صحنه تجاوز ضبط شده روی تلفن همراه، یک اپیدمی را آشکار ساخت

وقتی چیزی مثل این ویدئو روی می‌دهد، می‌فهمید که تصور مجازات‌ناپذیری چقدر در فرهنگ این کشور ریشه دارد، این پسرها احتمالا نمی‌فهمیدند کارشان غلط است و فکر می‌کردند مشکلی برایشان پیش نمی‌آید و حتا اگر هم گیر بیفتند، مجازات سختی نخواهند دید.

اگر این تجاوز روی تلفن همراه ضبط نشده بود، هرگز به تیتر خبری رسانه‌ها تبدیل نمی‌شد.

قربانی، دختری 17 ساله، عقب‌مانده ذهنی و دختر یک خدمتکار است. متجاوزان، پسران و مردانی از 14 تا 20 سال.

در حالی که وی گریه می‌کرد و فریاد می‌زد، مردان یکدیگر را ترغیب می‌کردند، شوخی می‌کردند و در این باره حرف می‌زدند که آیا دختر واقعا گریه می‌کند. آن‌ها 25 سنت به وی دادند تا سکوت کند.

طی آن‌چه که جنایت جنسی گزارش نشده فراگیر نامیده می‌شود، سالانه 600 هزار نفر در آفریقای جنوبی مورد تهاجم جنسی قرار می‌گیرند.

آن‌چه که این مورد را از سایر موارد متمایز کرد، وجود تلفن همراه بود. یکی از متجاوزان، جنایت روز 31 مارس در یک مزرعه را ضبط کرد که مدتش ده دقیقه و 33 ثانیه است و بار دوم این گروه در کلبه‌ای در شهر به او تجاوز کردند.

ویدئوی تجاوز از طریق تلفن‌های دستی پخش شد و به فیس بوک راه یافت. سرانجام به هیئت تحریریه یک روزنامه رسید و از آن‌جا به اطلاع پلیس رسانده شد؛ روز سه‌شنبه این گروه دستگیر شد و قرار است هفت نفر از آن‌ها روز پنج‌شنبه به دادگاه برده شوند.

روز چهارشنبه رادیو و رسانه‌های اجتماعی آفریقای جنوبی به خشم آمدند. اما با تأکید بر اختلاف نظرات، عکس‌العمل‌ها نسبت به جنایات علیه زنان در کشوری که یکی از بالاترین آمار تهاجم جنسی علیه زنان را در دنیا داراست، حیرت‌آور است؛ برخی از مردان جوان این حادثه را خنده‌دار می‌دانند و مایلند ویدئوی تجاوز را ببینند.

برخی دیگر از این جنایتی که هر روزه رخ می‌دهد، یکه خورده‌اند و خواهان عقیم‌سازی متجاوزان شده‌اند. تعدادی از جمله کلیسون مونیلا، رئیس روابط عمومی آفریقای جنوبی، امیدوار است که "این هفت متجاوز در زندان به افرادی مثل خودشان بربخورند که مزه کارشان را به آن‌ها بچشانند."

یکی از کاربران توئتیر نوشته: "چرا اینقدر عصبانی هستیم؟ این روزها ویدئوی تجاوز را همه جا پخش کردیم! بله، برای این است که عصبانی هستیم! دعا می‌کنم وضع عوض شود."

این دختر "سووتو"ای که از 21 مارس گم شده بود، به گفته مقامات آفریقای جنوبی، روز چهارشنبه پیدا شد. بنا به گزارشات روزنامه‌های محلی، وی در کلبه یک مرد 37 ساله بود که به اغفال و همدستی در تجاوز متهم شده است.

به گفته "شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی"، از هر 9 مورد، فقط یک مورد گزارش می‌شود. طبق آمار پلیس، در نوامبر سال 2010 تعداد 196 پرونده تهاجم جنسی در آفریقای جنوبی وجود داشت که بیش‌ترین آمار متعلق به استان کیپ شمالی بود: 168 پرونده در برابر هر صد هزار نفر.

کاتلین دی، مدیر "بحران تجاوز در کیپ تاون"، سازمانی که به قربانیان تجاوز و تهاجم جنسی مشاوره ارائه می‌دهد، در یک گفتگوی تلفنی گفت: "وقتی چیزی مثل این ویدئو روی می‌دهد، می‌فهمید که تصور مجازات‌ناپذیری چقدر در فرهنگ این کشور ریشه دارد، این پسرها احتمالا نمی‌فهمیدند کارشان غلط است و فکر می‌کردند مشکلی برایشان پیش نمی‌آید و حتا اگر هم گیر بیفتند، مجازات سختی نخواهند دید."

"چنین مواردی بر تجاوزات معمولی پرتو می‌افکند که هر روزه در آفریقای جنوبی رخ می‌دهد، نه این که تجاوز کاری معمولی است. ببخشید که از کلمه معمولی استفاده کردم، اما هر روزه رخ می‌دهد."

کاتلین رویکرد اجتماعی نسبت به جنسیت و جنایت علیه زنان، سکسوآلیزه شدن زودرس کودکان در سطح جهان، سیستم قضایی پر مشغله آفریقای جنوبی و مجازات سبک برای تجاوز را مسئول این وضعیت می‌داند.

چند مورد اخیر تجاوز یا همدستی در تجاوز به کودکان در آفریقای جنوبی که روی تلفن دستی ضبط شده، منجر به پیگرد قضایی گشته است. و سپتامبر گذشته در نیجریه، ویدئویی از تجاوز گروهی به دختری جوان توسط دانشجویان دانشگاه در یک خوابگاه دانشجویی روی اینترنت رفت و خشم زیادی را برانگخیت. وقتی دختر به آنان التماس می‌کرد، او را بکشند، آن‌ها می‌خندیدند.

مقامات نیجریه ابتدا از بازگشایی پرونده بر اساس ویدئو امتناع می‌کردند و مدعی بودند که جعلی است، چون هیچ کس شکایتی نکرده است. هرچند پس از یک جنجال اجتماعی بزرگ، پلیس سرانجام دو نفر از دانشجویان دانشگاه آبیا استیت را دستگیر کرد.

فعالان می‌گویند در نیجریه هم مثل آفریقای جنوبی، این ویدئو، اپیدمی تجاوزات گزارش نشده را نشان می‌دهد و این واقعیت را که بسیاری از مردان معتقدند اگر به زنی تجاوز کنند، عواقبی برایشان ندارد.

"اخبار شاهدان عینی" آفریقای جنوبی روز چهارشنبه در وب‌سایت خود یک نسخه صامت از این ویدئوی آفریقای جنوبی را گذاشت. روزنامه "دیلی سان" آفریقای جنوبی با افتخار نقش خود در دستگیری‌ها را (با حروف بزرگ و علامت‌های تعجب) جار زد و با تعجب عکسی از قربانی را چاپ کرد و مدعی شد که از مادر دختر اجازه گرفته است.

"مجهز به ویدئوی یکه‌آور، دیلی سان، در عملیات مشترکی با پلیس، به دستگیری 13 عضو باند یاری رساند!"

این گزارش روزنامه در روز چهارشنبه بود و در آن آمده بود که یکی از متجاوزان راننده مینی‌بوس، یکی دیگر مکانیک و بقیه آن‌ها دانش‌آموز بوده‌اند. به گزارش روزنامه‌های محلی، دو نفر از آن‌ها زیر 18 سال بودند.

روزنامه می‌گوید، مادر دختر نوجوان روی تلفن دستی دخترش ویدئو را دیده و تلفن را از دخترش گرفته و به یکی از همکارانش نشان داده است؛ این همکار تعدادی از پسران و مردان را شناخته است. مادر ویدئو را به دیلی سان داده که این روزنامه هم آن را به پلیس رسانده است.

بن ویلجوئن، دستیار سردبیر دیلی سان، در گفتگویی تلفنی اظهار داشت که "اگر روزنامه این عکس را چاپ نکرده بود، این دختر هنوز برده جنسی" بود و افزود که روز چهارشنبه پس از شناسایی آزاد شد.

"از آن جا که به زندگی دختر بیش از آبرویش اهمیت می‌دادیم، از خوانندگان‌مان خواستیم چشمانشان را باز کنند و اگر دختر را دیدند، خبر بدهند. اگر این کار را نکرده بودیم، او هنوز در اسارت بود."

"علت این که خوانندگان به جای پلیس، ویدئو را به ما داده‌اند آن بود که به پلیس اعتماد ندارند. به پلیس شکایت شده بود که او مورد تجاوز قرار گرفته است. وقتی که دیلی سان خبری را به اطلاع خوانندگان بی‌شمارش برساند، دیگر پلیس نمی‌تواند از زیرش در برود."

پیش از تحویل ویدئو به پلیس، روزنامه عکس‌هایی از چهره مردان تهیه کرده بود و به محل تجاوز رفته و به مردم عکس‌ها را نشان داده بود. حداقل یکی از خبرنگاران خود را مددکار اجتماعی معرفی کرده بود. (ویلجوئن گفت که با این کار "مشکلی" ندارد؛ چون اگر آن‌ها می‌گفتند که خبرنگار هستند، مردم حاضر نمی‌شدند مردان را معرفی کنند.)

روزنامه روز چهارشنبه نوشت: "یکی از افراد تیم‌های دیلی سان با تظاهر به این که مددکار اجتماعی است، به همراهی یکی از مقامات بالای پلیس، از مردم می‌پرسید که آیا پسران را می‌شناسند یا نه. چند نفر از ساکنین محل آن‌ها را شناسایی کردند و خانه‌هایشان را نشان دادند."

یکی از متجاوزان، 20 ساله، نزد پلیس اعتراف کرده است: "داشتم از مسابقه فوتبال با دوستانم به خانه برمی‌گشتم که دختر را در خیابان دیدم. او را به نزدیک‌ترین بیشه کشاندیم و با او سکس انجام دادیم."

روزنامه در گزارش خود، بخشی از اعتراف این پسر را چنین نقل کرده است: "یکی از ما فیلمبرداری کرد و من به او 25 سنت دادم."

همچنین از قول مادر دختر گفته می‌شود که به خاطر عقب ماندگی ذهنی به دخترش قبلا هم تجاوز شده است. می‌گوید اولین بار که به او تجاوز شد، 12 ساله بوده است.

فرستنده :

علی باقری روانشناس