جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: مقابله با ماموران قلابي

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مقابله با ماموران قلابي

  7 فرمان براي مقابله با ماموران قلابي


  1 اعتماد نکنيد. اين قضيه بيشتر مربوط به خانم‌هاي خانه داري مي‌شود که در ساعت‌هاي پرت و به قول پليس‌ها ساعت‌هاي مرده روز مانند صبح‌ها و بعدازظهر‌ها در خانه تنها هستند. مامورهاي اداره آب و برق و گاز و تلفن هم کارمندي سر کار مي‌روند؛ نه در ساعت‌هاي اوليه صبح و نه دم غروب‌ها.

  2 يادتان باشد ماموران کنترل کنتور لباس‌هاي ويژه دارند. اگر هم به دليل سرما و گرما لباس ويژه‌شان را نپوشيده باشند حتما کارت شناسايي دارند.

  3 هيچ مامور معتبري از شنيدن اين سوال که مودبانه قصد رويت کارت شناسايي را دارد ناراحت نمي‌شود و از کوره در نمي‌رود. کارت شناسايي بايد خوانا باشد و نشانه اداره مربوطه را هم داشته باشد.

  4 ماموران قلابي براي اينكه قدرت عكس‌العمل را از طرف مقابل سلب كنند، تلاش مي‌كنند با ايجاد جو رواني و خشونت، قدرت تصميم‌گيري طرف مقابل را دشوار كنند.

  5 ماموران قلابي بيشتر با كسب اطلاعات مورد نياز خود حين صحبت، زمينه را براي ارتكاب جرائمي مانند سرقت فراهم مي‌كنند. بهتر است به غير از اطلاعاتي که از شما خواسته مي‌شود اطلاعات ديگري در مورد اينکه فعلا کسي خانه نيست و بعدازظهر برمي‌گردند و... را در اختيار افراد مشکوک قرار ندهيد.

  6 با توجه به اينكه ماموران براي ورود به منزل افراد، بايد علاوه بر كارت شناسايي معتبر، حكم قضايي ورود به منزل (با درج مشخصات كامل) ارائه كنند، بنابراين به افرادي كه بدون حكم و به صرف نشان دادن كارت شناسايي، قصد ورود به منزل شما را دارند، اعتماد نکنيد و مراتب را به سرعت به پليس اطلاع دهيد.

  7 يک نگاه به قبض آب و برق و گازي که در اختيارتان قرار مي‌گيرد، بندازيد. همه اداره‌هاي خدمات‌رسان تاريخ دقيق مراجعه بعدي مامورانشان را روي آن اعلام مي‌کنند حتي با تماس با اداره برق و آب و گاز منطقه محل سکونت خود مي‌توانيد درباره زمان حضور ماموران کنتورخوان اطلاع دقيق پيدا کنيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آزاده خاني/بازخواني چند حادثه مشابه در هفته‌هاي اخير
  ماموران قلابي را از کجا بشناسيم؟

  تبهکارها براي انجام نقشه‌هاي شوم‌شان هربار از يک ترفند جديد استفاده مي‌کنند. نسخه لورفته مردان شيطان‌صفتي که خودشان را مامورهاي قلابي اداره‌هاي خدمات‌رسان معرفي مي‌کنند و با سوءاستفاده از اعتماد صاحبخانه و باز کردن در، نقشه سياهي را به اجرا در مي‌آورند که اخبار آن گاه و بي‌گاه صفحه حوادث روزنامه‌ها را پر مي‌کند....

  اين بار همه پرونده‌هاي حادثه‌اي که ماموران قلابي‌ در به ثمر رساندنشان نقش داشتند را بررسي کرديم تا ببينيم طعمه‌ها چرا و چگونه گول مامورنما‌ها را خوردند و راه‌هاي پيشگيري از اين قبيل حادثه‌ها چيست؟ گزارش را بخوانيد تا با همه بايد‌ها و نبايد‌هاي اين موضوع آشنا شويد.


  جوان شيطان‌صفت با معرفي خود به‌عنوان مامور اداره برق، گاز و آب وارد خانه‌ها و آرايشگاه‌هاي زنانه در کرمان مي‌شد تا نقشه سياه خود را عملي کند. زن جواني با پليس کرمان تماس گرفت و از ماجراي شومي که برايش اتفاق افتاده بود پرده برداشت.

  اين زن مدعي بود که پسر جواني با معرفي خود به‌عنوان مامور گاز وارد خانه او شده و به زور او را مورد آزار و اذيت قرار داده است. به‌دنبال اين تماس، تيمي از ماموران راهي محل حادثه شدند و به تحقيق از زن جوان پرداختند. او که به‌شدت وحشت‌زده بود، گفت: «همسرم براي رفتن سر کار از خانه خارج شده بود که زنگ در به صدا درآمد. از پشت آيفون صداي مرد جواني به گوش مي‌رسيد که مدعي بود مامور گاز است. او مي‌گفت که براي نوشتن شماره کنتور آمده و من هم در را باز کردم.

  مرد جوان که يک دفتر در دست داشت وارد حياط شد و بعد از نوشتن شماره کنتور، مدعي شد که مشکلي پيش آمده و بايد شير گاز خانه را بررسي کند. من هم بي‌خبر از همه جا از او خواستم وارد خانه شود اما او وقتي فهميد که تنها هستم به من حمله‌ور شد و بي‌توجه به التماس‌هايم، مرا مورد آزار و اذيت قرار داد. سپس خانه را ترک کرد و پا به فرار گذاشت.»

  شناسايي مامور قلابي

  «من فقط اعتماد کردم» اين جمله تکراري‌اي است که همه زن‌هايي که با ضرب و زور ماموران قلابي به دام نقشه شيطاني آنها افتاده‌اند تعريف مي‌کنند. همه نقشه‌ها مربوط به مامورهاي قلابي‌اي است که گاهي با لباس ماموران اداره برق، گاهي لباس مامور اداره گاز و گاهي حتي مامور اداره بهداشت به خانه مردم مي‌روند. مامورقلابي‌ بيشتر سراغ محله‌ها و خانه‌هايي مي‌روند که احتمال مي‌دهند افراد کمتري در طول روز در آنها حضور دارند. آنها فکر همه جا را کرده‌اند و قصد دارند در سکوت کامل و فارغ از هياهو کارشان را انجام بدهند.

  بعد از شکايت اين زن، زن جوان که کاملا قيافه متهم شيطان صفت را به خاطر مي‌آورد با ماموران راهي اداره گاز شدند اما بررسي‌ها نشان مي‌داد کسي با مشخصات متهم تحت تعقيب در آنجا کار نمي‌کند. ماموران که خود را در برابر يک مامور قلابي مي‌ديدند، مشخصات ظاهري جوان شيطان‌صفت را در اختيار تمامي تيم‌هاي گشت پليس قرار دادند و جست‌وجو براي شناسايي و دستگيري او آغاز شد. هنوز چند روز از اين ماجرا نگذشته بود که ماموران با شکايت‌هاي مشابه ديگري روبه‌رو شدند؛ شکايت‌هايي که نشان مي‌داد مرد جواني با معرفي خود به‌عنوان مامور اداره گاز، برق و آب وارد خانه‌ها، آرايشگاه‌هاي زنانه يا دفتر شرکت‌ها شده تا نقشه سياه خود را عملي کند. پليس که مطمئن شده بود تمامي اين جرايم توسط همان متهم تحت تعقيب صورت گرفته، در ادامه بررسي‌هاي خود محدوده فعاليت او را شناسايي کرد و تيم‌هاي گشت نامحسوس، تمامي خيابان‌ها و کوچه‌هاي اين منطقه را زيرنظر گرفت. بالاخره داستان تعقيب و گريز‌ها نتيجه داد. زماني که ماموران در حال گشتزني در يکي از کوچه‌ها بودند، متهم تحت تعقيب را ديدند که با در دست داشتن دفترچه‌اي در حال عبور از آنجا بود. آنها وقتي مطمئن شدند که وي همان متهم تحت تعقيب است، او را در يک عمليات ضربتي دستگير و به اداره آگاهي منتقل کردند. مرد جوان گرچه ابتدا سعي داشت خود را بي‌گناه جلوه دهد اما وقتي مقابل شاکيان قرار گرفت، لب به اعتراف گشود و به جرايم سياه خود اعتراف کرد.


  قانون چه مي‌گويد؟

  تبعات و پيامدهاي جرائمي كه چنين افرادي مرتكب مي‌شوند، از منظر اجتماعي داراي اهميت زيادي است؛ چرا كه اين قبيل جرائم باعث ايجاد رعب و وحشت در جامعه مي‌شوند و امنيت عمومي را تهديد مي‌كنند. به همين دليل قانون‌گذار مجازات مضاعفي را براي مرتكبان پيش‌بيني كرده است.

  • ماده 555 قانون مجازات اسلامي: هركس بدون سمت رسمي يا اذن از طرف دولت، خود را در مشاغل دولتي اعم از كشوري يا لشكري و انتظامي كه از نظر قانون مربوط به او نبوده است، دخالت دهد يا معرفي كند ‌به حبس از 6 ماه تا 2 سال محكوم خواهد شد و چنانچه براي دخالت يا معرفي خود در مشاغل مزبور، سندي جعل كرده باشد مجازات جعل را نيز خواهد داشت.

  • ماده556 قانون مجازات اسلامي: هر كس بدون مجوز و به صورت علني لباس‌هاي رسمي ماموران نظامي و انتظامي جمهوري اسلامي ايران يا نشان‌ها، مدال‌ها يا ساير امتيازات دولتي را بدون تغيير يا با تغيير جزئي كه موجب اشتباه شود، مورد استفاده قرار دهد در صورتي كه عمل او به مجازات قانون ديگري مستلزم مجازات شديدتري نباشد، به حبس از 3 ماه تا يك سال يا جزاي نقدي از يك ميليون و 500 هزار ريال تا 6 ميليون ريال محكوم خواهد شد و در صورتي كه از اين عمل خود سوء استفاده كرده باشد، به هر دو مجازات محكوم خواهد شد.


  سوءاستفاده از شرايط ويژه

  سرهنگ مهدي قزلباش، معاون مبارزه با جرايم خاص پليس آگاهي با اشاره به افزايش آمار سارقان به عنف که در پوشش ماموران قلابي اقدام به آزار و اذيت و سرقت از زنان خانه‌دار مي‌کنند، مي‌گويد: «شهروندان بايد از افرادي كه به‌عنوان مامور اداره‌هاي مختلف به در منازل مراجعه مي‌كنند مدارك شناسايي معتبر درخواست و آن را مشاهده كنند و در صورت مشكوك شدن به آنها، حتما با پليس تماس بگيرند.» او ادامه مي‌دهد: «اين تبهكاران بيشتر با سوء‌استفاده از شرايط ويژه قربانيان مرتكب انواع جرائم ازجمله سرقت، اخاذي، كلاهبرداري، اعمال منافي عفت و حتي در مواردي قتل به ويژه عليه اتباع خارجي مي‌شوند. ماموران قلابي با آگاهي از نقاط ضعف و تخلفات افراد، وجهي را به صورت مستقيم يا غيرمستقيم طلب مي‌كنند تا به اصطلاح از اقدام قانوني عليه آنها صرف‌نظر كنند.»

  سرهنگ قزلباش با اشاره به اينکه پليس به شدت با ماموران قلابي برخورد مي‌کند، مي‌گويد: «تبعات و پيامدهاي جرائمي كه اين افراد مرتكب مي‌شوند، از منظر اجتماعي داراي اهميت زيادي است؛ چراكه اين قبيل جرائم سبب ايجاد رعب و وحشت در جامعه مي‌شود و امنيت عمومي را تهديد مي‌كند. به همين دليل قانونگذار مجازات مضاعفي را براي مرتكبان پيش‌بيني كرده است.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت