جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع
Like Tree5Likes
 • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد
 • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد
 • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد
 • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد
 • 1 Post By دکتر نادر

موضوع: روشهای رفع موهای زاید مردان و زنان(اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض روشهای رفع موهای زاید مردان و زنان(اخبار و گزارشات)

  داروهاي ضد مردانه
  داروهايي وجود دارند كه تاثير هورمون‌هاي مردانه را در بدن كاهش مي‌دهند. البته 3 تا 6 ماه طول مي‌كشد تا اين داروها اثر كنند. ضمن اين كه اين داروها در كاهش رشد موهاي زايد جديدتان موثرند. يعني براي رفع موهاي زايد قبلي‌تان، نمي‌توانند كار چنداني انجام بدهند. داروي خاصي نيز وجود دارد كه مشخصا براي كم كردن رشد موهاي زايد صورت ساخته شده است. اين دارو به شكل كرم عرضه شده و روي صورت و چانه ماليده مي‌شود. اين كرم بين 4 تا 8 هفته پس از مصرف اثر مي‌كند، هر چند كه گه گاه ممكن است مدت زمان بيشتري طول بكشد. دو داروي خوراكي هم داريم كه هر دو جلوي تاثير هورمون‌هاي مردانه را مي گيرند:
  1ـ سيپروترون استات 100( ميلي گرم در هر روز) كه به صورت قرص‌هاي ضد حاملگي <ديان> هم تجويز مي‌شود.
  2ـ اسپيرونالاكتون 200( ميلي گرم در هر روز) كه معمولا با يك قرص ضدحاملگي همراه مي شود تا جلوي قاعدگي‌هاي نامنظم كه يكي از عوارض همين داروست، گرفته شود. به دليل عوارض دارويي اين دو دارو، به خانم‌هايي كه از اين دو دارو استفاده مي‌كنند، اكيدا توصيه مي‌شود كه در حين مصرف اين داروها باردار نشوند چرا كه در غير اين صورت، عوارض خطرناكي را به جنين‌شان تحميل خواهند كرد.

  -2 تراشيدن مو
  قديمي‌ترين، ارزان‌ترين و بي‌خطرترين راه براي خلاص شدن از شر موهاي زايد، همين راه است. اما ديگر انتظار نداشته باشيد كه بگوييم موثرترين شيوه هم همين شيوه است؛ نه، اصلا! تراشيدن مو تقريبا هميشه مقداري از مو را بر روي صورت يا بدنتان باقي مي‌گذارد مگر اين كه هر روز، دوباره و دوباره اين كار را تكرار كنيد كه البته اين تكرار و تكرار هم چندان بي‌خطر نيست. چون ممكن است تحريك پذيري پوستتان زياد شود. به هرحال، اگر چنين اتفاقي برايتان افتاد، كرم هيدروكورتيزون يك درصد را فراموش نكنيد. واقعا موثر است. البته از اين كرم بايد براي مدتي به طور مرتب استفاده كنيد تا خوب اثر كند.‌ يك نكته ديگر درباره تراشيدن مو اين كه،‌ بر خلاف نظر عامه مردم، تراشيدن مو هيچ تاثيري بر روي سرعت رشد مو ندارد. و آخرين نكته هم اين كه، آمارها نشان مي‌دهد اغلب خانم‌ها در نقاط مختلف دنيا از اين روش، چندان استقبال نمي‌كنند چرا كه معمولا استفاده مكرر از اين روش، اثر روحي مطلوبي در پي ندارد.
  -3 موبر

  -4 چسب‌ سفيدكننده

  -5 بند انداختن و استفاده از موم‌

  استفاده از موبر هم مفيد است، مثلا مي‌توانيد از كرم‌هاي موبر استفاده كنيد. خوبي كرم‌هاي موبر اين است كه مو را از ريشه درمي‌آورند و هيچ چيزي باقي نمي‌گذارند. بدي اين كرم‌ها هم اين است كه پوستتان را تحريك مي‌كنند. براي اين كه مطمئن شويد آيا پوستتان به كرم موبر حساس است يا نه، مي‌توانيد كمي از آن را به قسمت داخلي مچ دستتان بماليد. بعدش، يك روز صبر كنيد و نتيجه را ببينيد. اگر واكنش شديدي در مچ دستتان مشاهده نكرديد، مي توانيد با خيال آسوده از آن كرم استفاده كنيد.
  چسب سفيدكننده را به پوستتان بچسبانيد و بگذاريد 10 دقيقه در محل باقي بماند. سپس آن را در جهتي كه روي بسته نشان داده شده، از پوستتان جدا كنيد. البته اين نوع چسب‌ها هم ممكن است پوست شما را تحريك كنند.
  اين دو روش هم البته پوست را تحريك مي‌كنند، ضمن اين كه باعث مي‌شوند سرعت رشد مو بيشتر شود چرا كه بند انداختن و استفاده از موم، هر دو موجب افزايش جريان خون فوليكول‌هاي مو مي‌شوند. خلاصه اين كه‌اين دو روش به دليل اين كه منجر به واكنش حساسيتي شديد و افزايش سرعت رشد مو مي‌شوند، چندان توصيه نمي‌شوند.


  -6 الكتروليز

  اين روش، گران تمام مي‌شود و وقت‌گير است. اگرچه به نظر مي‌رسد الكتروليز، تنها روش رفع موهاي زايد به طور دايم است ولي فقط 15 تا 50 درصد، احتمال اثر بخشي در هر جلسه درمان وجود دارد. ضمن اين‌كه هر از گاهي هم منجر به عوارض ناخوشايندي نظير زخم‌هاي زشت و مقاوم به درمان مي شود. البته در بسياري از مواقع با الكتروليز مي‌شود براي هميشه از شر موهاي زايد خلاص شد. در اين روش، از طريق يك سوزن، جريان برق مختصري به فوليكول مو وارد مي‌شود. به هر حال، اگر شما قصد انجام اين كار را داريد، قبل از هر چيز مطمئن شويد كه تكنسين مربوطه از تجربه و مهارت كافي برخوردار است و بعدش هم پرس و جو كنيد و ببينيد كه آيا مجوز لازم را دارد يا نه. دستگاه‌هاي الكتروليز خانگي و موچين‌هاي الكترونيكي كارايي چنداني ندارند و زياد توصيه نمي‌شوند. سال گذشته، كارشناس غدد و متابوليك وزارت بهداشت، ضمن هشدار نسبت به انجام الكتروليز براي درمان موهاي زايد از سوي برخي سالن‌هاي آرايش تاكيد كرد كه انجام الكتروليز در اين سالن‌ها مورد تاييد وزارت بهداشت نيست. دكتر شهين ياراحمدي در اين خصوص گفت: <الكتروليز و ليزر به دليل تخصصي بودن بايد حتما از سوي پزشكان مجرب و يا افرادي با مدرك پيراپزشكي صورت گيرد ولي متاسفانه در برخي مواقع، اين درمان‌ها در سالن‌هاي آرايشي و زيبايي انجام مي شود كه به هيچ وجه مورد تاييد وزارت بهداشت نيست.>


  -7 ليزر
  در اين روش با استفاده از ليزر، فوليكول موهاي زايد كاملا تخريب مي‌شود و امكان رشد موهاي زايد در آن ناحيه خاص از بين مي‌رود. اين درمان در چند مرحله و طي چند هفته انجام مي‌شود. نتيجه حاصل از اين روش در اغلب مواقع، موفقيت‌آميز و دايمي است. مشكل اصلي ليزر اين است كه هزينه زيادي به بيمار تحميل مي‌كند و فقط پزشكان متخصص قادر به انجام آن هستند. از جمله عوارض جانبي اين روش هم بايد به قرمزي پوست و همچنين تيرگي، براق شدن و حتي زخم شدن پوست اشاره كرد. ليزر، آخرين و جديدترين راه براي درمان موهاي زايد است. ولي در هر حال بايد انتظار شما از اين روش درماني هم معقول و واقع‌گرايانه باشد. پزشكان معتقدند اثر بخشي ليزر به اثبات رسيده است. پس از ليزر، برخي موها فورا مي‌افتند ولي اغلب موها در عرض 2 هفته از بين مي‌روند. ‌ در حال حاضر، هيچ روش قاطعي براي درمان كامل و دايمي موهاي زايد وجود ندارد ولي در بين روش‌هاي موجود، ليزر از همه موثرتر و دايمي‌تر است. البته اين حرف به آن مفهوم نيست كه همه موهاي زايد در اثر ليزر به صورت دايمي از بدن مي‌روند. به هر حال، حتي اگر پس از ليزر هم موها مجددا رشد كنند، اولا به تعداد كم رشد مي‌كنند و بيرون مي‌آيند. ثانيا، در اكثر موارد، اين موها كركي و نرم هستند. سال‌هاست كه از ليزر براي رفع موهاي زايد استفاده مي‌شود و اين كار مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا هم قرار گرفته است. متخصصان پوست مي‌گويند: هر چقدر پوست بيمار روشن تر و موهاي زايدش تيره‌تر باشند، احتمال اثر بخشي ليزر بيشتر مي‌شود. ‌
  ليزري‌ها بدانند كه...

  )1 هر گونه بيماري پوستي يا غيرپوستي و حساسيت‌هاي احتمالي كه در گذشته داشته‌ايد يا در حال حاضر تحت درمان هستيد، بايد حتما به پزشكتان اطلاع بدهيد. ‌ ‌)2 اگر سابقه تبخال يا عفونت‌هاي مكرر پوستي در محل تحت درمان با ليزر داريد، بايد به پزشكتان بگوييد. ‌ ‌)3 اگر دارويي را به طور مرتب استفاده مي‌كنيد، حتي اگر آن دارو قرص سردرد معمولي يا قرص جلوگيري از بارداري باشد، بايد پزشكتان را در جريان قرار بدهيد. )4 همه آزمايش هاي هورموني و غير هورموني‌تان را پزشكتان بايد ببيند. اختلالات هورموني شما حتما بايد پيش از درمان با ليزر، تحت بررسي و درمان قرر بگيرد.‌ ‌)5 كندن موها با موم و موچين و اپيلاسيون و الكتروليز تا 6 هفته قبل از ليزر و نيز در فواصل جلسات ليزر اكيدا ممنوع است اما تراشيدن موها با تيغ مانعي ندارد. البته از يك هفته پيش از ليزر، تراشيدن موها و استفاده از موم هم ممنوع مي‌شود.‌ ‌)6 استفاده از كرم موبر اگر چه مانعي ندارد ولي به دليل احتمال بروز واكنش هاي حساسيتي، بهتر است از استفاده‌اش پرهيز كنيد. ‌ ‌)7 از يك ماه پيش از شروع ليزر و نيز در فواصل جلسات ليزر بايد اكيدا از آفتاب پرهيز كنيد و كرم ضد آفتاب بزنيد. استفاده از فراورده‌هاي اتوبرنزه، قبل از شروع ليزر و در فواصل جلسات ليزر ممنوع است. ‌ ‌)8 در صورت وجود آفتاب سوختگي در محل تحت درمان با ليزر، احتمال بروز عوارض جانبي نظير زخم و تاول پوستي بيشتر مي شود و احتمال اثربخشي ليزر كمتر مي‌شود. معمولا اگر منطقه مورد نظر دچار آفتاب سوختگي باشد، اصلا ليزر انجام نمي‌گيرد. ‌ ‌)9 اگر پوست شما خيلي تيره است، مي‌توانيد با نظر پزشك معالجتان پيش از انجام ليزر، از تركيبات بيرنگ كننده و لايه بردار پوست مثل هيدروكينون و تره‌تينوئين استفاده كنيد. ‌ ‌)10 روز انجام ليزر، هر گونه آرايش كردن و كرم زدن ممنوع است. منطقه مورد درمان بايد كاملا شسته و تميز باشد.


  ‌1ـ‌ مي‌گويند ماشين از آن چيزهايي است كه هم داشتنش مصيبت است، هم نداشتنش. مو هم مثل ماشين است. نبودنش دردسر دارد، بودنش هم آدم را به دردسر مي‌اندازد. بايد هميشه به اندازه باشد و به اندازه رشد كند. جالب است كه با اين همه پيشرفت و دانش ، هنوز روش قطعي و بي دردسر براي از بين بردن هميشگي موهاي زايد پيدا نشده است.‌
  ‌2ـ آقايان بيشتر از كم پشت شدن و ريزش موهايشان گله مي‌كنند و خانم‌ها از زيادي موهايشان. موي زايد بيشتر مشكل خانم‌هاست تا آقايان،‌ هرچند كه آقايان هم گه‌گاه به اين مشكل دچار مي شوند. موهاي زايد، مهمان‌هاي ناخوانده‌اي هستند كه بي‌دعوت و بدموقع مي‌آيند اما به هر حال براي دك كردن سرسخت‌ترين مهمان‌هاي ناخوانده هم روش‌هايي وجود دارد. دلتان نمي‌خواهد با اين روش‌ها آشنا شويد؟


  شما تنها نيستيد، خانم!‌
  مشكل پرمويي يا موي زايد، همان‌طور كه از اسمش برمي‌آيد، يعني رشد زيادي موها يا وجود موهاي زايد. مشكل نادري هم نيست. حتي مي‌شود گفت نسبتا شايع است. مثلا در كشوري مانند انگلستان 18 درصد از خانم‌ها از رشد موهاي زايد در ناحيه سينه شكايت دارند. 28 درصد از خانم‌هاي انگليسي از پرمويي در صورت مي‌نالند و 35 درصدشان از پرمويي در شكم. نزيك به70 درصدشان هم از وجود موهاي زايد در پاهايشان رنج مي برند.


  به هر مويي نگوييد زايد

  موهاي زايد، هميشه و همه جا رشد نمي‌كنند. در نواحي خاصي به وجود مي‌آيند، مي‌مانند و در همان نواحي هم رشد مي‌كنند. كدام نواحي؟ نواحي خاصي كه معمولا انتطار مي‌رود آقايان در آن جاها مو داشته باشند، نه خانم‌ها. مثلا كجاها؟ چانه، روي لب بالايي، گونه‌ها، سينه‌ها، شكم و ران پا. اما به هر مويي كه در اين نواحي ببينيد، نمي‌توانيد بگوييد موي زايد. موهاي زايد، تيره و ضخيم‌اند و با آن موهاي نازك و ظريفي كه ممكن است در سر تا سر بدن پخش باشند، فرق دارند. اين موهاي نازك و ظريف را در خيلي از خانم‌ها ممكن است ببينيد، در بعضي‌ها بيشتر و در بعضي‌ها كمتر، و البته هيچ ربطي هم به موهاي زايد ندارند. ‌

  از كجا مي‌آيد اين موي ضخيم؟
  موي زايد در تمام خانم‌ها يك علت اصلي و اساسي دارد: افزايش سطح هورمون‌هاي مردانه! لابد مي‌پرسيد پس چرا بعضي‌ خانم‌ها موي زايد دارند و بعضي‌ها ندارند؟ جوابش ساده است: <خانم‌هايي كه موي زايد دارند، هورمون‌هاي مردانه‌شان بيشتر است.> حالا احتمالا مي‌پرسيد: <خب، چرا هورمون‌هاي مردانه در خون بعضي از خانم‌ها بيشتر است؟> اين هم جوابش ساده است:<افزايش هورمون‌هاي مردانه در خانم‌ها معمولا در برخي بيماريها اتفاق مي‌افتد، مثلا ‌بيماري تخمدان پر از كيست يا همان ‌پس.سي.اوتومور تخمدان،‌ تومور غدد فوق كليوي. ‌> اما خانم‌هايي هم هستند كه وقتي آزمايش خون مي‌دهند، پزشكشان به آنها مي‌گويد كه اصلا سطح هورمون‌هاي مردانه در خونشان طبيعي است. پس اين خانم‌ها چرا بايد موهاي زايد داشته باشند؟ معمولا به اين علت كه حساسيت پوستشان نسبت به هورمون‌هاي مردانه، زيادتر از حد طبيعي است. ‌ داروهايي هم وجود دارند كه منجر به پديد آمدن موهاي زايد مي‌شوند. قرص هاي جلوگيري از بارداري،‌ كورتون‌ها و هورمون‌ها جزو همين داروها هستند. ژنتيك ، مطابق معمول، در اين بيماري هم بي‌تاثير نيست. اغلب پزشكان، ريشه‌هاي وراثتي را هم در بروز اين مشكل، موثر مي‌دانند. اگر جستجو كنيد، مي‌بينيد كه معمولا مادر، خواهر، عمه و يا خاله بيمار هم از همين مشكل رنج مي‌برند. البته سن خانم‌ها هم هر چه بالاتر مي‌رود، ‌احتمال ايجاد موهاي زايد در بدنشان بيشتر مي‌شود. ‌

  سلام، دكتر!‌

  هر وقت كه احساس كرديد در صورت يا بدن‌تان با افزايش ناگهاني و چشمگير رشد موها مواجه شده‌ايد، حتما به دنبال علت بگرديد و از پزشكتان كمك بخواهيد. اگر به هر دليلي نظم عادت‌هاي ماهانه‌تان به هم خورد، يا اگر احساس كرديد كه صدايتان دارد هر روز بم‌تر و بم‌تر مي‌شود، حتما به پزشك مراجعه كنيد. ممكن است ريشه همه اين مشكلات، يك چيز باشد.‌


  تو را از ريشه خواهم كند، آري!‌
  قبل از هر كار ديگري، اگر اضافه وزن داريد، حتما وزن كم كنيد. با كاهش وزن، ميزان هورمون‌هاي مردانه در خونتان پايين مي‌آيد و جلوي رشد موهاي زايدتان گرفته مي‌شود. اما از اين حرف‌ها كه بگذريم، با اين مهمان‌هاي ‌ناخوانده به شيوه‌هاي ديگري هم مي‌شود برخورد كرد: ‌
  اگر پرمويي شما از نوع خفيف است و پزشكتان هم اين اطمينان را به شما داده كه با هيچ مشكل هورموني جدي مواجه نيستيد، مي‌توانيد كلا از درمان صرف‌نظر كنيد چرا كه هيچ خطري شما را تهديد نمي‌كند. ولي اگر از به خطر افتادن زيبايي‌تان ترس داريد، مي‌توانيد برويد سراغ درمان‌هاي موضعي. اگر درمان‌هاي موضعي هم چندان موثر نبود، از داروها كمك بگيريد. ‌ مهم‌ترين داروهايي كه در دارودرماني استفاده مي‌شوند، عبارتند از: سيپروترون استات و اسپيرونالاكتون. مهم‌ترين روش‌هاي درمان موضعي هم عبارتند از: تراشيدن مو، استفاده از موبر، چسب‌هاي سفيدكننده، بند انداختن و استفاده از موم، الكتروليز و ليزر

  به نقل از هفته نامه سلامت

  یک نکته:

  رشد مو روي آلت تناسلي طبيعي نيست ولي يك عارضه بد يا ناشايع نيست بهترين درمان آن ليزر است

  بهترين روش از بين بردن موهاي ريزي كه روي بيني وجود دارد ليزر مي باشد
  sezar88 likes this.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  اجر - س، كرمان: خانمي 27 ساله هستم كه به علت رشد موهاي زائد در سطح بدن و صورتم تحت بررسي‌هاي متعدد قرار گرفتم اما پزشكان مي‌گويند كه هيچ منبع و منشاء خاصي براي اين موها وجود ندارد و به گفته خودشان بدون علت است؛ با اين حال براي من داروي ضد بارداري تجويز كرده‌اند. آيا اين داروها مي‌توانند موثر باشند؟
  علل بسياري براي رويش موهاي زائد مطرح شده‌اند و بيماري‌هاي متعددي به‌عنوان علل اين حالت معرفي شده‌اند. اما بايد درنظر داشت كه در درصد قابل توجهي از اين بيماران هيچ علت و بيماري زمينه‌ساز خاصي يافت نمي‌شود و بيماري تحت عنوان <با علت ناشناخته> يا در اصطلاح <ايديوپاتيك> قرار مي‌گيرد. به هر حال اين موارد با علت ناشناخته همه براي بيماران ناراحت‌كننده هستند و با توجه به اينكه اختلالاتي ازنظر زيبايي يا وضعيت روحي در آنها ايجاد مي‌كنند، نياز به درمان دارند. براي درمان مي‌توان داروهاي ضد بارداري خوراكي، كورتن‌هاي مختلف و داروهاي ضد هورمون‌هاي مردانه (مثل داروي معروف اسپيرونولاكتون) را تجويز كرد. گاهي از تجويز توام و همزمان داروهاي مزبور هم استفاده مي‌شود كه مي‌تواند نتايج رضايت‌بخشي را به همراه داشته باشند. در ضمن اين درمان‌ها براي درمان بيماري‌هاي ديگر نظير بيماري تخمدان پر از كيست (كه مي‌تواند با علائم مشابهي نظير رويش موهاي زائد همراه باشند) نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
  sezar88 likes this.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  خلاصي از شر موهاي زايد-الكتروليز


  جام جم - چه بخواهيم چه نخواهيم موها همچنان رشد خواهند کرد؛ البته اگر روي سرمان باشد بسيار هم خوشحال مي شويم ؛ اما اگر در نواحي ديگر مثل بالاي لب ، چانه ، گونه ، پشت ، پاها، انگشتان دست يا پا باشد اصلا خوشحال نمي شويم که هيچ ، بلکه کلافه هم مي شويم.
  به هر حال راههاي مختلفي براي نجات از دست موهاي زايد وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شويد، البته هيچکدام از آنها 100 درصد دايمي عمل نمي کنند.
  رشد موهاي زايد علل مختلفي دارد. ممکن است به دلايل ژنتيکي باشد يا بر اثر مصرف داروهاي خاصي مثل هورمون ها يا استروئيدها باشد. گاهي ناهنجاري هاي پزشکي مثل بالابودن هورمون مردانه آندروژن يا وجود تخمدان هاي پلي کيستيک باعث بروز اين اتفاق مي شود.


  به هر حال رفع علت در موارد بيمارگونه راه حل اصلي خلاصي از شر موهاي زايد است که بايد به وسيله پزشک متخصص درمان شود، اما راه حل هاي مختلفي براي برداشتن اين موها وجود دارد که مي توان از آنها استفاده کرد.
  تراشيدن: ميزان رشد موها تعيين مي کند که چند بار در هفته بايد آنها را تراشيد. اين روش بهترين راه براي خلاصي از شر موهاي پا، دست يا صورت است.
  کندن موها: اين روش جزو دردناک ترين روشهاست ، اما اگر تعداد موهاي زايد اندک است جزو بهترين روشهاي حذف موي زايد است ؛ مثلا استفاده از موچين براي کندن موهايي که تک وتوک در صورت وجود دارند يا براي کندن موهاي ابرو که روش متداولي است.
  توجه داشته باشيد که براي نواحي بزرگ و پرمو نبايد از اين روش استفاده کرد، چرا که باعث رشد مو در محل يا حتي ايجاد زخم در ناحيه مي شود.
  دپيلاسيون (موبر): درباره نوع کرم موبري که تهيه مي کنيد بسيار محتاط باشيد. همه اين کرمها مثل هم نيستند؛ به عنوان مثال کرم موبري که براي برطرف کردن موهاي نواحي تناسلي به کار مي رود براي صورت قابل استفاده نيست.
  اين مواد شيميايي ساقه مو را حل مي کنند و باعث مي شوند رشد موهاي بعدي با تاخير صورت گيرد. ممکن است اين مواد باعث بروز سوختگي هاي سطحي شوند.
  اگر شما سابقه واکنش آلرژيک داريد، قبل از استفاده از اين کرمهاي موبر با پزشک متخصص پوست ، مشورت کنيد.
  موم گرم: اين کار را مي توانيد يا در منزل به وسيله يک فرد حرفه اي در سالن هاي زيبايي انجام دهيد. موم گرم ممکن است به طور کلي موها را از ميان نبرد و بعضي از آنها را تنها از ساقه قطع کند.
  يکي از عوارض اين روش ، بروز عفونت است که بايد به آن توجه کرد تا محل مورد نظر قبل از انجام کار خوب تميز شده باشد.
  برداشت مو با ليزر: اين روش يکي از طولاني ترين روشهاست که به 3 تا 4 جلسه درمان (يا حتي بيشتر) نياز دارد؛ البته اين رويه براي همگان مناسب نيست ، بلکه موهاي مورد نظر بايد تيره باشند.
  در اين روش از پرتوي ليزر براي حذف با لب مو استفاده مي شود. اين روش گران قيمت و گاهي دردناک است. اين روش را تنها پزشکان مجرب و آموزش ديده مي توانند انجام دهند و براي گرفتن نتيجه مورد نظر بايد کمي صبر و حوصله به خرج دهيد.
  الکتروليز: الکتروليز روش حذف موهاي زايد است که خود فرد نمي تواند آن را انجام دهد و بايد به وسيله فرد دوره ديده صورت گيرد؛ اما براي حذف موهاي صورت و بدن (هر دو) قابل استفاده است.
  در اين روش ، مرکز رشد مو به وسيله فرکانس راديويي با موج کوتاه تخريب مي شود به صورتي که يک وسيله بسيار نازک وارد فوليکول مو شده و مرکز رشد مو را از ميان مي برد و بعد مو با استفاده از موچين و بدون ايجاد درد برداشته مي شود. طول انجام کار بين 15 دقيقه تا يک ساعت متغير است.  باورهاي درست و نادرست درباره الکتروليز
  بعضي معتقدند الکتروليز دردناک است ، اما حقيقت اين است که چنين روشي معمولا درد و ناراحتي ايجاد نمي کند. در روشهاي جديد الکتروليز، هرگونه ناراحتي و درد از ميان رفته است.
  در بعضي نواحي حساس ممکن است از بي حسي موضعي استفاده شود. بعضي ديگر معتقدند در اين روش ، موها به طور دايم در محل مورد نظر از ميان مي روند. درباره اين نظر بايد گفت باور ذکر شده کاملا صحت دارد و پس از طي دوره مورد نظر، موها به طور کامل محو مي شوند.
  برخي افراد مي گويند روشهاي حذف موي زايد که به صورت موقت عمل مي کنند بهتر است. بايد گفت اين روشها بسته به محل استفاده ، تفاوت دارد؛ مثلا دپيلاتورهاي شيميايي (مثل کرمهاي موبر) اغلب براي حذف موهاي پا استفاده مي شوند که براي اين مناطق مناسبند، اما براي صورت چندان مناسب نيستند.
  اينها مواد شيميايي تحريک کننده دارند و ممکن است به پوست صورت آسيب برسانند. از طرف ديگر، بيرنگ کننده هاي مو (دکلره) حاوي مواد شيميايي قوي هستند و براي موهاي تيره چندان موثر عمل نمي کنند. در ضمن ممکن است اين مواد، پوست را نيز بيرنگ کنند.
  استفاده از موم گرم نيز دردناک و تا حدي گران قيمت و استفاده از آن کمي سخت است.  حقايقي درباره الکتروليز
  الکتروليز روشي است که 100 سال پيش براي اولين بار در برداشت موهاي ابرو و مژه ها مورد استفاده قرار گرفت. در بيشتر نواحي بدن مي توان از روش الکتروليز استفاده کرد (مثل ابروها، صورت ، دستها، شکم ، پستان و پاها). اين رويه عارضه جانبي دايمي ندارد.
  گاهي در محل مورد نظر، پوست کمي قرمز و بعد از مدت کوتاهي برطرف مي شود. اين روش بسيار ايمن بوده و برخلاف دپيلاتورها و بيرنگ کننده ها در آن از مواد شيميايي استفاده نمي شود.  به چه کسي مراجعه کنيم؟
  الکترولوژيست يا فردي که کار الکتروليز انجام مي دهد فردي است که مي بايست آموزش هاي کاملا حرفه اي ديده باشد و پس از اتمام اين دوره گواهي کسب کرده باشد.
  در نتيجه براي انجام آن بايد حتما به فردي مجرب و دوره ديده مراجعه شود که در کشور ما مي بايست اين افراد حتما تحت نظارت يک پزشک فعاليت کنند. مراجعه به فردي که دوره مذکور را طي نکرده يا بدون نظارت کار مي کند از نظر بهداشتي مي تواند مشکل ساز باشد.
  ممکن است عوارض جبران ناپذيري براي فرد ايجاد شود. براي اين منظور و يافتن فردي مطمئن ، از يک پزشک متخصص پوست و مو مشورت بگيريد. توجه داشته باشيد در صورتي که فرد انجام دهنده الکتروليز، نکات بهداشتي را رعايت نکند امکان انتقال بيماري هاي عفوني (مثل ايدز، هپاتيت و...) وجود خواهد داشت.
  بهتر است در همان جلسه اول مراجعه ، تمامي سوال هايي را که در ذهن داريد بپرسيد تا نکته مبهمي برايتان باقي نماند؛ به عنوان مثال مي توان به پرسشهايي از قبيل حين انجام کار چه احساسي ايجاد مي شود؟ آيا درد و سوزش وجود دارد يا خير؟ به چند جلسه درمان احتياج است؟ هزينه هر جلسه چقدر خواهد شد؟ طول مدت هر جلسه چقدر خواهد بود؟ چه مدتي است که فرد اين کار را انجام مي دهد و... اشاره کرد.
  حين انجام کار از تکنيک صحيح فرآيند الکتروليز اطمينان حاصل کنيد. سوزن الکتروليز براي هر فرد بايد جداگانه بوده و نبايد ميان افراد به طور مشترک استفاده شود. اگر براي حذف موي زايد از وسيله اي غير از سوزن مخصوص استفاده مي شود، معمولا نتيجه کار دايمي نيست.
  از احساس و درک خود استفاده کنيد، يعني وقتي وارد محل مي شويد خوب به اطراف نگاه کنيد. آيا همه چيز تميز و پاکيزه است؟ آيا کارکنان محل تميز هستند و ظاهري مرتب و پاکيزه دارند؟ آيا از دستکش و وسايل يکبار مصرف استفاده مي کنند؟ آيا فردي که کار الکتروليز را انجام مي دهد حرفه اي و مسلط به نظر مي رسد؟
  به هر حال براي انجام کارهايي اينچنين حساس و مهم ، دقت و احتياط، شرط عقل است. در نهايت توصيه ما بر اين است که براي استفاده از هر روش يا ماده شيميايي حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنيد و هيچ گاه خود سرانه يا به توصيه افراد غيرحرفه اي از هيچ ماده يا وسيله اي استفاده نکنيد.

  دکتر محمدعلي تقي پور
  sezar88 likes this.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  سميرا - ه، شيراز: روي‌ چانه‌ام‌ تعدادي‌ موهاي‌ زبر و خشن‌ پيدا شده‌ كه‌ خيلي‌ راحت‌ آنها را با موچين‌ مي‌چينم‌ ولي‌ شنيده‌ام‌ كه‌ اين‌ كار باعث‌ مي‌شود موها، تيره‌تر و ضخيم‌تر و خشن‌تر شوند و رشدشان‌ افزايش‌ يابد. آيا اين‌ گفته‌ صحيح‌ است؟‌
  هيچ‌ مدرك‌ علمي‌ دال‌ بر اين‌ مطلب‌ كه‌ چيدن‌ موها با موچين‌ باعث‌ تيره‌تر و ضخيم‌تر شدن‌ موها و افزايش‌ رشد آنها شود وجود ندارد. خيلي‌ از خانم‌ها موهاي‌ ابرويشان‌ را بر مي‌دارند بدون‌ آنكه‌ اين‌ موها تيره‌تر و خشن‌تر و انبوه‌تر شوند و لذا چيدن‌ موهاي‌ نواحي‌ ديگر نيز نبايد اهميتي‌ از اين‌ نظر داشته‌ باشد. برعكس شواهدي‌ وجود دارد كه‌ رشد موها پس‌ از چيدن‌ شدن‌ به‌وسيله‌ موچين‌ يا بند انداختن‌ كاهش‌ مي‌يابد، يعني‌ موي‌ زبر و خشن‌ و رنگي‌ تبديل‌ به‌ يك‌ موي‌ ظريف‌ و كوچك‌ و بي‌رنگ‌ كركي‌ مي‌شود. چيدن‌ موها با موچين‌ روش انتخابي‌ جهت‌ رفع‌ موقتي‌ موهاي‌ زايدي‌ است‌ كه‌ به‌صورت‌ پراكنده‌ در صورت‌ پيدا مي‌شوند. بديهي‌ است‌ كه‌ در مورد تعداد بيشتر و رشد گسترده‌تر موها به‌ كار بردن‌ اين‌ روش‌ عملا امكان‌پذير نيست. چيدن‌ موها با موچين‌ به‌خصوص‌ بر روي‌ نواحي‌ چون‌ لب‌ فوقاني‌ كمي‌ دردناك‌ است‌ ولي‌ عوارض‌ سوء ديگري‌ ندارد. بسته‌ به‌ رشد مو و تراكم‌ رشد موها در نواحي‌ مختلف‌ بدن، بين‌ 2 تا 12 هفته‌ وقت‌ لازم‌ است‌ تا موهاي‌ چيده‌ شده‌ با موچين‌ به‌ حدي‌ رشد كنند كه‌ بتوان‌ مجددا آنها را چيد.
  sezar88 likes this.

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص: ليزر درمان صد درصدي رفع موهاي زايد نيست


  استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار كرد: در حالي كه امروزه بهترين روش براي از بين بردن موهاي زايد ليزر است اما بايد توجه داشت كه صد درصد در همه افراد اين موها از بين نمي‌رود ولي در كاهش آن مؤثر است.

  دكتر مهين وليخاني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران توضيح داد: انجام ليزر براي درمان موهاي زايد به ويژه در خانمهاي جوان بسيار مفيدست. ولي قابل ذكرست كه يك جلسه ليزر هرگز كافي نيست و جلسات متعددي را بر حسب بيماريهاي مختلف بايد به آن اختصاص داد.

  وي در ادامه افزود: موهاي سفيد با ليزرهاي معمولي از بين نمي‌رود و براي درمان آن از ليزرهاي ديگري استفاده مي‌شود.

  اين متخصص پوست تاكيد كرد: قبل از اين كه كسي ليزر شود بايد تمام بررسي‌هاي هورمون شناسي براي او انجام شود كه در صورت وجود تغييرات هورموني لازم است ابتدا درمانهاي خاص مانند تصحيح اختلالات هورموني يا تجويز دارو به همراه ليزر انجام شود.

  دكتر وليخاني بهترين روش را براي درمان موهاي زايد ليزر دانست و توضيح داد: روشهايي مانند سوزاندن يا الكتروليز باعث جا گذاشتن يا تغيير قوام ناحيه الكتروليز مي‌شود.

  اين استاد دانشگاه تصريح كرد: هر بيمار براي ليزر بايد به پزشك مورد اعتماد مراجعه كند و شرح حال كامل وضعيت جسمي خود را از جمله تغييرات هورموني، وجود جوشهاي ريز و ريزش مو، سابقه بعضي عفونتها مثل تبخال را به پزشك مربوطه بدهد.

  وي همچنين تاكيد كرد: دليل اين كه گاهي ليزر صد درصد موها را از بين نمي‌برد اينست كه عواملي كه زير بناي وجود اين موهاست با درمان ليزر از بين رفته و مريض در سالهاي بعد هم تا حدودي دچار موهاي زايد مي‌شود و شايد لازم باشد هر شش ماه يا يكسال دوباره ليزر صورت گيرد.

  دكتر وليخاني در رابطه با عوارض ليزر اظهار كرد: اگر ليزر با دستگاه صحيح صورت گيرد و پزشك متخصص آن را انجام دهد دچار عوارض جدي نمي‌شود البته در صورتي كه به دستورات پزشك به درستي عمل و از پوست حفاظت شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  موهاي زايد از تشخيص تا درمان
  ▲طرز برخورد با مهمان ناخوانده  موهاي زايد در زنان مشكل نسبتا شايعي است كه گهگاه عوارض رواني هم به دنبال دارد
  ‌‌‌‌‌‌دكتر هانيه زاير رضايي
  حتماً شما نيز در ميان اطرافيانتان با خانم‌هائي كه در صورتشان موهاي ضخيم وسياه رنگ وجود دارد، رو به رو شده‌ايد . اصلا شايد خود شما يكي از كساني باشيد كه با اين مشكل مواجه هستند.اگر اين طور است بايد به اطلاعتان برسانم كه شما تنها نيستيد، چون خانم‌هاي زيادي وجود دارند كه با اين مشكل مواجهند و تعداد آنها به طور شگفت انگيزي رو به افزايش است .
  اكثرخانم‌هائي كه با اين مشكل مواجهند، چون از ظاهرشان ناراضي هستند، قبل از اينكه علت اصلي ايجاد اين وضعيت را پيدا كنند، به انواع و اقسام داروها و روش‌هاي درماني دردناك و غير دردناك متوسل مي‌شوند. اما چون در بسياري از موارد علت اصلي برطرف نشده، پس از مدت كوتاهي همه چيز به حالت اول باز مي‌گردد.

  هيرسوتيسم چيست؟
  به رشد بيش از اندازه مو در مكان‌هاي خاصي از صورت و بدن خانم‌ها هيرسوتيسم يا پر مويي گفته مي شود. موهاي صورت يك خانم به طور طبيعي بايد كمرنگ و نازك بوده و به آساني قابل ديدن نباشند. اگر در صورتتان موهاي ضخيم و سياه با الگوي مردانه (خصوصاً در محل ريش و سبيل) رشد كرده، يا اگر در مدت زمان كوتاهي رشد سريع مو در بدنتان داشتيد حتماً به پزشك مراجعه كنيد و توجه داشته باشيد كه اين مشكل علاوه براينكه روي ظاهرتان اثر مي‌گذارد، ممكن است مشكلات دروني فراواني را برايتان ايجاد كند، پس آن را دست كم نگيريد. قبل از گذاشتن تشخيص هيرسوتيسم بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه الگوي طبيعي رشد مو بر اساس زمينه نژادي بسيار متفاوت است. مثلاً سفيد پوستان موهاي صورتي بيشتري نسبت به سياه پوستان و نژاد زرد دارند و زنان مديترانه اي به طور طبيعي موهاي بيشتري نسبت به زنان شمال اروپا دارند.
  علت ايجاد اين بيماري در خانم‌ها اين است كه پيازهاي مو توسط تستوسترون يا ساير آندروژن‌ها (هورمون‌هاي مردانه) دچار تحريك بيش از حد مي شوند. آندروژن‌ها برجسته‌ترين هورمون جنسي در مردان هستندو درخانم‌ها به طور طبيعي معمولاً سطح كمي از اين هورمون‌هاي مردانه وجوددارد اما گاهي به عللي اين هورمون‌ها به طور غير طبيعي افزايش مي‌يابند و منجر به ازدياد رشد مو مي‌شوند. هيرسوتيسم گاهي در حضور سطح طبيعيِ هورمون‌ها نيز رخ مي دهد كه در اين مورد معمولاًحساسيت گيرنده‌هاي پوست آن نواحي، نسبت به تستوسترون افزايش يافته است.

  كي به بالا رفتن هورمون‌هاي مردانه شك كنيم؟
  در صورت ايجاد هر يك از علائم زير حتي در صورت عدم وجود هير‌سوتيسم به بالا رفتن هورمون‌هاي مردانه در بدنتان شك كرده و با پزشك مشورت كنيد:
  ‌‌‌‌ قاعدگي هاي كم، نامنظم يا قطع شده
  جوش‌هاي مقاوم به درمان
  خشونت صدا
  عقب رفتن خط رويش موهاي سر
  كاهش اندازه پستان‌ها يا بزرگ شدن كليتوريس
  نشانه‌هاي زير ممكن است مطرح كننده علت زمينه‌اي براي هيرسوتيسم در تخمدان‌ها، غدد فوق كليوي يا هيپوفيز باشند :
  چاقي به طور شايعي در نشانگان تخمدان پر كيست كه يك علت شايع براي افزايش هورمون مردانه است ديده مي شود.
  پوست تيره و ضخيم شده در چاله آرنج، كشاله ران يا گردن
  كبودي سريع، اضافه وزن در ناحيه مياني يا ضعف
  ترشح شير يا ساير مايعات از پستان در زماني كه كودك شيرخوار نداريد
  فشار خون بالا،قند خون بالا و مشكلات كلسترول
  هيرسوتيسم پيش از بلوغ يا هيرسوتيسمي كه به طور ناگهاني رخ مي‌دهد.
  از آنجا كه برخي مشكلات پزشكي كه باعث پر مويي مي شوند، شكل خانوادگي دارند حتي اگر پرمويي در بين اعضاي خانواده شما رايج است، با پزشك مشورت كنيد.

  هورمون هاي مردانه چگونه ايجاد مي‌شوند؟
  محل اصلي توليد هورمون‌هاي مردانه در بيضه است.اما همانطور كه مي‌دانيد خانم‌ها بيضه ندارند، پس منشاً اين هورمو‌ن‌ها در خانم‌ها كجاست؟ افزايش توليد هورمون‌ مردانه در يك خانم مي‌تواند از اختلالي در تخمدان‌ها، غدد فوق كليوي يا غده هيپوفيز در مغز ناشي شود. مثلاً نشانگان <تخمدان پر كيست> يكي از بيماري‌هاي تخمدان است كه مي‌تواند باعث پرموئي شود (در مورد اين نشانگان در همين صفحه صحبت خواهيم كرد.)
  علت ديگر داروها هستند. برخي داروها مانند پروژسترون‌هاي استفاده شده در بعضي مدل‌هاي قرص‌هاي پيشگيري از بارداري يا داروهاي فشار خون يا استروييدهاي تسكيني كه حاوي هورمون مردانه هستند و اثراتي مشابه هورمون‌هاي مردانه دارندنيز باعث ايجاد هورمو‌ن‌هاي اضافي مي‌شوند. داروهاي ديگري نيز وجود دارند كه به طور غيرمستقيم باعث ساخته شدن تستوسترون مي شوند.از اين دسته مي‌توان به داروهايي براي درمان تهوع، اسكيزوفرني، پرخاشگري، صرع، سردردهاي ميگرني، و داروهاي درمان اختلالات دو قطبي اشاره كرد. گاهي بعضي از موارد رشد زياد مو با رشد موي مردانه تناسب ندارد (مانند رشد مو در ميان چشم‌ها، پيشاني، شقيقه‌ها، بالاي چانه و صورت.) اين نحوه رشد مو مي تواند از مشكلات تيروييدي ‌يا ‌بيماري بي‌اشتهايي عصبي ناشي شود.
  همچنين اين مشكل مي‌تواند از استفاده طولاني مدت از داروهاي خاص مانند داروهاي ‌استروييدي‌: سيكلوسپورين فني‌تويين، مينوكسيديل، پني‌سيلامين و داروهاي پوستي كه با درمان‌هاي ضد‌آفتاب‌تركيب مي‌شوند، ناشي شده باشد.

  نشانه ها و تشخيص
  براي پيدا كردن علت هيرسوتيسم بايد به سن ايجاد، سرعت پيشرفت رشد مو و نشانه همراه آن توجه كنيم.اگر چرخه هاي قاعدگي به هم خورده باشد به احتمال زياد مشكل از تخمدان است (مثلاً تخمدان پر كيست) وربطي به غده فوق كليه ندارد، اما اگر ترشح شير از پستان، فشار خون بالا، سهولت كبود شدن، افزايش وزن قسمت‌هاي مركزي مثل شكم و ضعف وجود داشته باشد به مشكلات غده فوق كليه فكر مي كنيم.
  اگر قاعدگي شكل طبيعي دارد، ممكن است هيرسوتيسم ژنتيكي باشد. هيرسوتيسم داراي درجات مختلفي است.زني با هيرسوتيسم خفيف ممكن است علائم رويش موي تيره در روي لب فوقاني، چانه، اطراف پستان‌ها يا روي شكم داشته باشد. هيرسوتيسم پيشرفته تر منجر به رشد مو در پشت، شانه ها، جناغ سينه و بالاي شكم مي شود. اين نوع هيرسوتيسم بيشتر اوقات در هنگام بلوغ ايجاد مي‌شود وعلت آن تغييرات هورموني شديدي است كه در اين دوران ايجاد مي شود.
  براي تشخيص حتماً به يك پزشك مراجعه كنيد. پزشك شما ممكن است سوالاتي در مورد تاريخچه پزشكي با توجه خاص به چرخه‌هاي قاعدگي‌تان بپرسد و ممكن است معاينه تان كند.
  در مورد كساني كه هيرسوتيسم و به هم خوردن چرخه هاي قاعدگي جديداً اتفاق افتاده ، ممكن است نياز به بررسي در مورد مشكلات بالقوه خطرناكتري مانند تومور تخمدان‌ها، غدد فوق كليوي يا هيپوفيز باشد.

  نشانگان تخمدان پركيست
  نشانگان تخمدان پر كيست وضعيتي است كه اغلب با قاعدگي نامنظم (كه شايع‌ترين يافته است)، افزايش رشد موهاي زائد ( هيرسوتيسم) و چاقي مشخص مي‌شود. اما مي‌تواند زنان را به اشكال متفاوت مبتلا كند. قاعدگي نامنظم به معناي داشتن چرخه هاي قاعدگي است كه در فواصل طولاني تر از 53 روز يا كمتر از 8 بار در سال اتفاق مي‌افتد. نشانگان تخمدان پركيست امكان دارد در زماني كه خانمي براي باردار شدن مشكل دارد بارز شود.
  علائم و نشانه‌هاي نشانگان تخمدان پر كيست از اختلال در چرخه توليد مثل منشاء مي‌گيرد. كه بصورت طبيعي هر ماه با آزاد شدن يك تخمك از تخمدان ( تخمك گذاري ) تكميل مي‌شود. نام اين وضعيت از ظاهر تخمدان‌ها، در زناني كه اين اختلال را دارند گرفته شده است. ( تخمدان بزرگ و پر از كيست است) اين كيست‌ها فوليكول‌هايي هستند كه از كيسه مايع حاوي تخمك‌هاي نابالغ پر شده‌اند. تشخيص زود هنگام و درمان تخمدان پركيست مي‌تواند خطر عوارض طولاني مدت مانند ديابت و بيماري قلبي را كم كند .

  راه تشخيص
  حضور كيست‌هاي تخمداني كه در سونوگرافي توسط پزشك تشخيص داده مي‌شود، مي‌توانند علا‌مت نشانگان تخمدان پركيست باشند. زني ممكن است تخمدان پركيستي داشته باشد ولي نشانگان تخمدان پر كيست نداشته باشد . از سوي ديگر زني با نشانگان تخمدان پر كيست ممكن است تخمدان‌هائي با ظاهر طبيعي داشته باشد. بسياري از زنان مبتلا به نشانگان تخمدان پر كيست چاق هستند. به نظر مي رسد توزيع چربي بر شدت علائم اثر مي‌گذارد. يك مطالعه نشان داد زناني كه چاقي مركزي دارند ( وجود چربي در قسمت مياني بدن يا تنه ) هورمون مردانه و سطح قند و چربي بالاتري نسبت به زناني كه چاقي آنها در اندم‌ها ست دارند.

  درمان هيرسوتيسم
  بسياري از علل هيرسوتيسم تمايل به رشد زياد مو در كل دوره زندگي دارند. اما بيشتر زنان به درمان پزشكي در صورتي‌كه چند ماه يا بيشتر ادامه يابد، پاسخ مي دهند.
  براي همه زنان درمان زيبايي و داروهائي كه اثر هورمون‌هاي مردانه را بر پيازهاي مو كم مي‌كنند كمك كننده است، اما بايد توجه داشته باشيد كه از بين بردن ظاهري موها، علت اصلي ودروني هيرسوتيسم را از بين نخواهد برد.پس تا‡كيد مي‌كنيم كه حتما‡ با مراجعه به پزشك علت را پيدا كنيد. در صورتي‌كه علت مشخصي براي هيرسوتيسم شناسايي شود، پزشك درمان مناسب آن مورد را پيشنهاد مي كند و در اين صورت است كه بيشتر موارد هيرسوتيسم مي تواند با موفقيت، با درمان دارويي و زيبايي برطرف شود.
  در زناني كه اضافه وزن دارند، از دست دادن وزن مي‌تواند سطوح آندروژن را كم كرده و هيرسوتيسم را بهبود ببخشد. برخي علل هيرسوتيسم مانند تومورهايي كه آندروژن توليد مي كنند يا تومورهاي غده هيپوفيز مي‌توانند از طريق جراحي، اشعه درماني يا هر‌دو درمان شوند. پزشك ممكن است براي تعديل اثرات ناشي از افزايش ‌هورمون، داروهايي‌ را ‌تجويز ‌كند. اسپيرنولاكتون اثر هورمون مردانه را از بين برده و توليد هورمون جديد ‌مردانه ‌را‌ متوقف مي‌كند. اسپيرنولاكتون يكي از داروهاي دفع كننده آب است و ممكن است باعث شود بيش از روزهاي ديگر ادرار كنيد. عوارض جانبي ديگر آن‌، خشكي پوست، سوزش سردل‌، سردرد و خستگي است. ديگر داروهاي ضدهورمون مردانه فيناستريد و فلوتاميد هستند اما اين داروها گرانتر از اسپيرنولاكتون هستند و عوارض جانبي بيشتري دارند.
  داروي ديگر <ديان> است. اصول مصرف قرص‌‌<‌ديان> به اين‌ ‌ترتيب است كه يك قرص در روز به مدت 12 روز تجويز مي‌شود. توجه كنيد كه اين دارو بايد زير نظر پزشك مصرف شود.

  الكتروليز
  براي برداشتن دائمي موهاي زائد ، بعضي از زنان علاوه بر درمان طبي تحت الكتروليز هم قرار مي‌گيرند. در اين روش سوزن نازكي داخل فوليكول مو قرار داده مي‌شود و از جريان الكتريكي براي از بين بردن فوليكول مو استفاده مي‌شود.اين روش دردناك است و از آنجا كه تنها يك فوليكول در هر مرتبه درمان مي‌شود ، براي نواحي بزرگ بدن مفيد نيست .
  اپيليتورها
  اين موبرها مانند تيغ هستند اما در اين روش مو از زير پوست كنده مي شود. فايده اين روش در اين است كه بدن مدت طولاني بدون مو خواهد بود و زمان بيشتري براي رشد نياز دارند و اگر اين روش در قسمتي از بدن بطور مرتب و مكرر انجام شود تعداد موهاي آن منطقه به مرور كاهش خواهد يافت. اين روش قدري دردناك است.
  در اين روش مو بايد تا اندازه ‌ي بلند شده باشد تا دستگاه اپيليتور كار كند. اين دستگاه را روي پوست هاي خيلي حساس بدن مانند پوست صورت، دستگاه تناسلي و زير بغل نبايد استفاده كرد. اين دستگاه و اين روش براي از بين بردن موهاي زائد مناطق بازوها و پاها مناسب است.در ضمن پس از استفاده از اين دستگاه حتما قسمت‌هاي مختلف آن را با مواد ضد عفوني كننده(مانند الكل) تميز كنيد تا هنگام استفاده مجدد در پوست شما ايجاد عفونت نكند.

  ليزر
  ليزر مطمئن‌ترين روش در برطرف كردن موهاي زائد بدن است چرا كه فقط جهت نفوذ در ريشه مو طراحي شده است. بنابراين براي بقيه قسمت‌هاي بدن شما، عامل مخربي محسوب نمي‌شود.
  در عمليات درماني ليزر مراقبت‌هاي لازم انجام مي‌شود تا پوست اطراف صدمه اي نبيند. ماده اي كه به مو رنگ مي دهد، ملانين نام دارد. اين ماده نور را از ليزر جذب كرده و آن را تبديل به حرارت مي كند اين حرارت به اندازه اي است كه مكانيسم رشد مو را غير فعال كرده و از كار مي اندازد و به اين ترتيب باعث از بين رفتن فوليكول مو مي شود. درست است كه در اين روش نياز به چندين مرحله درمان است اما مطمئناً بيشترين اثر را برروي موهايي كه در مرحله رشد هستند دارد .از طرفي ليزرها سريعتر عمل مي كنند و در مقايسه با تكنيك‌ها و روش‌هاي ديگر مانند مومك انداختن، بي رنگ كردن ،كندن، اصلاح كردن با تيغ و الكتروليز در كاهش تعداد موها تقريبا نتيجه كار دائمي است.
  ليزر درماني بيش از همه در افرادي با موهاي تيره و پوست روشن قابل استفاده است.
  علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانين مي‌گيرد و پوست تيره با ملانين بيشتر مي تواند، انرژي ليزر بيشتري را جذب كند كه منجر به آسيب پوست و بي‌رنگ شدن آن مي شود. به هرحال پزشكان شروع كرده‌اند به استفاده از وسايل و تكنيك‌هاي ليزري كه نتايج بهتري را براي افراد تيره پوست دارند. تنها محدوديت براي استفاده از اين روش درماني قيمت و هزينه آن است كه بسيار گران است. معمولا دو هفته پس از انجام ليزر موها ريزش پيدا مي‌كند و در فواصل 5/1 تا 2 ماه موها دوباره رشد مي‌كند، ‌هنگامي كه حدود 04 تا 05 درصد موهاي بار قبل رشد كرد، زمان مناسب براي انجام مجدد ليزر است، اين فاصله مي‌تواند بين 5/1 تا 3 ماه باشد. معمولا با انجام 4 تا 7 بار عمل ليزر بيمار به نتايج مطلوب مي‌رسد. موهاي ضخيم و مشكي بهترين هدف براي هر ليزر هستند و به راحتي معدوم مي‌شوند، ولي موهاي سفيد تاكنون جواب مطلوبي به ليزر نداده‌اند.
  اگر قصد استفاده از ليزر را داريد يك ماه قبل از عمل ليزر و در طول درمان موها را از ريشه نكنيد زيرا كه نور ليزر در پياز موي در حال رشد و فعال جذب مي‌شود. با قطع كردن ساقه‌هاي مو از سطح پوست و تراشيدن، مي‌توانيد موها را در اين وضعيت فعال و پاسخگو به نور ليزر نگاه داريد.

  هيرسوتيسم و بارداري
  بيشتر زنان در زمان‌ ‌بارداري به درجاتي از پر موئي دچار مي‌شوند كه در صورت واضح تر از نواحي ديگر است‌. ‌اين پرموئي در نتيجه اثرات هورموني دوران بارداري است و در فواصلي بعد از زايمان از بين مي‌روند. در سر هم موها پر پشت تر مي‌شوند و ريزش طبيعي مو هم كم مي‌شود. بعد از‌ ‌زايمان بدليل برگشت وضعيت هورموني به قبل از بارداري ؛ نسبت موهاي در حال رشد نيز‌ ‌به حالت طبيعي بر مي‌گردد و 3 تا 5 ماه بعد از زايمان يك ريزش نسبتا¬ زياد مو را‌ ‌خواهيم داشت كه علاوه بر اثرات افت هورمون‌هاي دوران بارداري؛ اثرات تغذيه اي و كاهش‌ ‌املاح خوني بخصوص آهن و همچنين مسائل روحي و رواني بعد از زايمان نيز در اين ريزش‌ ‌سهيم هستند.
  شير دادن جدا از مسائل تغذيه‌اي هيچ نقشي در ريزش مو ندارد و اگر مادري بطور صحيح تغذيه شود و كالري و ويتامين و آهن كافي به بدنش برسد با شير دادن هيچ‌ ‌نوع اثري در بدن وي بوجود نمي آيد. اين ريزش بعد از زايمان با برگرداندن كمبود مواد‌ ‌خوني و تغذيه كافي معمولا بعد از چندين ماه بر طرف شده و تراكم موها به حد قبل‌ ‌از بارداري ميرسد. در موارد نادري كمبود موهاي ريزش كرده به حد قبل از بارداري نمي‌ ‌رسد كه نياز به بررسي بيشتر دارد. در صورتي كه تا يك سال بعد از زايمان كمبود مو در‌ ‌سر و يا وجود موهاي ضخيم در صورت و نواحي ديگر بدن كه در دوره بارداري بوجود آمده‌ ‌از بين نرود بايد بيمار از نظر هورمون آندروژن و وجود كيست و علل ديگر بررسي‌ ‌گردد‌.

  توصيه‌هاي براي خانم‌هاي باردار
  به خانم‌هاي باردار در دوران بارداري توصيه مي شود كه تا بعد از وضع حمل صبر كنند. اگر وجود اين موهاي زائد برايشان خيلي آزار دهنده بود مي توانند در صورت تمايل آنها را اصلاح كرده يا با موچين آنها را بكنند. اگر از قبل از شروع دوران بارداري موهاي زائد در صورت داريد بهترين زمان براي از بين بردن موهاي زائد صورت الان است.
  الكتروليز عمري بيش از 021 سال دارد و در تمام اين سال‌ها هيچ نمونه يا خبري از اثرات و عوارض مخرب يا سوء دوران بارداري وجود نداشته است. اما احتياطا مي‌توانند پس از وضع حمل بقيه قسمت هاي بدن مانند خطوط مايو، شكم و يا سينه را الكتروليز كرده و از شر موهاي زائد بدن خلاص شوند.
  در چند هفته آخر دوران بارداري روي سينه ها و مخصوصا نوك سينه ها را نبايد الكتروليز كرد .بالاخص اگر قصد داريد كه فرزندتان را با شير خودتان تغذيه كنيد بايد حتماً به اين نكته توجه كنيد. طي 3 ماهه آخر اين دوران نيز الكتروليز شكم توصيه نمي‌شود. سينه‌ها و شكم در دوران بارداري مي توانند بسيار پر مو شده باشند. هم چنين از آنجائيكه كودك در آخرين ماه‌هاي بارداري فعال و پرتحرك مي‌باشد ، الكتروليز بر روي شكم مي‌تواند باعث شود كه كودك در شكم مادر شروع به لگد زدن كرده و مادر را ناراحت كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مريم.ك، فومن: دختري 25 ساله هستم كه در ناحيه وسط سينه، زير شكم، زيرچانه و در نواحي داخلي ران‌هايم، موهاي زايد فراواني وجود دارد و در ضمن پريودهايم هم نامنظم است. علاوه بر اين موهاي سرم هم خيلي نازك، كم‌پشت و چرب است و ريزش شديدي دارد لطفا مرا راهنمايي كنيد. تا بدانم چگونه بايد بر اين مشكل غلبه كرد؟
  موهاي زايد در نواحي مختلف بدن خانم‌ها بر اساس تعداد و تراكم آنها به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند. موهاي زايد به تعداد كم در زير چانه، زير ناف و... تقريبا در تمام خانم‌ها ديده مي‌شود و اغلب غيرطبيعي نيست. اما اگر تعداد اين موها از حد خاصي بيشتر شود و يا اگر همراه با اختلالات هورموني و يا چاقي باشد، حتما بايد مورد بررسي قرار گيرد.
  يكي از علايم وجود اختلال هورموني، به هم خوردن نظم پريودهاست. ريزش و كم پشتي موها و چاقي هم از ديگر علايم وجود احتمالي اختلالات هورموني است. از آنجا كه ميزان موهاي زايدي كه در بدن شما وجود دارد زياد به نظر مي‌رسد و با توجه به علايمي كه ذكر كرده‌ايد، بهتر است براي بررسي دقيق‌تر و انجام آزمايش‌هاي مربوطه به يك متخصص پوست يا متخصص زنان مراجعه كنيد تا هر چه زودتر علت مشخص شده و درمان لا‌زم صورت گيرد.


  ط-ب، صومعه سرا: دختر23 ساله‌اي هستم كه بر روي صورت و شانه ام موهاي زائد وجود دارد. البته اضافه وزن هم دارم .براي درمان آكنه و موهاي زائد به متخصص پوست مراجعه كردم. ايشان برايم آزمايش نوشتند واز روي جواب آن به من گفتند هورمون‌هاي مردانه بدنم زياد است و بايد به مدت 2 سال قرص اسپيرونولاكتون وسيپروترون بخورم.مي خواستم بدانم كه آيا مصرف اين قرص ها سرطان زا نيست و عوارض ندارد ؟آيا مصرف اين قرص مي تواند باعث ناباروري شود؟
  وجودموهاي زايد ، اضافه وزن و آكنه نشان دهنده طبيعي نبودن وضعيت هورمون‌ها در بدن شماست كه همانطور كه اشاره كرده‌ايد، در آزمايش شما هم اين موضوع تاييد شده است. براي اينكه بتوانيد وضعيت هورمون هايتان را تنظيم كنيد بهتر است طبق دستورات پزشك معالجتان عمل كنيد و مصرف داروهايتان را تا زماني كه او دستور داده ادامه دهيد.
  داروهايي كه شما نام برده ايد جزء مهم‌ترين داروهايي هستند كه امروزه در درمان هيرسوتيسم يا موهاي زائد بكار مي روند ودر صورتي كه به طور صحيح و مطابق نظر پزشك مصرف شوند نه تنها سرطان زا نيستند بلكه در پيشگيري از سرطان هاي احتمالي ناشي از عدم تعادل هورمون ها هم موثرند. به عبارت ديگر مي توان گفت چون اختلالات هورموني مي توانند ازعلل ناباروري و گاهي سرطان باشند با مصرف اين داروها وتنظيم هورمون‌ها مي توان از اين مشكلات پيشگيري كرد

  م. ميرمحمدي ، تهران: پسر 17 ساله‌اي هستم كه از سن 14 سالگي به بعد دچار پرمويي شديد شد‌ه‌ام كه سابقه نداشته است. چگونه مي‌توانم از دست اين موهاي زايد خلاص شوم؟

  در آقايان بعد از سن بلوغ، ريشه موها تحت تاثير هورمون‌هاي جنسي مردانه يعني تستوسترون قرار مي‌گيرد و موها از حالت نازك و كم رنگ به موهاي ضخيم و مردانه تبديل مي‌شود. اين حالت در افراد مختلف بسته به نوع وراثت متفاوت است و برخي پرموتر و برخي كم‌ موتر هستند. رويش موها در نواحي مختلف بدن مردان مثل سينه، شكم، پشت، پاها... امري طبيعي است و اين موها به هيچ زايد تلقي نمي‌شوند. اما اگر شما از وجود آنها ناراحت هستيد مي‌توانيد با استفاده از روش‌هاي مختلف مثل كرم‌هاي موبر.... به طور موقت آنها را از بين ببريد.‌
  sezar88 likes this.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت