احتمال ابتلا به سرطان خون خردسالان در کودکاني که با هم سن و سال‌هاي خود بازي مي‌کنند و يا به مهد کودک مي‌روند، 30 درصد کمتر است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از خوزستان، محققان آمريکايي با بررسي نتيجه 14 مورد تحقيق جداگانه بر 20 هزار کودک که شش هزار تن از آنها مبتلا به سرطان خون بودند، نتيجه‌گيري کردند؛ ارتباط کودکان با هم در پيشگيري از بروز لوسمي لمفوبلاستيک حاد موثر است.

به گفته آنها؛ افزايش موارد ابتلاي کودکان به عفونت‌هاي مختلف به علت تماس با هم سن و سال‌هاي خود، سيستم ايمني بدن آنها را در برابر سرطان خون افزايش مي‌دهد.

سرطان خون رايج‌ترين نوع سرطان در کودکان در کشورهاي صنعتي است و از هر دو هزار کودک يک نفر به آن مبتلا است. لوسمي لمفوبلاستيک حاد 80 درصد موارد سرطان خون در خردسالان را شامل مي‌شود و معمولا در کودکان دو تا پنج ساله بروز مي‌کند.

محققان مي‌گويند: بيشتر کودکان مبتلا به سرطان خون در دوران جنيني دچار جهش ژنتيک شده‌اند و پس از تولد در مواجهه با يک عفونت، دچار لوسمي مي‌شوند. بر اين اساس، افزايش مقاومت بدن کودکان نسبت به عفونت به وسيله ابتلاي مکرر به انواع مختلف، مقاومت بدن را در برابر ابتلا به لوسمي افزايش مي‌دهد. در اين حال، اگر سيستم ايمني خردسالان به وسيله ابتلا به عفونت‌هاي مختلف تقويت نشود، بدن آنها آمادگي مقاومت در برابر عفونت‌هاي بروز دهنده سرطان خون را نخواهد داشت.