موسيقي‌درماني جواب مي‌دهدبنابر تحقيقات جديد، موسيقي درماني مي‌تواند بعضي از علايم اسکيزوفرني را بهبود دهد. اين پژوهش که در مجله تخصصي روان‌پزشکان بريتانيا منتشر شده، اولين موردي است که در آن موسيقي درماني براي افرادي که دچار اسکيزوفرني حاد هستند به کار گرفته شده است و توسط محققاني از کالج سلطنتي لندن و درمانگراني از مرکز سلامت رواني نورث‌وست لندن رهبري و اداره مي‌شود. در اين تحقيق کوچک، 81 بيمار مقيم در چهار بيمارستان لندن به طور تصادفي انتخاب شده‌اند تا از موسيقي‌درماني يا درمان عادي بهره‌مند شوند. اين افراد بين 8 تا 12 جلسه به صورت يک بار در هفته و به مدت 45 دقيقه از موسيقي‌درماني بهره‌مند شده‌اند. طي جلسات، بيماران به سازهاي مختلف دسترسي داشته و از طرف درمانگران به ابراز درونيات خود با موسيقي، تشويق مي‌شوند...


در ابتدا درمانگر با دقت به موسيقي بيمار گوش فرا مي‌دهد و از نزديک با او همراهي مي‌کند و در پي يافتن چگونگي وضعيت احساسي او که به شکل موسيقي ابراز مي‌شود، است.


سپس درمانگر روش‌ها و فرصت‌هايي براي بسط يا تغيير ماهيت اين فعل و انفعال موسيقايي پيشنهاد مي‌کند. محققان علايم اسکيزوفرنيک را محاسبه کرده و متوجه شدند که در ميان بيماراني که از موسيقي درماني بهره‌مند شده بودند، پيشرفت‌هاي بسيار بيشتري از بيماراني که تنها به روش معمول معالجه مي‌شدند صورت گرفته است. از جمله موارد و علايم عمومي که تحت تاثير موسيقي‌درماني شدت خود را از دست داده بودند مي‌توان به اضطراب، افسردگي و علايم منفي اسکيزوفرني مانند انزواي احساسي، اشاره کرد. اين تحقيق نشان مي‌دهد که موسيقي درماني راهي براي کار کردن با افرادي که به شدت بدحال هستند، فراهم کرده است.»

موسيقي و افزايش توان ذهني


نتايج يك مطالعه جديد براي نخستين بار به شواهد محكمي دست يافته‌است كه نشان مي‌دهد نواختن موسيقي به ميزان قابل توجهي سبب تقويت توانايي‌هاي ذهن انسان مي‌شود و دقت و توان شنوايي انسان را براي همه انواع صدا، از جمله صداي مكالمات، افزايش مي‌دهد. به گزارش سايت اينترنتي «لايوساينس»، نينا كراوس، عصب‌شناس دانشگاه «نورث‌وسترن» و سرپرست اين مطالعه اعلام كرد: «پرداختن به موسيقي سبب افزايش گستره وسيعي از توانايي‌هاي ذهني، از جمله توانايي خواندن متون، توانايي درك تغييرات جزيي در آهنگ صداي مخاطب و نيز توانايي شنيدن صداها در محيط‌هاي شلوغ مي‌شود.» وي افزود: «نتايج مطالعه جديد اهميت گنجاندن كلاس موسيقي در مدارس را اثبات مي‌كند.»


در اين مطالعه «كراوس» و همكارانش از چندين داوطلب انگليسي‌زبان كه نيمي از آنها در سنين پايين دست كم شش سال به نواختن يك ساز پرداخته بودند، درخواست كردند به تماشاي يك فيلم سينمايي بنشينند. در خلال پخش شدن فيلم، صدايي مشابه تلفظ لغت «مي؟ mi» در زبان چيني به صورت پيوسته و با شدتي مشابه شدت صداي عادي تكلم انسان‌ها، در محيطي كه اين افراد قرار داشتند پخش شد.


در زبان چيني، آهنگ بيان كردن لغات در معناي آنها تاثير مي‌گذارد و لغات مشابه اگر با آهنگ‌هاي متفاوت ادا شوند، معاني متفاوتي خواهند داشت. به طور مثال، لغت «مي» در زبان چيني اگر با آهنگ عادي ادا شود به معناي «چپ نگاه كردن» است، اگر با آهنگي اوج گيرنده ادا شود به معناي «گيج كردن» است و اگر با آهنگي نزولي و سپس صعودي بيان شود به معناي «برنج» خواهد بود.


محققان فعاليت مغز اين داوطلبان را در حين تماشاي فيلم ثبت كردند و متوجه شدند هرچند تمامي حواس آنها متوجه تماشاي فيلم است و صداي «مي» چه از لحاظ زبان‌شناسي و چه از لحاظ موسيقي معناي مشخصي براي آنها ندارد اما آن دسته از داوطلبان كه داراي سابقه نواختن ساز هستند، به راحتي و به شكل ناخودآگاه سه نوع مختلف ادا شدن «مي» را درك مي‌كنند. نتايج غيرمنتظره اين مطالعه نشان داد آواهاي مختلف لغت «مي» سبب تغييرات در فعاليت بخش «ساقه مغز» مي‌شود كه كنترل برخي رفتار غير ارادي بدن از جمله تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد.

موسيقي‌درماني در زايشگاه‌


از هفته هفتم به بعد بارداري، جنين در شکم مادر مي‌تواند به وسيله ارتعاشات استخوان جمجمه خود و استخوان لگن‌ مادر به موسيقي و صداهاي بيرون گوش دهد! و اينکه تمامي صداهاي بلند توسط ماهيچه‌ها و مايعات بدن مادر گرفته شده و تنها صداهايي با فرکانس پايين و آرام توسط دهان و دست‌هاي جنين حس مي‌شود. جنين در شکم مادر نه تنها به صداهايي که از بيرون مي‌رسد بلکه به احساسات مادر نسبت به آن صداها نيز عکس‌العمل نشان مي‌دهد.


بررسي‌ها و تحقيقات بي‌شماري نشان داده که جنين پس از تولد نسبت به صداهاي آشنايي که در طول بارداري با آنها مواجه شده عکس‌العمل‌ نشان داده و در صورتي که آرام باشند، به خواب مي‌رود و در غير اين صورت سبب گريه او مي‌شوند. گوش دادن به موسيقي لذت‌بخش همچنين سبب رشد جنين و رشد ذهني کودکان مي‌شود. بررسي‌هاي بي‌شمار روي کودکان نارس اين موضوع را اثبات کرده است اما به تازگي در زايشگاه‌ها نيز از موسيقي براي تسکين درد و کاهش احتمال سقط استفاده مي‌کنند.


بررسي‌ها نشان داده است موسيقي اضطراب جنيني دوران بارداري را کاهش مي‌دهد و در حين زايمان و بارداري بر کاهش اضطراب، درد و دلهره مادر اثر مطلوبي دارد. زناني که در حين زايمان به موسيقي گوش مي‌دهند به ويژه زماني که موزيک درماني با تکنيک‌هاي آرام‌سازي همراه مي‌شود، نسبت به ديگر افراد خاطره‌اي دلپذيرتر و دلنشين‌تر از زايمان خود دارند.