جام جم آنلاين: تكامل عصبي كودكان به مهارت‌هايي گفته مي‌شود كه از كودك انتظار مي‌رود تا توانايي انجام آن را متناسب با سن خود داشته باشد.
دكتر رامين مظفري، متخصص اطفال و رئيس مركز رشد و سلامت كودك جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران در گفتگو با ايسنا، ضمن بيان اين مطلب افزود: مهارت‌هايي همچون راه رفتن، صحبت كردن و گريه كردن، مهارت‌هاي مادرزادي و ذاتي و مهارت‌هايي همچون خط خطي كردن با خودكار و قلم دست گرفتن از جمله مهارت‌هاي اكتسابي به شمار مي‌روند.


وي ادامه داد: در بعضي مواقع اين مهارت‌ها ممكن است كه در هر كودكي با تاخير و يا سريع‌تر شكل گرفته شود؛ بنابراين عملكرد تكاملي كودك انعكاسي از عملكرد مغز و هوش كودك است.

اين متخصص اطفال افزود: از جمله عوامل موثر در دير و يا زود شكل گرفتن تكامل عصبي كودكان مي‌توان سطح فرهنگ خانواده، سواد مادر و نيز قرار گرفتن كودك در مكان‌هاي شلوغ مانند مهد‌كودك را نام برد.

وي مناسب ترين حضور كودك را در مهد كودك از سه سالگي عنوان كرد و افزود: حضور كودك از اين سن در مهد كودك اجتماعي شدن كودك را ارتقاء بخشيده و وابستگي كودك را كاهش مي‌دهد. همچنين كودكان دراين مكان‌ها بايدها و نبايدها را بهتر ياد مي‌گيرند و عادت‌هاي بد آنها از بين مي‌رود و در نتيجه تكامل عصبي كودك سريع‌تر مي‌شود.