جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 2 ابتداابتدا 12
نمایش نتایج 11 تا 17 از 17 مجموع

موضوع: معضلات اجتماعی/ انفجار مین در ایران و افغانستان

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

قواعد رفتاری دولت ها در استفاده از مین

اصولاً به جهت اهمیت کاربرد و فواید نظامی مین های ضد نفر در درگیری های مسلحانه برای دولت ها و سایر نیرو های نظامی در درگیری های مسلحانه بین المللی و درگیری های مسلحانه داخلی همواره استفاده کنندگان از این سلاح سعی در قانونمند کردن استفاده از آن بر مبنای حقوق بین الملل کرده اند و با بیان فواید آن از قبیل؛
    ▪ دفاع از مرزها و جلوگیری از نفوذ شورشیان
    ▪ کانالیزه کردن نیروهای دشمن و قرار دادن آنها در موقعیت آسیب پذیر
    ▪ بالا بردن میزان اثربخشی سایر سلا ح ها
    ▪ کند کردن حرکت دشمن و حمایت از نیر وهای خودی و استفاده از مین های ضد نفر را در چارچوب حقوق بین المللی بالاخص دکترین حالت ضرورت و دفاع مشروع جایز دانسته اند.
    در واقع فواید نظامی این سلاح از یک طرف و صدمات فراوان و غیرقابل جبران آن بر افراد غیرنظامی دولت ها را بر آن داشته با تاکید بر حالت بشردوستانه و فواید نظامی توامان سعی در تلفیق آن دو با یکدیگر کنند. تلفیق مذکور را به وضوح می توان در پروتکل معاهده ccw و پروتکل اصلاحی آن مشاهده کرد. معاهدات و کنوانسیون ها و اصول و قواعد حقوقی متعدد الزاماتی را برای دولت ها درخصوص استفاده از سلاح ها و از جمله مین های ضد نفر تعیین و تبیین نکرده اند. الزامات معاهده های دولت ها و قواعد رفتاری آنان در خصوص مین های ضد نفر در چارچوب کنوانسیون ccw و معاهده اتاوا شکل گرفته و بیشتر کشورها از جمله ایران به رغم عدم الحاق قواعد رفتاری آن را قبول کرده و در توجیه استفاده از این سلاح رعایت قواعد مذکور را مدعی می شوند که این محدودیت ها بازتابی از قواعد عرفی حقوق بشردوستانه حاکم بر درگیری های مسلحانه و نشأت گرفته از آن هستند، بالاخص اصل تفکیک بین اهداف نظامی و غیرنظامی و اصل نامحدود نبودن اختیار به کارگیری ابزارهای صدمه به دشمن.
    اولین قواعد رفتاری در خصوص استفاده از مین های ضد نفر در زمان شکل گیری ناتو اعلام شده که اهم قواعد مذکور عبارتند از؛
    ▪ نقشه برداری از میادین مین
    ▪ علامت گذاری میادین مین گذاری شده
    ▪ محصور و مشخص کردن و ثبت میادین
    ▪ تحویل نقشه های میادین به نیروهای حافظ صلح یا دشمن بعد از پایان درگیری
    این معاهده همچنین اعلام می دارد در صورتی که این اعمال صورت بگیرد و قواعد به صورت دقیق رعایت شود، تهدیدات مین برای جمعیت انسانی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
    از دیگر الزامات دولت ها به موجب پروتکل دوم اصلاحی عدم استفاده از مین های خاص است که در موارد ۴ تا ۷ خود به بیان آن پرداخته است. ماده ۴ یک اصل کلی را بیان کرده که استفاده از هرگونه مین های ضد نفر غیرقابل شناسایی را ممنوع کرده، بنابراین به کارگیری مین های پلاستیکی یا هر مین دیگر که با تجهیزات مین یاب قابل شناسایی نباشد یا در مناطقی با حصارکشی یا با وسایل حفاظتی نباشند ممنوع اعلام شده و همه اقدامات لازم بایستی به عمل بیاید تا از جابه جایی و کتمان وسیله علامت گذاری جلوگیری شود.
    یکی از مهمترین الزامات دولت ها، الزام در پاکسازی میادین مین است چرا که یکی از علل مهم تلفات غیرنظامیان در بالاترین میزان عدم تلاش دولت ها در پاکسازی میادین مین و عدم حمایت و حفاظت از غیرنظامیان در مناطق مزبور است. بند ۲ ماده ۳ پروتکل دوم الحاقی اعلام می دارد بلافاصله پس از پایان درگیری های فعال همه مین ها، تله های انفجاری و دیگر ابزارها، پاکسازی یا منهدم شده یا در صورت حفظ آنها در آن مناطق، احتیاط های لازم در نگهداری آنها به عمل آید و همان طور که در بند ۲ ماده ۵ گفته شده است منطقه موردنظر علامت گذاری، حصارکشی و کنترل شود.
    همچنین دولت ها مکلفند در مورد کمک به قربانیان مین های ضد نفر و سازگاری مجدد اقتصادی و اجتماعی آنها و مساعدت و مشارکت سایر کشورها و سازمان های بین المللی در انجام این امر تلاش کنند. این کمک رسانی به قربانیان مین باید فراتر از مراقبت های جراحی و پزشکی و مالی باشد و کمک های بین المللی برای احیای اقتصادی و اجتماعی بازماندگان ناشی از انفجار مین ضروری است. حال با توجه به تعهدات مذکور و الزام دولت های عضو به اجرای مفاد کنوانسیون به خصوص تکلیف به قانونگذاری داخلی و ضمانت اجرایی کیفری حسب بند ۱ و ۲ ماده ۱۴ پروتکل دوم و همچنین با توجه به قبول این محدودیت ها از جانب کشورهایی که به معاهده ملحق نشده اند و ادعای رعایت این الزامات از جانب آنان و اینکه قواعد و محدودیت های مذکور بازتابی از اصول حقوق بشر دوستانه حاکم بر درگیری های مسلحانه بوده و این اصول عرفی به موجب معاهدات متعدد بالاخص کنوانسیون ژنو و پروتکل های الحاقی آن مورد قبول تمامی دولت ها قرار گرفته و جنبه آمره به خود گرفته می توان بحث مسوولیت دولت ها را بر مبنای حقوق بین الملل و حقوق داخلی در مقابل جامعه جهانی و افراد حقیقی و اثرات زیانبار آن بر افراد غیر نظامی مورد بحث و بررسی قرار داد تا بتوان با یادآوری تعهدات دولت ها به آنها و با تمسک به ابزارهای قانونی و حقوقی اثرات زیانبار این سلاح را بر افراد غیرنظامی به حداقل رسانده و چه بسا جهان و کشوری عاری از این سلاح داشته باشیم.

سید نجم الدین قریشی*
    *وکیل پایه یک دادگستری

روزنامه اعتماد
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

مردی که برادر و نیمی از بدنش را برای خنثی سازی مین از دست داده است

گفته می شود مین ها نگهبانان خاموشند که نه می‌خوابند و نه خطا می کنند، صدای خاموش جنگهایند که از صلح بیزارند.

در آستانه سی و یکمین سالگرد آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق برای دیدار با مردی که یک ربع قرن صرف خنثی کردن مین کرده است، به مناطق مرزی کردستان عراق با ایران رفتم.

به تازگی که مشغول تهیه گزارشی در باره کاچاق کالا در نزدیکی مرز کردستان عراق با ایران بودم، یکی از قاچاقچیان گفت باید به مرز "وشیاری" برویم. سر راه متوجه شدم که نام وشیاری روی مدرسه، مسجد، کوه، دره و دشت گذاشته شده است

از راهنمایم پرسیدم چرا این همه اسم "وشیاری" دیده می شود. او گفت وشیاری مردی است که صدها میدان مین را در روستاهای مرز پاکسازی کرده است، به همین جهت روستاییان و مقامات محلی این اماکن و ارتفاعات را به اسم او نامگذاری کرده اند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد تخمین زده که در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق حدود بیست میلیون مین در طول مرزهای ۱۴۰۰ کیلومتری دو کشور کاشته شده اند. گرچه ۲۳ سال پیش، جنگ بین دو کشور پایان یافت، اما هر ساله صدها نفر از دو طرف مرز قربانی مین های کاشته شده دوران جنگ می شوند. مرز مشترک ایران با کردستان عراق بیشترین تمرکز مین را دارد.

