جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: علل كيست هاي تخمدان

ma_1879 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض علل كيست هاي تخمدان

سلام.من ۲۸ سال دارم و ۵ سال است که ازدواج کردم و دو تا سقط زیر ۲ ماه داشتم.اولی را کورتاژ شدم و با فاصله ۳ ماه بعد به توصیه پزشک معالج با خوردن کلومیفن دوباره باردار شدم.
    اما این بار بدون کورتاز جنین سقط شد.یک سال ونیم بعد تحت نظر پزشک دیگری قرار گرفتم.ایشان پس از آزمایشات واین که از سینه ام ترشحاتی خارج میشود. به این نتیجه رسیدند که مشکل انعقاد خون دارم وآسپرین و هپارین را تجویز کردندو علل سقط را آن دانستند.در آن ماه تصادفا پریود ام با تاخیر حدودا ۲۰روز روبرو شد.و دکتر آمپولهای hmg را به تعداد 14 تا تجویز کردند که پس از اماده شدن تخمدان آمپول hcg را تجویز کردند و سپس IuIرا انجام دادند.(2بارمتوالی در 2روز).و 10 روز بعد با مثبت شدن آزمایش تصور کرد که باردار هستم .اما دور روز بعد با در شدید شکم روانه بیمارستان شدم.و با بستری شدن و تکرار آزمایش حاملگی مشخص شد که اصلا باردار نبودم و به دلیل اثر آمپول ازمایش اول مثبت بوده.اما شکمم پراز فولیکولها و کیستهایی شده بود که حدودا 9cmبزرگترین آنها بود .آنقدر شکمم بزرگ شده بود و درد شدیدی داشت که دائما با مسکن در یک حالت می توانستم فقط بنشینم.پس از دو هفته با مراجعه به پزشک قرص hdرا برای دو ماه تجویز کرد.اما پس از دو ماه یکی از آن کیستها جذب نشده بود و به اندازه 11cmدر تخمدان راستم بود .دکتر پیشنهاد جراحی را دادوپس از مشورت با چند پزشک دیگر ،جراحی کردم.و لوله تخمدان راستم برداشته شد و گفت مشکل اندومتریوز داشتم .(هیچگاه پریود بدون درد و بدون مصرف مسکن را به یاد ندارم.)و پس از یک ماه دکترم قرص بروموکریپتین و لوتیروکسین را همرا با فولیک اسیدوآسپرین تجویز کرددر این مدت ترشحات سینه ام قطع شد و آزمایش pctانجام دادم و نتیجه عالی داشت ولی باردار نشدم.والان 3 ماه از آن زمان می گذرد و من در این مدت داروها را مصرف کردم حال با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی تشخیص داد که تخمدان راستم کیست 4cmرا داردودوباره hdرا تجویز کرد و در حال حاضر فقط فولیک اسید و اسپرین را مصرف می کنم.
    اما دوباره با درد شدید سینه مواجه ام و سینه ام ترشح دارد.واقعا گیج شدم نمی دانم به این پزشک اعتماد کنم آیا او مشکل من را درست تشخیص داده.از شما خواهش می کنم به من کمک کنید ودر مورد مشکلم مرا راهنمایی کنید .علت تشکیل کیست مجدد را چه می دانید؟

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

شما مسائل زیادی رو مطرح کردید که هر کدام جای صحبت زیادی دارد..علل سقط- علت ترشح سینه- علت حاملگی ناموفق-
    علت کیست تخمدان و ضرورت عمل کردن آن- آندومتریوز- مشکلات انعقادی وسقط.... که اگه وارد بحث بعضی از مواردی که اشاره کردید
    بشیم.. اما و اگر هائی براشون وجود داره .. ولی چون صحبت شما روی این هست که چرا کیست عمل کرده دوباره عود کرده
    من توضیحی رو عرض میکنم...

اگه بخواهیم به جواب سوال شما برسیم.. باید به علل کیست تخمدان فکر کنیم که شامل اینها هست:

بیماریهایی که ایجاد فولیکول میکنند: Disordered folliculogenesis
    اختلالات هورمونی - سرطان تخمدان- متاستاز سرطانهای جاهای دیگر- BMI بالا- قائدگی های زودرس-
    نازائی( احتمال بروز کیست تخمدان 4 برابر میشه)- کم کاری تیروئید-
    کیست های مادرزادی: منظور وجود کیست در دخترانی هست که مادرشون هنگام بارداری دیابت داشته- عفونت خون داشته
    و یا اینکه دچار اختلال ایمونوگلوبین بین نوزاد و مادر شده(RH)
    - خانمهائی که سابقه این کیست رو داشتند.. باز هم ممکنه یک بار دیگه گرفتار اینها بشن.. منظور اینکه سابقه مهمه
    - خانمهائی که اولین پریودشون دیر اتفاق افتاده.. و شروع شده.. احتمال بروز کیست تخمدان کمتر میشه
    - خانمهائی که قرص بارداری مصرف میکنند.. احتمال بروز کیست های تخمدان کمتر میشه
    - خانمهائی که برای سرطان پستان از قرص تاموکسیفن استفاده میکنند.. احتمال بروز کیست تخمدان در اونها تا 10% بالاتر میره
    - اینکه سیگار چه نقشی در این میان داره... جای بحث داره.. بعضی مطالعات گفته اند که هیچ تاثیری نداشته .. بعضی ها میگن که احتمال بروزش رو تا 2 برابر بیشتر میکنه
    - داروهای ضد انعقادی میتونن به عنوان یک عامل بروز این کیست ها به حساب بیان.. و همینطور باعث میشن که احتمال بروز خونریزی اینها بیشتر بشه.

اما در مورد شما:
    1- اگر کیست تخمدان به علت تحریک بیش از حد تخمدان در نتیجه داروهای کمک باروری ایجاد شده باشد.. باید تنها درمان علامتی در آنها صورت بگیرد
    2- اگر قرار باشد... کیست تخمدانی عمل جراحی شود... درمان انتخابی خارج کردن کیست و حفظ بافت تخمدان است..
    و لذا من دقیقا متوجه نشدم که اگر شما عمل شدید... برایتان چه کاری شده است؟ تخمدان برداشته شده؟ لوله رحم برداشته شده؟
    فقط کیسا خارج شده؟
    3- احتمالا علت بروز و تشدید کیست اولی و رشد مجدد کیست دومی .. داروهای ضد انعقادی مصرفی شما هست
    4- در باره بقیه مواردی که صحبت کردید... سوال برای من زیاد شده .. اما ترجیح میدم ادامه ندم برای اینکه اولا قرار نیست
    ما در باره مشکلات اختصاصی تک تک مردم صحبت کنیم. و اگر هم پاسخی داده شده.. برای اینکه احساس کردم میتونه
    برای تاپیک کیست های خوش خیم تخمدان ما مفید باشه

ma_1879 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض سقط خودبه خود وآندومتريوز

باتشكر
    آقاي دكتر پس به نظرتون من چه كار كنم ؟آيا بازم تحت نظر اين دكتر باشم.يا فكر مي كنيد تمام بلاهايي كه سرم اومده از روش معالجه ايشان است.

mohsen3 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

با سلام

همسر بنده در تاريخ 16/9/84 سونوگرافي انجام دادند كه نتيجه به شرح ذيل بود:

تخمدانها با ابعاد نرمال رويت شدند. تصوير فوليكولهاي ريز نارس متعدد در پريفرال هر دو تخمدان رويت شد ولي ضايعه فضاگير Cystic و فوليكول فعال در هر دو تخمدان رويت نشد.

طبق نظر پزشك، از 15 تا 25 ارديبهشت 85، روزي دو عدد قرص مدروكسي پروژسترون مصرف كردند.

امروز 13/3/85 (روز 16 پريود) مجددا سونوگرافي انجام دادند كه نتيجه به شرح ذيل مي باشد:

تخمدان چپ ابعاد طبيعي داشته، كيستهاي متعدد ريز درون آن مشهود است.
    يك كيست داراي ديواره صاف و محتوي اكولوسنت به قطر 54 ميليمتر در تخمدان راست مشهود است.
    فوليكول رويت نشد.
    نتيجه: پلي كيستيك بودن تخمدان چپ و كيست فانكشنال تخمدان راست

سوالات:

1- چرا در سونوگرافي قبلي، كيست مشاهده نشد؟ آيا ممكن است در مدت 6 ماه تعداد زيادي كيست ايجاد شود؟

2- آيا ممكن است علت ايجاد كيست، مصرف داروي مدروكسي پروژسترون باشد؟ آنهم فقط با يك ماه مصرف؟

3- تفاوت پلي كيستيك بودن و كيست فانكشنال چيست؟

4- روش درمان هر يك از انواع كيست بند 3 چيست؟ دوره درمان هر كدام بطور معمول چقدر است؟

با تشكر فراوان

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

نقل قول ارسالی توسط mohsen3
    با سلام

همسر بنده در تاريخ 16/9/84 سونوگرافي انجام دادند كه نتيجه به شرح ذيل بود:

تخمدانها با ابعاد نرمال رويت شدند. تصوير فوليكولهاي ريز نارس متعدد در پريفرال هر دو تخمدان رويت شد ولي ضايعه فضاگير cystic و فوليكول فعال در هر دو تخمدان رويت نشد.

طبق نظر پزشك، از 15 تا 25 ارديبهشت 85، روزي دو عدد قرص مدروكسي پروژسترون مصرف كردند.

امروز 13/3/85 (روز 16 پريود) مجددا سونوگرافي انجام دادند كه نتيجه به شرح ذيل مي باشد:

تخمدان چپ ابعاد طبيعي داشته، كيستهاي متعدد ريز درون آن مشهود است.
    يك كيست داراي ديواره صاف و محتوي اكولوسنت به قطر 54 ميليمتر در تخمدان راست مشهود است.
    فوليكول رويت نشد.
    نتيجه: پلي كيستيك بودن تخمدان چپ و كيست فانكشنال تخمدان راست

سوالات:

1- چرا در سونوگرافي قبلي، كيست مشاهده نشد؟ آيا ممكن است در مدت 6 ماه تعداد زيادي كيست ايجاد شود؟

2- آيا ممكن است علت ايجاد كيست، مصرف داروي مدروكسي پروژسترون باشد؟ آنهم فقط با يك ماه مصرف؟

3- تفاوت پلي كيستيك بودن و كيست فانكشنال چيست؟

4- روش درمان هر يك از انواع كيست بند 3 چيست؟ دوره درمان هر كدام بطور معمول چقدر است؟

با تشكر فراوان
    زیاد خودتونو در گیر این مسئله نکنید و نگران نباشید..وقتی سونو لوژیست گفته کیست فانکشنال هست.. یعنی کیست خوش خیمی هست که در اغلب موارد آزاری برای بیمار نداره و با اقدامات معمول و ساده ای بر طرف میشه. معمولا وقتی این نوع گزارشات رو می بینیم زیاد, دنبال علتش نمی گردیم و بیشتر حواسمون رو برای درمان و رفع کیست میکنیم. اما اگه علاقه مند هستید که بدونید چرا ایجاد شده.. در یکی دو نامه همین تاپیک مفصلا در بارش صحبت شده. .. احتمال داره علت ایجاد اون برای خانم اختلال موقتی هورمونی بوده که نیاز به پیگیری جدی هم نداره...

قرص های پروژسترونی و کلیه قرص های جلوگیری.. معمولا باعث کم شدن این کیست ها میشن..

فانکشنال یعنی یک کیست خوش خیم.. اما پلی کیستیک به معنی وجود چندین کیست در تخمدان است که البته اونهم خوش خیم هست
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

mohsen3 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

ضمن تشكر از پاسخ شما

لينك اولي كه معرفي كرديد ظاهرا مشكل داره و پيغام ميده: موضوع و يا نامه ارسال شده اي كه شما تقاضا كرده ايد، وجود ندارد !

لينك دوم رو مطالعه كرديم. در مورد پلي كيستيك نوشته شده:

حداقل مدت زمان لازم براي مشاهده اثرات درماني دارو حدود ۶ ماه است.
    اما براي كيست فانكشنال مطلبي پيدا نكردم. آيا مدت زمان درمان كيست فانكشنال هم مشابه با پلي كيستيك هست؟ روش درمان چطور؟

راستش با مشاهده مغايرت نتايج دو سونوگرافي، من به نتايج مشكوك شدم. چون فكر مي كنم نميشه در مدت چند ماه دو نتيجه با اين همه تفاوت وجود داشته باشه.

به نظر شما بهتر نيست يكبار ديگه يك سونوگرافي در يك مركز ديگر داده بشه؟

با تشكر فراوان

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت