ترجمه ویرایش تایپ :جعفر پاک نیت (همکاری افتخاری)
به نقل از سایت webmd
9 اشتباه در مصرف قرص مسکن
با نسخه و یا بدون نسخه ، اشتباهات رایج قرص مسکن

روز سختی بوده، و کمر جو او را از پا درآورده است.
همسر او مقداری داروی Percocet باقی مانده از یک ویزیت دندانپزشک و یک قوطی بزرگ Tylenol در زیر ظرف شوئی دارد، به این ترتیب، جو چند عدد از آنها را با یک جرعه آبجو فرو میدهد.

خوشبختانه جو ، یک شخصیت داستانی است که برای این مقاله خلق شده است. اما بسیاری از زندگی های واقعی مانند جو وجود دارد که اشتباه هات بزرگی با داروهای مسکن با نسخه و یا بدون نسخه میکنند.

آیا می توان اشتباهات جو را تشخیص داد؟ جو به اندازه یک کتاب، اشتباه ندارد. اما کمی اشتباه دارد.

در اینجا WebMD لیستی از اشتباهات متداول قرص مسکن دارد که به کمک کریستن ای بیناسو دکتر دارو ساز و سخنگوی انجمن داروسازان آمریکا؛ و دکتر اریک آر هینس متخصص درد و بنیانگذار مدیریت درد زوجین در ترینیتی ، فلوریدا جمع آوری شده است.

اشتباه شماره 1 در مصرف داروی مسکن : اگر 1خوب است ، 2 باید بهتر باشد
پزشکان، قرص های مسکن را در دوزهایی تجویز میکنند، آنها معتقد هستند به بیشترین بهره و کمترین خطر. دو برابر و یا سه برابر کردن دوز کمک کردن به سرعت تسکین نیست. اما به آسانی می تواند عوارض جانبی را سرعت ببخشد.

Binaso می گوید " اولین دوز داروی مسکن ممکن است در طی پنج دقیقه کار ساز نباشد، اما این به آن معنا نیست که شما باید پنج تا بیشتر مصرف کنید. اگر برخی از داروهای مسکن را با دوزهای اضافی مصرف کنید، باعث می شود دوز اولیه بخوبی جواب ندهد و در نهایت با دیگران در اتاق اورژانس هستید".

اگر مدتی است داروی مسکن مصرف کرده اید و هنوز درد شما کنترل نشده است، دارو را دو برابر نکنید. در مورد اینکه چرا هنوز هم درد، شما را آزار میدهد، به پزشک مراجعه کنید.

Haynes می گوید، اینکه "یکی خوب است پس دو تا باید بهتر باشد' مشکل همه است، بیماران باید از دستورالعمل های دکتر خود پیروی کنند. قبل از ترک مطب بپرسید که : آیا اگر هنوز درد من ادامه داشته باشد، می توانم قرص اضافی مصرف کنم؟ بیشترین مقدار در مصرف این دارو چیست؟"

یکی دیگر از تصمیم های بد، تلاش برای افزایش اثر یک قرص با مصرف یک نوع قرص مسکن دیگر است.

Binaso می گوید "ممکن است در خانه Advil, Tylenol, Aleve, و ibuprofen وجود داشته باشد، و یک فرد ممکن است همه آنها را مصرف کند".

Haynes می گوید این کار می تواند وضعیت را بسیار دشوار کند.

اشتباه شماره 2 در مصرف داروی مسکن : تکرار زیاد خوردن دارو
افراد اغلب بدون خواندن برچسب داروهای مسکن بدون نسخه، آن را بیش از میزان مصرف میکنند – و حتی داروهای با نسخه. این بدان معناست که اغلب آنها نمیدانند که چه داروئی را مصرف میکنند. این هرگز تصمیم خوبی نیست.

و اگر آنها داروی بدون نسخه دیگری را بیش از اندازه مصرف کنند-- چه برای تسکین درد شدید و یا به دلایل دیگر -- ممکن است که (اور دوز) شوند. زیرا بسیاری از داروهای OTC، قرص های ترکیبی هستند که یک دوز کامل از مواد تشکیل دهنده قرص مسکن را شامل میشوند.

در مورد جو ، او قرص مسکن تجویزشده ای را مصرف کرده است که شامل استامینوفن همراه با دوز کامل دوم استامینوفن از Tylenol بوده است، او در معرض خطر صدمه به ستون فقرات قرار گرفت.

اشتباه شماره 3 در مصرف داروی مسکن : مصرف داروی مسکن همراه نوشیدن مشروب


داروهای مسکن و الکل، به طور کلی اثر یکدیگر را افزایش میدهند. به همین دلیل است که بسیاری از داروهای نسخه ای برچسب "مصرف بدون الکل" دارند.

این برچسب یک شیشه مارتینی را نشان می دهد که توسط نشان بین المللی "NO" یعنی یک دایره با یک علامت ممیز پوشانده شده است. اما فقط تا آنجا به شراب و آبجو اشاره دارد که مشروبات الکلی باشند.

Binaso می گوید "یک مصرف متداول غلط این است که افراد برچسب را میبینند و فکر می کنند،' تا زمانی که مشروب نخورند حالشان خوب است – پس آبجو میتوانم بخورم. ' اما الکل ننوشید یعنی هرگز الکل ننوشید".

Haynes می گوید " بیمار باید متوجه باشد که مصرف الکل زیان آور است، زیرا اگر مراقب نباشند، یک مشکل عمده ای وجود خواهد داشت، الکل می تواند سرکیف کند، و این حالت به حساب برخی از داروهای مسکنی گذاشته شود که مصرف میشود. و به راحتی می توان خود را به دردسر انداخت".

نوشیدن الکل می تواند حتی با داروهای مسکن بدون نسخه هم مشکل ساز باشد.

Binaso می گوید "نوشیدن الکل با ایبوپروفن میتواند یک موضوع باشد. می تواند منجر به خونریزی و زخم معده شود. و FDA به دنبال استامینوفن است زیرا بسیار امن است ، اما در حال حاضر گزارشی در دست است مبنی بر افرادی که بیش از یک بار الکل و بیش از یک دوز روزانه استامینوفن برای مدت طولانی مصرف میکنند، با آسیب کبدی به پایان خط میرسند."

اشتباه شماره 4 در مصرف داروی مسکن : تداخلات دارویی
قبل از مصرف هر قرص مسکن، درباره داروهای دیگر، داروهای گیاهی ، و مکمل هایی که مصرف میشود فکر کنید. برخی از این داروها و مکمل ها، ممکن است با داروی مسکن اثر متقابل ایجاد کند و یا خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

به عنوان مثال ، آسپرین می تواند روی برخی از داروهای غیر انسولین مربوط به دیابت، تاثیر گذار باشد؛ کدئین و اوکسی کودون میتواند با داروهای ضد افسردگی تداخل پیدا کند. قبل از گرفتن هر گونه نسخه، باید به دکتر خود لیست کاملی از تمام دارو، گیاهان داروئی ، و مکمل هائی را که استفاده می کنید، ارائه دهید.

Binaso توصیه میکند در صورت خرید داروهای بدون نسخه، لیست داروهای مصرفی خود را به دکتر داروساز در داروخانه نشان دهید.

اشتباه شماره 5 در مصرف داروی مسکن : تحریک داروئی

داروهای مسکن می تواند شما را خواب آلوده کنند. افراد مختلف عکس العمل های متفاوتی به داروهای متفاوت دارند.

Binaso می گوید " واکنش من به داروی مسکن چه تفاوتی با واکنش شما دارد، ممکن است باعث خواب آلوده گی من نشود، اما ممکن است شما را خواب آلوده کند. بنابراین من پیشنهاد میکنم آن را ابتدا در خانه آزمایش کنید، و ببینید چه احساسی دارید. دو قرص را در بیرون و هنگام رانندگی کردن مصرف نکنید."

اشتباه شماره 6 در مصرف داروی مسکن : تجویز داروی مشترک
متاسفانه ، بین مردم به اشتراک گذاشتن دارو با دوستان ، خویشاوندان و همکاران بسیار متداول است. Haynes و Binaso میگویند این کار عقلانی نیست، به ویژه هنگامی که داروها مسکن باشند.

Haynes می گوید "اگر فرد نسبتا سالمی به دلیل وجود درد، داروی مسکن مصرف میکند، و بخاطر درد عمو جو هم به او قرص بدهد -- خوب ، این یک مشکل بالقوه است، عمو جو ممکن است مشکلی داشته باشد که بدن او را در برابر تاثیر دارو مقاوم باشد، یا ممکن است واکنشهای حساسیتی داشته باشد، یا ممکن است این دارو با داروئی که او در حال مصرف است تداخل داشته و تهدیدی برای حیات او باشد".

اشتباه شماره 7 در مصرف داروی مسکن : عدم مشورت با داروساز
خواندن برچسب دارو آسان نیست، حتی اگر قادر باشید که از نوشته های کوچک سر دربیاورید. اگر در مورد یک تجویز و یا داروی OTC سئوالی دارید، از داروساز بپرسید.

Binaso می گوید "به همین دلیل من در داروخانه هستم، ممکن است چند دقیقه برای تمام شدن کارهای من منتظر بمانید، اما شما اطلاعاتی را کسب میکنید در مورد این که چه داروئی دریافت میکنید و چگونه مصرف کنید، فقط کافی است از من سئوال کنید : به من در مورد این دارو بگو که مراقب چه چیزی باشم؟ "

اشتباه شماره 8 در مصرف داروی مسکن : انباشتن داروی تاریخ گذشته
همسر جو در واقع نسبت به یکی از اشتباهات او مقصر است. او باید قرص های مسکن درد دندان همسرش را دور میریخت. چرا؟ یکی از آن دلایل این است که قرص های ذخیره شده در خانه به زودی پس از تاریخ انقضا، تجزیه میشوند. به ویژه در مورد نگهداری دارو در محیط مرطوب جعبه کمکهای اولیه در حمام.

Binaso می گوید "مردم می پرسند تنها یک سال از تاریخ انقضای این دارو گذشته است؛ قابل استفاده نیست؟ "اما اگر نگاهی به قرصی که خراب شده است بکنید، متوجه میشوید که ممکن است کارائی نداشته باشد -- و یا ممکن است در نهایت بعلت واکنشهای تجزیه، از بخش اورژانس سردربیاورید. این اتفاق واقعا عمومیت دارد ".

دلیل دیگری که در ذخیره کردن دارو خطر دارد، این است که فرد دیگری ممکن است در استفاده دارو اشتباه کند.

Binaso می گوید " مصرف دارو در نوجوانان واقعا بالا است ، به خصوص در مورد مصرف داروهای مسکن. این اتفاق برای بچه های کوچک، غیر معمول نیست که به سراغ جعبه داروی پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود بروند و سپس درون کاسه ای بریزند و به یک جمع دوستانه ببرند".

اشتباه شماره 9 در مصرف داروی مسکن: شکستن قرص هایی که نباید شکسته شوند
قرص ها هم در حقیقت ماشینهای تحویل داروی کوچک هستند. آنها هنگام استفاده اشتباه، کارائی ندارند.

Binaso می گوید، قرص های خط دار فقط باید در طول خط بریده شوند. آنهائی که خط ندارند نباید به هیچ وجه شکسته شوند، مگر اینکه گفته شده باشد.

او می گوید "وقتی که شما قرص ها را میشکنید، ممکن است کارائی نداشته باشند، ما افراد زیادی را میبینیم که این کار را انجام میدهند و سپس میگویند، آه ، قرص واقعا طعم بدی داشت. به این خاطر که پوشش آن از بین رفته است".