دوباره وقت رفتن به مدرسه است! احتمالاً يك مقداري هيجان داريد يا كمي ناراحت هستيد چون تابستان تمام شده است.
بعضي از بچه ها در روز اول مدرسه كمي مضطرب و عصبي مي شوند. يا شايد هم يك مقداري به خاطر تمام چيزهاي جديدي كه با آن روبرو مي شوند، مي ترسند: معلمها؛ دوستان و حتي شايد يك مدرسه جديد.
خوشبختانه اين چيزهاي جديد فقط براي مدتي كوتاه نگران كننده اند. حالا بياييد با هم چيزهاي بيشتري درباره رفتن به مدرسه را كسب كنيم.

روز اول: مقررات را خوب گوش كنيد
بيشتر معلمها سال تحصيلي را با معرفي كردن خودشان و كارهايي كه تصميم دارند در طول سال انجام دهند شروع مي كنند، بعضي از معلمها اين فرصت را به دانش آموزها هم مي دهند كه خودشان را معرفي كنند و چيزهايي درباره خودشان به دانش آموزان ديگر بگويند.
روز اول وقتي معلمها صحبت مي كنند، اغلب درباره مقررات كلاس صحبت مي كنند، در نتيجه شما متوجه مي شويد كه چه كارهايي را اجازه داريد انجام دهيد و چه كارهايي را اجازه نداريد. شايد بيشتر بچه هاي داخل كلاس را مي شناسيد ولي روز اول روز مناسبي براي پيداكردن دوستان جديد است، پس به دوستاني كه از قبل مي شناختيد و به آنهايي كه جديد هستند، سلام كنيد. از اين كار هم شما و هم دوستانتان شادمان خواهيد شد.

احساسي خوب در روز اول
ديدن دوستهايي كه مدتهاست آنها را نديده ايد باعث مي شود كه روز اول از بهترين روزهاي مدرسه باشد. مي توانيد در روز اول لباسي را كه دوست داريد بپوشيد يا كفش و پيراهني را كه در مسافرت خريده ايد برتن كنيد و اگر لباس فرم مي پوشيد ساعت و وسايل مورد علاقه خود را برداريد تا ويژگيهاي شخصيتي خود را نشان دهيد.
بهتر است تمام وسايلي را كه احتياج داريد از قبل آماده كنيد. بعضي از مدرسه ها ليست وسايل مورد نياز را قبل از شروع سال تحصيلي توزيع مي كنند. در نتيجه شما تمام وسايل خود از قبيل مداد، پوشه، دفتر و ... را كه ممكن است به آنها احتياج پيدا كنيد با خود ببريد.
بعد از آن كه تمام وسايل خود را داخل كيف خود قرار داديد مقداري پول هم براي كارهاي ضروري مثل وقتهايي كه پول ناهار خود را فراموش كرده ايد، در كيف خود قرار دهيد يا شايد بخواهيد در مسير مدرسه تا خانه در اتوبوس مجله بخوانيد، هر چيزي كه مي خواهيد داخل كيف خود بگذاريد و مطمئن شويد كه حتماً اين كار را شب قبل انجام داده باشيد. زيرا اين كار از اضطراب در وقت صبح كه ممكن است تكاليف و يا ظرف غذاي خود را پيدا نكنيد، جلوگيري مي كند.
چه امروز روز اول مدرسه ها باشد و چه روز صدم فراموش نكنيد كه حتماً وسايل خود را شب قبل در كيف خود قرار دهيد. در ضمن حتماً در برنامه غذايي خود ميوه و سبزيجات را بگنجانيد.
يك شروع بد
اگر در روز اول از مدرسه متنفر شديد چي؟ معلمها مي گويند بايد مقداري صبر كرد تا با محيط مدرسه آشنا شويد و مقررات آن را ياد بگيريد و بعد از آن، اين احساس شما از بين خواهد رفت ولي اگر اين احساس برطرف نشد حتماً با پدر و مادر، معلم و يا مشاور صحبت كنيد. اينجا چند نكته است تا بتوانيد يك روز اول بسيار عالي داشته باشيد:
به اندازه كافي بخوابيد، حتماً صبحانه كامل و سالمي ميل كنيد، عادتهاي خوب را مثل انجام دادن تكاليف خود هر روز درخود تقويت كنيد. وقت خود را با كارهاي مدرسه پر كنيد و اگر چيزي را نفهميديد حتماً از معلم خود بپرسيد، در ضمن شوخ طبعي خود را حفظ كنيد و بدانيد كه مدرسه جاي خاطره انگيزي است.

كنار آمدن با معلم ها
مطمئناً، خيلي خوب است كه ما بتوانيم با معلمهاي خود كنار بياييم، زيرا در اين صورت ساعتهايي را كه در كلاس درس مي گذرانيم براي ما بسيار خوشايند مي شود. يك معلم بسيار با سابقه مي گويد: وقتي دانش آموزان با معلم خود كنار بيايند يادگيري آنها شكوفا مي شود.
در واقع دانش آموزاني كه با معلم خود كنار مي آيند نه تنها بيشتر ياد مي گيرند بلكه راحت تر مي توانند سؤال بپرسند و اشكالات خود را رفع كنند، مطالب جديد را سريعتر ياد بگيرند و امتحانات خود را با موفقيت پشت سر بگذارند.
وقتي اين چنين رابطه اي با معلم خود داشته باشيد مي توانيد با او حتي راجع به مشكلات خود صحبت كنيد مثل مشكلات در زمينه فراگيري دروس يا رويارويي با قلدرهاي كلاس.
شما شبيه به يك اسفنج هستيد كه قادريد مقدار زيادي اطلاعات و مطالب جديد را به خود جذب كنيد و مهمتر از اينها، اين كه شما قادر هستيد تمام اين اطلاعات را با روشهاي جديد پردازش كنيد. معلم شما از اين مطلب با خبر است و در بيشتر موارد بسيار دوست دارد كسي باشد كه اطلاعات را در اختيار شما قرار مي دهد و كمكتان كند كه بين اطلاعات مختلف رابطه منطقي برقرار كنيد. به ياد داشته باشيد كه معلمها هم انسان هستند و بسيار خوشحال مي شوند كه شما از مطالبي كه آنها به شما ياد مي دهند، استفاده كنيد.
بعضي از بچه ها در هر وضعيتي مي توانند ياد بگيرند چه معلم خود را دوست داشته باشند، چه نداشته باشند ولي بيشتر بچه ها بر اين قضيه حساس هستند و اگر نتوانند با معلم خود رابطه خوبي برقراركنند ياد نخواهند گرفت و لذت نخواهند برد.

كنار آمدن با معلمها يعني چه؟
اما كنار آمدن با معلمها يعني چه؟ كنار آمدن يعني اين كه شما و معلمتان يك روش ارتباطي با يكديگر داشته باشيد كه براي هر دوي شما سودمند باشد و هر دوي شما آنچه را كه مي خواهيد از اين ارتباط به دست خواهيد آورد. در چشم انداز يك معلم، او از شما مي خواهد كه شما به او توجه كنيد، احترام بگذاريد و مؤدب رفتار كنيد همچنين از شما انتظار دارد تمام تلاش خود را بكنيد تا موفق شويد.
از چشم انداز شما، يك معلم بايد به دانش آموزان خود احترام بگذارد، به سؤالات شما پاسخ دهد و كمكتان كند تا ياد بگيريد. شما مي توانيد بدون اين كه با معلم خود دوست شويد كنار بياييد، گرچه اگر با او دوست شويد بسيار خوب است.
در هر مدرسه اي بچه ها بعضي از معلمها را سخت گير و يا بعضيها را متعادل مي خوانند ولي شما هيچ وقت تا خودتان در كلاس معلمي نبوده ايد درباره او قضاوت نكنيد در بيشتر موارد شايد منظور ديگران از سخت گير بودن معلم اين است كه او تمام وظايف خود را در كلاس انجام مي دهد!
به ياد داشته باشيد كه اشتباه كردن، خود قسمتي از آموزش است و معلم اشتباه هاي شما را گوشزد مي كند. به شما كمك مي كند كه درست آنها را ياد بگيريد. معلم دارد به شما درس مي دهد.

اگر نتوانستيم كنار بياييم؟
معلمها مي خواهند با شما كنار بيايند و از اين كه شما ياد مي گيريد لذت مي برند. اما گاهي معلمها و دانش آموزان با يكديگر تناسب شخصيتي ندارند و ممكن است بين آنها برخوردهايي پيش آيد.
اگر شما به معلم خود نشان دهيد كه مي خواهيد شرايط را بهتر كنيد او تمام تلاش خود را مي كند تا اين اتفاق بيفتد با مواجه شدن مشكلي شبيه به اين شما ياد مي گيريد كه چگونه با كساني كه شبيه به شما نيستند، كنار بياييد.
اگر حل شدن اين مشكل سخت به نظر مي آيد، اين مراحل را انجام دهيد:
با يك بزرگتر كه با او صادق هستيد مثل والدين يا مشاور مدرسه و يا هر دو صحبت كنيد.
مقداري صبر كنيد و به اين قضيه فرصت دهيد، ممكن است شما در ابتدا نتوانيد با معلم خود راحت باشيد ولي بعد از اين كه كم كم يكديگر را شناختيد اين مسأله متفاوت مي شود.
اگر صبر كرديد و به نتيجه نرسيديد، با والدين خود درباره اين كه بعد چه كاري بايد انجام دهيد، صحبت كنيد. در بيشتر موارد با گذاشتن يك جلسه ملاقات با معلم خود و صحبت كردن با معلم بيشتر مشكلات حل مي شود و وضعيت بهتر مي شود.
رابطه شما با معلمتان اغلب اولين شانس شما براي شروع يك رابطه دو جانبه است، مثل رابطه والدين شما با كساني كه با آنها كار مي كنند.
بچه ها مي توانند روابطي اين چنين داشته باشند، اين روابط با روابط دوستي و خانوادگي كه برپايه عشق و محبت استوار است، كاملاً متفاوت است. در يك رابطه اين گونه اي هر يك از دو طرف از سودي كه نتيجه معامله با يكديگر است بهره مند مي شوند ولي الزاماً احتياجي نيست كه با يكديگر دوست باشند و يا شبيه يك ديگر باشند. آنها فقط بايد به يكديگر احترام بگذارند، مؤدب باشند و به كاري كه در دست دارند توجه لازم را بكنند. وقتي شما اين گونه رفتار كنيد و به ياد داشته باشيد كه شما تنها بچه داخل كلاس نيستيد. شما داريد به معلم خود كمك مي كنيد. معلم شما هم اين مطلب را متوجه مي شود و از شما قدرداني مي كند.

مسؤوليتهاي يك دانش آموز
حتي اگر يك معلم دلخواه شما نباشد شما هنوز هم مي توانيد يك رابطه موفق داشته باشيد به ويژه اگر شما به مسؤوليتهاي اساسي يك دانش آموز عمل كنيد.
در اينجا بعضي از اين مسؤوليتها را نام مي بريم:
1- حضور به موقع بر سر كلاس و آمادگي براي يادگيري
2- آماده بودن بر سر كلاس با كتاب و لوازم التحرير و تكاليف كامل
3- صرف كردن تمام تلاش خود براي موفقيت چه براي تكاليف خانه و چه براي امتحانها
ما تا به حال فقط راجع به وضعيتهاي سختي كه ممكن است با معلمها به وجود بيايد صحبت كرديم، حالا بياييد درباره چيزهاي بهتر صحبت كنيم. بعضي از معلمها آن چنان تأثير مثبتي بر دانش آموزان خود مي گذارند كه هرگز فراموش نمي شوند، شايد بعضي از دانش آموزان سابق را كه به مراحل بالاتر رفته اند و يا به مدرسه ديگر رفته اند ديده ايد كه براي ملاقات معلم خود آمده اند.
اين يك قدرداني واقعي از يك معلم است كه نشان مي دهد آن معلم آنقدر خاص بوده كه دانش آموز هنوز هم مي خواهد با او در ارتباط باشد و حتي يك قدرداني بسيار بالاتر از معلم واقعي خود كه دوست داشته باشيد شما در آينده يك معلم مورد علاقه دانش آموزانتان شويد.

منبع: اينترنت
مترجم: مرضيه ابراهيمي