جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 8 از 8 مجموع

موضوع: زورگیر از جان شما چه می خواهد؟!

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض زورگیر از جان شما چه می خواهد؟!

  انگار این روزها نه اینجا و نه هیچ گوشه جهان، دیگر شهر در امن و امان نیست. همیشه در میان میلیون ها شهروندی که با آرامش روزشان را شب می کنند، چند صد نفری هم شرارت را برای گذران زندگی شان انتخاب می کنند. همین می شود که احساس می کنید در هیچ کوچه خلوت، مقابل هیچ دستگاه خودپرداز و در هیچ فروشگاه زنجیره ای در امان نیستید. گرچه از میان میلیون ها نفری که صبح از خانه بیرون می زنند و شب بر می گردند شاید فقط چند نفرشان قربانی این شرورها شوند اما وقتی می شنوید که حتی اگر قوی ترین مرد کشور تان هم باشید، فاصله شما با قربانی شدن تنها یک چشم بر هم زدن است پس به جای ترس و زندانی کردن خود بهتر است راه و رسم مقابله با این شرورها را یاد بگیرید و چند قدم به امنیت نزدیک تر شوید.

  ● چه زمانی باید فرار کنید؟

  واقع گرا باشید. اگر شما جسمی ضعیف تر داشته باشید خیلی زود در این مبارزه می بازید و اگر هم قدرتی بیشتر داشته باشید ممکن است در یک جنگ نابرابر بازنده شوید. شاید فکر کنید اگر نقش یک شیر را بازی نکنید، ممکن است احمق به نظر برسید اما در این مواقع ماجرا کاملا برعکس است.

  سعی کنید فقط از این بازی زنده بیرون بیایید و با حرف هایی که نشان دهنده بی گناهی تان هستند، کمی اوضاع را آرام تر کنید.

  حرف هایی از قبیل از من چه می خواهید، قصد من، دعوا با شما نیست و... شاید بتواند موقعیت شما را بهتر کند. اگر پشت ماشین هستید، مقابله به مثل را فراموش کنید و اگر احساس می کنید در خیابان مورد حمله قرار می گیرید تا آن جا که امکان دارد سریع دست به کار شوید. از نخستین راننده موتوری کمک بگیرید یا با تمام وجود تان بدوید و به مکانی بروید که در آن امنیت بیشتری دارید. دفاع از خود و پیروزی موضوع با اهمیتی نیست.

  اگر برای دفاع از خود وارد یک درگیری فیزیکی شده اید، پیش از زدن هر ضربه به نتیجه اش فکر کنید. یک شکستگی ساده بینی که تنها با یک ضربه ساده اتفاق می افتد می تواند به بازداشت شما یا یک دیه میلیونی ختم شود پس برای بردن در یک لحظه، خود تان را مدت ها بازنده نکنید. برای زنده ماندن، سالم بجنگید، نه به خاطر اثبات قدرت تان.

  ● زورگیر چه می خواهد؟

  دلیل حضور این زورگیر چیست؟ آیا فقط برای اثبات قدرتش وارد میدان شده یا به دنبال پول و وسایل تان است؟

  اگر به خود و موقعیت تان اطمینان دارید آسان بازی را نبازید اما اگر احساس می کنید قدرتش را ندارید یا این که فرد با سلاح سردی به شما حمله کرده، سعی کنید تا جایی که امکان دارد خواسته اش را فراهم کنید. مراقب جان تان و عواقب این اتفاق باشید. این مهم ترین وظیفه شما در مقابل یک زورگیر خواهد بود.

  ● چشم تو چشم شوید

  سر تان را پایین نیندازید یا مثل آدم های آشفته مدام از ترس این طرف و آن طرف را نگاه نکنید. به چشم هایش نگاه کنید. شاید از این طریق بتوانید میزان خطرناک بودن یا آرام شدن موقعیت را پیش بینی کنید یا این که سختی ارتباطی که میان تان است را بشکنید. حالا که یاد گرفته اید شجاعت بی خود و بی جهت را کنار بگذارید بهتر است کمی هم فرد مقابل تان را به موضع ضعف بکشانید. گردن کشی نکنید اما سعی کنید قاطع، رسا و با اطمینان صحبت کنید. اگر زبان بدن را جدی بگیرید کمتر به چنین موقعیت هایی وارد خواهید شد. شاید باور نکنید اما در خیلی مواقع حرکات ناخودآگاه خود شماست که شرورها را به سمت تان هدایت می کند. وقت راه رفتن چشم تان را به پنجه پای تان ندوزید، دست های تان را زیاد از حد وقت راه رفتن تکان ندهید یا زیر چشمی و با غرور به شرخر ها خیره نشوید.

  ● قلدر نباشید

  اگر بازی را بردید، باز هم قلدر مآبانه عمل نکنید حتی با وجود نجات یافتن از این معرکه هم زورگوها را تحقیر نکنید و دلیلی برای انتقام گرفتن دست و پا نکنید چراکه آن ها خوب می دانند که موقعیت دوم را چطور بچینند که راهی برای نجات شما باقی نماند. یاد تان نرود زورگو ها استاد جنگ نابرابرند، پس انگیزه این جنگ دوباره را به آن ها ندهید.

  ● هوای پشت سر تان را داشته باشید

  حتی اگر پیروز شوید یا این که دعوا را خاتمه دهید، باز هم در امان نیستید. زورگو ها در اکثر موارد با جمع کردن نیروهای کمکی شما را تعقیب می کنند و هرگز به این راحتی شما را تنها نمی گذارند. سعی کنید بعد از ختم کردن غائله از یک خیابان شلوغ بروید یا فورا سوار نخستین تاکسی یا اتوبوس شوید. هرچه وسیله نقلیه ای که به آن وارد می شوید شلوغ تر باشد امنیت شما بیشتر خواهد بود.

  اگر قانون را بشناسید حتما می دانید که توهین لفظی می تواند برای شما دردسر درست کند. یاد تان نرود که با یک بددهنی حساب نشده می توانید به قانون تحویل داده شوید و به خاطر این رفتار تان محاکمه شوید.

  ● توهین نکنید

  نگاه با نفرت را کنار بگذارید. شما برای نجات پیدا کردن به اثبات خود تان احتیاج دارید نه تحقیر او یا به رخ کشیدن ضعف هایش. با تحقیر کردنش یک خشم ناگهانی را به جان خود نخرید بلکه به حرف هایش منطقی، آرام و محکم و بدون هیچ توهینی پاسخ دهید. بهتر است حتی یک لحظه دیگر بدون خواندن قانون کشور تان در خیابان ها قدم برندارید. اگر قانون را بشناسید حتما می دانید که توهین لفظی بیش از آن که به دیگران آسیب برساند می تواند برای شما دردسر درست کند. نگذارید واکنش های عصبی تان زبان و رفتارهای تان را از کنترل خارج کنند و درصورت اعاده حیثیت فردی که می خواهد به شما آسیب بزند، برای تان گران تمام شود. یاد تان نرود که با یک بددهنی حساب نشده می توانید به قانون تحویل داده شوید و به خاطر این رفتار تان محاکمه شوید.

  ● دوستان تان را مطلع کنید

  اگر شخصی به شما حس منفی دارد یا اگر پیش از این توسط اشخاصی تهدید شده اید، این موضوع را شوخی نگیرید. حتی اگر فکر می کنید این اقدام شان تنها یک واکنش عصبی بوده، آن را به یکی از نزدیکان تان اطلاع دهید. والدین، همسر یا دوست نزدیک تان می توانند کسانی باشند که با آگاهی از این مسئله درصورت بروز مشکل به پلیس و شما برای حل کردنش کمک کنند. این مطلع کردن تنها نباید در این مورد اتفاق بیفتد بلکه زمانی که شما قصد رفتن به جایی دارید که در مورد امنیتش اطمینان کامل ندارید یا این که در ساعاتی از نیمه شب که شهر چندان هم در امن و امان نیست قصد دارید از خانه خارج شوید حتما در مورد محلی که به آن می روید و مدت زمانی که کار تان طول می کشد به کسی اطلاع دهید.

  ● هر خطری را گزارش دهید

  حتی اگر در زمان حمله نتوانستید از پلیس کمک بگیرید یا به راحتی آن را پشت سر گذاشتید باز هم لازم است که نیروی انتظامی را از این اتفاق باخبر کنید. شاید شما تنها قربانی این افراد نباشید و با ادامه حضورشان امکان داشته باشد که افراد دیگری را بیشتر از شما به خطر بیندازند پس هیچ اتفاقی را بی اهمیت تلقی نکنید.

  اگر برای دفاع از خود وارد یک درگیری فیزیکی شده اید، پیش از زدن هر ضربه به نتیجه اش فکر کنید. یک شکستگی ساده بینی که تنها با یک ضربه ساده اتفاق می افتد می تواند به بازداشت شما یا یک دیه میلیونی ختم شود

  ● محافظه کار باشید

  مراقب رفت وآمدهای تان باشید. اگر پیاده مسیری را می روید، کیف تان را به سمتی بیندازید که امکان عبور اتومبیل، موتورسوار یا حرکت سریع عابر پیاده وجود نداشته باشد. گوشه پیاده رو می تواند بهترین مسیر برای شما باشد پس اگر قصد دارید با تلفن همراه صحبت کنید، آن را هم به همان سمت بگیرید و درصورتی که وسایلی مثل لپ تاپ یا دوربین عکاسی را حمل می کنید حتما از کیف های کوله پشتی استفاده کنید.

  ● مقاومت نکنید

  درصورتی که مورد حمله سارقان موتور سوار یا مسلح به سلاح گرم یا سرد قرار گرفته اید، مقاومت زیادی نشان ندهید. فراموش نکنید که آن ها از کشیده شدن شما روی زمین نمی ترسند و برای شان هم مهم نیست که دست و پای شما بشکند و صورت تان روی آسفالت خیابان خراش بردارد؛ تنها چیزی که مهم است کیف یا کیسه دست شماست پس آن را درصورت خطرناک بودن شرایط رها کنید.  سیب سبز
  اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها
  مجله اینترنتی برترین ها
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زورگيري و 4 توصيه پليس


  سروان کسب رشيد، رييس دايره تجسس کلانتري 113 بازار که پرونده‌هاي زورگيري زيادي را رسيدگي کرده، به خوانندگان «سلامت» توصيه مي‌کند:

  1 از جابه‌جايي و حمل پول زياد خودداري و سعي کنيد از چک‌ بين‌بانکي که ايمني بالاتري دارد استفاده کنيد.

  2 اگر مجبور به استفاده از خودروهاي عمومي و مسافرکش هستيد، حتما از تاکسي يا ديگر وسايل حمل و نقل عمومي استفاده کنيد.

  3 تا آنجا که ممکن است از تردد در مکان‌هاي خلوت، به خصوص در تاريکي شب‌ها، خودداري کنيد.

  4 مراقب موتورسواراني که در اطراف بانک‌ها پرسه مي‌زنند، باشيد و در صورت مشکوک شدن به آنها بلافاصله موضوع را به پليس 110 اطلاع بدهيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  محسن دستوارد/ مربي ورزش‌هاي رزمي
  زورگيري و الفباي دفاع شخصي

  محسن دستوارد، مربي ورزش‌هاي رزمي و دفاع شخصي، دارنده چهار مقام قهرماني کشور، نايب قهرمان مسابقات آسيايي 2002 و قهرمان مسابقات جهاني 2003 و عضو تيم ملي کيک‌بوکسينگ کشور، درحالي‌که درگير تمرينات قبل از مسابقات جهاني ترکيه است، به پرسش‌هاي «سلامت» درباره دفاع شخصي پاسخ مي‌دهد...
  سلامت: تمرين‌هاي دفاع شخصي، جدا از ارزش‌هاي ورزشي‌اش، چه فايده‌اي دارد؟

  در دنياي امروز، آموزش مبارزه‌هاي خياباني يکي از روش‌هاي به‌روز در دفاع شخصي است که بسياري از کشورها به نيروهاي پليس، نيروهاي امنيتي، بادي‌گاردها و... آموزش مي‌دهند. جدا از اين نکته، بالاخره هر فرد در زندگي روزمره خودش ممکن است گاهي با مواردي روبه‌رو شود که نياز به دفاع شخصي دارد.

  سلامت: يعني مردم هم از کلاس‌هاي آموزشي اين رشته استقبال مي‌کنند؟

  بله. در خيلي از کشورها، مخصوصا کشورهاي غربي، دفاع شخصي به عنوان يک نياز روزمره، با استقبال خوبي از طرف مردم روبه‌رو شده و هر روز افراد بيشتري به آموزش اين رشته رو مي‌آورند. حتي رويکرد خانم‌ها به آموزش دفاع شخصي و بروز استعدادهاي جديد در بين آنها در کشور ما هم نشان مي‌دهد که اين رشته کم‌کم جاي خود را در ميان مردم باز کرده.

  سلامت: اصول دفاع شخصي در خانم‌ها و آقايان با هم فرق دارد؟

  تفاوت چنداني ندارد. 90 درصد تکنيک‌ها و فنون، يکسان هستند اما در کشور ما به دليل رعايت موارد شرعي و اخلاقي آموزش دفاع شخصي به صورت تفکيک شده انجام مي‌شود؛ يعني براي آموزش به مردان مربي مرد و براي آموزش به زنان، مربي زن در نظر مي‌گيرند.

  سلامت: مهم‌ترين اصول دفاع شخصي چيست؟

  اعتماد به نفس، خونسردي و تمرين مستمر. وقتي فردي آموزش‌هاي دفاع شخصي مي‌بيند، نسبت به توانايي خودش در درگيري‌هاي احتمالي اعتماد به نفس پيدا مي‌کند و مي‌داند که مي‌تواند از پس اين کار برآيد. اين اعتماد به نفس موجب مي‌شود فرد هنگام احساس خطر، خونسردي خودش را حفظ کند و بهترين عکس‌العمل را نشان دهد. در کنار اين دو عامل، تمرين مستمر باعث مي‌شود فنون و تکنيک‌هاي دفاع شخصي براي فرد به صورت عادت درآيد و به اصطلاح، ملکه ذهن او شود و بدون فکر کردن و به صورت ناخودآگاه در مواقع لزوم ازخود واکنش نشان مي‌دهد.

  سلامت: در آموزش دفاع شخصي چه اصولي آموزش داده مي‌شود؟

  مربيان با آگاهي از آناتومي بدن انسان و نقاط حساس و ضربه‌پذير، آموزش‌هايي اصولي‌ ارائه مي‌دهند و پس از تمرين‌هاي هوازي و آمادگي جسماني و بالا رفتن حس اعتماد به نفس، اولين اصلي که در دفاع شخصي آموزش داده مي‌شود، دفاع است.

  سلامت: نقاط حساس يعني کجاها؟

  سر و صورت، دنده‌ها، شکم، گردن، بيرون پاها و داخل پاها از مهم‌ترين نقاط حساس بدن هستند که بايد هنگام دفاع به آنها توجه کرد. فک، دندان، لب، بيني، پيشاني و گونه در صورت به دليل آسيب‌پذيري بالا در دفاع بسيار اهميت دارند و با توجه به اين نقاط حساس به افراد آموزش داده مي‌شود که چه طور به حريف خود بدل بزنند.

  سلامت: روش‌هاي آموزش چيست؟

  مدرسان و مربيان مختلف در اين رشته، سي‌دي و کتب گوناگوني را در اين مورد منتشر کرده‌اند که مي‌توان به صورت تلفيقي از آنها استفاده کرد اما اين آموزش‌ها حتما بايد با آموزش‌هاي عملي همراه باشد. براي يادگيري فنون دفاع شخصي تنها نمي‌شود به خواندن، شنيدن و ديدن اکتفا کرد. اين کار نياز به تمرين عملي دارد و فرد بايد تکنيک‌هاي آموزشي را حتما با کسي حرفه‌اي‌تر از خود تمرين کند تا به آمادگي لازم برسد.

  سلامت: چه عواملي در کيفيت دفاع شخصي آدم‌ها تاثيرگذار است؟

  عوامل فراواني هست؛ مثلا مهاجم مي‌تواند از سه جهت روبه‌رو، طرفين و پشت‌سر به فرد حمله کند که براي هر يک از اين حالت‌ها دفاع خاصي وجود دارد. در مورد اينکه فرد مهاجم قصد درگيري (يقه‌گيري) داشته باشد يا بخواهد ضربه بزند وبرود، تکنيک‌هاي گوناگوني وجود دارد. اين مهم است که مهاجم وسيله‌اي براي حمله در دست دارد يا نه. نوع وسيله نيز عکس‌العمل‌هاي متفاوتي مي‌طلبد. واکنش‌هاي دفاعي در صورت گرفتن اعضاي مختلف بدن (مثلا کمر يا گردن) نيز تفاوت دارد. اينکه قد فرد از قد مهاجم بلندتر است يا کوتاه‌تر هم مهم است. اين نکات و بسياري از نکات ديگر موجب گستردگي آموزش‌ها مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يوسف حيدري/ نگاهي به پدپده زورگيري از منظر جامعه‌شناسي، روان‌شناسي و دفاع شخصي
  زورگيرها شاخ و دم ندارند!

  در ميان جرايمي که هر روز در کلان‌شهرهاي کشور و به‌خصوص تهران اتفاق مي‌افتد زورگيري يا سرقت به عنف از جايگاه خاصي برخوردار است و رشد آمار اين جرم، در مقايسه با ديگر جرايم، نگران‌کننده است....

  زورگيري،‌ همان‌طور که از نام آن پيداست، سرقت همراه با تهديد و زور است و اشراري که غالبا مسلح به سلاح سردي مانند چاقو يا قمه هستند، هنگام سرقت، با تهديد به استفاده از اين نوع سلاح‌ها و با ترساندن فرد قرباني، پول يا لوازم باارزش آنها را سرقت مي‌کنند و زماني که با مقاومت مالباخته روبه‌رو مي‌شوند، گاهي با استفاده از همين سلاح‌ها، آنها را زخمي کرده يا به قتل مي‌رسانند. زورگيري‌هاي مرگبار از جمله جرايمي هستند که هرچند وقت يک‌بار، اخبار آن در صفحه «حوادث» روزنامه‌ها به چاپ مي‌رسد.
  شيوع زورگيري

  زورگيري از جمله سرقت‌هايي است که بعد از سرقت موتور و خودرو و جيب‌بري، در رده‌هاي بالاي جرايم قرار دارد. تشکيل پرونده‌هاي متعدد در دادسراهاي تهران مبني بر زورگيري در پوشش مسافرکشي يا خفت‌گيري در خيابان باعث شده که پليس بارها به شهروندان هشدار دهد که سوار خودروهاي مشکوک نشوند و ترجيحا فقط از تاکسي يا خودروهاي عمومي استفاده کنند.
  مکان زورگيري

  بيشتر زورگيري‌ها مربوط به زورگيري داخل خودرو يا خفت‌گيري در خيابان‌ها و کوچه‌ها است. زورگيري با ماشين که بيشترين پرونده‌ها را در اداره آگاهي تشکيل مي‌دهد، زماني اتفاق مي‌افتد که دو يا سه سارق حرفه‌اي با همدستي يکديگر سوار بر خودرويي که پلاک آن را به شکل‌هاي مختلف مخدوش کرده‌اند به بهانه مسافرکشي با پرسه زدن در خيابان‌ها و ميدان‌ها سوژه مورد نظر خود را که اکثرا افراد سالخورده يا ضعيف‌الجثه هستند، انتخاب کرده و پس از سوار کردن در بين راه، نقشه شوم خود را پياده مي‌کنند.
  زورگيري بانکي

  نوع ديگر زورگيري که معمولا در ايام پاياني سال افزايش چشم‌گيري دارد، سرقت از مشتريان بانک‌ها و کساني است که با پول زياد به مراکز خريد و يا جواهرفروشي‌‌ها مي‌روند. از آنجايي که ريسک کيف‌‌قاپي بسيار بالاست و احتمال موفقيت در آن 50 درصد است و احتمال به دام افتادن در زمان کيف‌قاپي زياد است، دزدان حرفه‌اي سرقت با شيوه زورگيري را جايگزين کيف‌قاپي کرده‌اند. در اين نوع سرقت يک نفر از سارقان به بهانه واريز پول يا پرداخت قبض وارد بانک‌ها شده و به دقت مشتريان بانک‌ها و کساني را که پول زياد از بانک مي‌گيرند زير نظر قرار مي‌دهد و با انتخاب شکار مورد نظر نقشه سرقت به اجرا درمي‌آيد.

  سارقان زورگير که اغلب سوار بر موتورسيکلت هستند، با تعقيب سوژه موردنظر در يکي از خيابان‌هاي فرعي و يا مکان‌هاي خلوت با چاقو و قمه به او حمله کرده و در يک چشم به هم زدن، کيف او را سرقت مي‌کنند و اگر هم مقاومتي از سوي مالباخته صورت گيرد، به راحتي او را با چند ضربه چاقو زخمي کرده و فرار مي‌کنند. نيروي انتظامي تهران بزرگ فيلمي از زورگيري‌هاي خشن سارقان که به وسيله دوربين‌هاي مداربسته بانک‌ها و پمپ‌بنزين‌ها ضبط شده را به‌صورت مستند تهيه کرده و هر سال در نمايشگاه هفته‌ ناجا و مطبوعات به نمايش مي‌گذارد. در اين فيلم به خوبي نحوه زورگيري سارقان که با تعقيب سوژه موردنظر و با تهديد چاقو پول‌هاي او را به سرقت مي‌برند، به نمايش گذاشته شده است. در يکي از اين سرقت‌ها دزدان با تعقيب مشتري بانک که چند ميليون پول را داخل نايلون مشکي قرار داده بود، در مقابل پمپ بنزين خفت‌گيري کرده و يکي از دزدان با قرار دادن چاقو زير گلوي او از مالباخته خواست تا نايلون پول‌ها را بدهد اما با مقاومت او کيسه نايلون پول‌ها پاره شده و تمام پول‌ها در کف خيابان ريخت و عجيب اين بود که اين سرقت در ساعت 12 ظهر و در يکي از خيابان‌هاي پرتردد تهران اتفاق افتاد و هيچ‌کدام از شهروندان هم جرأت نزديک شدن به دزدان را نداشتند.
  زورگيري اتوباني

  زورگيري در اتوبان‌ها و جاده‌هاي خارج از شهر نيز يکي از انواع زورگيري است. در اين نوع سرقت، دزدان تحت عنوان مسافر با کرايه کردن خودروهاي مسافرکش و دادن پيشنهاد مبلغ کرايه بالا، سوار خودرو شده و در بين راه به بهانه‌اي از راننده مي‌‌خواهند که از جاده اصلي خارج شده و سپس نقشه خود را پياده مي‌کنند و پس از زخمي کردن راننده، خودروي او را به سرقت مي‌برند. در بسياري از اين نوع زورگيري‌‌ها، سارقان براي آنکه بعدها از سوي راننده شناسايي نشوند، او را به قتل مي‌رسانند و در برخي موارد نيز جسد او را به آتش مي‌کشند.
  زورگيري از زنان

  زنان نيز جزو قربانيان زورگيري هستند و دزدان در هيات مسافرکش، آنها را سوار کرده و در مکان‌هاي خلوت و فرعي با تهديد چاقو، پول و وسايل گرانقيمتي مثل طلا و جواهرات آنها را سرقت مي‌کنند و در برخي موارد نيز آنها را مورد اذيت و آزار قرار مي‌‌دهند؛ به‌طوري که هر ماه، چند پرونده زورگيري همراه با اذيت و آزار در دادسراي جنايي تهران تشکيل مي‌شود.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر بهروز دولتشاهي استاديار دانشگاه علوم پزشکي بهزيستي و توانبخشي
  پاسخ به 3 سوال مهم درباره زورگيري

  در اين نوشته کوتاه مي‌خواهم به سه سوال مهم پيرامون زورگيري پاسخ بدهم: اول اينکه آيا زورگيرها کودکي متفاوتي را پشت سر گذرانده‌اند يا نه؟ دوم اينکه اصلا زورگيري در چه جوامعي شايع‌تر است؟ و سوم اينکه فردي که از او زورگيري شده، چگونه بايد با استرس ناشي از اين حادثه کنار بيايد؟...  سوال اول
  آيا زورگيرها کودکي متفاوتي را پشت سر گذرانده‌اند؟
  افرادي که ما نام آنها را قلدر مي‌ناميم، آدم‌هايي هستند که حقوق ديگران را در جامعه در نظر نمي‌گيرند و فقط خودشان را مهم‌ مي‌دانند. عموما رگه‌هايي از شخصيت ضداجتماعي در اين افراد وجود دارد و معمولا داستان زندگي اين آدم‌ها از همان کودکي به اين شکل آغاز مي‌شود و به ويژه در کودکاني که اختلال رفتار ايذايي دارند، اين آينده را بيشتر مي‌بينيم. آنها غالبا در دوران کودکان براي رسيدن به خواسته‌هاي آني خود، حقوق ديگران را زيرپاگذاشته و نياموخته‌اند که اين، رسم زندگي نيست. به بيان ديگر، آنها قوانين اجتماعي را نمي‌آموزند و فقط با لذت‌هاي آني زندگي مي‌کنند و بعدها در شرايط مساعد به رفتارهايي رو مي‌آورند که باج‌گيري و قلدري و تضييع حقوق ديگران در آن رفتارها مي‌گنجد.

  سوال دوم
  زورگيري در چه جوامعي شايع‌تر است؟
  شايد از دو ديدگاه بتوان به سوال بالا پاسخ داد. يکي اينکه آيا اين نوع رفتارها در جوامع خاصي بيشتر است يا اينکه اساسا چنين عملي يک نوع اختلال رفتاري است که شيوع آن در جوامع مختلف، تفاوت زيادي ندارد. جدا از اينکه شرايط بروز اين حالت در فرد وجود دارد يا نه، بايد به شرايط کمک‌کننده بروز آن در جامعه هم نگاهي انداخت. وقتي افرادي به دنبال اين هستند که نياز‌هاي‌شان را به هر شکلي برآورده کنند، اگر در جامعه‌اي زندگي کنند که تنبيه سريع وجود نداشته باشد، ميزان قلدري و تهديد زياد مي‌شود. در اين نوع جوامع عموما چنين رفتارهايي بيشتر ديده مي‌شود؛ چون ساختارهاي اجتماعي بازدارنده به خوبي شکل نگرفته و ارزش‌ها در حال تغيير مداوم است و طبيعتا نابه‌ساماني‌ها شيوع بالاتري دارد.