وشیارعلی در شهر حلبچه زندگی می کند. پیدا کردن او کار مشکلی نبود، زیرا تمام شهر او را می شناختند. او به "وشیار یابانی" یا همان "هوشیار ژاپنی" در فارسی مشهور است. بر روی پشت بامش پرچم ژاپن به اهتزاز در آمده است. وَشیار مردی ۵۰ ساله و شوخ طبع است.

او دو پایش را در هنگام پاک کردن میدان مین از دست داده است. در سال ۱۹۹۳ یک موسسه خیریه ژاپنی او را برای معالجه و ساخت پای مصنوعی به توکیو فرستاد.

وشیار می گوید: " پس از، از دست دادم پای دومم، زندگی خیلی سختی داشتم، کسی به من کمک نمی کرد. تا اینکه یک موسسه خیریه ژاپنی به خاطر کارهای گذشته ام، من را برای معالجه به توکیو برد. آن پرچم های ژاپن را هم که می بینی، برای تشکر از آنهاست زیرا آنجا به من کمک کردند تا دوباره هوای آزادی را تنفس کنم."

وشیار درسال ۱۹۸۶ برای آموزش خنثی کردن مین به ایران رفت و سپس به کردستان عراق بازگشت. او به پیشمرگه های اتحادیه میهنی کردستان عراق پیوست و مشغول خنثی کردن مین شد. او ۲۲ سال پیش پای راستش را در اثر انفجار یک مین ساخت آمریکا از دست داد. سپس برای معالجه به بیمارستانی در تبریز برده شد. پایش قطع شد و دوباره به عراق بازگشت. پس از تسلط کردها بر مناطق کردنشین عراق در سال ۹۱، او دو باره تمام وقت به خنثی کردن مین مشغول شد. در زمان صدام حسین به خصوص دوران هشت ساله جنگ ایران و عراق صدها روستا، کوه، دره، چشمه و راه در کردستان عراق مین گذاری شدند.

وشیار پای دومش را در هنگام خنثی کردن یک مین ساخت ایتالیا در میدان مینی در نزدیکی شهر مرزی پینجوین از دست داد. امروز این روستا به اسم او نامگذازی شده است. او برای مداوا به ژاپن برده شد و این بار با دو پای مصنوعی به کردستان بازگشت. وشیار دوباره به خنثی کردن مین مشغول شد. او خطاب به مین ها بر روی ماشینش نوشته: "هر کجا باشید پیدایتان می کنم و شما را از بین خواهم برد."

حلبچه خود در سال ۱۹۸۸ قربانی حمله شیمیایی رژیم صدام حسین شد. اما پایان جنگ ایران و عراق و بعدا سقوط رژیم صدام حسین و نهایتا اعدام او، پایانی بر سلاح های مرگبار صدام برای مردم این منطقه نبود. مین های کاشته شده در سالهای جنگ، هر سال موجب کشته شدن صدها نفر به خصوص روستاییان مناطق مرزی می شود. یکی از کشته شدگان مختار بود؛ برادر ۱۵ ساله وشیار.

وشیار مرا به محل حادثه برد. ماشین او که ژاپنی ها برایش خریده اند با عکس مین پوشیده شده است و به جای عروسک، مین جلو داشبورتش چیده است. او می گوید مین ها بیشتر ساخت کشورهای ایتالیا، آمریکا، سوئد و بلژیک هستند. یک مین ضد نفرایرانی به آیینه جلو آویزان است.

در مسیر راه وشیار مرا از داخل روستای عنب در پنج کیلومتری حلبچه برد. او خانه های خراب شده را به من نشان می دهد و می گوید خانه هایی که هنوز بازسازی نشده اند، به معنی این است که هیچ یک از اعضای خانواده زنده نمانده اند. او گفت که ۷۰% خانه های روستا هنوز بازسازی نشده اند.

وشیار مرا به میدان مینی برد که چند سال پیش آن را پاکسازی کرده بود. او می گوید: "در این میدان مین دو تن شهید و دو نفر دیگر هم فلج شدند. یکی از کشته شدگان برادرم بود. تنم نصف شده، نصفش رو برای اهداف انسانی فدا کردم. حاضرم بقیه اش را هم فدا کنم. قبل از خنثی کردن مین های این منطقه، اینجا برای مردم همچون قفس بود. اما بعد از اینکه این میدان را از مین پاک کردم، مردم آزدانه بدون هیچ مشکلی می گردند. مراسم عروسی برگزار می کنند، دامها می چرند، و مردم زراعت می کنند. تا زمانی که این دو دست را دارم، بدونه وقفه به کار پاک کردن میدان مین ادامه می دهم. با خنثی کردن هر مین، احساس می کنم تن یک حیوان را نجات داده ام. حس می کنم جوانی را از مرگ نجات داده ام."

وشیار پای مصنوعیش را بر می گرداند و می گوید: "زندگی با این پاها زیاد سخت نیست، اتفاقا زندگی را برایم راحت کرده است. از این پا مثل میز غذا خوری یا برای صرف چای در قهوه خانه استفاده می کنم"، و می خندد...

او حیاط خانه اش را به شکل میدان مین درست کرده است. تعداد زیادی مینهای خنثی شده را در مهمانخانه اش نگهداری می کند. او می گوید می خواهم بگویم گرچه دو پایم را از دست داده ام، اما از مین نمی ترسم. وشیار می گوید: "هر روز این میدان مین در حیاط خانه ام و مین ها در مهمانخانه ام به من یاد آوری می کنند که مین های زیادی در بیرون کمین کرده اند. برای من جنگ هنوز ادامه دارد."

بی بی سی
    فایل پیوست فایل پیوست

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

شهادت 6 خنثی کننده مین در مریوان

تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۱

روز گذشته 6 نفر از کارکنان شرکت خنثی کننده مین در منطقه دهلرن بر اثر انفجار مین شهید شدند.

به گزارش مهر، روز گذشته بر اثر انفجار مین در منطقه مریوان کردستان 5 نفر از کارکنان مین زدایی شهید و یک نفر مجروح شد.

بر اساس این گزارش، این حادثه در حین عملیات انهدام مهمات و مین های کشف شده در عملیات پاکسازی رخ داد که در این حادثه صادق اسلامی مجروح شد ولی بعد از اعزام به بیمارستان به دلیل شدت جراحات به خیل شهدا پیوست.

اسامی شهدا به این شرح است: 1 - اصغر همتی 2- محمد رضا نوری 3- جعفر نامبرداری 4- آرام پیروزی 5- سیروس غلامی 6- صادق اسلامی

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض پدر مین‌روبی جهان کیست؟

پدر مین‌روبی جهان کیست؟

بخش مین‌روبی سازمان ‌ملل یک مین‌روب افغان را که ده‌ها مدال بین‌المللی کسب کرده است، به عنوان پدر مین‌روبان جهان معرفی کرد.

به گزارش فارس، افغانستان یکی از معدود کشورهایی است که 3 دهه درگیری، این کشور را به میدان‌مین تبدیل کرد.

بر اساس گزارش‌های میدانی و آمار سازمان ‌ملل، هر روز یک شهروند افغان بر اثر انفجار مین کشته شده و یا عضوی از بدن خود را از دست می‌هد.

با وجود آن که چندین سال از فعالیت مؤسسات مین‌روبی وابسته به سازمان ملل و دیگر نهادهای خیریه در افغانستان می‌گذرد اما بازهم هیولای مین بر سر افغان‌ها سایه افکنده است.

در این میان «کفایت‌الله ابلاغ» یکی از شهروندان افغان که مؤسس یک نهاد مین‌روبی نیز است، از سوی نهاد مین‌روبی سازمان ملل به عنوان پدر مین‌روبان جهان معرفی شد.

به گزارش تلویزیون «آریانا» افغانستان، ابلاغ که از 25 سال بدین‌سو در بخش مین‌روبی فعالیت می‌کند، تاکنون 50 مدال داخلی و بین‌المللی دریافت کرده است.
    فایل پیوست فایل پیوست
    • File Type: jpg 225486_163.jpg‏ (62.8 کیلوبایت, فایل 275 مرتبه دریافت شده است)

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض افغان ها در عزای دخترکان مرده

افغان ها در عزای دخترکان مرده

آسیای میانه و قفقاز - سه شنبه 18/دسامبر/2012،انفجار مین در ولایت ننگرهار جان ده دختر نوجوان را گرفت.

رویترز در گزارشی به نقل از مسول ولایت ننگر اعلام کرد این دخترکان در حال جمع کردن هیزم بودند.

منبع:رویترز

به نقل از خبر آنلاین
    فایل پیوست فایل پیوست

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

ماجرای خواندنی دختران مين ياب لبنانی

قاسم پيرامون شروع به اين كار مي گويد: اين كار توسط مؤسسه تابع كشور نروژ شروع شد و آنها هنگامي كه مشاهده كردند، زنان لبناني قادر به كار عرصه هاي سخت هستند، از خانم ها در اين زمينه دعوت به عمل آوردند، چرا كه آنها در نهايت به هموطنان خود خدمت مي كنند.

مين هاي به جا مانده از دوران اشغال و بمب هاي خوشه اي عمل نكرده جنگ 33 روزه در مناطق مختلف جنوب لبنان آن قدر از زنان، كودكان و جوانان لبناني قرباني گرفت تا جمعي از دختران لبناني روز شنبه تصميم به خنثي سازي آن گرفتند.

به گزارش ايرنا از بيروت، بر اساس گزارش مركز لبناني خنثي سازي مين، تعداد شهدا و زخمي هاي مين هاي خوشه اي در جنوب لبنان از جنگ 33 روزه تا پايان سال گذشته ميلادي به 49 شهيد و 359 زخمي رسيده است.

براساس اين گزارشها در زمان حاضر گروه هايي براي خنثي سازي بمب هاي خوشه اي و مين هاي رژيم صهيونيستي در جنوب لبنان مشغول فعاليت هستند.

'سلام عويدي' دختري از جنوب لبنان است كه به عنوان عضو در كميته بانوان مين ياب وابسته به مركز نروزي مستقر در جنوب اين كشور مشغول به كار است. او خنثي كردن صدها هزار بمب خوشه را كه توسط رژيم صهيونيستي در جنگ سي و سي روزه در مناطق مختلف جنوب لبنان افكنده شده را برعهده دارد؛ سلام با خنثي كردن هر بمب، جان يك لبناني را از خطر مرگ حتمي نجات مي دهد.

'ديالا هاشم' يكي ديگر از اعضاي اين كمتيه نيز در اين باره مي گويد: گروه ما شامل شش نفر است و ما كار خودمان را از سال 2008 ميلادي با ثبت نام در اين كميته و انجام تمرين هاي مختلف بدني و فكري شروع كرديم.

ديالا دانشجوي سال سوم رشته ادبيات انگليسي نيز مي گويد: من همزمان با كارم به درس خود نيز ادامه مي دهم؛ ما تاكنون موفق به خنثي كردن مين هاي بسياري شديم و به كار خود تا پاك سازي تمام مناطق جنوب از بمب هاي خوشه اي ادامه مي دهيم.

اين كميته در حال حاضر تحت نظارت مركز ملي خنثي سازي مين ها وابسته به ارتش لبنان كار خود را در روستاي 'مجدل سلم' در استان 'مرجعيون' شروع كرده است.

يكي ديگر از اعضاي اين كميته ' ندي نعمه' از ساكنان شهر صور مي باشد كه به وي لقب درهم شكننده مين ها را داده اند.

وي درباره روزهاي اوليه كار خود مي گويد: در اوايل كار خيلي مي ترسيدم و از اينكه دستگاه مين باب جايگاه بمب را به من نشان مي داد، به شدت احساس واهمه مي كردم، ولي با گذشت زمان به اين مسئله عادت پيدا كردم.

وي در ادامه مي گويد: به رغم اين كه اين كار با مشكلاتي زيادي همراه است، ولي باعث بالا رفتن روحيه معنوي ما مي شود. اما مشكل اصلي اين است كه مادرم به طور كلي مخالف ادامه كار من در اين عرصه است و از من مي خواهد كه اين كار را ترك كنم.

يكي ديگر از دختران شاغل در كميته بانوان مين ياب 'رحاب فتوني' از ساكنان روستاي 'برج شمالي' واقع در شهر'صور' است.

وي مي گويد: من مدت 3 سال است كه در اين جا كار مي كنم و از بمب هاي خوشه اي هم واهمه اي ندارم؛ هنگامي كه مين را پيدا مي كنم، شادماني سراسر وجودم را فرا مي گيرد، چونكه با اين كار توانسته ام جان بسياري را كه ممكن بود با اين بمب ها از بين بروند، نجات دهم.

فتوني در ادامه مي گويد: در اين منطقه بسياري از كشاورزان و كودكان بر اثر منفجر شدن بمب هاي خوشه اي جان خود را از دست داده اند و من توانستم تقريبا ده مين را در اين منطقه خنثي كنم؛ آرزو دارم كه كشورهاي جهان از ساخت و صدور اين نوع بمب ها ممانعت به عمل آورند.

ما مي خواهيم كه مردم كشورمان در امنيت و آرامش زندگي كنند و خطري متوجه جان آنها نباشد.

'سلام عويدي' يكي ديگر از داوطلبان كار در كميته مين ياب مي گويد: تا كلاس سوم راهنمايي درس خوانده ام؛ من روزها در اين كمتيه مشغول به فعاليت هستم و شب هم به عنوان پرستار در بيمارستان 'جبل عامل' واقع در شهر صور كار مي كنم.

وي درباره تجربه هاي اوليه خود دراين زمينه مي گويد: با حوادث زيادي در اين زمينه برخورد كردم، مثلا يادم مي آيد پسري بود كه بر اثر منفجر شدن بمب خوشه اي تمام بدن وي دچار آسيب شده بود؛ من از اين صحنه بسيار متأثر شدم و سعي كردم تلاش خود را براي پيدا كردن بمب هاي خوشه اي دو چندان كنم تا شاهد اين گونه صحنه هاي تلخ نباشم.

'قاسم غصين' مدير آموزش خنثي سازي مين در اين مركز مي گويد: علي رغم اينكه در جريان انجام مـأموريت دچار آسيب و گاهي نيز زخمي مي شويم، خدا را شكر به مدت پنچ سال در اين عرصه فعاليت خود را ادامه داديم.

وي پيرامون شروع به كار اين كميته مي گويد: مركز ملي براي خنثي سازي بمب هاي خوشه اي از سال 2006 ميلادي دست به آموزش نحوه آگاهي از وجود بمب خوشه اي و به صدا درآوردن آژيرهاي قرمز يا سبز در سرزمين هاي جنوب لبنان به مؤسس هاي دولتي و شهري در روستاها زده است.

قاسم پيرامون شروع به اين كار مي گويد: اين كار توسط مؤسسه تابع كشور نروژ شروع شد و آنها هنگامي كه مشاهده كردند، زنان لبناني قادر به كار عرصه هاي سخت هستند، از خانم ها در اين زمينه دعوت به عمل آوردند، چرا كه آنها در نهايت به هموطنان خود خدمت مي كنند.

وي در ادامه مي گويد: ما داراي چهار گروه هستيم كه يك گروه آن را دختران تشكيل مي دهند و درصد هستيم كه در آينده تعداد پرنسل خود را افزايش دهيم؛ در حال حاضر دختران در جريان انجام كار با سركردن كلاه مخصوص و لباس هاي حمايتي ويژه با اطمينان به نفس كامل كار خود را دنبال مي كنند.

كنيسه دانمارك ، گروه كمك هاي مردمي نروژ، سازمان انگليسي ماگ و يك مؤسسه سوئيسي، خنثي سازي مين ‌ها را با همكاري سازمان ملي لبناني دنبال مي كنند.

همچنين ارتش لبنان با تشكيل شش گروه اين مجموعه را همراهي مي كند و نيروهاي حافظ صلح بين المللي (يونيفيل) مستقر در جنوب لبنان هم در قسمت شمالي خط آبي مشغول خنثي سازي مين ها هستند.

مركز لبناني براي خنثي سازي مين ها وابسته به ارتش لبنان اعلام كرده كه تا كنون 200 هزار بمب خوشه اي از دشت هاي جنوب و شمال منطقه 'ليطاني' خنثي شده كه در واقع 52 درصد مساحت 43،2 كيلومتر مربع پاك سازي شده است.

طبق آمار اين مركز تا نوامبر سال گذشته ميلادي، 136 هزاز و 336 مين از 550 هزاز مين موجود، خنثي شده و 22،6 كيلومتر مربع از مساحت كل 43،2 كيلومتر مربع آلوده نيز پاك سازي شده است.

'محمد الشيخ' رييس كميته ملي خنثي سازي مين ها اخيرا در گفت و گويي با روزنامه لبناني السفير تاكيد كرده بود كه بزرگترين مشكلي كه پيش روي طرح بزرگ خنثي سازي مين وجود دارد، مسئله مالي است كه تاكنون تعداد 111گروه خنثي سازي مين ها به 49 گروه كاهش يافته است.

از گروه هاي خنثي سازي مين در سال 2006 ميلادي، 26 شهيد و 183زخمي، در سال 2007 ،13 شهيد و 82 زخمي، در سال 2008 ،2 شهيد و 40 زخمي و ميان سال هاي 2008تا 2009 ميلادي 3 شهيد و 29 زخمي و در سال جاري ميلادي نيز 5 شهيد و 17 زخمي شدند.

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

زندگی و مرگ پلیس افغان که ده‌ها مین را خنثی کرد

130415135307_herat_soldier_512x288_bbc_nocredit.jpg

130415140134_safiullah_herat_304x171_bbc_nocredit.jpg
    چندی پیش عکس سربازی که هنگام خنثی کردن بمبی در مرکز شهر هرات افغانستان کشته شد، در شبکه های اجتماعی بصورت گسترده ای دست به دست شد و شمار زیادی به رسم سپاسگذاری از او که جانش را برای نجات مردم از دست داده، قدردانی کردند.

مقام‌های هرات می‌گویند اگر این بمب‌ها منفجر می شدند، جان ده‌ها تن را می گرفت.

اما این سرباز که بود و این حادثه چگونه اتفاق افتاد. محمد قاضی‌زاده گزارشگر بی بی سی در هرات به سراغ خانواده و همکاران او رفته و پس از صحبت با آنها این گزارش را برای ما فرستاده است:

نجیب الله برادر بزرگ صفی الله که او نیز پلیس است، روز قبل از حادثه به صفی الله زنگ می زند. گوشی او خاموش است. تا ظهر ده بار زنگ می زند. گوشی باز هم خاموش است. نجیب الله نگران می‌شود.

شب که فرا می‌رسد باز تلفن همراه اش را می گیرد و زنگ می زند. پاسخی اما نمی‌شنود.

تلویزیون را روشن می کند. تلویزیون ملی، گزارشی از عملیات ویژه شماری از نیروهای پلیس در یک روستای دوردست هرات را پخش می کند. نجیب الله تازه متوجه می شود که چرا تلفن برادرش در طول روز خاموش بوده است.

صبح روز بعد، نجیب الله موفق می‌شود با برادرش تلفنی صحبت کند. او پرخاش می کند که چرا قبل از رفتن به عملیات به او اطلاع نداده است، صفی الله عذرخواهی می کند و دلایل اش را می گوید.

در ضمن صفی‌الله از برادرش می خواهد که موترسیکلت اش را در اختیار او بگذارد تا سری به خانه بزند. نجیب الله منتظر می ماند اما برادرش برای گرفتن موتر سکلیت نمی آید.

"او بمب های زیادی را خنثی کرده ولی هیچ وقت در خانه در این مورد قصه نمی کرد. برای آنکه مادرم و اعضای خانواده نگران نشوند."

نجیب‌الله

صبح روز بعد، ساعت هفت و سی دقیقه صبح، گوشی همراه نجیب الله زنگ می زند. کسی از آن سوی خط می گوید: صفی الله مجروح شده و به شفاخانه منتقل شده است.

لحظاتی بعد اما همه چیز پایان می یابد. صفی الله در بیمارستان جان می دهد.

بمبی در قلب شهر
    صبح زود، پلیس به یک بسته ای که زیر درختی در مقابل شهرداری و در قلب شهر هرات گذاشته شده، مشکوک می‌شود. جاده ها بسته می‌شوند و صفی الله نخستین کسی است که خود را به محل می رساند.

نورخان نیکزاد از دوستان نزدیک صفی الله و از مسئولان فرماندهی پلس هرات می‌گوید:"در بوجی/گونی سه مین کار گذاشته شده بود. صفی الله جان توانست با شهامت وارد عمل شود. او دو تا از مین‌ها را یکی پس از دیگر خنثی کرد. کار روی مین سومی را هم شروع کرد اما قبل از پایان کار، منفجر شد."

صفی الله ۲۵ سال داشت. به گفته آقای نیکزاد او ۵ سال در حوزه های امنیتی شهر و یک سال در ولسوالی اوبه هرات خدمت کرد.

او در حدود یک سال اخیر در بخش انجنیری/ واحد مهندسی فرماندهی پلیس هرات مشغول بود. او پیش از این حادثه هم توانسته بود حدود ۵۰ مین را خنثی کند.

همکاران صفی الله می‌گویند او در زمینه خنثی‌سازی مین آموزش دیده و فوق العاده شجاع بود.

"اگر این بمب‌ها بدون خنثی شدن انفجار می کردند، شاید ده‌ها تن از شهروندان بی گناه شهید می شدند." پلیس هرات

نجیب الله برادر بزرگ صفی الله می‌گوید :"او بمب های زیادی را خنثی کرده ولی هیچ وقت در خانه در این مورد قصه نمی کرد. برای آنکه مادرم و اعضای خانواده نگران نشوند."

"هنوز به تلفنش زنگ می زنند"
    صفی الله چهار ماه پیش نامزد شده بود. برادر اش می‌گوید تا چند روز دیگر قرار بود مراسم عروسی او برگزار شود.

حالا اما طومار زندگی او به پایان رسیده و گوشی اش هنوز روشن است.

نجیب الله می گوید:" گوشی اش با من است. حالا هم دوستانش به همین تلفن زنگ می زنند و من جواب می‌دهم. همه فقط گریه می کنند."

نورخان نیکزاد، مسئول بخش "افکار عامه فرماندهی پلیس هرات" را در حالی که مشغول ضبط برنامه رادیویی " پلیس در خدمت مردم " بود، ملاقات کردم.

او می‌گوید به شدت تحت تاثیر احساسات مردم است: " مردم می‌گویند که صفی الله جان خود را قربان کرد.

اگر جاده صبح زود بسته نمی شد، و این بمب‌ها بدون خنثی شدن انفجار می کردند شاید ده‌ها تن از شهروندان بی گناه شهید می شدند."

صفی الله به یک خانواده فقیر تعلق داشت. خانواده او در روستای ملدان در جنوب هرات زنده گی می کنند

بی بی سی

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت