جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 10 از 10 مجموع

موضوع: نازايي و هورمون پرولاکتین

ياس آفلاین است تازه وارد

پیشفرض نازايي و هورمون پرولاکتین

با سلام و خسته نباشيد
    22 سال سن دارم و درحدود 2 سال از ازدواجم مي گذرد و حدود 10 ماه است كه به قصد بارداري جلوگيري ندارم در ابتدا به پزشك مراجعه كردم و مشكل خود را كه بالا بودن هورمون پرولاكتين بود با وي درميان گذاشتم و گفتم كه 2 ماهي است كه قرص بروموكريپتين مصرف مي كنم . دكتر براي بارداري من در دو ماه اول مصرف روزانه 2 قرص كلوميفن(براي 5روز) در ماه را تجويز كرد اما نتيجه اي نداشت از ماه بعد مقدار اين قرص 3 و 4 و 5 عدد در ماه رسيد و در اين سه ماه مصرف اين قرص به همرا آمپول گنادوتروفين (2 آمپول در ماه با هم) انجام شد
    لازم به ذكر است كه پريود من نا منظم است و تنها در 2 ماه پيش با خوردن قرص متفورمين به تجويز پزشكم پريودم منظم شد ودكترم گفت كه مشكل تنبلي تخمدانهايم برطرف شده اما ماه بعد كه همين ماه باشد باز هم پريودم عقب افتاده :cry:
    داروهايي كه براي بارداري ام در اين ماه مصرف كردم عبارتند از : كلوميفن روزي 5 عدد و آمپول گنادوتروفين 2 عدد باهم ( براي سومين ماه متوالي) و 9 عدد قرص استروژن ... اما با كمال تاسف نه تنها نتيجه نگرفتم بلكه بازهم پريودم نا منظم است بايد تاكيد كنم كه به مدن 6 ماه بروموكريپتين مصرف كردم ولي هنوز بطور كامل خوب نشدم البته خيلي بهتر شدم و 2 ماه است كه ديگر اين قرص را مصرف نمي كنم
    حالا از شما تقاضا دارم كه مرا راهنمايي كنيد با توجه به اينكه اين داروها روي من اثر بدي ميگذارند بطور مثال: گرگرفتگي شديد و وحشتناك :(
    قبلا از راهنمايي هاي شما سپاسگزارم :)

setaare.a43 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

با سلام وخسته نباشيد
    ميخواستم بدانم ايا من هم ممكن است دچار نازايي بشوم زيرا پرولاكتين من بسيار بالاست واگر ممكن است علت بالا بودن اين هورمون وعوارض ان را بيان كنيد .
    با تشكر :?:

دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

سلام
    من اول یک توضیحی را درباره نازایی بدم . اون هم اینه که تعریف نازائی برای یک سال هست یعنی اگر زوجی پس از یک سال نزدیکی منظم( وقتی از هیچ روش جلوگیری استفاده نکنند), به نتیجه حاملگی نرسند میتوان در فکر درمان بود , قبل یک سال کمی زود است.

برای نازایی دلائل زیادی وجود دارد ولی اگر در طی بررسی ها مشخص شده که پرولاکتین شما بالا هست میتوان به عنوان یکی از علل مشکل شما به آن فکر کرد.

غده کوچکی در مغز هست( بنام هیپوفیز) که گاهی پر کار شده و یکی از هورمونهای آن به نام پرولاکتین بیش از حد کار میکند. در نتیجه اختلالاتی را برای بدن ایجاد میکند. در زنان این هورمون مانع ترشح استروژن یا همان هورمون زنانه میشود.در نتیجه سیکل نامنظم میشه و تخمک گذاری هم درست انجام نمیشه... 90% این زنان از مشکلاتی همچون نامنظم شدن قائدگی, خروج شیر از پستانها , یا نازائی شکایت دارند.البته کمبود استروژن میتواند موجب بروز پوکی استخوان خشکی واژن , احساس گرفتگی و تحریک پذیری شود. هیپر پرولاکتینمی میتواند موجب اضطراب و افسردگی هم شود.

عللی که میتواند ترشح طبیعی پرولاکتین را افزایش دهند این عوامل هستند.حاملگی, استرس, تحریک نوک پستان, بعضی داروها, فنوتیازین ها, متیل دوپا, سایمتیدین, متوکلوپرامید, کم کاری تیروئئد , نارسائی مزمن کلیه , ضایعات قفسه سینه

معمولا سطحی از پرولاکتین که بعنوان بالا در نظر گرفته میشود بالای 200 هست.

درمان: توسط بروموکریپتین( یا کابرگولین) در اغلب موارد باروری را باز میگرداند. در بیمارانی که دچار اختلالات میدان دید یا علایم عصبی شده اند و در بیمارانی که نمیتواند داروی طبی را تحمل کنند جراحی لازم است.

یکی از اختلالات وابسته به افزایش پرولاکتین کم کاری تیروئید است. خیلی از این بیماران مشکل تشخیصی ندارند ولی خوب, در خیلی از اینها باید آزمایش داد تا کم کاری تیرویید را تشخیص داد.گاهی وقتی کم کاری تیرویید اینها را درمان میکنیم خود بخود پرکاری پرولاکتین و نبود استروژن هم حل میشود و در واقع خیلی از مشکلات عادت ماهیانه و نازائی اینها هم حل میشود بنابراین حتما از نظر تیرویید آزمایشات لازمه را انجام دهید.

داروهایی که به شما پیشنهاد شده طبیعتا برای این داده شده که از روشهای هورمونی استفاده شود تا تخمدانهای شما را وادار کنند تا در سیکل, وظیفه تخمک گذاری خودشان را انجام دهند و اون مشکلاتی را هم که شما اشاره کردین جزء عوارض معمول اون داروها هست و میتوان گفت بهترین داروهای در دسترس هستند...

بطور خلاصه:
    1- مقدار پرولاکتین شما چقدر است؟
    2- آیا از نظر تیرویید هم بررسی آزمایشگاهی شده اید؟
    3- آیا علایم دیگری هم دارید که هنوز نگفته اید؟

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

هیپوفیز

غده هیپوفیز یکی از مهمترین غدد مترشحه داخلی بدن است که در ارتباط نزدیکی با هیپوتالاموس قرار گرفته است. این غده از سه بخش هیپوفیز قدامی ، هیپوفیز خلفی و هیپوفیز میانی تشکیل شده است که هر یک از بخش ها هورمون های مشخصی ترشح می کنند.

هیپوفیز قدامی

این بخش از هیپوفیز ترشح هورمونهای رشد ، پرولاکتین ، تیروتروپین ( هورمون محرک تیروئید) ، آدرنوکورتیکوتروپین ( هورمون محرک قشر غده فوق کلیه یا آدرنال ) ، گنادوتروپین ( هورمون های محرک غدد جنسی) و ملانوتروپین ( هورمون محرک ملانوسیت ها) و آندورفین ها را بر عهده دارد

هورمون پرولاکتین

نام های دیگر این هورمون لاکتوژن ، ماموتروپ یا لاکتوتروپ می با شد. نقش اصلی آن تولید و ترشح شیر در غدد شیر ساز پستانها است، ولی در سلول های کبد ، کلیه ، غدد تناسلی و برخی نواحی دیگر بدن نیز گیرنده های پرولاکتینی شناسایی شده اند. نقش آن در مردان شناخته شده نیست ولی میزان این هورمون در خون زنان بیشتر از مردان است. در دوره حاملگی مقدار هورمون در خون زنان بشدت افزایش می یابد و دو تا سه هفته پس از زایمان به حد طبیعی باز می گردد. مکیدن پستان باعث تحریک ترشح پرولاکتین و ادمه ترشح آن می گردد. به نظر می رسد پرولاکتین در بروز میل جنسی نیز نقش داشته باشد و به همین دلیل گاهی آن را هورمون عشق (Love hormon ) می نامند.

ترشح هورمون تحت تاثیر دو فاکتور آزاد کننده و مهار کننده هیپوتالاموسی کنترل می شود که تاثیر فاکتور مهار کننده بیشتر از فاکتور آزادکننده است.مقدار ترشح هورمون در شبانه روز حالت نوسانی دارد و در طول شب بیشتر از روز است.همچنین مکیدن پستان ها ، تحریک نوک پستان توسط جنس مخالف ، مقاربت ، استرس ، هیپوگلیسمی ( کاهش قند خون ) و فعالیت شدید بدنی در زنان ترشح هورمون را افزایش می دهد. ترشح هورمون های استروژنی قبل از بلوغ و در دوران آبستنی و همچنین هورمون رشد و انسولین و بعضی از هورمون های غدد آدرنال در رشد پستان ها و افزایش غدد شیر ساز پستان دخالت دارند.

setaare.a43 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

با عرض سلام وخسته نباشيد وتشكر از اينكه اين سايت را در اختيار ما قرار داديد تا بتوانيم مشكلات و مسائلمان را مطرح كنيم.
    من ستاره هستم با توجه به مطالبي كه شما نوشتيد كمي نگران شدم. :oops: من دچار پريودهاي نامنظم هستم ولي دچار شيردهي نيستم . در ازمايش هورموني من هورمون پرولاكتين من 941 بود فكر ميكنم حد نرمال در برگه ازمايش بين 66 و721 بود ايا قرص اسپيرو نولاكتون 25 ميلي گرم روزي 3 عدد و سيپروترون كامپاند قرصهاي مناسبي هستند؟من نسبتا لاغر هستم اما لز لحاظ جسماني مقاومت خوبي دارم ولي از لحاظ روحي گاهي دچار افسردگي ميشوم ايا امكان دارد دچار كم كاري تيروئيد باشم؟لطفا علائم ان را بفرمائيد. وايا مصرف زياد شيريني جات براي من مضر ميباشد ؟ايا افزايش پرو لاكتين باعث كاهش فشارخون ميشود ؟ ايا كم خوابي نيز تاثير منفي دارد؟ايا فعاليت فكري يا درس خواندن جدا از استرس ميتواند باعث تداخل هورموني شود؟ايا بالا بودن پرولاكتين باعث كيست تخمدان ميشود؟ معني گر گرفتگي چيست؟ايا كمبود استروژن با توجه به انكه فرد ورزش ميكند ميتواند باعث پوكي استخوان شود؟
    با تشكر و سپاس فراوان از صبر و حوصله شما :)

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

با سلامی دوباره
    تا اونجائیکه من متوجه شدم , شما دختر خانم مجرد 23 ساله هستید.ولی هنوز نگفته اید که چه شد که برای شما در خواست
    سنجش پرولاکتین شد؟ واصلا مشکل شما چه بوده که این داروها برای شما تجویز شده؟

در باره سنجش پرولاکتین من یک توضیحی بدم و اون هم این هست که واحد سنجش پرولاکتین معمولا ng/ml هست( حد طبیعی 0-20 برای آقایان و 0-23 برای خانمها) , ولی هر آزمایشگاهی ممکن است واحد جداگانه ای برای خودش داشته باشد... چیزی که مهم است محاسبه در مقدار range ازمایشگاه مورد نظر است که خوشبختانه در مورد شما چندان بالا نیست. مسئله دوم اینکه هیچ وقت نباید برای سنجش پرولاکتین به یک بار قضاوت کرد. مسئله بعدی اینکه چون استرس در نتیجه ازمایش تاثیر دارد حتما در شرایط بدون استرس آزمایش گرفته شود و دیگر اینکه اگر بیمار دارویی را مصرف میکرده است حتما باید 2 هفته از قطع آن داروها گذشته باشد.

همانطوری که گفتم چون نمیدونم مشکل اصلی شما چی هست بنا براین نمیتونم بگم که اون داروها براتون مفید هست یا نه...ولی اگه منظورتون برای پرولاکتین هست ... که نه. ..چون اسپیرولاکتین یک داروی دفع کننده آب بدن هست( البته گاهی افسردگی جزء عوارض دارو هست) و سیپروترون هم ضد هورمون مردانه است...
    اطلاعات انگلیسی در باره اسپیرولاکتین
    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/d...di/202207.html

اطلاعات انگلیسی در باره سیپروترون
    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/d...di/500119.html

درباره اینکه پرسیدید که آیا کم کاری تیرویید دارید یا نه..به این لینکها توجه کنید اگر احساس میکنید که این علایم را دارید
    ار دکترتان بخواهید که برایتان درخواست تیرویید کند.در باره افسردگیتان .. هم به هم همین ترتیب.. اونها را بخوانید اگر
    فکر میکنید واقعا دچار هستید ... یا بعلت مشکلات دارویی است و یا اینکه از اول دچار بوده اید...

اگر منظورتون از مصرف شیرینی .. ارتباطش با پرولاکتین هست.. که مصرف آن اشکالی ندارد مگر آنکه سابقه ای از بیماری قند داشته باشید که احتمالا ندارید..

افزایش پرولاکتین ربطی به کاهش فشار ندارد..
    همانطور که گفتم وجود استرس باعث افزایش پرولاکتین...و مسائل اختلالات عادت ماهیانه میشود..
    افزایش پرولاکتین میتواند یکی از نشانه های بیماری چنذ کیستی تخمدان یا pco باشد.
    گرگرفتگی یعنی گرم شدن بدن, سرخ شدن,احساس بیقراری بدن..

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

اثبات قطعی تخمک گذاری با بوجود آمدن آبستنی و یا مشاهده تخمک خارج از تخمدان به انجام میرسد. همه فاکتور های دیگر غیر مستقیم بود که شامل ریتم پریود, کنترل حرات بدن(BBT) , تغییر در موکوس گردن رحم, علایم سیستمیک,کیستهای آزمایشگاهی تشخیصی تخمک گذاری..نمونه بافتی از رحم, سطح هورمون زنانه پروژسترون, با سونوگرافی, مقاومت الکتریکی دهانه رحم. ودهان..

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

مراحل درمان یک زوج نابارور:

پذیرش:

تشکیل پرونده و تعیین وقت برای ویزیت اولیه زوجین با توجه به اینکه در 40% موارد مردان و در بقیه موارد هر دو زوج مسئول ناباروری می باشند. لذا حضور هر دو زوج در مرکز برای بررسی های اولیه ضروری می باشد.

ویزیت زن توسط متخصص زنان و زایمان:

در این ویزیت پزشک یعد ا زگرفتن شرح حال ، تاریخچه بیماری و معاینه ، آزمایشات لازم همچون آزمایشات هورمونی 0 هورمونهای , LH FSH پروژسترون ، استرادیول ، پرولاکتین و HSG را درخواست میکند. متخصص زنان پس از مشاهده نتایج ، روش درمانی مناسب جهت زوجین پیشنهاد می نماید.

ویزیت مرد توسط متخصص آندرولوژی:

در این ویزیت از بیمار شرح حال و تاریخچه بیماری گرفته و پس از معاینه ، آزمایشات لازم از جمله آزمایش مایع انزال درخواست می گردد. پزشک پس از مشاهده نتیجه آزمایشات، روش درمانی مناسب جهت زوجین پیشنهاد می نماید.

آزمایش مایع انزال :

بررسی مایع انزال (منی) و تست Cap یک آزمایش میکروسکپی و ماکروسکپی بسیار مهم جهت ارزیابی قدرت باروری یک مرد می باشد.

برای تهیه نمونه (منی ) باید موارد زیر رعایت گردد.

1) نمونه بایستی به فاصله سه روز بعد از نزدیکیبا همسر و نه یشتر از هفت روز نزدیکی تهیه گردد.

2) نمونه باید در محیط آرام و بدون استرس تهیه گردد.

3) طریقه تهیه نمونه باید کاملا تمیز باشد.

4) در هنگام انتقال نمونه ظرف جمع آوری نمونه سربسته نگهداری شود.

5) نمونه سریعا به داخل انکوباتو رc ْ 37 انتقال یابد.

- در مواردی که انسداد مجاری انزالی تشخیص داده شود متخصص اورولوژی با استفاده از عمل جراحی ساده نمونه (اسپرم) را از مجاری انزال (اپید ید یم) یا بیضه تهیه می نماید.

- د رصورت نیاز تست آنتی اسپرم آنتی بادی (بررسی آنتی بادی علیه اسپرم) و تست پراکسیداز (بررسی عفونت دستگاه تناسلی مردانه) انجام می گیرد.

آزمایشات لازم برای زوج مونث:

آزمایشات هورمونی: آزمایشات هورمونی د رسه مرحله انجام می شود:

1) در اولین ویزیت وضعیت هورمونهای LH , FSH پروژسترون ، استرادیول ، پرولاکتین TSH و بیمار د رروز بیست و یکم سیکل قاعده گی بررسی می گردد.

2) در هنگام شروع سیکل درمانی وضعیت هورمونهای LH , FSH پروستروژن و استرادیو ل ، روز سوم سیکل قاعده گی ، بررسی می گردد.

3) در طی شروع سیکل درمانی وضعیت هورمونهای LH و استرادیول برای پیگیری نحوه پاسخ تخمدان به داروهای محرک تخمک گذاری بررسی می گردد.

اسکن اولتراسوند:

قبل ا زشروع سیکل درمانی و د رطی سیکل درمانی ا ز آن برای بررسی رحم و تخمدانها استفاده می گردد.

لاپاراسکوپی: وسیله ایست که دارای یک تلسکوپ بوده که پزشک آنرا از طریق سوراخ کوچکی در شکم وارد بدن کرده و وضعیت ارگانهای لگنی زنان را بویسلیه آن بررسی میکند. د ربعضی موارد پزشک برای تشخیص انسداد لوله رحم ، اندومتریوز و چسبندگی های لگنی ا ز آن استفاده میکند.

هیستروسکوپی: وسیله ایست که دارای یک تلسکوپ بوده که پزشک آنرا از طریق دهانه رحم وارد رحم کرده و وضعیت رحم را بویسلیه آن بررسی می کند . پزشک در بعضی موارد برای تشخیص فیبروئید ، پولیپ و اختلا لات مادرزادی رحم از آن استفاده می کند.

هیستروسالپنگو گرافی: HSG))

در این روش پزشک پس از وارد کردن ماده حاجب رنگی بداخل حفره رحمی با فشار آهسته عبور ماده حاجب را از حفره رحمی ، لوله رحمی بوسیله گرفتن عکس رادیولوژی بررسی می کند.

PCT (تست پس ا زنزدیکی):

این تست آسانترین روش برای بررسی عملکرد اسپرم می باشد و در نزدیک و حوالی تخمک گذاری همسر انجام می شود . در این بررسی نمونه کوچکی ا زترشحات دهانه رحم چند ساعت پس از نزدیکی با شوهر زیر میکروسکوپ بررسی می گردد. وجود 5 تا 10 اسپرم متحرک در میدان بینایی میکروسکوپی نشانه طبیعی بودن تست می باشد.

بیوپسی آندومتر: یک روش بسیار آسان بوده که نیاز به بیهوشی ندارد . پزشک در بعضی مواقع برای بررسی وقوع طبیعی تخم گذاری و عملکرد هورمونهای جنسی بر روی بافت پوششی داخل رحم (آندومتر) تکیه کوچکی از آندومتر را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

آ زمایشات سرومی: به طور روتین قبل ا زشروع در مانهای کمکی باروری برای عفونتهای ویروسی و میکروبی بیمار آزمایشات HBS Ag ,HIV (هپاتیت) و RPR VDRL)) درخواست میگردد.

مشاوره ART: پس از تشخیص علل نازایی ، روشهای درمانی مختلف برای بیمار پیشنهاد و معایب و فواید آنها به بیمار شرح داده و به سولات زوجین توسط متخصصین مختلف پاسخ داده می شود

به نقل از سايت http://www.tbzmed.ac.ir/indexf.htm

ميخك آفلاین است تازه وارد

پیشفرض تحريك تخمدان تنبل

با تشكر از حسن توجه شما
    من ياس هستم
    در رابطه با سوالات شما بايد بگويم كه مقدار بالا بودن پرولاكتين من با توجه به آزمايشم ميزان اين هورمون 11 تا از حداكثر ميزان نرمال بالا تر بود
    جواب آزمايش من 5/29 در حالي كه حد نرمال بين 5/1 تا 5/18 بوده است
    از نظر تيروپيد هم آزمايش دادم و مشكلي نداشتنم
    هيچ علاپم ديگري هم ندارم فقط بايد تاكيد كنم كه آنطور كه من شنيده ام در زمان تخمك گذاري ترشح زيادو رقيق ميشود در حالي كه من اصلا ترشح ندارم اگرهم داشته باشم خيلي كم و غليظ و سفت است در 2 ماه آخر درمانم هم با توجه به عقب افتادگي پريودم 2 هفته قبل از شروع پريودم ترشحي آبكي مانند شير از من خارج ميشود
    خلاصه كلام كه مشكلاتم يكي دوتا نيست
    تو رو خدا راهنمايي ام كنيد از خوردن اينهمه قرص و دارو هم خسته شدو تصميم دارم كه ديگه به پزشكم مراجعه نكنم اصلا بچه نمي خوام
    متشكرم
    راستي آقاي دكتر من هركار كردم نتونستم با كاربر ياس وارد شم و پيغام هاي خصوصي ام رو چك كنم لطفا اگر پيغامي بوده و يا مي خواهيد براي اين بنده حقير بفرستيد به كاربر ميخك بفرستيد چون مجبور شدم دوباره ثبت نام كنم
    [آقاي دكتر خواهش ميكنم ميخك را فراموش نكنيد

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض Re: تحريك تخمدان تنبل

سلام

1- چرا به این زودی نا امید شدید .. مشکل شما که درمان نا پذیر نیست..
    2-لطفا به این لینک توجه کنید که نشون میده مرد و زن چه آزمایشاتی را باید انجام بدن.. من باید جواب آزمایشگاهی اینها را هم داشته باشم..

آزمایشات لازم برای زوج مونث:

آزمایشات هورمونی: آزمایشات هورمونی د رسه مرحله انجام می شود:

1) در اولین ویزیت وضعیت هورمونهای lh , fsh پروژسترون ، استرادیول ، پرولاکتین tsh و بیمار د رروز بیست و یکم سیکل قاعده گی بررسی می گردد.

2) در هنگام شروع سیکل درمانی وضعیت هورمونهای lh , fsh پروستروژن و استرادیو ل ، روز سوم سیکل قاعده گی ، بررسی می گردد.

3) در طی شروع سیکل درمانی وضعیت هورمونهای lh و استرادیول برای پیگیری نحوه پاسخ تخمدان به داروهای محرک تخمک گذاری بررسی می گردد

4- همان طور که برای دوست دیگرمان نوشتم گرفتن پرولاکتین شرایطی دا رد که باید حتما رعایت شود.. هیچ وقت نباید برای سنجش پرولاکتین به یک بار قضاوت کرد. مسئله بعدی اینکه چون استرس در نتیجه ازمایش تاثیر دارد حتما در شرایط بدون استرس آزمایش گرفته شود و دیگر اینکه اگر بیمار دارویی را مصرف میکرده است حتما باید 2 هفته از قطع آن داروها گذشته باشد...لذا من پیشنهاد میکنم یک بار دیگر و تحت شرایط ایده آل انجام دهید.. در ضمن
    ارتباطتان را با پزشکتان قطع نکنید...روش وی که تابحال اشکا لی نداشته است.

5- من در باره اینکه چطور بفهمیم که تخمک گذاری انجام شده یا نه.. یا توضیحی را هم برای شما و هم در همان لینک تالار مینویسم...
    اثبات قطعی تخمک گذاری با بوجود آمدن آبستنی و یا مشاهده تخمک خارج از تخمدان به انجام میرسد. همه فاکتور های دیگر غیر مستقیم بود که شامل ریتم پریود, کنترل حرات بدن(bbt) , تغییر در موکوس گردن رحم, علایم سیستمیک,کیستهای آزمایشگاهی تشخیصی تخمک گذاری..نمونه بافتی از رحم, سطح هورمون زنانه پروژسترون, با سونوگرافی, مقاومت الکتریکی دهانه رحم. ودهان..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
بیمارستان تخصصی بیکن مالزی