  سوال سوم
  فردي که از او زورگيري شده، چگونه بايد با استرس ناشي از حادثه کنار بيايد؟
  افرادي که از آنها زورگيري مي‌شود يا مورد تهديد قرار مي‌گيرند، گاهي تجارب تلخي پيدا مي‌کنند که به آن، «اختلال استرس پس از سانحه» مي‌گوييم. وقتي فردي در شرايطي قرار مي‌گيرد که يک دغدغه يا تهديد خيلي جدي به او فشار رواني وارد مي‌کند، از نظر هيجاني، دچار مشکل مي‌شود و مدام با آن خاطره و نشانه‌هاي آن زندگي مي‌کند و با يادآوري‌اش دچار هراس مي‌شود. اين هراس و بدبيني گاهي تا هميشه در فرد باقي مي‌ماند و با ديدن نشانه‌ها، خاطرات براي او زنده مي‌شود و حتي وقتي فرد در خواب است نيز ممکن است اين تجارب ترسناک را مشاهده کند. گاهي نيز تجسماتي به ذهن او مي‌آيد که شامل خاطرات و نگراني‌هاي ترسناک است. معمول‌ترين واکنش فردي که تحت شرايط تهديد و زورگيري قرار گرفته، ترس و نگراني بيش از حد به همراه علايم جسمي است. فرد چون اين حالت را ديگر تجربه نمي‌کند، عموما در تمام تصورات و روياهايش هم دچار ترس و نگراني بيش از حد مي‌شود و خلاصه رفتاري پيدا مي‌کند که هميشه از مرور موقعيت‌ها، چه به صورت ذهني و چه به صورت ديدن نشانه‌ها، اجتناب مي‌کند. به عبارت فني‌تر، فرد پردازش هيجاني مناسبي بعد از حادثه انجام نمي‌دهد و با دور شدن از واقعه تمايلي به يادآوري مجدد و موشکافانه آن ندارد و همين موضوع سبب باقي ماندن ترس در او مي‌شود. اين ترس گاهي زندگي او را تحت تاثير قرار مي‌دهد و سبب بروز اختلال استرس پس از حادثه مي‌شود.

  اين اجتناب، خود، سبب ترس بيشتر و ادامه آن اجتناب مي‌شود و طبيعي است که فراموش کردن و فکر نکردن به اين مساله، راه‌حل مناسبي نيست. کمک به فرد براي ديدن مجدد واقعه و تجربه مجدد و پردازش تازه آن مي‌تواند کمک‌کننده باشد. هر چه ميزان هراس بيشتر باشد، ميزان نياز فرد به کمک درماني بيشتر است. روان‌شناس با نزديک کردن فرد به خاطرات سعي مي‌کند نگاهي مجدد به او بدهد تا ذهن او را به جايي برساند که قبول کند اين اتفاق در گذشته رخ داده و تمام شده. پردازش جديد يا به عبارتي پردازش هيجاني تازه مي‌تواند درمانگر باشد. در موارد خفيف‌تر که فرد مي‌تواند تا حدودي با تحمل خود، خاطره را يادآوري کرده و به آن نگاهي جديد بيندازد، روش درماني مي‌تواند کمک‌کننده‌تر باشد. اين موضوع البته به ميزان استرس فرد نيز بستگي دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زورگيران كوچك در شهري بزرگ


  «سن زورگيري در مشهد كاهش چشمگيري داشته و گروه سني بين 16 تا 23 را شامل مي‌شود. به عبارت ديگر بيشترين زورگيري‌ها در اين شهر توسط اين گروه سني به‌وقوع مي‌پيوندد.»
  سرهنگ علي‌اكبر تفقدي معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان خراسان رضوي با بيان اين توضيحات گفت‌: وقتي محمد 14 ساله را در كلانتري گلشهر مشهد ديدم فكر كردم پسر يكي از كارمندان كلانتري است و آمده تا به محل كار پدرش سري زده باشد.

  موهاي بلند و لباس معمولي اي به تن داشت مثل همه بچه‌هاي هم سن و سال خودش‌. باورم نمي‌شد.وقتي دستبند را به دستش ديدم‌. جرمش زورگيري بود و بعد از يك سرقت موقع فرار به‌دست نيروهاي پليس دستگير شده بود.

  به او گفتم براي چه آوردنت اينجا؟ بدون اين كه سرش را بالا بياورد با صدايي كه به سختي شنيد ه مي‌شد گفت:« مريم را خيلي دوست دارم، دختر خاله‌ام است، بدون پول نمي‌توانستم با او ازدواج كنم، زورگيري مي‌كردم تا بتوانم ازدواج كنم!»

  گويا محمد در رويا است. پسري 14 ساله، ساكن گلشهر، يكي از محله‌هاي حاشيه‌اي مشهد، جايي در اوج فقر و نداري، مادرش كارگر خانه‌هاي مردم است و او از پدر معتادش هيچ چيزي به‌ياد نمي‌آورد جز نشئگي و منقل و.....

  2 سال پيش وقتي اول راهنمايي بود براي كمك به چرخاندن چرخ لنگ زندگيشان كه با كار مادر و برادر بزرگترش نمي‌چرخيد كتاب و مدرسه را كنار گذاشت و شد، شاگرد پادوي يك گچكار.«همه مي‌گويند من بچه‌ام نبايد فكر ازدواج را بكنم، اما فكر كنم بهترين كار براي داشتن يك خانه مثل همه آدم‌ها همين كار باشد!»محمد تا مدت‌ها بعد از گفتن اين جمله گريه كرد. هر‌چه در ذهنم گشتم هيچ جمله‌اي را پيدا نكردم تا شايد آبي بر آتش درون اين كودك سارق بريزم.

  سرقت براي تفريح

  معاون اجتماعي پليس استان درخصوص پرونده سارق كم و سن سالي ديگر اينگونه براي همشهري گفت: وقتي سامان 16 ساله را كه براي تفريح، اقدام به زورگيري كرده بود با محمد مقايسه كردم متوجه شدم چقدر خانواده‌ها، نسبت به بچه‌هايشان بي‌توجه هستند.

  سامان بعد از دستگيري‌اش گفت: «قصد سرقت نداشتم، حوصله‌ام سر رفته بود، تازه هفته پيش هم پدرم برايم موتوري را كه قول داده بود خريد و با يكي از دوستهايم تصميم گرفتيم كاري كنيم كه كلي بخنديم، جلوي مردم را مي‌گرفتيم و آنها تا چاقوي ما را مي‌ديدند هر چه پول داشتند به ما مي‌دادند. ما كلي كيف مي‌كرديم وقتي مردم اينقدر از ما حساب مي‌بردند.»

  در مدت 2 ساعتي كه با سامان حرف مي‌زدم پدرش فقط بهت‌زده به نقطه اي نامعلوم نگاه مي‌كرد و از نگاهش معلوم بود كه واقعا گوينده اين حرف‌ها را نمي‌شناسد. در داستان ديگري، اصغر 17 ساله وقتي به اين نتيجه مي‌رسد كه ديگر به درد درس خواندن نمي‌خورد به تعميرگاه دايي خود مي‌رود تا از او حرفه‌اي ياد بگيرد.

  «براي رفتن به تعطيلات آخر هفته پول لازم داشتيم، زورگيري مي‌كرديم تا پول آخر هفته جور شود.» بعد از مدت كوتاهي تعميرگاه دايي مهربان شد پاتوق. چشم به هم نگذاشته بودند كه باندشان كامل شده بود. 6 جوان كه براي تامين خرج آخر هفته مردم را كتك مي‌زدند و با ضرب و زور موبايل و پول‌هاي همراهشان را مي‌گرفتند.

  اصغر بعد از بازداشت در بازجويي‌ها به كارآگاهان پليس گفت: «ما كارمان درست بود. اگر دوست‌هاي دايي‌ام گير نيفتاده بودند و من را لو نمي‌دادند عمرا دست كسي به من نمي‌رسيد.»

  اصغر و دايي‌جان و دوست‌هاي هم پياله‌اش در يكي از اين زورگيري‌ها جواني را كه در مقابلشان مقاومت كرده بود با چاقو زخمي كرده بودند. به قول اصغر: «يارو ول كن نبود. انگار پولش به جونش بسته بود. اگر نمي‌زديمش گير افتاده بوديم، تقصير خودش بود، مجبورمان كرد.»

  سرهنگ تفقدي درباره اين سرقت‌ها به نكته جالبي اشاره كرد: در تمام اين سرقت‌ها و موارد مشابه نكته قابل تامل آن است كه اين سرقت‌ها به‌صورت باندي و سازمان يافته صورت نگرفته است.به اعتقاد او سن پايين، برخورداري از خانواده‌هاي گسسته و تاثير‌پذيري زياد از گروه دوستان عامل اصلي وقوع اين سرقت‌ها بوده است.

  اگر محمد از نعمت وجود پدر مهربان و خانواده گرم برخوردار بود فكر تشكيل زندگي براي اين بچه اينقدر قوت نمي‌گرفت كه مرتكب زورگيري شود، اگر سامان با خانواده دوست بود و پدرش به جاي خريدن موتور و بازكردن او از سر خودش فكري براي اوقات بيكاري او مي‌كرد و اگر خانواده اصغر بيشتر از او حمايت مي‌كردند هيچگاه آنها جامعه زورگير مشهد را تشكيل نمي‌دادند

  .تفقدي مي‌گويد: خانواده‌ها بايد درباره رفتارهاي پر خطر و آسيب‌هايي كه آنها را تهديد مي‌كند به فرزندان خود هشدار‌هاي لازم را بدهند.وي در آخر اضافه مي‌كند: با توجه به فرا رسيدن فصل تابستان و افزايش زائران در اين شهر مقدس، پليس مشهد اقدامات لازم را براي افزايش حضور تيم‌هاي كنترل در مناطق مختلف شهر تدارك ديده كه اميدواريم با همكاري شهروندان بتوانيم امنيت را در سطح شهر برقرار كنيم و ميزبان‌هاي خوبي براي ميهمانان امام هشتم باشيم.

  همشهری استانها
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  طعمه‌ های‌ زورگیری‌
  یكی‌ از اصطلاحاتی‌ كه‌ در سال‌های‌ اخیر به‌ فرهنگ‌ لغات‌ جرم‌ شناسی‌ اضافه‌ شده‌ «زورگیری‌» است‌. این‌ لغت‌ كه‌ می‌توان‌ گفت‌ جزو لغات‌ نوظهور در دنیای‌ جرم‌ و جرم‌شناسی‌ است‌ زاییده‌ نوعی‌ عمل‌ خلافكارانه‌ است‌ كه‌ مجرم‌ طی‌ آن‌ با استفاده‌ از روش‌های‌ متفاوت‌ اما به‌ زور و تهدید اموال‌ با ارزش‌ شخا را از وی‌ می‌گیرد. گاه‌ این‌ زورگیری‌ با ضرب‌ و جرح‌ و تهدید و گاه‌ با مرگ‌ همراه‌ است‌، چرا كه‌ زورگیران‌ غیر از تهدید، با استفاده‌ از چاقو و اسلحه‌ مرتكب‌ قتل‌هایی‌ كه‌ اغلب‌ ناخواسته‌ است‌، می‌شوند.در سال‌های‌ اخیر تیتر اخبار بسیاری‌ از صفحات‌ حوادث‌ روزنامه‌ها به‌ موضوع‌ زورگیری‌ اختصاص‌ دارد.سرقت‌ به‌ عنف‌ یا زورگیری‌ به‌ گفته‌ بسیاری‌ از كارشناسان‌ انتظامی‌ استان‌ تهران‌ بیشترین‌ درصد جرایم‌ را در شهرستانهای‌ استان‌ تهران‌ به‌ خود اختصاص‌ داده‌ است‌ اما این‌ روزها زورگیری‌ در سایر استان‌ها و شهرهای‌ كشور هم‌ رو به‌ فزونی‌ گذاشته‌ است‌.كارشناسان‌ اعتقاد دارند كه‌ این‌ جرایم‌ در مناطقی‌ كه‌ مردم‌ از سطح‌ سواد و تحصیلات‌ پایین‌تری‌ برخوردارند، بیشتر روی‌ می‌دهد. چرا كه‌ زورگیران‌ از غفلت‌ و ناآگاهی‌ مردم‌ سوء استفاده‌ كرده‌ و با روش‌های‌ مختلف‌ از آنها سرقت‌ می‌كنند.كسانی‌ كه‌ به‌ روش‌های‌ قانونی‌ ، مناسبات‌ اداری‌ و قوانین‌ جاری‌ كشور ناآشنا هستند و حق‌ و حقوق‌ خود را نمی‌شناسند، راحت‌تر مورد سوء استفاده‌ قرار می‌گیرند.زورگیران‌ هر روز با روشی‌ تازه‌ و ظاهری‌ متفاوت‌ به‌ سراغ‌ مردم‌ می‌روند و از پول‌ و طلا و موبایل‌ گرفته‌ تا اتومبیل‌ و وسایل‌ گرانقیمت‌ آنها را سرقت‌ می‌كنند. زمانی‌ دزدان‌ در تاریكی‌ شب‌ها و با نقاب‌ و دستكش‌، پنهانی‌ به‌ خانه‌های‌ مردم‌ وارد می‌شدند و با صد احتیاط‌ و ترس‌ و اضطراب‌ كه‌ مبادا صاحبخانه‌ از خواب‌ بیدار شود یا كسی‌ آنها را ببیند شروع‌ به‌ دزدی‌ می‌كردند اما امروزه‌ در روز روشن‌، بدون‌ نیاز به‌ نقاب‌ و دستكش‌ و مخفی‌ شدن‌ دست‌ به‌ سوءاستفاده‌ و زورگیری‌ می‌زنند.در این‌ میان‌ هشدار نیروهای‌ انتظامی‌، تبلیغات‌ رسانه‌ها و اعلامیه‌های‌ پلیس‌ روز به‌ روز بیشتر می‌شود تا مردم‌ را در مقابل‌ این‌ ترفندها آگاه‌تر كند.به‌ عنوان‌ مثال‌ یكی‌ از زورگیری‌های‌ متداول‌ كه‌ بسیار به‌ چشم‌ می‌خورد زورگیری‌ از مردم‌ تحت‌ عنوان‌ پلیس‌ یا مامور دولت‌ است‌.سردار زارعی‌ فرمانده‌ انتظامی‌ استان‌ تهران‌ گفته‌ است‌: «سارقان‌ و تبهكاران‌ یك‌ دست‌ لباس‌ پلیس‌ می‌خرند و سردار و سرهنگ‌ و گروهبان‌ می‌شوند و از این‌ طریق‌ اقدام‌ به‌ اخاذی‌ و زورگیری‌ می‌كنند.»این‌ زورگیران‌ با استفاده‌ از جعل‌ عناوین‌ و ظاهر سازی‌، شهروندان‌ را اغفال‌ می‌كنند. كارشناسان‌ بهترین‌ راه‌ مقابله‌ با این‌ جرم‌ را درخواست‌ كارت‌ شناسایی‌ و اوراق‌ هویت‌ از مامور مورد نظر می‌دانند تا از صحت‌ و سقم‌ ادعای‌ وی‌ مطلع‌ و مطمئن‌ شوند. آنها همچنین‌ توصیه‌ می‌كنند كه‌ هنگام‌ بازرسی‌ بدنی‌ مراقب‌ پول‌ و اشیای‌ قیمتی‌ خود باشید و در صورتی‌ كه‌ مورد زورگیری‌ واقع‌ شدند شماره‌ پلاك‌ اتومبیل‌ یا موتوسیكلت‌ آنها را به‌ همراه‌ چهره‌ دقیق‌ افراد به‌ خاطر بسپارید و سریع‌ به‌ پلیس‌ ۱۱۰ اطلاع‌ دهید.
  یكی‌ دیگر از روش‌های‌ زورگیری‌، سرقت‌ تحت‌ عنوان‌ راننده‌ مسافركشی‌ است‌. در این‌ روش‌ راننده‌ و همدستانش‌ در مسیرهای‌ خلوت‌ و كم‌تردد مسافران‌ را سوار می‌كنند و آنها را روی‌ صندلی‌ عقب‌ اتومبیل‌ بین‌ دو نفر از همدستان‌ خود می‌نشانند سپس‌ در فرصتی‌ مناسب‌ با تهدید چاقو و قمه‌ جیب‌های‌ او را خالی‌ كرده‌ و وسایلش‌ را می‌گیرند. یك‌ گروه‌ از این‌ زورگیران‌ كه‌ بتازگی‌ در تهران‌ دستگیر شده‌ بودند حتی‌ به‌ كفش‌های‌ مسافران‌ هم‌ رحم‌ نمی‌كردند. آنها پس‌ از سرقت‌ پول‌ و موبایل‌ كفش‌های‌ آنها را هم‌ در می‌آوردند و طعمه‌های‌ خود را در جایی‌ خلوت‌ از اتومبیل‌ به‌ بیرون‌ می‌انداختند. این‌ افراد اغلب‌ روی‌ پلاك‌ اتومبیل‌ خود را با گل‌ و لای‌ می‌پوشاندند یا پلاك‌ اتومبیل‌ را به‌ نحوی‌ زیر سپر ماشین‌ مخفی‌ می‌كردند تا قابل‌ خواندن‌ نباشد.البته‌ روش‌ دیگری‌ بر عكس‌ روش‌ بالا هم‌ هست‌ كه‌ برای‌ زورگیری‌ استفاده‌ می‌شود یعنی‌ این‌ بار سارق‌ زورگیر در قالب‌ مسافر سوار اتومبیل‌های‌ مسافركشی‌ می‌شود و در یك‌ فرصت‌ مناسب‌ او را تهدید و اتومبیلش‌ را سرقت‌ می‌كند.این‌ افراد اكثراص اتومبیل‌ها را به‌ صورت‌ دربستی‌ و با كرایه‌های‌ بالا اجاره‌ می‌كنند و مبلغی‌ را به‌ راننده‌ پیشنهاد می‌دهند كه‌ اغوا شود. بعد، او را به‌ نقطه‌ خلوتی‌ از شهر می‌كشانند و با چاقو و اسلحه‌ تهدیدش‌ می‌كنند. یكی‌ دیگر از زورگیرهای‌ جدید كه‌ این‌ روزها شاهد آن‌ هستیم‌ و معمولاص مردان‌ ثروتمند طعمه‌ این‌ گروه‌ می‌شوند زورگیری‌ با استفاده‌ از یك‌ زن‌ جوان‌ و زیبا است‌ یعنی‌ زورگیران‌ زن‌ جوانی‌ را به‌ عنوان‌ طعمه‌ بر سر راه‌ مردان‌ ثروتمند قرار می‌دهند و آن‌ زن‌، طعمه‌ مورد نظر را به‌ خانه‌یی‌ كه‌ معمولاص از قبل‌ برای‌ این‌ كار آماده‌ شده‌ می‌برد. سپس‌ در زمانی‌ كه‌ مرد ثروتمند در وضعیت‌ نامناسبی‌ قرار دارد همدستان‌ زن‌ وارد اتاق‌ می‌شوند و مرد ثروتمند هم‌ از ترس‌ آبرویش‌ حاضر می‌شود هر مبلغی‌ را كه‌ آنها بخواهند بپردازد. در این‌ گونه‌ زورگیری‌ها، شاكی‌ بخاطر ترس‌ از آبرویش‌ و اینكه‌ مبادا خانواده‌اش‌ متوجه‌ این‌ كار شوند از طرح‌ شكایت‌ به‌ پلیس‌ خودداری‌ می‌كند و زورگیران‌ هم‌ این‌ روش‌ را غنیمت‌ شمرده‌ و به‌ سوءاستفاده‌ خود از مردان‌ ثروتمند و خانواده‌دار ادامه‌ می‌دهند.
  اما آنچه‌ در میان‌ این‌ زورگیری‌ها به‌ عنوان‌ وجه‌ مشترك‌ مالباختگان‌ شناسایی‌ شده‌ است‌، كم‌ دقتی‌، زودباوری‌ و بی‌توجهی‌ افراد است‌. مردم‌ همیشه‌ باید مراقب‌ باشند كه‌ خطر در كمین‌ آنها است‌ و هیچ‌ كس‌ نباید گمان‌ كند كه‌ از حوادث‌ ایمن‌ است‌ و حادثه‌ به‌ سراغ‌ او نخواهد آمد چرا كه‌ همیشه‌ وقتی‌ انسان‌ در اطمینان‌ كامل‌ زندگی‌ می‌كند ناگهان‌ حادؤه‌ به‌ سراغش‌ می‌آید و گاه‌ این‌ بی‌توجهی‌ باعث‌ می‌شود خسارتی‌ جبران‌ ناپذیر وارد شود.كارشناسان‌ انتظامی‌ و اجتماعی‌ معتقدند اولین‌ و اصلی‌ترین‌ عامل‌ برای‌ جلوگیری‌ از حادؤه‌، هوشیاری‌ و مراقبت‌ از خود است‌. هیچ‌ وقت‌ نباید با بی‌توجهی‌ و سهل‌انگاری‌ سرمایه‌ مالی‌ و جانی‌ خود را به‌ خطر بیندازیم‌.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دام های زورگیران


  سرقت به عنف یا زورگیری به گفته بسیاری از كارشناسان انتظامی بیشترین درصد جرایم را در استان تهران به خود اختصاص داده است.  در سال های اخیر تیتر اخبار بسیاری از صفحات حوادث روزنامه ها به موضوع «زورگیری» اختصاص یافته است.
  سرقت به عنف یا زورگیری به گفته بسیاری از كارشناسان انتظامی بیشترین درصد جرایم را در استان تهران به خود اختصاص داده است. كارشناسان اعتقاد دارند كه این جرایم در مناطقی كه مردم از سطح سواد و تحصیلات پایین تری برخوردارند، بیشتر روی می دهد، چرا كه زورگیران از غفلت و ناآگاهی مردم سوءاستفاده كرده و با روش های مختلف از آنها سرقت می كنند. اما امروزه آمار سرقت و زورگیری در شهر بزرگ تهران هم رو به فزونی داشته است.
  زورگیران هر روز با نقابی تازه و ظاهری متفاوت به شكار مردم می روند و از پول و طلا و موبایل گرفته تا اتومبیل و وسایل گرانقیمت آنها را سرقت می كنند.
  زمانی دزدان در تاریكی شب ها و با نقاب و دستكش، پنهانی به خانه های مردم وارد می شدند و با صد احتیاط و ترس و اضطراب كه مبادا صاحبخانه بیدار شود یا كسی آنها را ببیند اقدام به دزدی می كردند اما امروزه در روز روشن، بدون نیاز به نقاب و دستكش و مخفی شدن دست به زورگیری می زنند.
  در این میان هشدار نیروی انتظامی، تبلیغات رسانه ها و اعلامیه های پلیس روز به روز بیشتر می شود تا مردم را در مقابل این ترفند ها آگاه تر كند. یكی از زورگیری های متداول كه بسیار به چشم می خورد زورگیری از مردم تحت عنوان پلیس یا مامور دولت است.
  «سارقان و تبهكاران یك دست لباس پلیس می خرند و سردار و سرهنگ و گروهبان و... می شوند و از این طریق اقدام به اخاذی و زورگیری می كنند.»
  این زورگیران با استفاده از جعل عناوین و ظاهرسازی، شهروندان را اغفال می كنند. كارشناسان بهترین راه مقابله با این جرم را درخواست كارت شناسایی و اوراق هویت از مامور موردنظر می دانند تا از صحت و سقم ادعای وی مطلع و مطمئن شوند. آنها همچنین توصیه می كنند كه هنگام بازرسی بدنی مراقب پول و اشیای قیمتی خود باشند و در صورتی كه مورد زورگیری واقع شدند شماره پلاك اتومبیل یا موتورسیكلت آنها را به همراه چهره دقیق افراد به خاطر بسپارند و سریع به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.
  یكی دیگر از روش های زورگیری، سرقت تحت عنوان رانند مسافركش است. در این روش راننده و همدستانش در مسیرهای خلوت و كم تردد مسافران را سوار می كنند و آنها را روی صندلی عقب بین دو نفر از همدستانش می نشانند. سپس در فرصتی مناسب با تهدید چاقو و قمه جیب های او را خالی كرده و اقدام به زورگیری می كنند. یك گروه از این زورگیران به تازگی در تهران دستگیر شده بود. اعضای این باند زورگیر پس از سرقت پول و موبایل، كفش های آنها را هم در می آوردند و مالباخته نگون بخت را در جایی خلوت از اتومبیل بیرون می انداختند. این افراد اغلب روی پلاك اتومبیل خود را با گل و لای می پوشاندند، یا پلاك اتومبیل را به نحوی زیر سپر ماشین مخفی می كردند تا قابل خواندن نباشد.
  در جای دیگر سارق زورگیر در پوشش مسافر سوار اتومبیل های مسافركشی می شود و در یك فرصت مناسب او را تهدید و اتومبیل و اشیای قیمتی وی را سرقت می كند.
  این افراد اكثراً اتومبیل ها را به صورت دربستی و با كرایه های بالا اجاره می كنند و مبلغی را به راننده پیشنهاد می دهند كه اغوا شود. سپس او را به نقطه خلوتی از شهر می كشانند و با چاقو و اسلحه تهدیدش می كنند. در بعضی از موارد زورگیران با تعارف آب میوه و یا خوراكی های مسموم، راننده را بیهوش كرده و سپس نقشه سرقت خود را عملی می كنند.
  یكی دیگر از زورگیری های جدید كه اخیراً شاهد آن هستیم و معمولاً مردان ثروتمند طعمه این گروه می شوند زورگیری با بهره گیری از یك زن جوان و زیبارو است!
  زورگیران زن جوانی را به عنوان طعمه بر سر راه مردان ثروتمند قرار می دهند و آن زن، طعمه مورد نظر را به خانه ای كه معمولاً از قبل آن را آماده كرده اند، می برد. سپس در زمانی مرد را غافلگیر كرده و همدستان زن اقدام به سرقت و زورگیری از مرد ثروتمند و فریب خورده می كنند. مرد فریب خورده هم از ترس آبرویش نمی تواند شكایت كند و مجبور است دار و ندار خود را در اختیار زورگیران قرار دهد و...
  اما آنچه در میان این زورگیری ها به عنوان وجه مشترك مالباختگان شناسایی شده است كم دقتی، زودباوری و بی توجهی افراد است. مردم همیشه باید مراقب باشند كه خطر در كمین آنها است و هیچ كس نباید گمان كند كه از حوادث ایمن است و حادثه به سراغ او نخواهد آمد چرا كه همیشه وقتی انسان در اطمینان كامل زندگی می كند ناگهان حادثه به سراغش می آید و گاه این بی توجهی باعث می شود خسارتی جبران ناپذیر وارد شود.
  كارشناسان انتظامی و اجتماعی معتقدند اولین و اصلی ترین عامل برای جلوگیری از حادثه، هوشیاری و مراقبت از خود است. هیچ وقت نباید با بی توجهی و سهل انگاری سرمایه مالی و جانی خود را به خطر بیندازیم.
  روزنامه شرق
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت