پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در مقاله ای علمی نوشت: مصرف مداوم داروهای مسکن باعث تشدید و استمرار سرددر می شود .بر اساس این گزارش یک چهارم سردردهای مزمن ناشی از مصرف بیش از حد مسکنها است.


علائم ناشی از مصرف بیش از حد مسکنها شامل سردردهایی است که پانزده بار یا بیشتر در طول یک ماه رخ می دهد. بعضی وقتها درمان بدتر از بیماری است و بعضی وقتها درمان ایجاد کننده بیماری است.


اخیرا دانشمندان متوجه روند فزاینده سردردهایی شده اند که علت آنها درمانهایی است که برای کاهش درد صورت می گیرد. نیمی از حمله های میگرنی و بیست و پنج درصد سردردهای مزمن ناشی از مصرف بیش از اندازه داروهای مسکن است.


تنها راه برای دریافتن اینکه مصرف دارو به درمان سردرد کمک کرده است یا نه آن است که مصرف دارو را متوقف کنید.متاسفانه امکان دارد دو ماه طول بکشد تا مشخص شود بیمار متکی به مصرف دارو که مصرف آنرا قطع کرده درمان شده است یا نه.

کسانی که مبتلا به میگرن هستند و مسکن مصرف می کنند بیشتر در معرض بازگشت سردرد هستند به همین دلیل پزشکان با تجویز داروهایی برای جلوگیری از حملات میگرنی سعی می کنند این بیماران را از مسکنها دور کنند و سپس گام به گام تجویز مصرف مسکن را کم می کنند.