جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: رقص درمانی/ مقاله و خبر

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض رقص درمانی/ مقاله و خبر

  رقص درمانی


  رقص یکی از قدیمی ترین شیوه های بیان احساسات آدمی است كه هنوز هم جای خاصی را در زندگی انسان دارد. رقص در زمان های گذشته نیز در میان اقوام مختلف و در مناطق گوناگون ایران و جهان به عنوان روش درمانی مورد استفاده قرارمی گرفته و بنا بر شواهد باقی مانده، آگاهی زیادی در مورد قدرت جادویی آن وجود داشته است. استفاده از شیوه رقص درمانی، به معنی امروزین آن، از سال های چهل میلادی در آمریکا رایج شده است. در اين روش از هنر رقص و پایه آن یعنی حرکت، برای کمک به استقرار تعادل در وضعیت روحی و جسمی فرد و ایجاد اعتماد به نفس در وی بهره جویی می شود .

  از آنجا که خیلی ها با رعایت موازین اخلاقی و عرف جامعه به رقص علاقه دارند چه خوب است که با فواید و کاربرد آن به صورت علمی آشنا شوند و از رقص برای بیهوده گذراندن اوقات خود و در هر مکانی استفاده نکنند .

  از اواخر سال های هشتاد استفاده از امكان درمانى رقص در آلمان مرسوم شد و در ۱۹۹۵ ميلادى اتحادیه رقص درمانی آلمان تأسیس گردید كه كار خود را بر مبناى فلسفه وحدت انسان با جسم خودپايه ريزى كرده است. در آلمان امروزه درمانگران از طریق رقص با گروه های مختلف سنی از کودکان گرفته تا بزرگسالان و افراد مسن، و در موارد گوناگون، برای نمونه در درمان مبتلایان به اعتیاد و یا بیماران مختلف روحی، این روش را بکار می گیرند .

  مصاحبه دویچه وله با بهار نادری جامعه شناس

  عبارت رقص درمانی که این روزها درباره آن زیاد گفتگو می شود، اصولا به چه معناست؟

  رقص درمانی، یعنی درمان از طریق رقص و حرکت، که ترجمه ی

  Tanztherapie

  است، یعنی رقص، اما نه به آن معنا که یک طراحی رقص وجود داشته باشد، بلکه هر حرکتی که با ریتم انجام بشود، در این مجموعه می گنجد. یعنی کسی ممکن است فقط نشسته باشد و با پایش روی زمین ریتم بگیرد یا صحبت کند و چشمهایش را بهم زند، همه این نوع حرکات با ریتم دراین مجموعه می گنجند. یعنی همه ی این حرکات معنی دارند و به همین دلیل رقصنده هایی که اوایل قرن گذشته رقص هایی را بوجود آوردند که خارج از ساختار رقص های کلاسیک مثل باله و رقص های فولکلور بودند، و بر روی صحنه رقص هایی نشان دادند که فقط حرکتی را بازتاب می داد که در آن گفتار در واقع درون رقصنده بود و بیشتر به تئاتر شباهت داشت، از آنجا دریافتند که می شود از طریق حرکات و منتقل کردن احساسات و اتفاقهایی که در درون انسان می افتد به بیرون، یک طریقه ی درمان پیدا کرد .

  رقص درمانی البته سنت بسیار قدیمی دارد، در میان اقوام پیشین، مردمی که خیلی طبیعی زندگی می کردند، مثلا رقص «زار» در ایران و یا رقص هایی که هنوز در میان برخی قبایل آفریقایی وجود دارند. این سنت همیشه وجود داشته که از طریق حرکت و ریتم می شود درمان کرد. همانطور که می دانید زمانی که یکنفر از لحاظ روحی یا جسمی مشکلی پیدا می کند، حرکات و میمیک چهره اش تغییر می کند. بنابراین سلامتی با حرکات و فرم بدن و ریتمی که ما در آن زندگی می کنیم در ارتباط بسیار مستقیم است .

  رقص درمانی بشکل فردی انجام می گیرد و یا به صورت گروهی؟

  این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. یعنی شاید افراد خانواده ای به یک درمانگر مراجعه کنند و مشکلی داشته باشند که درمانگر با آن ها بصورت جمعی کار می کند، در واقع در یک گروه. یا اینکه افراد متفاوتی هستند که مشکل مشترکی دارند، آنها می توانند در یک گروه رقص درمانی بشوند. ولی ممکن است کسی هم باشد که بخواهد به شکل انفرادی معالجه شود. می توان در مجموع گفت استفاده از روش رقص درمانی مانند انواع روشهای درمانی دیگر، هم بصورت جمعی و هم بصورت فردی امکان پذیر است .

  می شود گفت که رقص درمانی برای گروه خاصی موثر است؟

  نادری: برای هیچ گروه خاصی نیست، یعنی می توان واقعا در تمام موارد از این روش استفاده کرد. البته در موارد خیلی جدی بیماری های روانی که بیمار تحت درمان دارویی ست، باید این نوع از معالجه را در تکمیل معالجه ای که بیمار تحت درمان آن است بکار گرفت. یعنی این نوع درمان فقط می تواند بصورت تکمیلی کمک هایی بکند. در موارد دیگر شرایط فرق می کند، یعنی وقتی که فرد مراجعه کننده به آنصورت اختلالات روانی ندارد که تحت درمان دارویی باشد، او با هر مشکلی می تواند از شیوه رقص درمانی برای معالجه اش مدد جوید. برای نمونه فردی که به افسردگی دچار است .

  البته افسردگی هم در یک حالتش بیماری ست که درمان آن در بخش روانپزشکی، به اصطلاح دارو ـ درمانی امکان پذیر است. ولی نوعی از آن وجود دارد که خیلی ها در زندگی روزمره می توانند گرفتارش شوند. در هر صورت کسانی که در موارد گفته شده مشکلی دارند، می توانند به درمانگر مراجعه بکنند. رقص درمان ها هم البته بخاطر اینکه بتوانند محدوده کارشان را مشخص کرده و بطور تخصصی کار کنند، هر کدام در حیطه معینی عمل می کنند. فرض کنید کسی که بیشتر با بچه ها و نوجوانان کار می کند و در زمینه درمان آنان تجربه کسب کرده، دیگری در بیمارستانهای روانی تخصص اش را گرفته و او باز با بخش بیمارهای دیگر سروکار پیدا می کند و همینطور به نسبت زیر مجموعه هایی که در مسایل روانی وجود دارد، درمانگر هم حوزه کار خودش را تعیین کرده و در آن تجربه کسب می کند .

  اصلا رقص درمانی در واقع برمی گردد به اولین حرکاتی که در انسان بوجود آمده، یعنی از شکل گرفتن سلول تا تکامل جنین و تولد و حرکات اولیه ی نوزاد، همه ی اینها یعنی جریان یک انرژی در طبیعت. حرکات روزمره ی ما هم از این جدا نیست، یعنی فرض کنید قلب حرکات و ریتم خاصی باید انجام بدهد، این حرکات اگر منظم باشند شما احساس خوبی دارید و اگر منظم نباشند، آن را حس می کنید و به یک پزشک مراجعه می کنید. حالات روحی هم بی ارتباط با این جریان انرژی نیستند. در جایی که از انرژی درون جسم استفاده ی درستی نشود، مشکل ایجاد می شود .

  برای نمونه فرض کنید دهقانی که در مزرعه کار می کند و مرتب در فعالیت است. یعنی با طلوع آفتاب بیدار می شود و با غروب آفتاب به منزلش برمی گردد و زندگیش ریتم خاصی را دارد و تمام ارگانهای بدنش هم با این ریتم در ارتباط است و روحیه اش هم در ارتباط با همان ریتمی است که خواب و نظم غذا خوردنش ونظم حرکاتش در کار دارند. حالا فرض کنید انسانی که اینهمه انرژی دارد و این انرژی باید در گردش باشد، بشکلی محدودیت برایش ایجاد شود. مثلا کودکی که اجازه ی بازی ندارد، یا اجازه ی هر نوع بازی را ندارد، مثلا نمی گذارند بدود یا جایی برای دویدن ندارد و یا فرض کنید اصلا از او نمی خواهند که آن انرژیی را که دارد در جریان بیندازد. این انرژی در بدن محدود شده و در آنجا ایجاد سد می کند. مسلم است که این سد در روحیه نیز تاثیر می گذارد. زمانی که از طریقی این سدها را برداریم، فرض کنیم از طریق حرکات خاصی یا آموزش موسیقی، و جریان این انرژی را دوباره تحریک کنیم، در آن شخص احساس زندگی ایجاد می شود و باعث می شود این احساس در کار روزمره اش، در درسش، در زندگی اش با افراد دیگر، با محیط اطرافش نقش بازی کند و کیفیت زندگی اش را بالاتر ببرد .

  یعنی می توانیم بگوییم که رقص و یا کلا حرکت جسمی به دلیل به جریان انداختن این انرژی، باعث علاقمندی به زندگی می شود؟

  نادری: صددرصد، برای اینکه زندگی یعنی حرکت و این حرکت باید در مسیری باشد که ذهن من، بدن من، اندازه ی بدن، فعالیت مغز من آنرا در خواست و طلب می کند. در حالیکه اینها ارتباط شان با یکدیگر قطع شود، یعنی اگر آن فعالیتی که فرضا از بدن من برمی آید انجام ندهم، مثلا اگر فرض کنیم یک آدم سالم تمام روز پای کامپیوتر بنشیند، همین نشستن پای کامپیوتر و یک جنبه ای نوع حرکت، یعنی در حالی که انسان فقط نگاهش و دستهایش کار می کنند و تمام بدنش بی حرکت است، هم در روح و هم در جسم ایجاد اختلال می کند. برعکس آن، یعنی وقتی انجام حرکات به بدن نیرومند و سالم برگردد، آنوقت این حرکات می توانند فرد را به زندگی علاقمند کنند ، نشاط به او بدهند و به انجام کارهای مختلف وادارش کنند، کمااینکه دیگر او نتواند در روز هشت یا نه ساعت را فقط روی صندلی بسربرد .

  البته رقص درمانی احتیاج به یک مربی دارد، یعنی کسی که به او درمانگر و هدایت کننده ی آن حرکات می گویند. من به این سوال دو جواب می دهم. یکی اینکه رقص در هرصورت خوب است. فرض کنید شما صبح که از خواب بیدار می شوید، نواری بگذارید و شروع کنید به رقصیدن. اصلا خود این عمل در همان روز، در تمام طول ساعات روزتان کلی نشاط می آورد. ولی اگر شما بخواهید به مشکل خاصی بپردازید، مثلا شما از افسردگی اسم بردید، در اینموارد حتما نیاز به یک هدایت کننده وجود دارد. بخاطر اینکه کسی که افسرده است اگر شما صدتا نوار خیلی زیبا هم برایش پخش کنید و موسیقی خیلی عالی ای هم برایش اجرا کنید، ممکن است تاثیر کمی روی او بگذارد، ولی نمی تواند آن اتفاقی را که در درونش می افتد، به بیرون منتقل کند .

  این جنبه ای است که رقص درمانی خیلی روی آن تاکید دارد، یعنی اینکه شما این احساس را از درون به بیرون منتقل کنید، یعنی ارتباط با بیرون را دوباره برقرار کنید. برقرار کردن این ارتباط با بیرون از یک آدم افسرده خودبخود برنمی آید. درمانگر در واقع باید خیلی با احساس همدلی با کسی که حرکات و ریتم بدنش به دلایلی محدود شده و به بیرون منتقل نمی شود، برخورد کند. اگر دیده باشید افرادی که افسردگی دارند خیلی بی حرکت می شوند و حتا در موارد شدید آن افسردگی می تواند انسان را نیمه فلج کند. انسان افسرده میمیک صورتش به کلی تغییر می کند و تبدیل به نوعی ماسک می شود.‌ شما نمی توانید با موسیقی خاصی یکمرتبه این شخص را به فعالیت وادارید. این شخص باید به مرور زمان از درون حرکت را حس کند، خودش را لمس کند و خودش را احساس کند و این یک پروسه ی طولانی مدت است .

  مصاحبه دویچه وله با بهار نادری جامعه شناس

  naha.blogfa.com
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 04-Dec-2012 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تاثیر رقص بر سلامت


  رقصیدن با موسیقی به قدیمی ترین غریزه ی ذاتی ما برمی گردد: از بدو زمانی که بشر پا بر این کره ی خاکی گذاشت، رقص جزئی از فرهنگ بوده است. این جنب و جوش و حرکات زیبا، علاوه بر اینکه تفریح جالبی است و برای جسم و فکر ما مفید است، حواس بینایی، شنوایی و بساوایی را نیز تقویت می کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تاثیرات مثبت رقص بر سلامتی آشنا کنیم.
  رقصیدن یکی از بهترین راه های آوردن فعالیت فیزیکی در زندگیمان است. یکی از دلایل همه گیر شدن این ورزش ریتمیک، انواع متعدد و مختلف آن است که با سلایق مختلف مردم سازگار است.
  ● برای همه مفید است
  برای سلامت ماندن، متخصصین پیشنهاد می کنند که هر کس حداقل پنج بار در هفته، به مدت ۳۰ دقیقه در فعالیت های فیزیکی با شدت متوسط شرکت کنند. این فعالیت ها ضربان قلب و تنفس شما را افزایش داده و شما را گرم می کند. لازم نیست حتماً به نفس نفس زدن بیفتید و شُر و شُر عرق بریزید. همین که بتوانید ۳۰ دقیقه این حرکات را ادامه دهید کافی است. و جالب است بدانید که رقص نیز می تواند جزئی از این فعالیت های فیزیکی باشد.
  اکثر سبک های رقص، حتی نوع آرام آن والس، شدتی تقریباً برابر با ۳ مایل در ساعت پیاده روی متوسط دارد. افرادی که حتی در چاردیواری یک اتاق به تنهایی می رقصند، ضرر نمی کنند، چون با این کار ضربان قلب و تنفسشان را بالا می برند. رقصیدن به طور مداوم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، فشار خون بالا، دیابت نوع دوم و سرطان را کاهش می دهد. علاوه بر این مزیت ها، آنقدر از این کار لذت می برید که حتی فراموش میکنید در حال ورزش کردن هستید!
  ● کالری سوزی می کند
  رقص همچنین باعث خوش هیکل و لاغر ماندن شما نیز می شود. با بالا رفتن سن، جلوگیری از اضافه وزن کار بسیار مشکلی می شود چون بالا رفتن سن با کاهش حجم عضلانی و افزایش حجم چربی بدن مرتبط است. اما یکی از فواید رقصیدن، کالری سوزی آن است.
  در یک جلسه ۳۰ دقیقه ای رقص، یک فرد متوسط با وزن ۶۰ کیلوگرم حداقل ۹۹ کالری خواهد سوزاند. البته این مسئله در سبک رقص های مختلف تفاوت متغیر است. با رقص های پر جنب و جوش تر مسلماً میزان بیشتری کالری خواهید سوزاند.
  ● برای استخوانها و مفاصل مفید است
  رقصیدن احتمال ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد، به این دلیل که گام های رقص بر استخوانها فشاری وارد می کند که کمک می کند تا مستحکم و متراکم بمانند. هرچه استخوانهای شما متراکم تر باشند، استحکام بیشتری خواهند داشت و در مواقع افتادن یا زمین خوردن کمتر دچار شکستگی می شوند.
  همچنین حرکات پر جنب و جوش رقص برای عضلات و مفاصل نیز مفید هستند و از ابتلا به ورم مفاصل جلوگیری میکند.
  ● فرد را فعال می سازد
  جنب و جوش رقص فرد را به تکاپو می اندازد و حفظ تعادل و هماهنگی هنگام رقص، قدرت بدنی او را افزایش می دهد. این مسئله باعث می شود که افراد در زندگی روزمره نیز راحت تر بتوانند تعادل خود را حفظ کنند و کمتر زمین بخورند و همچنین پر جنب و جوش تر و فعالتر شوند.
  ● فواید ذهنی
  رقص های پر جنب و جوش و تند، مغز را نیز همانند جسم فعال نگاه می دارد. ورزش گردش خون را افزایش می دهد و به این ترتیب اکسیژن راحت تر و سریعتر به مغز میرسد. همچنین یادگیری حرکات مختلف و گام های دشوار رقص، باعث می شود ذهن نیز به تکاپو بیفتد. محققین دریافته اند که رقص از بروز بیماری آلزایمر و جنون جلوگیری می کند.


  سایت سیمرغ
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تاثیر رقص در کاهش فشارهای روانی


  رقصیدن در حقیقت زبان مخفی و پنهان روح است. در تمام فرهنگ‌ها و در سراسر دنیا رقص وجود دارد. در تمدن‌های بومی، رقص، مذهب، موسیقی و متدهای طبی ویژه مردم همان قوم وجود دارد که متاسفانه در تمدن‌ها و جوامع امروزی کمتر مشاهده می‌شود.
  در این اجتماعات مردم در هر سن و سالی، از رقصیدن برای بیان احساسات قوی و درونی‌شان استفاده می‌کنند. برای بیان داستان‌هایی که دردل دارند، برای درمان بیماری‌هایشان، برای حفظ پیوندها و روابط اجتماعی‌شان یا وقتی که رویدادی را جشن می‌گیرند؛ می‌رقصند.
  اما امروزه روانشناسان و روان‌کاوان از حرکت‌درمانی (رقص‌درمانی) به مثابه طب مکمل برای درمان بیماری‌های روحی روانی، کاهش استرس و اضطراب، تقویت مهارت‌های ذهنی - حرکتی، افزایش سطح انرژی در بدن و ... بهره می‌گیرند.
  رقص درمانی برای اولین بار توسط ماریا چاس ۱۸۹۶-۱۹۷۰ به دنیا معرفی شد. او در سال ۱۹۳۰ استدیوی رقصی را در واشنگتن تاسیس کرد. وی افراد معروفی که بیشترین مهارت رقصیدن را داشتند، به همکاری دعوت کرد.
  در کلاس‌های رقص خانم چاس، افراد شرکت‌کننده شانس بیان احساساتشان را داشتند و هم در گروه‌های رقص‌درمانی او، روابط اجتماعی و روابط متقابل کنشی- واکنشی میان اعضای گروه رقص حاکم بود. به همین دلیل روانشناسان و روان‌پزشکان بسیاری در واشنگتن، بیماران خود را برای درمان به او معرفی می‌کردند. تئوری چاس در حقیقت شکل کاملی از روابط اجتماعی است که هر انسانی به آن نیاز دارد.
  ماریا چاس بعد از اثبات توانایی‌هایش در درمان بیماران روانی در بیمارستان سنت الیزابت در واشنگتن دی.سی مشغول برگزاری کلاس‌های رقص درمانی شد.
  ترمی اسکوپ، بانوی دیگری که استاد رقص و حرکات پانتومیم بود نیز از جمله افرادی بود که به طور داوطلبانه در بیمارستان کالیفرنیا مشغول به کار رقص‌درمانی شد و از هنر خود برای درمان بسیاری از بیماران روحی و روانی استفاده کرد.
  یکی دیگر از افرادی که به شهرت و تثبت رقص درمانی به عنوان یک درمان طبیعی کمک کرد، رادولف لبن بود که سر و کار زیادی با هنرمندان داشت. وی به واسطه رفت و آمد زیادی که با هنرمندان به ویژه هنرپیشه‌ها داشت متوجه شیوة بروز احساسات و حالات درونی آنها به واسطه بیان و حرکات بدنی آنها شد. او به این فکر افتاد تا از طریق حرکت درمانی و رقص درمانی به مردم کمک کند تا مشکلات روحی – عاطفی، ذهنی و فیزیکی خود را تعدیل یا حل کنند.
  متخصصان رقص درمانی فعالیت‌های خود را به این شکل ادامه دادند تا در سال ۱۹۶۶ حرکت درمانی به شکل رسمی و حرفه‌ای در ایالات متحده آمریکا شناخته و به عنوان نوعی درمان به مردم جهان معرفی شد. امروزه این شیوه از درمان‌های طبیعی در ۲۰ کشور دنیا جزو درمان‌های طبیعی و جایگزین محسوب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  در سال ۱۹۵۶ موسسه آمریکایی رقص درمانی با استانداردها و قابلیت‌های زیادی تاسیس و آماده کار شد. امروزه بالغ بر ۱۲۰۰ متخصص رقص‌درمانی در ایالات متحده و توابع آن مشغول به درمان بیماران هستند. در سال ۱۹۹۳ موسسه ملی درمان‌های آلترنیتیو، برای رقص‌درمانی (حرکت‌درمانی) بودجه تحقیقاتی در نظر گرفت و در دانشگاه‌های خود سیستمی آموزشی برای تربیت متخصصان رقص درمانی برگزار کرد.
  رقص‌درمانی (حرکت درمانی) که به عنوان یکی از هنرهای اصلی و پایه شناخته شده است، امروزه به عنوان ابزاری قدرتمند در زمینه درمان و خودشناسی به کار می‌رود. رقصیدن آنچنان انرژی را در افراد زنده می‌کند که تمامی غم‌ها، مصیبت‌ها، ناامیدی ها و دلسردی‌ها را از میان می‌برد و باعث تقویت حس شجاعت در انسان‌ها می‌شود.
  حرکت درمانی به عنوان شاخه‌ای از هنردرمانی خلاق، ریشه در ذات پرمعنای رقص و حرکت دارد. حرکت درمانی dmt نوعی از روان درمانی است که از رقص و حرکت (و دیگر هنرهای وابسته به آن) برای کشف تصاویر، خاطرات، احساسات، تجربیات درونی افراد و بالابردن مهارت‌ برقراری ارتباط استفاده کرده، رشد و نمو احساسی، جسمی، اجتماعی، ذهنی و روحی را سرعت می‌بخشد و ساده‌تر می‌کند. رقصیدن یکی از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توان عمیق‌ترین و درونی‌ترین احساسات فردی را بروز داد، فشارهای روحی ـ روانی را تخلیه کرد و تاثیرات مخرب استرس را از بدن دور کرد.
  در کنار همة‌این امتیازات، رقص و حرکت درمانی بسیار لذت بخش و آرامش بخش است. در این زمینه نه محدودیتی از لحاظ سن و سال برای هنرجو وجود دارد و نه فیزیک بدنی مانع از بهره‌مندی او از انرژی‌های نهفته در رقص و تکنیک‌های رقص درمانی می‌شود، بنابراین نوجوان ۱۴ ساله و سالمندی که هفتادمین سال زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد، هر دو به یک اندازه از انرژی‌های فرح‌بخش و نهفته در آن بهره‌مند می‌شوند.
  در گروه‌های رقص درمانی، دوره‌ای برای آموزش رقص وجود ندارد، حرکتی وجود ندارد که اجرای آن از لحاظ تکنیکی اشتباه و یا نامناسب باشد. در این گروه‌ها این شانس وجود دارد که کاملا بر اساس نیازهای خودتان عمل کنید و در کنار اعضای گروه به یک هماهنگی و همفکری برسید.
  رقص و حرکت درمانی موجب حفظ سلامتی در بدن، عملکرد بهتر مغز و فوران احساسات می‌شود. در این شیوه از درمان، مراجعین شناخت بهتری از خود پیدا می‌کنند و با جزئیات رفتاری خود در روابط شخصی و روابط اجتماعی‌شان بیشتر آشنا می‌شوند. در حقیقت شرکت در گروه‌های رقص و حرکت درمانی برای آنها فضایی فراهم می‌کند تا حالات و رفتارهای مثبت و منفی را در خود کشف کنند و در راستای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی حرکت کنند.
  برای شرکت در این گروه‌ها، لازم نیست حتما با رقص آشنا باشید، یا آن را آموزش ببینید، فقط لازم است با میل و رغبت خودتان و دوستانتان را به رقصیدن، جنبش و حرکت دعوت کنید. هرکسی می‌تواند برقصد. همانطور که واژه‌ها و کلمات ابزاری برای بازگویی هیجانات و احساسات هستند و موجب تخلیه برخی از هیجانات مثبت و منفی می‌شوند، رقص و حرکت نیز به عنوان ابزاری در رقص‌درمانی، برای تخلیه هیجانات و لایه‌های پنهان فکری انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  اساس رقص و حرکت درمانی شناسایی روابط درونی مابین مغز، روح و بدن است. متخصصان طب آلترنیتیو معتقدند که فشارها و مشکلات ذهنی و احساسی، اغلب در جسم انسان به صورت گرفتگی عضلات نمایان می‌شود و همین مسئله یکی از عواملی است که حرکت و رقص در رفع آن بسیار موثر و کارگشاست.
  از طرف دیگر، تجربیات کلینیکی متخصصان در این زمینه آنها را به این سمت هدایت کرد که ساختار فیزیکی و جسمی انسان‌ها تحت تاثیر رفتارها، عواطف و احساسات مثبت و منفی قرار دارند.
  رقص و حرکت درمانی به طرق مختلف باعث درمان می‌شود، رقص‌های موزون و ریتمیک باعث سبک شدن و رها شدن عضلات منقبض، کاهش اضطراب، افزایش رضایتمندی از خود، قرار دادن مسیرها و روش‌های تازه برای فکر کردن و اندیشیدن و افزایش انرژی در انسان می‌شود.
  از منظر خواص فیزیکی و جسمانی، رقص و حرکت درمانی مشابه تمرینات ورزشی، خاصیت هماهنگ‌سازی و هماهنگی اعضای بدن، احساس رضایتمندی و موجب کشش عضلات بدن می‌شود. از زاویه عواطف و احساسات باعث می‌شود تا مردم احساس امنیت بیشتری داشته باشند و عصبانیت‌ها، ناکامی‌ها و ناشناخته‌هایی که درونشان وجود دارد را شناسایی کنند.
  همچنین رقص و حرکت درمانی موجب تقویت مهارت‌های ذهنی، حرکتی و حافظه می‌شود. حتی مشکلات خاص نیز می‌توانند هدف درمان این شیوه از طب جایگزین شوند. برای مثال، برای کمک به فردی که از استرس رنج می‌برد، متخصصان برای کاهش استرس در او بررسی می‌کنند که بدن او در مقابل استرس چه عکس‌العملی نشان می‌دهد. سپس به او شیوه تنفس درست را می‌آموزند تا در جریان رقص و حرکت، با بهتر شدن جریان خون، اکسیژن به راحتی به اعضای بدن برسد و در حالی که مراجعه‌کننده مشغول رقص و جنبش است کشش‌ها و تنش‌های بدنی او کاهش پیدا کند.
  در شیوه رقص و حرکت درمانی، متخصص رقص درمانی با هدایت کردن قدرت رقص، از آن برای درمان بیماری و برای بهبود حال عمومی،حفظ و تقویت سلامتی او استفاده می‌کند.
  این تکنیک‌ها توسط متخصصین و کارشناسانی که در این زمینه تبحر لازم را دارند و بر اساس دانشی که آنها در مورد ساختار بدن انسان، سیستم عصبی، روح و روان انسان و خواص رق دارند، اجرا می‌شود.
  متخصصین رقص و حرکت درمانی هم با گروه‌هایی که احتیاج به رقص درمانی دارند کار می‌کنند و هم به صورت تنها و منفرد بیماران را می‌پذیرند.
  این متخصصان به مراجعین خود کمک می‌کنند تا عزت‌نفس و ساختار بدنی خود را بالا ببرند و بهبود ببخشند. به عنوان مثال مهارت‌ برقراری روابط اجتماعی را در خود تقویت کنند، نسبت به رفتارها و الگوهای رفتاری که اکثرا آن را تکرار می‌کنند بینش بهتری پیدا کنند و نیرویی بیابند که با مشکلات و سختی ها کنار بیایند و یا در مراحل پیشرفته تر آنها را حل کنند و کنار بگذارند.  نویسنده :آلیسون لمونت/ ترجمه آمنه فرخی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت