طي تحقيقات جديدي كه در مجله انجمن پزشكي آمريكا به چاپ رسيده است، مصرف روزانه آسپرين خطر ابتلا به بيماري‌هاي عروقي را افزايش مي‌دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه‌ سيستان و بلوچستان، محققان آمريكايي بر اين عقيده هستند كه مصرف منظم آسپرين حداقل 2 بار در هفته در مدت يك سال، 12 درصد خطر ابتلا به ناشنوايي را در مردان افزايش مي‌دهد. به علاوه، استفاده از ديگر داروهاي غيراستروئيدي و ضدالتهابي و يا استامينوفن نيز خطر كاهش شنوايي را به همراه دارد.

استفاده از آسپرين‌ها در طول دوره بارداري نيز احتمال ابتلا به فشار خون بالا براي مادر را افزايش مي‌دهد. استفاده از آسپرين در اين زمان حتماً بايد با مشورت پزشك متخصص انجام پذيرد.البته مصرف آسپرين در زماني كه مبتلا به سرطان پستان هستند، احتمال وخيم‌تر شدن اين بيماري را 71 درصد كاهش مي‌دهد.

همچنين طي تحقيقات انجام شده، مصرف آسپرين خطر ابتلا به آلزايمر را تا 13 درصد كاهش مي‌دهد و براي بيماران سكته مغزي نيز كمك مؤثري براي جلوگيري از سكته مغزي شديد است. بايد به خاطر داشت كه مصرف ايبوپرفن باعث كاهش خواص و منافع آسپرين مي‌شود.

در افراد مبتلا به ديابت نيز مصرف آسپرين احتمال ابتلا به حملات قلبي را كاهش مي‌دهد. تحقيقات پزشكي در مجله bmc آمريكا نشان مي‌دهد كه اگر چه مصرف آسپرين در مردان موجب كاهش ميزان حملات قلبي است اما براي زنان اين امر صدق نمي‌كند.

همچنين افرادي كه آسپرين زيادي مصرف مي‌كنند به مراتب بيشتر در معرض خطر خونريزي روده و معده و همچنين زخم معده هستند، به ويژه در افرادي كه از مواد مخدر استفاده مي‌كنند.