محققان فرانسوي هشدار مي‌دهند - ترجمه: سميه مقصودعلي
خطر آلودگي در مهدکودک


انجمن بهداشت محيط فرانسه، 26 مارس نتايج تحقيقات خود در رابطه با آلودگي محيطي 10 مهدکودک سرشناس در اين کشور را به چاپ رساند. طبق گزارش محققان اين انجمن، هوايي که کودکان در آن نفس مي‌کشند، بسيار آلوده است. محققان اين انجمن، 10 مهد مهم را در 10 شهر فرانسه انتخاب کردند و به مدت يک هفته پاکي هواي آنها را مورد بررسي قرار دادند. قصد محققان اندازه‌گيري ميزان سه نوع آلاينده‌‌اي بود که سبب ناپاک بودن هواي محيط‌هاي بسته مي‌شد. اين سه آلاينده شامل بنزن (به صورت گاز)، فرمالدئيد (ماده‌اي سرطان‌زا) و فتالات‌ها (موجود در مواد پلاستيکي و يکي از عاملين بروز ناباروري) مي‌شدند...


بررسي‌ها نشان داد که در دو سوم مهدکودک‌ها يعني 5 مهد از 9 مهد مورد بررسي ميزان بنزن در هوا بيش از حد استاندارد (7/1 ميکروگرم در هر مترمکعب هوا) است و هر چه يک مهد به خيابان يا اماکن پر رفت‌وآمد نزديک‌تر باشد، ميزان اين گاز سرطان‌زا در هواي آن بيشتر مي‌شود!


پژوهشگران براساس نتايج اين قسمت از تحقيق اعلام کردند پس از اين نبايد مهدکودک‌ها را در کنار خيابان‌ها ساخت يا حداقل بايد از رفت‌وآمد بيش از حد اتومبيل‌ها از مقابل آن جلوگيري کرد.


در رابطه با فرمالدئيد که سبب بروز سرطان بيني، حلق و دستگاه تنفسي مي‌شود نيز بررسي‌ها نشان داد در هر 10 مهد ميزان اين آلاينده‌ بالاتر از حد استاندارد اروپايي (7/1 ميکروگرم در هر مترمکعب) بود. در 4 مهد نيز اين ميزان از حد تعيين شده از سوي سازمان جهاني بهداشت (10 ميکروگرم در هر مترمکعب) مي‌گذشت. اين ماده به ويژه در لينولئوم (نوعي کف‌پوش) شبکه‌هاي چوبي فشرده و برخي چسب‌ها يافت مي‌شود.


اما در مورد فتالات‌ها بايد گفت اين ماده تنها آلاينده‌اي بود که به مقدار بسيار کمي در مهدها يافت شد.


در مورد اينکه چنين چيزي بد است يا نه بايد گفت هم بله، هم نه! از آن لحاظ که کودکان بسيار حساس هستند و خير، از آن لحاظ که اين مواد در تمامي محيط‌هاي بسته از جمله هواي خانه‌ها نيز وجود دارد و ما سال‌هاست با آنها زندگي مي‌کنيم. انتخاب موادي که آلوده نباشند بسيار سخت است، گر چه بازار دارد به سمت ساخت مواد سالم مثل بطري‌هاي شيشه‌اي شير به جاي شيشه‌هاي پلاستيکي قدم برمي‌دارد. به گفته محققان اين تحقيق کوتاه مدت هشداري است براي مقامات دولتي و وزارت بهداشت کشور فرانسه!


در پي انتشار اين گزارش مقامات بهداشتي از مسوولان مهدها درخواست کردند از مواد سالم‌تر بدون فرمالدئيد استفاده کنند و تا حد ممکن از احداث مهد در مراکز پررفت و آمد خودداري کنند. به اين موضوع نيز توجه داشته باشند که هم هواي منازل و هم هواي مهدها آلوده است و کودکان بيش از 20 ساعت از روز خود را در خانه و سپس در مهد مي‌گذرانند و بيش از هر فرد ديگري در معرض آلودگي‌اند.


اين آلاينده‌ها در چه موادي يافت مي‌شوند؟


فرمالدئيد در صفحات متراکم، فرش‌ها، رنگ‌ها و برخي مايعات صنعتي يافت مي‌شود و مي‌تواند سبب بروز آسم در کودکان شود. اين مواد همچنين داراي اقلام فعال‌ سرطان‌زا هستند که مي‌توانند سبب بروز لوسمي و سرطان دستگاه تنفسي، حلق و بيني شوند.


بنزن در گازهاي فرار، رنگ و ورني موجود است و مي‌تواند در کودکان سبب بروز لوسمي يا سرطان خون و عوارض غدد لنفاوي شود که از جمله علايم هشداردهنده آن نيز خواب‌آلودگي و سرگيجه است.


فتالات‌ها نيز در اسباب‌بازي‌ها، pvc، تي‌شرت‌هاي پلاستيکي و کيف‌ها موجود است. اين مواد آلرژي‌زا مي‌توانند سبب بروز اختلال در کار هورمون‌هاي بدن و ناباروري شوند.


منبع: لوپوان