص پوست‌ومو /استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
کرم موبر دايمي، دروغ محض است

از کرم‌هاي موبر مي‌توان براي از‌بين‌بردن موهاي تمام قسمت‌هاي بدن استفاده کرد. اين کرم‌ها موها را در سطحي پايين‌تر از تيغ قطع مي‌کنند، بنابراين موها کمي ديرتر درمي‌آيند و برخلاف تيغ، نوک موها پس از اصلاح تيز نمي‌شود و پوست نرم‌تر خواهد بود، به همين دليل اين کرم‌ها براي از بين‌ بردن موهاي زائد صورت خانم‌ها مناسب‌ترند....

البته در آقاياني که موهاي ناحيه گردنشان زبر است و با اصلاح مشکل دارند، کرم‌هاي موبر براي اصلاح جايگزين خوبي هستند. برداشتن موهاي زائد ديگر قسمت‌هاي بدن با کرم موبر در زنان و مردان تفاوتي ندارد.

مواد اصلي کرم‌هاي موبر، «سديم‌تيوگلي کولات» و «کلسيم هيدروکسيد» (نوعي باز) هستند. از آنجا که ماده اصلي تشکيل‌دهنده مو کراتين است، کرم‌هاي موبر ماده کراتين موها را در خود حل مي‌کنند و با اين مکانيسم باعث شکسته‌ و کنده‌شدن مو مي‌شوند.

از آنجا که لايه سطحي پوست نيز حاوي کراتين است، اگر کرم موبر مدت طولاني در سطح پوست باقي بماند، امکان آسيب و تحريک پوستي افزايش مي‌يابد. از سوي ديگر، کرم‌هاي موبر ممکن است آلرژي‌زا باشند. اين آلرژي ممکن است به ماده اصلي کرم موبر يعني سديم تيوگلي گولات يا کلسيم هيدروکسيد يا مواد نگهدارنده‌اي که براي خوش‌رنگ يا خوش‌بو کردن به کرم افزوده مي‌شود، ايجاد شود. بنابراين بهتر است قبل از استفاده، کمي از کرم را داخل بازو بماليد و پس از نيم ساعت آن را بشوييد. اگر در محل، التهاب و قرمزي و خارش ايجاد نشد، يعني احتمالا به اين کرم موبر آلرژي نداريد.

چنانچه فردي به کرم‌هاي موبر آلرژي داشته باشد، نبايد از آنها استفاده کند. راهي براي حساسيت‌زدايي از اين کرم‌ها وجود ندارد.

کرم موبر هرگز نبايد روي پوست آسيب‌ديده (بريده، زخمي...) يا پوست قرمز، ملتهب و نزديک به چشم استفاده شود.

کرم‌هاي موبر به شکل کرم، موس، ژل و اسپري عرضه مي‌شوند ولي ماده اصلي تشکيل‌دهنده همه آنها يکسان است و تفاوتشان کاربرد آنها براي نواحي مختلف بدن است. مثلا کرم موبر صورت با کرم مخصوص ديگر نواحي بدن تفاوت دارد و علت اين تفاوت، غلظت ماده موثره آنهاست. برندهاي مختلف کرم موبر بيشتر از جهت رنگ، عطر يا بسته‌بندي تفاوت دارند. هنگام انتخاب، بايد توجه کنيد که مهم اين است شرکت‌ سازنده استاندارد توليد را رعايت کرده باشد و گول تبليغات اغراق‌آميز و گمراه‌کننده را نخوريد. برخي شرکت‌ها، به کرم موبر موادي مثل ژل آلوئه‌ورا يا ترکيب‌هاي نرم‌کننده هم مي‌افزايند. ادعاي کرم موبر دائمي عجيب و غيرعلمي است، حتي هيچ کرم موبري با خاصيت کاهش موهاي زائد يا از بين بردن دايمي آنها وجود ندارد.

البته کرم‌هايي با خاصيت کاهش موهاي زائد وجود دارند، ولي اين کرم‌ها موبر نيستند. بلکه بايد آنها را مثل کرم معمولي روزي دو بار به ناحيه‌اي که مو دارد ماليد تا پس از مدتي به مرور زمان موهاي زائد اين ناحيه کاهش يابند. اين اثر کاهش موهاي زائد تا وقتي ادامه مي‌يابد که به مصرف کرم ادامه داده شود و با قطع مصرف، موها به حالت قبل برمي‌گردند

هفته نامه سلامت