دكتر ملك منصور اقصي/متخصص زنان و زايمان/استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران
كم‌كاري تيروييد ميل جنسي را كاهش مي‌دهد

كم‌كاري تيروييد در خانم‌هاي ايراني بسيار شايع است و اغلب افراد از ابتلا به بيماري و علايم آن مطلع نيستند. تيروييد در به هم ريختگي سيكل عادت ماهيانه، باروري و اختلالات ميل جنسي نقش بسيار مهمي دارد و با توجه به اينكه اولين علامت اين بيماري تغيير در دوره عادت ماهيانه است، متخصص زنان و زايمان براي اين بيماران به عنوان اولين اقدام، وضعيت عملكرد تيروييد را بررسي مي‌كند..

. تيروييد به دليل ترشح هورمون tsh، تاثير مهمي بر قاعدگي و ميل جنسي دارد. در كم‌كاري تيروييد، ترشح هورمون tsh و trh افزايش مي‌يابد. با افزايش ترشح trh سطح پرولاكتين بالا مي‌رود و باعث مي‌شود ترشح هورمون fsh و lh -هورمون‌هاي محرك تخمدان – در هيپوفيز قدامي مختل شود. افزايش پرولاكتين، هورمون‌هاي تحريك‌كننده تخمدان را كاهش مي‌دهد، در نتيجه تخمك‌گذاري انجام نمي‌شود. اين اختلال باعث به تعويق افتادن سيكل عادت ماهيانه و در مواردي ناباروري خواهد شد. با مراجعه به پزشك و انجام آزمايش به راحتي مي‌توان به اين مشكل پي برد. اگرچه فقط در يك درصد موارد ممكن است به هم ريختن سيكل ماهيانه به دليل اختلال در عملكرد تيروييد باشد اما با توجه به اينكه تيروييد در عملكرد بدن بسيار تاثيرگذار است لازم است حتما اين بررسي انجام شود.

از سوي ديگر افزايش پرولاكتين باعث كاهش ميل جنسي در خانم‌ها و آقايان مي‌شود. با درمان كم‌كاري تيروييد اين مشكل رفع خواهد شد. در مبتلايان به پركاري تيروييد نيز اگرچه افزايش يا كاهش ميل جنسي ديده نمي‌شود، اما به علت احتمال بروز عوارض ديگر بهتر است بيماري خود را جدي بگيرند