جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: خونريزي‌ قاعدگي‌ بيش‌ از معمول‌ يا طولاني‌تر از معمول(منوراژی)

 1. #1
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض خونريزي‌ قاعدگي‌ بيش‌ از معمول‌ يا طولاني‌تر از معمول(منوراژی)

  خونريزي شديد قاعدگي - موارد لزوم مراجعه به پزشک

  اغلب زنان در دوره‌اي از زندگي خود، خونريزي شديد قاعدگي را تجربه مي‌كنند. بعضي از آنها تقريبا در تمامي دوره‌ها خونريزي شديد دارند. پزشكان اصطلاحا به اين خونريزي شديد يا طولاني، <منوراژي> يا <هايپرمنوره> مي‌گويند.
  عادت ماهانه زنان تقريبا هر 28 روز يكبار رخ مي‌دهد. البته ممكن است خصوصيات قاعدگي از جمله طول دوره‌ ماهانه و طول خونريزي و شدت آن از زني تا زن ديگر متفاوت باشد. اگرچه معمولا خونريزي ماهانه 5 تا 7 روز طول مي‌كشد و در كل 06 تا 052 ميلي‌متر (معادل 4 قاشق غذاخوري يا حدود يك فنجان) در اين مدت خون از دست مي‌رود، اما خونريزي ماهانه خفيف يا شديد،‌منظم يا نامنظم، دردناك يا بدون درد،‌طولاني يا كوتاه همگي طبيعي هستند.
  با وجود اينكه خونريزي شديد ماهانه در ميان زنان در پيش از يائسگي شايع است، تنها درصد كمي از زنان آنقدر زياد خون دفع مي‌كنند كه در حد <منوراژي> باشد. براي اينكه خونريزي‌ ماهانه به حد منوراژي برسد بايد حداقل بعضي از علايم زير را ايجاد كند:
  )1 خونريزي به حدي برسد كه يك نواربهداشتي يا بيشتر در يك ساعت كاملا خيس شود و اين وضع تا ساعت‌هاي متمادي طول بكشد.
  )2 در طول شب نياز به تعويض نوار بهداشتي داشته باشيد.
  )3 عادت ماهانه بيش از 5 روز طول بكشد.
  )4 خونريزي ماهانه به‌قدري شديد باشد كه در زندگي معمول شما اختلال ايجاد كند.
  )5 احساس درد مداوم در زير شكم در طول قاعدگي ايجاد كند.
  )6 قاعدگي شما نامنظم شود.
  )7 خستگي، بي‌حالي و تنگي نفس(علايم كم‌خوني) ايجاد كند.


  منوراژي‌ يك‌ اختلال‌ نسبتاً شايع‌ كه‌ مشخصه‌ آن‌ خونريزي‌ قاعدگي‌ بيش‌ از معمول‌ يا طولاني‌تر از معمول‌ است‌. ميانگين‌ ميزان‌ از دست‌ دادن‌ خون‌ در طي‌ يك‌ دوره‌ قاعدگي‌ طبيعي‌ حدود 50 سي‌سي‌ است‌. در حالت‌ منوراژي‌ ميزان‌ دفع‌ خون‌ ممكن‌ است‌ 75 سي‌سي‌ يا بيشتر باشد. اين‌ حالت‌ به‌ ندرت‌ نشانه‌ يك‌ اختلال‌ زمينه‌اي‌ وخيم‌ است‌.

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض خونريزي‌ قاعدگي‌ بيش‌ از معمول‌ يا طولاني‌تر از معمول(منوراژی)

  افزايش خونريزي عادت ماهيانه

  افزايش خونريزي عادت ماهيانه که به منوراژي نيز معروف است ، در واقع دوره هايي از عادت ماهيانه است که به علت زياد بودن حجم خونريزي يا طولاني بودن مدت آن ، شخص مقدار زيادي خون از دست مي دهد . خونريزي در اکثر زنان حدود ۵ روز طول مي کشد . چنانچه عادت ماهيانه بيشتر از اين حد باشد و چنانچه استفاده از نوار بهداشتي به تعداد معمول کافي نباشد ، در صورتي که لخته خون دفع شود بايد چند مورد زير مشخص شود . اينکه آيا هميشه مقدار خونريزي زياد بوده است ؟ در صورتي که اين طور باشد خطر ايجاد کم خوني فقر آهن وجود دارد و آزمايش خون آن را مشخص خواهد کرد .

  اگر فقط يکبار افزايش خونريزي عادت ماهيانه داشته ايد که با تأخير همراه بوده است و مقاربت نيز داشته ايد احتمال سقط زودرس وجود دارد . در صورت طول کشيدن خونريزي به پزشک مراجعه کنيد ، با سونوگرافي اين مورد مشخص خواهد شد . اگر فقط يکبار نبوده است و i.u.d داريد احتمال اينکه علت آن i.u.d باشد و جود دارد . گاه اين حالت موقتي است و پس از چند ماه بهبودي حاصل مي شود . پزشکتان مي تواند براي کاهش خونريزي دارو تجويز کند يا آن را تعويض کند . اگر i.u.d نداريد و قرص پيشگيري استفاده کرده ايد علت آن مصرف قرص است . در صورتيکه اخيراً زايمان داشته ايد و شير نمي دهيد ۳-۲ دوره افزايش خونريزي طبيعي است . اگر زايمان نکرده ايد و خونريزي با درد همراه است بايد از نظر آندومتريوز کنترل شويد . اين يک بيماري است که تکه هايي از بافت رحم در جاهاي ديگر لگن قرار مي گيرد .

  در خانم هايي که سن بالاي ۴۵ سال دارند و خونريزي زياد شده است مي تواند نشانگر نزديک شدن دوران يائسگي باشد . در موارد نادر افزايش خونريزي ممکن است نشانه اي از بدخيمي در رحم باشد . به پزشک خود مراجعه کنيد . وي شما را معاينه خواهد کرد و احتمالاً بررسيهايي مثل نمونه برداري از مخاط رحم درخواست مي کند در صورتيکه هيچ مشکلي وجود نداشته باشد ، احتمالاً درمان دارويي به شما پيشنهاد مي شود . لازم است براي درمان سرطان رحم، جراحي انجام شود .

  اگه مشكل لكه بيني 1 هفته قبل از پريود داشتيد خيلي هول نكنید چون ممكنه مربوط به تخمك گذاري باشه و به عبارتي طبيعي قلمداد ميشه (اگه 1 بار بود) بهر حال مربوط به بكارت نميشه
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  منوراژي‌


  منوراژي‌ يك‌ اختلال‌ نسبتاً شايع‌ كه‌ مشخصه‌ آن‌ خونريزي‌ قاعدگي‌ بيش‌ از معمول‌ يا طولاني‌تر از معمول‌ است‌. ميانگين‌ ميزان‌ از دست‌ دادن‌ خون‌ در طي‌ يك‌ دوره‌ قاعدگي‌ طبيعي‌ حدود 50 سي‌سي‌ است‌. در حالت‌ منوراژي‌ ميزان‌ دفع‌ خون‌ ممكن‌ است‌ 75 سي‌سي‌ يا بيشتر باشد. اين‌ حالت‌ به‌ ندرت‌ نشانه‌ يك‌ اختلال‌ زمينه‌اي‌ وخيم‌ است‌.
  علايم‌ شايع‌
  ميزان‌ خونريزي‌ قاعدگي‌ بيش‌ از معمول‌ (كه‌ اين‌ ميزان‌ بين‌ بيماران‌ مختلف‌ بسيار متفاوت‌ است‌).
  عدم‌ تعادل‌ هورمون‌هاي‌ زنانه‌ (استروژن‌ و پروژسترون‌)
  طول‌ كشيدن‌ دوره‌ قاعدگي‌ بيش‌ از هفت‌ روز
  دفع‌ لخته‌هاي‌ خوني‌ زياد
  رنگ‌پريدگي‌ و خستگي‌ (ناشي‌ از كم‌خوني‌)
  علل‌
  عدم‌ تخمك‌گذاري‌ (اختلال‌ در آزاد شدن‌ تخمك‌ در هر ماه‌)
  فيبروييدها (تومورهاي‌ خوش‌خيم‌ رحم‌)
  عفونت‌ لگني‌
  اختلال‌ اندومتر
  آيودي‌
  كم‌كاري‌ تيروييد
  عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
  چاقي‌
  مصرف‌ استروژن‌ (بدون‌ پروژسترون‌)
  خانم‌هاي‌ جواني‌ كه‌ چرخه‌ تخمك‌گذاري‌ آنها هنوز منظم‌ نشده‌ است‌
  خانم‌هاي‌ نزديك‌ سن‌ يائسگي‌
  پيشگيري‌
  معاينه‌ لگني‌ ساليانه‌ همراه‌ نمونه‌گيري‌ از گردن‌ رحم‌ (پاپ‌اسمير)
  عواقب‌ موردانتظار
  بسته‌ به‌ علت‌ خونريزي‌ متغير است‌
  مواردي‌ كه‌ علل‌ هورموني‌ عامل‌ خونريزي‌ است‌ معمولاً به‌ درمان‌ پاسخ‌ مي‌دهد.
  عوارض‌ احتمالي‌
  كم‌خوني‌ ناشي‌ از دفع‌ خون‌ بيش‌ از حد
  جراحي‌ ممكن‌ است‌ لازم‌ باشد.
  درمان‌

  اصول‌ كلي‌
  آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ خاص‌ (نظير آزمايش‌ حاملگي‌، نمونه‌برداري‌ آندومتر، آزمايش‌ خون‌) براي‌ كمك‌ به‌ تعيين‌ علت‌ خونريزي‌ ممكن‌ است‌ انجام‌ شود.
  درمان‌ معمولاً به‌ سن‌ بيمار، تمايل‌ يا عدم‌ تمايل‌ وي‌ براي‌ بچه‌دار شدن‌ و اختلالات‌ زمينه‌اي‌ بستگي‌ دارد.
  استفاده‌ از نوار بهداشتي‌ بيش‌ از حد معمول‌ در طي‌ خونريزي‌ بيش‌ از حد براي‌ پيشگيري‌ از گرفتاري‌ مربوط‌ به‌ خونريزي‌
  در صورت‌ استفاده‌ از آيودي‌، روش‌ ضدبارداري‌ ديگري‌ را انتخاب‌ كنيد.
  ديلاتاسيون‌ و كورتاژ (گشاد كردن‌ گردن‌ رحم‌ و تراشيدن‌ سطح‌ داخلي‌ رحم‌ با يك‌ كورت‌) ممكن‌ است‌ انجام‌ شود.
  برداشت‌ رحم‌ با جراحي‌ ممكن‌ است‌ در موارد مقاوم‌ به‌ درمان‌ كه‌ تمايل‌ به‌ بچه‌دار شدن‌ نيز وجود ندارد در نظر گرفته‌ شود.
  داروها
  هورمون‌ درماني‌ براي‌ كنترل‌ خونريزي‌ ممكن‌ است‌ تجويز شود.
  اگر هورمون‌درماني‌ به‌ دلايلي‌ قابل‌ تجويز نباشد، داروهاي‌ ديگري‌ براي‌ كنترل‌ خونريزي‌ ممكن‌ است‌ توصيه‌ شود.
  مكمل‌ آهن‌ جهت‌ كم‌خوني‌ ممكن‌ است‌ تجويز شود.
  فعاليت‌
  استراحت‌ در بستر در حالتي‌ كه‌ پاها مختصري‌ بالا قرار گيرند ممكن‌ است‌ سودمند باشد.
  رژيم‌ غذايي‌
  رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست‌.
  در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
  اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان داراي‌ علايم‌ منوراژي‌ باشيد.
  اگر علايم‌ پس‌ از شروع‌ درمان‌ تشديد گردد.
  اگر دچار علايم جديد و غيرقابل توجيه شده ايد. داروهاي‌ تجويزي‌ ممكن‌ است‌ با عوارض‌ جانبي‌ همراه‌ باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افزايش خونريزي عادت ماهيانه

  افزايش خونريزي عادت ماهيانه كه به منوراژي نيز معروف است، در واقع دوره هايي از عادت ماهيانه است كه به علت زياد بودن حجم خونريزي يا طولاني بودن مدت آن، شخص مقدار زيادي خون از دست مي دهد. خونريزي در اكثر زنان حدود 5 ‌روز طول مي كشد. چنانچه مدت عادت ماهيانه بيشتر از اين حد باشد، چنانچه استفاده از نوار بهداشتي به تعداد معمول كافي نباشد، در صورتي كه لخته خون دفع شود، يا در صورتي كه عادت ماهيانه، ناگهان بيشتر از گذشته شود، از اين نمودار استفاده كنيد. در بيشتر موارد هيچ علت جدي براي اين علايم وجود ندارد، اما افزايش خونريزي عادت ماهيانه مي تواند باعث كمبود آهن و در نتيجه كم خوني شود.

  منظور از خونريزي نامنظم از مهبل، همه موارد خونريزي است كه در چرخه طبيعي عادت ماهيانه نباشند يا بعد از يائسگي اتفاق بيفتند. خونريزي ممكن است به صورت لكه بيني خفيف و گاهگاهي يا به شكل خونريزي هاي شديدتر باشد. هرچند كه اغلب علت اين خونريزي ها ساده است، اما هميشه بايد در صورت ابتلا به هر نوع خونريزي غيرطبيعي از مهبل، به پزشك مراجعه كنيد. خونريزي در فواصل بين عادت ماهيانه يا بعد ازمقاربت ممكن است نشانه اي از نوعي بيماري زمينه اي جدي باشد و پزشك بايد آن را بررسي كند.

  برای همکاران و افرادی که علاقه مند هستند شخصا علل خونریزی های قائدگی غیر طبیعی را پیگیری کنند
  این منبع انگلیسی معرفی می شود که بخوبی در باره 83 علل این مشکل صحبت می کند

  http://symptoms.wrongdiagnosis.com/c...e-bleeding.htm
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  9 دليل شايع خون‌ريزي زياد قاعدگي در زنان

  بسياري از زنان گاهي اوقات در برخي از دوره‌هاي قاعدگي خود دچار خون‌ريزي‌هاي شديد مي‌شوند که متاسفانه خيلي از آنها دليل اصلي خون‌ريزي را نمي‌دانند و بسيار نگران مي‌شوند. گاهي اين خون‌ريزي‌ها آن‌قدر شديد است که نبايد مورد غفلت واقع شود و سريعا بايد به پزشک مراجعه کرد.
  خيلي از خانم‌ها نمي‌دانند که چه زماني خون‌ريزي سنگين و غيرطبيعي محسوب مي‌شود و وقتي تعداد پدهايي که استفاده مي‌کنند به چند عدد در روز رسيد بايد با پزشک خود مشورت کنند، در صورتي که خون‌ريزي شما به حدي است که لازم است هر يک يا دو ساعت پد خود را عوض کنيد و يا قاعدگي شما بيش از يک هفته طول کشيد دچار خون‌ريزي‌ شديد هستيد و بايد با پزشک خود صحبت کنيد. شايع‌ترين دلايل منوارژي يا همان خون‌ريزي زياد يا قاعدگي سنگين عبارت‌اند از: 1- عدم تعادل هورموني در دوران نوجواني يا قاعدگي يا دوران نزديک به سن يايسگي يکي از دلايل شايع خون‌ريزي شديد است. در نوجواني وقتي براي دختري اولين قاعدگي اتفاق مي‌افتد، همچنين چند سال قبل از شروع يايسگي و وقتي قاعدگي در حال توقف است سطح هورمون‌ها متغير شده و اين سبب خون‌ريزي شديد در دوران قاعدگي مي‌شود. در صورتي که عدم تعادل هورموني سبب بروز خون‌ريزي شديد شده باشد مي‌توان آن را با قرص‌هاي ضدبارداري يا ساير هورمون‌هايي که پزشک تجويز مي‌کند درمان کرد. 2- تومورهاي فيبروييد رحمي مهم است که بدانيم تومورهاي فيبروييدي اغلب خوش‌خيم و غيرسرطاني هستند که بيشتر در سن 30 تا 40 سالگي در زنان ديده مي‌شود. اگر چه دليل فيبروم‌ها نامشخص است اما به دليل اينکه آنها وابسته به استروژن هستند براي درمان فيبروييدها درمان‌هاي متعددي از جمله جراحي و درمان‌هاي دارويي وجود دارد. با شروع يايسگي فيبروييدهاي رحمي خود به خود چروک شده و بدون درمان از بين مي‌روند. 3- پوليپ‌هاي دهانه رحمي کوچک هم که سطح دهانه رحم را مي‌پوشاند مي‌تواند سبب خون‌ريزي شديد شود. دليل اين پوليپ‌ها مشخص نيست اما ممکن است در اثر عفونت يا افزايش غيرطبيعي استروژن ايجاد شود. اين پوليپ‌ها معمولا در زنان بالاي 20 سال و آنهايي که زايمان کرده‌اند ديده مي‌شود. با جراحي‌هاي کوچک، همراه با آنتي‌بيوتيک درماني مي‌توان اين پوليپ‌ها را درمان کرد. 4- پوليپ‌هاي داخل رحمي که غالبا غيرسرطاني هستند در بافت رحم رشد کرده و سبب خون‌ريزي شديد مي‌شوند. دليل اين پوليپ‌ها هم مشخص نيست. اگر چه اين پوليپ‌ها استروژن زياد توليد مي‌کنند اما قابل درمان هستند. مشاهده رحم و عمل جراحي بسيار کوچک و نمونه‌برداري آزمايشگاهي براي ارزيابي اين پوليپ‌ها انجام مي‌شود و در صورتي که سرطاني باشند، برداشته مي‌شوند. 5- بيماري لوپوس .لوپوس يک بيماري دستگاه ايمني است که بخش‌هاي مختلف بدن را تحت تاثير قرار مي‌دهد و مي‌تواند سبب خون‌ريزي شديد در قاعدگي شود. دليل اين بيماري نامشخص است اما ممکن است ابتلا به عفونت، آنتي‌بيوتيک‌هاي خاص، استرس و هورمون‌ها سبب بروز آن شود. 6- بيماري‌هاي التهابي لگن عفونتي است که ارگان‌هاي متعددي از جمله رحم، لوله‌هاي رحمي و دهانه رحم را مبتلا مي‌کند. اين بيماري ممکن است در اثر بيماري‌هاي منتقله جنسي ايجاد شود. گاهي هنگام زايمان، سقط به وجود مي‌آيد که آن هم مي‌تواند سبب بروز خون‌ريزي شديد در قاعدگي شود. 7- سرطان دهانه رحم يکي از دلايل ديگر خون‌ريزي‌هاي غيرطبيعي و شديد سرطان‌ دهانه رحم است. اين سرطان بافت‌هاي سالم رحم را درگير مي‌کند و ويروس پاپيلوماي انساني از دلايل عمده ابتلا به سرطان رحم است. درمان آن جراحي شيمي‌درماني و اشعه درماني است. 8- دستگاه داخل رحمي يا آيودي که يک روش پيشگيري از بارداري است مي‌تواند سبب بروز خون‌ريزي‌هاي شديد رحمي شود. خانم‌هايي که با گذاشتن اين وسيله از بارداري جلوگيري مي‌کنند و هنگام قاعدگي دچار خون‌ريزي شديد مي‌شوند، مي‌توانند با مشورت پزشک از وسيله ديگري براي جلوگيري از بارداري استفاده کنند. 9- اختلالات خون‌ريزي دهنده که خون فرد بسيار سخت بند مي‌آيد. اين اختلالات خون‌ريزي‌دهنده انواع مختلفي دارد و به دليل بروز مشکلاتي در عوامل انعقادي خون ايجاد مي‌شود. ابتلا به اين اختلالات خون‌ريزي‌دهنده مي‌تواند سبب بروز خون‌ريزي‌‌هاي شديد در دوران قاعدگي شود. منبع:webmd
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علل خونریزی های زنانه

  1-عوارض حاملگی:
  سقط خود بخود
  حاملگی خارج رحمی
  بیماریهای تروفوبلاستیک(مربوط به جفت)

  2-اختلالات تخمدانی:
  کیست های فولیکولر(خوش خیم)
  کیست جسم زرد(خوش خیم)
  بیماری تخمدانهای با کیستهای متعدد(خوش خیم)
  سرطانهای خوش خیم موقتی
  بقیه سرطانها

  3-به علل اختلالات رحمی:
  عفونت مزمن لایه های رحمی
  گوشت های اضافی خوش خیم در رحم
  سرطانهای بد خیم رحم
  وجود لایه های طبیعی بافت رحمی در جاهای غیر طبیعی لگن
  وجود جسم خارجی مثل IUD
  وجود جمع شدگی چرک و خون در یک قسمت رحم

  4-به دلایل هورمونی
  مصرف عمدی هورمون( مثل قرص های جلوگیری ocp)
  تولید ناخود آگاه هورمون در بدن

  5-خونریزی با منشاء خارج رحمی:
  ازدیواره مجرای رحم
  ازگردن دهانه رحم
  از مجرای ادرار
  ازمثانه
  ازمقعد

  6-اختلالات لوله های رحمی:
  عفونت حاد و مزمن لوله های رحمی
  سرطانهای خوش خیم و بدخیم لوله هل رحمی

  7-به دلائل غیر مسائل زنانه:
  اختلال خونی در بدن
  اختلال غددی در بدن
  اختلال متابولیک در بدن

  8- بی دلیل:
  با پایه روانی
  با پایه عروقی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت