جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: دکترهاي دروغين را از کجا بشناسيم؟

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض دکترهاي دروغين را از کجا بشناسيم؟

دکتر عليرضا زالي/ عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پز شكي شهيد بهشتي
    دکترهاي دروغين را از کجا بشناسيم؟

مهم‌ترين بحثي که در رابطه با پزشکان قلابي وجود دارد بحث اجازه کار پزشکان است. معمولا اجازه کار، نوع تخصص و نوع مهارت‌هايي که پزشک دارد تماما در پروانه مطب مندرج است...

با توجه به اينکه اصل پروانه مطب بايد در مطب نصب شود در صورتي که متوجه شديد فردي فاقد اصل پروانه مطب است يا پروانه مطبش فاقد مندرجاتي است که با تخصص يا خدماتي که ارائه مي‌دهد تطبيق ندارد بدانيد آن فرد دچار مشکلي اساسي است.

چنانچه هنگام مراجعه به پزشک احيانا متوجه ‌شديد شماره نظام پزشکي‌اي که فرد دارد با شماره نظام پزشکي متعارف و متداول جامعه پزشکي متفاوت است، مي‌توانيد در صورت لزوم از سازمان نظام پزشکي استعلام کنيد تا بخش بازرسي سازمان نظام پزشکي به اين مساله رسيدگي کند.

چون اين افراد پزشک نيستند نسخه‌هايي که براي بيماران مي‌نويسند فاقد اعتبار علمي است و مشکلات متعددي را در پي دارد. در موارد مشابهي داروخانه‌ها با توجه به تجربه‌اي که همکاران داروساز در خواندن نسخه‌ها دارند، متوجه غيرعلمي و بي‌اعتبار بودن مشخصات مندرج در نسخه شده‌ و پزشک مورد نظر را به ما معرفي کرده‌اند. اين کار در نهايت به شناسايي پزشک قلابي منجر شده است.

معمولا افراد کلاهبرداري که خود را به عنوان پزشک معرفي مي‌کنند، موارد معمول طبابت را رعايت نمي‌کنند. به عنوان نمونه تلفن ثابت ندارند، فاقد پروانه مطب هستند، فاقد هرگونه نسخه هستند يا نسخه‌هايي که مي‌نويسند استاندارد نيست يا داخل نسخه‌شان آدرس و تلفن قيد نمي‌شود، فاقد تابلو هستند و از زدن تابلو در معابر عمومي که جزو سازوکارهاي جامعه پزشکي است استفاده نمي‌کنند، معمولا در زمان‌هاي خيلي کوتاه و متواتر، مکان طبابت‌شان را تغيير مي‌دهند، در بسياري از اوقات محل طبابت اين افراد با مطب معمولي و متعارف پزشکان متفاوت است و معمولا در بخش‌هايي از واحدهاي آپارتماني مستقر مي‌شوند که حالت انزوا دارد و شرايط متعارفي براي ارائه‌ خدمات‌شان وجود ندارد. اينها سرنخ‌‌هايي است که افراد جامعه مي‌توانند با دقت به آنها متوجه شوند که آيا فردي که به آنها خدمات ارائه مي‌دهد پزشک واقعي است يا پزشک قلابي. از طرفي همان‌طور که اشاره شد با توجه به بحث نظارتي‌اي که وجود دارد معاونان درمان دانشگاه‌هاي مستقر در همه استان‌هاي کشور، مسوول رسيدگي به مسايل نظارتي پزشکي هستند. بنابراين اگر در هر موردي به نوع طبابت، سياهه ارائه خدمات يا هر کاري که با جنبه‌هاي مختلف يک طبابت اصيل تطابق ندارد، مشکوک شديد مي‌توانيد با مراجعه به معاونان درمان دانشگاه‌ها و دادن آدرس يا تلفن‌هايي که از اين افراد داريد به تقلبي بودن خدماتي که ارائه مي‌دهند پي ببريد. جالب است بدانيد بيشترين ميزان کشف پزشکان قلابي، توسط اطلاعات مردمي بوده است.
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

سارا جمال‌آبادي/بازخواني 2 نمونه از پرونده‌هاي پزشکان قلابي
    دکتر، برو زندان!

مگر مي‌شود کسي بدون مدرک مطب داشته باشد و طبابت کند؟ آخر مگر مي‌شود پزشک هم قلابي باشد آن هم در بيمارستان و روزي چند مريض ببيند و کسي نفهمد؟! جواب اين سوال‌ها را حواله مي‌دهيم به خواندن 2 حادثه زير:

1فرهيختگان: چندي پيش ماموران در جريان كلاهبرداري‌هاي يك روان‌پزشک قلابي قرار گرفته و دستور قضايي مبني بر دستگيري متهم به نام محمود ?? ساله از سوي داديار شعبه دوم دادسراي ناحيه ?? تهران صادر شد. در ادامه كارآگاهان پايگاه يكم، با شناسايي مخفيگاه متهم در بلوار ارتش تهران، اول تير ماه سال جاري متهم را دستگير كردند. پس از دستگيري متهم، تعداد زيادي زن و مرد با مراجعه به پايگاه يكم، اقدام به طرح شكايت از اين روان‌پزشک قلابي كردند.

مالباختگان در اظهارات خود به كارآگاهان گفتند اين مرد تحت‌عنوان روان‌شناس، روانكاو و داراي بورد تخصصي ta از آمريكا بوده و به بهانه مداواي آنها و درمان افسردگي اقدام به پذيرش‌شان در مطب خود كرده و به اين بهانه از هر كدام از آنها پول‌هاي ميليون توماني گرفته است. يكي از مالباختگان در اظهارات خود به كارآگاهان گفت: «حدود 8 سال پيش با اين مرد به‌ عنوان يك روان‌شناس، توسط خواهرم كه خود او نيز يكي از مراجعه‌كنندگان وي بود، آشنا شدم. در جلسات خصوصي براي روانكاوي به وي مراجعه و ساعتي ?? تا ?? هزار تومان پرداخت مي‌كردم. در جلسات روانكاوي وي دائما به من مي‌گفت: «مادرت دشمن اصلي تو در زندگي است و مي‌خواهد ارث تو را به جيب بزند.» اظهارات اين مرد آنقدر مرا تحت‌تاثير قرار داده بود كه حتي يك شب چاقو برداشته و مي‌خواستم مادرم را به قتل برسانم تا اينكه مدتي به مطب او نرفته و بعد از آن هم متوجه شدم عده‌اي از مراجعه‌كنندگان تحت‌عنوان پزشك قلابي از او شكايت كرده‌اند.» مرد جوان ديگري كه ??? ميليون تومان به متهم پرداخت كرده بود، با مراجعه به پايگاه يكم پليس آگاهي در اظهارات خود به كارآگاهان گفت: «به دليل مشكلات روحي و افسردگي با توصيه يكي از دوستان خود در سال ?? به اين دكتر معرفي شدم.

پس از معاينه وي گفت كه بايد مرا به صورت خصوصي مداوا كرده و هزينه آن را نيز ساعتي ??? هزار تومان تعيين كرد. با آغاز مراجعات من براي مداوا، اين مبلغ تا ??? هزار تومان و در اين اواخر تا ??? هزار تومان براي هر ساعت مشاوره و روان‌درماني افزايش پيدا كرد. دكتر قلابي در زمان مراجعه من در طول اين مدت اصرار داشت حتما بايد همسرم را كتك زده و زندگي را به نفع شخصي خودم تغيير دهم. همچنين يك زن ميانسال به گفته خودش، از سال ?? براي مداوا به مطب دكتر روان‌شناس داراي بورد تخصصي ta از آمريكا مراجعه و در اين مدت ??? ميليون تومان پول نقد، 2 سكه پهلوي، 5 سكه تمام‌بهار آزادي، 2 دستبند طلا و... براي هزينه مداوا پرداخت كرده بود.»

جالب اينکه در ميان مالباختگان كه براي طرح شكايت به پايگاه يكم پليس آگاهي مراجعه كرده بودند زن ?? ساله‌اي حضور داشت كه خود را همسر متهم معرفي كرد. اين زن در اظهارات خود به كارآگاهان گفت: «در سال ?? به خاطر بيماري اعصاب و مشكلاتي كه با همسر اول خود پيدا كرده بودم با معرفي يكي از دوستانم به مطب دكتر مراجعه كردم. قرار بود اين مرد به‌عنوان روانكاو به من كمك كند اما هيچ‌گونه كمكي براي مداواي مشكلات روحي من نكرد تا اينكه در سال ?? از همسر اولم جدا شدم. پس از جدا شدن از همسر اولم در سال ??، براي ادامه مداواي خود به دكتر مراجعه كردم تا اينكه در سال ?? با وي ازدواج كردم اما در تمام اين مدت، در كنار وي رنج و عذاب كشيدم. هر وقت به مطب شوهرم مراجعه مي‌كردم او را مي‌ديدم كه با مراجعان خويش به‌صورت خيلي خصوصي ملاقات دارد و تمام حركات و رفتار غيراخلاقي‌اش مرا به شدت رنج مي‌داد. تا اينكه متوجه كلاهبرداري‌اش شدم.»

2 .جام‌جم آنلاين: چندي پيش گزارشي از دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان قزوين در اختيار بازپرس شعبه سوم دادسراي عمومي و انقلاب ناحيه 5 تهران قرار گرفت مبني بر اينكه مردي با مدارك جعلي پزشكي مربوط به يكي از دانشگاه‌هاي معتبر تهران در يكي از بيمارستان‌هاي قزوين طبابت كرده و نيز مطبي را در يكي از مناطق مركزي شهر تاسيس و اقدام به معاينه و درمان بيماران مي‌‌كند كه با شكايت‌هاي مردم درخصوص نحوه طبابت وي، مسوولان قضايي به بررسي سوابق كاري و تحصيلي او پرداختند كه مشخص شد مدارك وي جعلي بوده و او فاقد تخصص لازم در حرفه پزشكي است و با توجه به اينكه احتمال دارد اين مرد در تهران هم مرتكب جرايمي شده باشد، پرونده قضايي وي با عدم صلاحيت رسيدگي به دادسراي تهران ارسال شد. به اين ترتيب متهم براي ادامه تحقيقات به شعبه سوم بازپرسي دادسراي عمومي و انقلاب ناحيه 5 تهران انتقال يافت و در بازجويي هر گونه جعل و دخالت در امر پزشكي را انكار كرد تا اينكه در ادامه تحقيقات قضايي پليسي، هفته گذشته راز كلاهبرداري‌هاي خود را فاش كرد و گفت: «سال 66 در رشته پزشكي يكي از دانشگاه‌هاي كشور قبول شدم ولي به خاطر مشكلات مالي و خانوادگي از ادامه تحصيل بازماندم و به كارهاي مختلفي روي آوردم تا اينكه پس از چند سال تصميم گرفتم با جعل عنوان يك پزشك تهراني، به شهرستان‌ها سفر كنم و با معرفي خود به عنوان پزشك، از مردم و مسوولان بيمارستان‌ها كلاهبرداري كنم. به اين ترتيب، با به دست آوردن نام و مشخصات يكي از پزشكان معتبر تهراني هويت وي را جعل كرده تا عاقبت موفق شدم در يكي از بيمارستان‌هاي شهر قزوين استخدام شوم و در 3 ماهي كه در اين بيمارستان بودم، براي بيماران نسخه‌هاي اشتباهي مي‌نوشتم و بيماران هم به گمان اينكه مصرف داروها باعث بهبود آنها مي‌شود، از آن استفاده مي‌كردند، اما بعد از چند روز بيماري آنها بدتر مي‌شد.» اين متهم علاوه بر طبابت دروغين ، دختري را هم فريب داده و با معرفي خود به‌عنوان پزشك با او ازدواج كرده است.

به دنبال اظهارات متهم، او با قرار قانوني روانه زندان شد و پرونده وي با صدور كيفرخواست به مجتمع قضايي قدس ارسال شد تا به زودي در دادگاه محاكمه شود.

اما چگونه مي‌توان از صحت و سقم مدرک يک پزشک باخبر شد و به دام چنين مسايلي نيفتاد؟در همين باره گفت‌و‌گويي با دکتر عليرضا زالي، قائم‌مقام سازمان نظام پزشکي انجام داده‌ايم. ايشان به ما مي‌گويد چگونه متوجه شويم پزشکي که به او مراجعه کرده‌ايم قابل اعتماد نيست.
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت