جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: سالمند و موسيقي - نگاهي به موسيقي درماني

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سالمند و موسيقي - نگاهي به موسيقي درماني

  مقدمه :

  در همه جوامع بشري ، سالمندان تعداد قابل توجهي از جمعيت را شامل مي شوند . بنابراين در صورتيکه شرايط مساعد براي سالمند فراهم باشد تا بتواند مستقل و اميدوار زندگي کند ، مشکلات اجتماعي کاهش يافته ، مشکلات خانواده نيز کمتر مي شود . يکي از راههاي مناسب براي بهتر شدن زندگي سالمند و کاهش وابستگي او به دارو و درمان که هزينه قابل توجهي را بر او تحميل مي کند ،‌ موسيقي است .

  موسيقي درماني بيش از هر تکنيک درماني ديگر با زندگي روزمره مردم آميخته و با نياز و احساس آنها عجين شده است . به طوريکه همانند خواب و خوراک ، خواندن نيز در هر مکان و محفلي ديده و شنيده مي شود . اما علت گرايش و علاقه مردم به موسيقي به خاطر طبيعت و فطرت آدمي است که مجذوب موسيقي است . ذات محرک و موزون موسيقي با فطرت وحدت طلب آدمي پيوند ناگسستني دارد .

  شنيدن و خواندن رايج ترين شيوه موسيقي درماني است که در همه شرايط گوناگون زندگي به سادگي از آن سود مي جوييم و حال و احوال خود را دستخوش آرامش و سبکي يا نشاط و سرزندگي کرده به انرژي و هيجان دروني توان مي بخشيم . هرکس که در شرايط سالمي باشد هر از گاهي با شنيدن و خواندن احساسات خود را جاري مي سازد و برون مي افکند و انرژي کسل و يا نگران و سرگردان دروني را به سمت حالت و احساسي مطلوب هدايت مي کند و از فشار بي رغبتي دل مي کاهد . اين شيوه درمانگري ساده هميشه و همه وقت مورد استفاده مردم بوده است . چنانچه آمده است که داود پيامبر هر از گاهي در کوه و دشت به الحان خوش نوايي سر مي داد تا فشار تألمات مکافات قوم را از دل بکاهد و مجدداً بر مردم و اجتماع فرود آيد و با قدرت و روحيه مسلط تري به اصلاح امور بپردازد .

  مهمترين نقش موسيقي به عنوان درمان ، براي بيماران رواني عقب ماندگي ذهني براي تقويت مهارتهاي معلولين و بعد از آن در بيمارستانهاي مختلف و براي سالمندان است . براي سالمنداني که دنياي ذهني پراکنده اي دارند ، نظم موسيقي تجربه سازمان يافته مطلوبي است که مي تواند آنها را از آشفتگي احساس دور کند تا توانايي پيش بيني کردن فعاليت وارتباط با موسيقي را به دست آورند .

  پيش از‌آنکه هر فردي بتواند در اجتماع رابطه مناسب و موفقيت آميزي داشته باشد بايد ابتدا با خود احساس راحتي کند . موسيقي مي تواند ابزار « خودبياني » را فراهم کند و احساس « خودارزشمندي » را تقويت نمايد ؛ اين مهم به مقدار قابل توجهي مراجعه افراد را به مراکز درماني کم مي کند و مصرف دارو را به حداقل مي رساند .

  در سالمندان توجه به اين امر ضروري است که موسيقي سبب مي شود آستانه تحمل درد بالا رود ، تپش قلب ، اضطراب و افسردگي کم شود . بسياري از سالمندان براي برطرف کردن اين مشکلات به مقدار زيادي دارو نياز دارند . اگر سالمند خود نوازنده ساز باشد اثر مفيد آن چندين برابر خواهد شد . قابل ذکر است که در ايام پيري که چشم خوب نمي بيند ، مطالعه مشکل مي شود و بسياري از سرگرميها جايگاه خود را از دست مي دهند ، استفاده از موسيقي بسيار مفيد و مشکلات چندگانه سالمندان را کاهش مي دهد .

  بسياري از سالمندان در زمينه تقويت کارکرد جسمي نيازهايي دارند اين نيازها ممکن است شامل تقويت حرکتي در مفاصل مختلف ، افزايش توان و تحمل بدن و تقويت قدرت عضلاني بعد از شکستگي يا بيماري باشد . با موسيقي مي توان راههاي سرگرم کننده و لذت بخش براي رسيدن به اينگونه اهداف تقويتي پيدا کرد . به عنوان مثال با موسيقي همراه با تمرينات ورزشي روزانه مي توان احساس دردي را که غالباً توأم با اين ورزشهاست از ذهن دور کرده و محرک لازم را براي شرکت در انجام اين قبيل ورزشها و فعاليتهاي حرکتي فراهم آورد . دست زدن نشاط ا نگيز و موسيقي ريتميک مي تواند ورم مفاصل انگشتان را کم کند . فعاليتهايي چون حرکات ورزشي موزون يا رژه . مي تواند احساس اطمينان ، شادي و امنيت را براي انجام حرکات مستقل ، در سالمند بهبود بخشد . ضربه زدن به زمين و پايکوبي همراه با موسيقي سبب خم شدن و کشش عضلات بدن مي شود که در تنظيم جريان خون ، تقويت عضلات و توان بدني مؤثر است . گوش دادن به موسيقي نه به اندازه نواختن ساز ولي کمتر از آن ،‌اثر مفيد دارد و با توجه به اينکه بسيار کم هزينه است و سالمند مي تواند در موقع انجام کارهاي روزانه و استراحت به آن بپردازد ، بسيار با اهميت است .

  پژوهشهاي مختلف نشان داده اند که بيشترين اثر موسيقي روي بي قراري ، گيجي ، تنش ،‌ آلزايمر بوده است ، موسيقي توانايي فرد را افزايش مي دهد ، افسردگي را کم مي کند و يا از بين مي برد و با توجه به اينکه يکي از مشکلات سالمندان افسردگي است و بايد هزينه اي را صرف درمان و بستري کردن سالمند کرد ،‌ مي توان به اين موضوع توجه دقيق داشت .

  به طور کلي موسيقي درماني درکاهش احساس تنهايي ، ترس از آينده مشکلات جسمي ، مشکلات روحي و رواني ، احساس طرد از خانواده ، اضطراب ، اندوه ، مشکلات تغذيه اي ، وابستگي به ديگران و وابستگي دارويي سالمندان نقش بسزايي دارد .

  و همچنين موسيقي درماني با افزايش اعماد به نفس ، نشاط ، استفاده از تواناييها و ورزش ارتباط معناداري دارد .

  نتيجه گيري :‌

  استفاده از موسيقي در زندگي سالمندان موجب بهبود شرايط زندگي آنها مي شود . مشکلات سالمندان تحت تأثير موسيقي سبک تر و تحمل مشکلات براي آنان آسانتر مي شود موسيقي موجب بالا رفتن سطح اعتماد بنفس سالمندان مي شود ، وابستگي عاطفي آنها را زياد و وابستگي به ديگران را کم مي کند .

  وابستگي به دارو را تاپايين ترين حد ممکن کاهش مي دهد يا از بين مي برد و سبب مي شود که تمايل به ورزش در فرد سالمند پديد آيد . بياييد سالمندان را آموزش دهيم که اين امکان کم هزينه را مورد توجه قرار دهند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  موسیقی درمانی در سالمندان  در یونان قدیم ارتباط نزدیکی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یکی از خدایان یونان «آپولو» شخصیت و شکل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود. یونانیان معتقد بودند که امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد.
  ● موسیقی درمانی چیست؟
  در یونان قدیم ارتباط نزدیکی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یکی از خدایان یونان «آپولو» شخصیت و شکل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود. یونانیان معتقد بودند که امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد. پژوهش های انجام شده، نشان می دهد که غده تالاموس به عنوان مهمترین غده در مغز انسان محرک های صوتی را به وسیله سیستم های عصبی دریافت و در کنار حافظه و تخیل به آنها پاسخ می دهد. غده هیپوفیز نیز که از غده تالاموس فرمان دریافت می کند به محرک های صوتی موزون پاسخ می دهد، موجب بروز ترشحاتی می شود که نتیجه آن آزادسازی ماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود. با توجه اینکه مهمترین اثر ماده مزبور، تسکین درد در انسان است به سادگی می توان به ارزش موسیقی درمانی که عملا موجبات آزادسازی ماده آندروفین که علاوه بر تسکین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم می سازد، پی برد.
  تحقیقاتی که توسط کولن در سال هزار و نهصد و نود و دو در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان «سنت جرج» لندن صورت گرفته، نشان می دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانی بیماران که در بخش آی ـ سی ـ یو بستری بوده اند تاثیر داشته است. زیرا ثابت شده است که سیستم اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می دهد. موسیقی درمانی یک فرآیند فعال است. در موسیقی درمانی، ما انتظار داریم که موسیقی ما را در برگرفته و در تمام وجودمان جریان پیدا کند. یادتان باشد که از قوه تخیل مغز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید: «انرژی در پی اندیشه می آید» هر جا که فکر باشد انرژی هم وجود دارد. برای بهتر گوش کردن به موسیقی دو مطلب را به خاطر بسپارید:
  ۱) صدای موسیقی در حدی باشد که شما با آن راحت هستید.
  ۲) خودتان را تسلیم موسیقی کنید.
  ▪ در اینجا به کاربرد مواردی چند از موسیقی درمانی اشاره می شود:
  کاربرد موسیقی درمانی برای کمک به افراد عقب مانده با حرکات ریتمیک موزیکال می توان مهارت در هماهنگی های حرکتی را بهبود بخشید، اشعار آوازهای مخصوص را می توان نوشت که از طریق آن مراحل و روش های مهارت های خودیاری مثل لباس پوشیدن و مسواک زدن را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. موزیک تراپیست ها، برای اینکه برنامه های درمانی و روش های مؤثر برای در حال جریان ایجاد کنند، باید برنامه ریزی دقیقی را به کار گیرند.
  ▪ جریان برنامه ریزی شامل چهار مرحله کلی است:
  ۱) تعریف مشکل درمانجو یا زمینه نیاز آن (سنجش)
  ۲) فراهم کردن هدفی برای درمانجو که به رفع مشکل یا نیاز او کمک کند.
  ۳) برنامه ریزی مناسب فعالیت های موزیکی
  ۴) تکمیل روش ها و فعالیت ها و ارزشیابی واکنش های درمانجو
  مشاهدات و تجربیات اخیر نشان داده است که کاربرد موسیقی در درمان ناتوانی های یادگیری اشخاصی که آسیب های شنوایی دارند، اشخاصی که آسیب های بینایی یا آسیب های گفتاری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.
  ● کاربرد موسیقی درمانی در نارسائی های گفتاری
  افرادی که در ارتباط کلامی مشکل دارند با خواندن آوازها و سرودهای مخصوص می توانند در شمرده تلفظ کردن اصوات، گفتار مورد نیاز و مهارت در تشخیص لغات رشد و تمرین کنند. ریتم و صدای موسیقی همچنین می تواند تقویت جریان تکلم را در اختلالات گفتاری مانند لکنت زبان آسان سازد. از موسیقی برای اشخاص زبان پریش (آفازیک) به عنوان روش برای برقراری رابطه کلامی می توان استفاده کرد.
  ● تکنیک شناخته شده، درمان آوازی ملودیک (Melodic intonation Therepy ( M.I.T
  این تکنیک، در اوایل دهه هفتاد میلادی به عنوان یک روش ترمیمی برای بخشی از مسائل گفتاری بزرگسالان زبان پریش به وجود آمده است. در این روش جملات کوتاه در نمونه های ساده آهنگین، با آواز خوانده می شود. به موازاتی که بیماران عبارات و جملات را یاد می گیرند، آهنگ ها کمرنگ تر و محو می شوند، این روش بر پایه این نظریه قرار گرفته که وقتی نیم کره سمت چپ، آسیب می بیند می توان به وسیله اغراق در آواز (ریتم، با تأکید بیان کردن و جملات ملودیک) با کمک نیم کره راست مغز، تکلم را کمک، تحریک و تسهیل کرد.
  ● کاربرد موسیقی درمانی در درمان معلولیت های ارتوپدی
  بنابر نظر «رودنبرگ» (هزار و نهصد و هشتاد و دو) از موسیقی می توان در چند منظور درمانی برای معلولین ارتوپدی استفاده کرد:
  ۱) کاهش حواس پرتی
  ۲) رهایی از تنش ها و حساسیت های شدید
  ۳) تقویت تمرین های عضلانی
  ۴) افزایش احساس ارزش شخصی
  فعالیت های مختلف موسیقی درمانی می تواند جهت بهبود وضعیت مفاصل و ماهیچه ها و افزایش هماهنگی حرکات آنها کمک کرد. مثلا نواختن سازهای انتخاب شده با شیوه های مخصوص می تواند تحرک و استقامت مفاصل را افزایش دهد و با هماهنگی قسمت هایی از بدن را بهبود بخشد. مثلا نواختن پیانو برای حرکت و خم کردن و کشش انگشت ها و از ریتم سازها برای افزایش دامنه حرکات و منبعی برای الگوهای حرکتی. از نواختن ساز دهنی برای کنترل بهتر دست ها و هماهنگی آن با دهان و تقویت ظرفیت های حیاتی می توان استفاده کرد. یکی دیگر از منافع یادگیری نواختن ساز برای معلولین، احساس کامیابی و رضایت است. نواختن ساز، احساس ارزش شخصی را افزایش می دهد و اگر به صورت گروهی نواخته شود، رشد اجتماعی شان تقویت خواهد شد.
  ● کاربرد موسیقی درمانی در درمان سالمندان
  سالمندی معمولا با درجاتی از زوال کارکرد جسمی و ذهنی همراه است. که این درجات در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر افراد مسن خصوصا آنهایی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند، علائمی از اختلالات فکری و بدنی دارند. بسیاری از سالمندان مشکل پزشکی مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و یا فشارخون دارند. به علاوه عده ای نیز به دلایل عاطفی دچار افسردگی و تنهایی می شوند.
  موسیقی درمانی می تواند در زمینه تقویت کارکرد جسمی و روحی این افراد مؤثر واقع شود. به عنوان مثال موسیقی همراه با تمرینات و ورزش های روزانه، می توان احساس دردی را که غالبا توأم با این ورزش هاست از ذهن دور ساخته و یا انگیزه و محرک لازم را برای شرکت در انجام این قبیل ورزش ها و فعالیت های حرکتی فراهم کرد.
  دست زدن نشاط انگیز و موسیقی ریتمیک می تواند ورم مفاصل انگشتان را صاف کند، اعتماد به نفس او را افزایش داده و انرژی مثبت را در اینگونه افراد تقویت کند. مهم است به خاطر بسپاریم که موسیقی مورد علاقه سالمندان مانند دیگر اقشار مردم دامنه وسیعی دارد. علاقه آنها متناسب با سنشان تغییر می کند. معمولا افراد مسن به آهنگ های معروفی که در دوران جوانی حوالی سنین هجده تا بیست و پنج سالگی گوش می دادند، علاقه نشان می دهند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت