تا چند سال قبل رفتن به مهدکودک خیلی ضروری نبود. بعضی ها قبل از شروع مدرسه، بچه هایشان را به مهد می فرستادند؛ بعضی ها نه! بیشتر افرادی هم که بچه هایشان را راهی مهد می کردند مادران شاغلی بودند که نمی توانستند از آنها مراقبت کنند یا کسی را نداشتند که بچه ها را به آنها بسپرند...

اما امروزه فرستادن بچه ها به مهدکودک امری از روی میل شخصی نیست؛ بلکه مثل مدرسه رفتن ضروری شده!

پدر و مادر کارمند یا خانه دار و شاغل هم نمی شناسد. انگار که آموزش های مهد کودک، پایه شروع آموزش های مدرسه است. مهم تر از آن، پله ای است برای ورود به جامعه و اجتماعی شدن. اما انتخاب یک مهدکودک خوب، کار ساده ای نیست؛ چرا که بچه ها در این سن هنوز حق و حقوق شخصی شان را نمی شناسند و نمی توانند از آن دفاع کنند و حتی ممکن است بعضی از اتفاق ها طبیعی به نظرشان برسد؛ اتفاق هایی که نه تنها طبیعی نیستند، بلکه ممکن است سلامت آنها را هم به خطر بیندازند. در نخستین روزهای سال تحصیلی جدید، بی مناسبت ندیدیم که نگاهی بیندازیم به مهدکودک ها و توصیه هایی برای والدین و آموزگاران مهد کودک؛ توصیه هایی که می توانند فضایی بهتر، امن تر و سالم تر برای کودکان ایجاد کنند.

شما که قصد دارید فرزندتان را در یک مهدکودک ثبت نام کنید، پیش از ثبت نام به چه نکاتی توجه می کنید؟ اینکه مهدکودک نزدیک محل کار یا منزلتان باشد؟ بزرگ باشد یا کادر آموزشی خوبی داشته باشد؟ یا اینکه یکی از دوستان یا آشنایانتان در آن مهدکودک مشغول کار باشد؟ تمام اینها می توانند معیارهایی برای انتخاب یک مهدکودک خوب باشند اما پیش از ثبت نام حتما این ۱۲ نکته را هم به خاطر بسپارید تا فرزندتان ساعات خوشی را دور از خانه سپری کند.

۱) بهتر است محل مهدکودک داخل کوچه باشد

بهتر است مهدکودکی که انتخاب می کنید، داخل یک کوچه باشد؛ نه خیابان اصلی. سروصدا و حرکت سریع ماشین ها در خیابان اصلی، ممکن است فرزند شما را بترساند و او را از رفتن به مهدکودک منصرف کند.

۲) از فرزندتان هم نظر بخواهید

در انتخاب مهدکودک حتما از فرزندتان هم نظر بخواهید تا فکر نکند که شما می خواهید او را برای ساعاتی هم که شده از سر خود باز کنید.

۳) وابستگی کودک را کم کنید

اگر شاغل نیستید و فکر می کنید که می توانید خودتان تمام مدت از فرزندتان نگهداری کنید، باز هم بد نیست که چند ماه یا حتی یک سال پیش از ورود به مدرسه، فرزندتان را در یک مهدکودک ثبت نام کنید تا وابستگی اش به خانواده کم شود؛ به خصوص اگر کودک شما تک فرزند است.

۴) مربی ها را ببینید

اگر دیدید که مربی ها پرخاشگر هستند، بچه ها را تحقیر کرده و به آنها توهین می کنند یا توجه شان تنها بر عده خاصی از بچه هاست، بهتر است قید آن مهد را بزنید؛ وگرنه، فرزندتان خیلی زود از آنجا دلزده خواهد شد.

۵) به کلاس ها سر بزنید

از مدیر مهدکودک بخواهید که پیش از ثبت نام به شما اجازه بدهد که سری به کلاس ها و مربی هایشان بزنید و ببینید که رفتار آنها با بچه ها چگونه است؟

۶) نظر دیگران را هم بپرسید

پیش از ثبت نام در مهدکودک موردنظرتان با چند تا از بچه ها و والدین آنها که در آنجا هستند صحبت کنید و ببینید که نظر آنها در مورد آن مهدکودک مثبت است یا منفی.

۷) ساعت کاری تان را کنترل کنید

اگر شاغل هستید و می خواهید فرزندتان را در ساعت های خاصی به مهدکودک ببرید و بیاورید، مطمئن شوید که آنجا نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از ساعت کار شما باز است. به هر حال ممکن است بعضی روزها مشکلی برایتان پیش بیاید و نتوانید سر وقت برسید.

۸) سرویس مهد را بررسی کنید

اگر خودتان نمی توانید دنبال فرزندتان بروید مهدکودکی را انتخاب کنید که سرویس داشته باشد و حتما از سلامت راننده سرویس هم مطمئن شوید. در ضمن از مدیر بخواهید که فرزندتان را غیر از کسانی که خودتان معرفی می کنید، به فرد دیگری تحویل ندهد.

۹) امکانات مهد را بسنجید

فرزند شما قرار است چند ساعت را در یک محیط جدید سپری کند بنابراین از وجود امکانات و زمین بازی مناسب و ایمن در مهدکودک مطمئن شوید و بعد او را ثبت نام کنید.

۱۰) از وعده های غذایی بپرسید

اگر قرار است فرزندتان از صبح تا بعدازظهر در مهدکودک بماند، پس ناچار است که ناهارش را هم همان جا میل کند. بنابراین اگر نمی توانید هر روز برایش غذا بگذارید او را در مهدی ثبت نام کنید که به بچه ها ناهار هم می دهند اما بهتر است که خودتان چند عدد میوه یا یک پاکت شیر را به عنوان میان وعده برایش بگذارید.

۱۱) بچه ها باید بیمه باشند

از اینکه مهدکودک مورد نظرتان، فرزند شما را بیمه می کند یا نه، حتما مطمئن شوید. بچه ها هنگام فعالیت های کلاسی یا بازی کردن در محوطه، ممکن است به یکدیگر آسیب برسانند و این امر اهمیت بیمه بودن فرزند شما را پررنگ تر می کند.

۱۲) برای فرزندتان دوست پیدا کنید

اگر فرزندتان تمایلی به مهدکودک رفتن از خودش نشان نمی دهد، بهتر است از بچه یکی از دوستان یا نزدیکان تان که به مهد می رود بخواهید با او در این باره صحبت کند. بالاخره بچه ها حرف یکدیگر را بهتر می فهمند.فاطمه افروغ
سمیرا امین
روزنامه سلامت