جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 12 مجموع

موضوع: بروفن ( مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بروفن ( مقالات و گزارشات)

  IBUPROFEN

  موارد مصرف‌: ايبوپروفن‌ در تسكين‌ درد والتهاب‌ روماتيسمي‌، انواع‌ آرتريت‌ (شامل‌آرتريت‌ جوانان‌) و ديگر اختلالات‌ عضلاني‌ـ اسكلتي‌ به‌كار مي‌رود. همچنين‌ دردردهاي‌ ملايم‌ تا متوسط نظير قاعدگي‌دردناك‌، دردهاي‌ و بعد از عمل‌ جراحي‌، تب‌و درد در كودكان‌ مصرف‌ مي‌گردد.  مكانيسم‌ اثر: ايبوپروفن‌ اثرات‌ ضد التهاب‌،ضد درد و ضد تب‌ خود را احتمالا از طريق‌مهار ساخت‌ پروستاگلاندين‌ها اعمال‌مي‌نمايد.  فارماكوكينتيك‌: ايبوپروفن‌ پس‌ از مصرف‌خوراكي‌ سريعŠ جذب‌ شده‌ و حداكثر غلظت‌سرمي‌ آن‌ بعد از 2 ـ 1 ساعت‌ ايجادمي‌گردد. 99 درصد دارو به‌ پروتئين‌هاي‌پلاسما متصل‌ گشته‌ و در كبد متابوليزه‌مي‌گردد. نيمه‌ عمر آن‌ 2 ـ 1/8 ساعت‌ بوده‌و از راه‌ ادرار دفع‌ مي‌شود.  موارد منع‌ مصرف‌: ايبوپروفن‌ در بيماران‌داراي‌ سابقه‌ حساسيت‌ به‌ ASA يا ديگرداروهاي‌ NSAID و نيز در بيماراني‌ كه‌سابقه‌ حمله‌ آسم‌، آنژيوادم‌، كهير يا رينيت‌ناشي‌ از NSAIDs وجود دارد، نبايدمصرف‌ گردد.  هشدارها: 1 ـ در بيماران‌ دچار اختلالات‌كليوي‌، كبدي‌ يا قلبي‌ با احتياط و با حداقل‌ميزان‌ ممكن‌ به‌كار رود. در ضمن‌ عملكردكليه‌ بايد مرتبŠ كنترل‌ گردد.

  2 ـ ايبوپروفن‌ در بيماران‌ دچار زخم‌ معده‌فعال‌ نبايد به‌كار رود و بهتر است‌ دربيماران‌ دچار زخم‌ گوارشي‌ يا سابقه‌ آن‌،از مصرف‌ اين‌ دارو پرهيز نموده‌ و درصورت‌ بروز صدمات‌ معدي‌ ـ روده‌اي‌مصرف‌ آن‌ قطع‌ گردد.

  3 ـ اين‌ دارو در افراد سالمند با احتياطتجويز شود.  عوارض‌ جانبي‌: ناراحتي‌ دستگاه‌ گوارش‌نظير تهوع‌، اسهال‌ و گاهگاهي‌ خونريزي‌ وزخم‌ ممكن‌ است‌ ايجاد گردد. عوارض‌ ديگرشامل‌ واكنش‌هاي‌ آلرژيك‌، به‌ويژه‌آنژيوادم‌، برونكو اسپاسم‌ و بثورات‌جلدي‌، همچنين‌ سردرد، سرگيجه‌، گيجي‌،اختلالات‌ شنوايي‌ نظير وزوز گوش‌ و دفع‌خون‌ در ادرار مي‌باشد.  تداخل‌هاي‌ دارويي‌: مصرف‌ ايبوپروفن‌

  به‌ همراه‌ مهار كننده‌هاي‌ آنزيم‌ تبديل‌

  كننده‌ آنژيوتانسين‌ (ACE)، سبب‌ معكوس‌نمودن‌ اثر ضد فشار خون‌ آنها گرديده‌ ونيز خطر نارسايي‌ كليوي‌ و افزايش‌

  پتاسيم‌ خون‌ احتمالا افزايش‌ مي‌يابد.ايبوپروفن‌ همراه‌ با داروهاي‌ ضد ميكروبي‌از دسته‌ كينولون‌ها خطر بروز تشنج‌ راافزايش‌ مي‌دهند. اثر داروهاي‌ پايين‌

  آورنده‌ قند خون‌ سولفونيل‌ اوره‌، احتمالابوسيله‌ اين‌ دارو افزايش‌ مي‌يابد. مصرف‌همزمان‌ با سيكلوسپورين‌ خطر سميت‌كليوي‌ را افزايش‌ مي‌دهد. دفع‌ ليتيوم‌ واحتمالا متوتركسات‌ بوسيله‌ ايبوپروفن‌كاهش‌ يافته‌ و سميت‌ آنها افزايش‌

  مي‌يابد.  نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ در بيماران‌ با سابقه‌زخم‌ در دستگاه‌ گوارش‌ بايد با احتياطمصرف‌ گردد.

  2 ـ در صورت‌ بروز هر گونه‌ اختلال‌ دربينايي‌ بايد با پزشك‌ مشورت‌ شود، زيرااحتمال‌ بروز تنبلي‌ چشم‌ (آمبليوپاتي‌)وجود دارد.

  3 ـ در بيماران‌ دچار اختلالات‌ قلبي‌، كاهش‌فشارخون‌، خيز يا اختلالات‌ انعقادي‌ و نيزتحت‌ درمان‌ با وارفارين‌ بايد با احتياطبه‌كار رود.

  4 ـ مصرف‌ اين‌ دارو در كودكان‌ زير سن‌ 7سال‌ توصيه‌ نمي‌شود.  مقدار مصرف‌:

  بزرگسالان‌: ابتدا به‌ ميزان‌ g/day 1/8 ـ 1/2(در 4 ـ 3 مقدار منقسم‌) و ترجيحŠ بعد از غذامصرف‌ مي‌گردد. در صورت‌ نياز حداكثرتا g/day 2/4 به‌كار مي‌رود. مقدار مصرف‌نگهدارنده‌ دارو g/day 1/2 ـ 0/6 است‌.

  كودكان‌: در كودكان‌ 20mg/kg/day به‌صورت‌ منقسم‌ و در آرتريت‌ جوانان‌ تا40mg/day مصرف‌ مي‌شود.  اشكال‌ دارويي‌:

  Coated Tablet : 200 mg, 400 mg

  Oral Suspension : 100 mg / 5 ml

  به نقل از وزارت بهداشت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ایبوپروفن مسکنی دردآور


  همه ما با مفهوم درد آشنا هستیم. مفهومی ناخوشایند که آدمی در هر سنی که باشد از آن گریزان است. شاید همین نکته است که باعث شده همیشه به دنبال راهی باشیم تا این مفهوم یا بهتر بگویم این احساس را در خود تخفیف دهیم. داروهای ضددرد یکی از این راه هاست که متاسفانه همیشه بازارش داغ داغ است.مصرف خودسرانه و بی رویه داروهای ضددرد باعث شده که هر روز شاهد بیمارانی باشیم که به دلیل عوارض ناخواسته این داروها روانه بیمارستان می شوند و نه تنها دردشان ساکت نمی شود، بلکه هزاران درد دیگر هم رویش سوار می شود.ایبوپروفن را همه می شناسید. یکی از همین ضددردهاست که این روزها در هر خانه ای می توان آن را پیدا کرد. امروز می خواهیم قدری بیشتر شما را با ایبوپروفن آشنا کنیم. می خواهیم بدانید این دارو به رغم اثرات ضددردش چه پیامدهایی را برای سلامتی شما به همراه دارد. شاید در مصرف خودسرانه این دارو قدری بیشتر تامل کنید!
  اصولاً مکانیسم ایجاد درد وابسته به ترکیباتی است که طی تحریک سیستم ایمنی بدن از این سیستم آزاد می شود و با اثر گذاشتن بر پایانه های عصبی مربوط به درد، این حس را در شما ایجاد می کند. ایبوپروفن با مهار مسیرهای تولید این ترکیبات اثر ضد درد خود را اعمال می کند.
  ● ایبوپروفن و دردهای روماتیسمی
  یکی از مهمترین موارد مصرف ایبوپروفن التیام یافتن دردهای روماتیسمی توسط این داراست اما متاسفانه مصرف خودسرانه این دارو مهمترین خطری است که بیماران روماتیسمی را تهدید می کند. مقدار مصرف این دارو در این بیماران باید به دقت توسط یک پزشک متخصص تعیین شود تا عوارض ناخواسته ایبوپروفن که در ادامه بیان خواهد شد رخ ندهد.
  ● ایبوپروفن و سایر دردهای آزاردهنده
  این دارو جهت کاهش سردردهای خفیف تا متوسط که گهگاه به دلیل فشار زیاد روحی و روانی پدید می آیند هم استفاده می شوند. باید توجه داشت که از مصرف مکرر این دارو در سردردهای مزمن باید پرهیز کرد و به جای مصرف زیاد ایبوپروفن می بایست علت اصلی سردرد را شناخت و آن را درمان کرد.علاوه بر سردردهای جزیی و ساده ای که گهگاه بروز پیدا می کند این دارو در درمان تب های خفیف تا متوسط هم به کار می رود. اما باز هم ذکر این نکته ضروری است که مصرف این دارو در این مورد هم باید زیر نظر پزشک متخصص باشد تا علت اصلی تب کاملاً بررسی شود و بیماری جدی ای جان بیمار را تهدید نکند.
  ● ایبوپروفن و مصرف خودسرانه
  مهمترین عارضه ای که این داروها دارند اثرات زیانباری است که برای معده به همراه می آورند. ایبوپروفن مخاط معده را که برای حفظ سلامت معده ضروری است تخریب می کند و احتمال زخم های معده و در موارد شدید خونریزی های معده را بسیار افزایش می دهد. از این رو کسانی که این دارو را زیاد مصرف می کنند و خصوصاً با شکم خالی آن را میل می کنند در خطر ابتلا به زخم معده قرار می گیرند. ایبوپروفن را با غذا مصرف کنید و در مصرف آن زیاده روی نکنید.در بعضی افراد مصرف ایبوپروفن باعث ایجاد سردرد و سرگیجه های آزاردهنده می شود. این عارضه در بچه های کوچک و در سالمندان بیشتر به چشم می خورد. باید این عارضه را جدی بگیرید و با پزشک خودتان مشورت کنید.بسیاری عوارض ایبوپروفن را با پوکی استخوان می شناسند که این درست نیست. ایبوپروفن پوکی استخوان نمی دهد بلکه با اثر گذاشتن بر مغز استخوان تولید سلول های خونی را مهار می کند البته این عارضه نادر است اما به هر حال مواردی از آن گزارش شده و جزء عوارض ناخواسته ایبوپروفن در نظر گرفته می شود و باید بدان توجه لازم را داشت.کسانی که نسبت به آسپیرین حساس هستند در مصرف ایبوپروفن باید احتیاط کنند و حتماً با پزشک شان در این رابطه مشورت لازم را داشته باشند.کسانی که به دلیل مشکلات عصبی و روانی لیتیم مصرف می کنند در مصرف ایبوپروفن بسیار مواظب باشند چرا که ایبوپروفن مسمومیت با داروی لیتیم را بسیار افزایش می دهد. پس قبل از مصرف ایبوپروفن با پزشک معالجتان مشورت کنید.همان طور که گفته شد کسانی که زخم معده دارند یا از زخم دوازدهه (اثنی عشر) رنج می برند نباید ایبوپروفن بخورند چرا که خطر خونریزی معده و اثنی عشر را افزایش می دهد، درد این بیماران را زیاد می کند، سوزش سردل را ایجاد می کند، باعث تهوع می شود و خلاصه هزاران درد دیگر را برای بیمار به ارمغان می آورد.کسانی که فشارخون دارند در مصرف ایبوپروفن باید احتیاط کنند. ایبوپروفن در این افراد می تواند تنظیم فشارخون را به هم بزند و مخصوصاً اگر شخص بیماری کلیوی هم داشته باشد دیگر وضعیت خطرناک تر می شود چرا که این دارو نهایتاً از راه کلیه دفع می شود و نارسایی کلیوی می تواند دفع این دارو را به تاخیر اندازد و عوارض ناخواسته ایبوپروفن بیشتر نمود پیدا کند. ایبوپروفن در بارداری و دوران شیردهی ضرری را به همراه ندارد و تا به حال موردی گزارش نشده که این دارو برای جنین و یا نوزاد مشکلی را پدید آورده باشد اما توصیه ما این است که اکیداً هیچ دارویی را بدون تجویز و نظارت پزشکتان مصرف نکنید. اگر باردار هستید و این مطلب را می خوانید حتماً قبل از مصرف ایبوپروفن از پزشکتان سئوال کنید چرا که شما زیر نظر آن پزشک بارداری خود را سپری می کنید. او شما و وضعیت جنین شما را خوب می شناسد، پس می تواند در مورد شما تصمیم درستی بگیرد.فراموش نکنید درد یک علامت هشداردهنده مهم است و همیشه برطرف کردن آن بهترین راه نیست. پس هرگز ایبوپروفن را خودسرانه مصرف نکنید.


  کیوان رضوانی


  سازمان آموزش و پرورش استان خراسان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض ایبوپروفن:

  خستگی‌ یا خواب‌ آلودگی‌ شدید، درد یا سوزش‌ معده‌، تهوع‌ یا استفراغ‌، مدفوع‌ سیاه‌ و قیری، علایم‌ شدید آنفلوآنزا(لرز، تب‌، دردهای‌ عضلانی‌، به‌ ویژه‌ اگر درست‌ هنگام‌ یا پیش‌ از بروز بثورات‌ جلدی‌ رخ‌ دهند)، افزایش‌ وزن‌، کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرطبیعی، بثورات‌ جلدی‌، زخم‌های‌ دهانی‌، یا تب‌ یا گلو دردی‌ که‌ پیش‌ از شروع‌ درمان‌ وجود نداشته‌ و با مشکلی‌ که‌ در حال‌ حاضر به‌ خاطرش‌ تحت‌ درمان‌ هستید ارتباطی‌ نداشته‌ باشد.

  بیماران‌ مسن‌ بیشتر از سایرین‌ در معرض‌ خطر مشکلات‌ گوارشی‌ و خونریزی‌ دهنده‌ هستند. یک‌ پاسخ‌ حساسیتی‌ نادر به‌ ایبوپروفن‌ آنافیلاکسی‌ است‌، که‌ به‌ توجه‌ و مراقبت‌ فوری‌ پزشکی‌ نیاز دارد.

  آنافیلاکسی‌ سریع‌ پیشرفت‌ می‌کند. در صورت بروز خس‌خس‌ سینه‌ یا مشکل‌ در تنفس‌ مصرف‌ ایبوپروفن‌ را قطع‌ کرده‌ با یک‌ مرکز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید.

  آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است فشار خون را بالا ببرند، بنابراین خطر بیماری قلبی را در مردان افزایش دهند

  ديكلوفناك سديم”، “ايبوبروفن”، “ايندو متاسين”، “ناپروكسن”و “پيروكسيكام” از جمله قرص‌هايي مي‌باشد كه در صورت مصرف خودسرانه، با رسوب در كليه به مرور زمان فعاليت آن را دچار اختلال مي‌كند.  مصرف ضددردها :خطرنارسايي كليوي


  ايرنا- محققان اسپانيايي مي گويندخطرنارسايي كليوي درافرادي كه از ضد دردهايي ازدسته داروهاي ضدالتهابي غيراستروييدي استفاده مي كنند زياد است ‏.‏ به گزارش خبرگزاري رويترزهلث ,دانشمندان براين باورند استفاده از ايبوپروفن وآسپيرين به ويژه دربيماران مبتلابه فشارخون يانارسايي قلبي باخطرنارسايي كليه همراه است ‏.‏
  دراين مطالعه ‏103 ‏بيمارمبتلابه نارسايي كليه و‏5 ‏هزارشركت كننده بدون هيچ مشكل كليوي مورد بررسي قرار گرفتند‏.‏ استفاده ازضددردهاي غيراستروييدي تاسه برابرخطرنارسايي كليوي راافزايش مي دهد‏.‏باوجوداين باقطع دارواين خطركاهش يافته وكم كم حذف مي شود‏.‏ اين مطالعه نشان دادسابقه ابتلابه نارسايي قلبي ,فشارخون ,بستري شدن دربيمارستان درطول يك سال گذشته خطرنارسايي كليوي رادرمصرف كنندگان داروهاي ضدالتهابي غيراستروييدي افزايش مي دهد‏.اين خطرزماني بيشترمي شودكه شخص مبتلابه نارسايي قلبي ازداروهاي ادرارآورو داروهاي مهاركننده كانالهاي كلسيمي هم استفاده كند‏.‏ نتايج اين مطالعه درنشريه ‏amrerican journal of kidney disaese" ‏"به چاپ رسيده است ‏.‏
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 11-Sep-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سودمندی ایبوپروفن در كاهش تب كودكان

  استفاده از داروی ایبوپروفن در بهبود تب كودكان سودمند است . محققان دانشگاه بریستول اعلام كردند : با استفاده از داروی ایبوپروفن می توان تب كودكان مبتلا به بیماری هایعفونی را بهبود بخشید.به گفته محققان : تاثیر این دارو در بهبود تب كودكان مانند استا مینوفن است .با این وجود متخصصان تاكید می كنند تب كودكان هیچگاه نباید پیش از تشخیص بیماری و بطور خودسرانه درمان شود .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دیابتی ها هنگام مصرف مسکن ها مراقب باشند

  شاید ایبوبروفن به تنهایی بر سطح قندخون موثر نباشد اما این دارو و سایر مسکن های غیر تجویزی با داروهای درمانی دیابت ایجاد تداخل می کند. به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،می توان گفت که مصرف مسکنها در بیماران مبتلا به قند خون غیر مستقیم بر او تاثیر سوء خواهد داشت. همچنین فرمولهای مایعی که حاوی ایبوبروفن، استامینوفن و آسپرین می باشد دارای قند اضافی مثل( دکستروز و فروکتوز) می باشد که بر سطح قند خون تاثیر می گذارد. حتی بسیاری از مکمل های گیاهی نیز می تواند با داروهای درمان دیابت در تداخل و تاثیر مخالف باشد . بنابر این لازم است که قبل از مصرف هر دارویی اعم از مکمل ها و داروهای تجویزی به پزشک اطلاع دهید و در این رابطه مشورت انجام دهید. از جمله گیاهانی که دردرمان بیماری دیابت پیشنهاد می شود ولی مصرف آن باید با احتیاط لازم و کافی همراه باشد عبارتند از: گیاه عشقه، زالزالک(سیسته) و گزنه که بر کنترل قند خون تاثیر دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ايبوپروفن( ibuprofen ) ، يك داروی مسكن است كه بدون نسخه پزشك قابل تهيه است

  قرص هاي ۲۰۰ ميلي گرم ايبوپروفن يك داروي مسكن است كه بدون نسخه پزشك قابل تهيه است . اما قرص هاي ۴۰۰ ميلي گرم توسط پزشك تجويز مي شود.

  اين دارو يك داروي ضد درد غير مخدر براي دردهاي خفيف تا متوسط ، نظير سردرد، دردهاي هنگام عادت ماهانه ، و حملات نقرس است .

  به علت خواص التهابي اين دارو در درمان بيمارهاي روماتيسمي مثل آرتريت روماتوئيد، و ديگر مشكلات التهابي غير روماتيسمي مثل آسيب هاي حين ورزش (پيچ خوردگي ها و رگ به رگ شدن ها)، بورسيت ها، تاندونيت ها (التهاب تاندون )، و استئوآرتريت (آرتروز) بسيار مفيد است .

  ايبوپروفن همچنين تب را نيز كاهش مي دهد. ايبوپروفن از داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي است .
  چگونگي مصرف
  سوسپانسيون ايبوپروفن را با غذا يا داروهاي ضداسيد معده بايد مصرف كرد، پيش از مصرف دارو شيشه آن را به خوبي تكان دهيد، قرص ايبوپروفن را بايد با غذا و همراه يك ليوان پر از آب خورد. پس از خوردن قرص هاي ايبوپروفن براي جلوگيري از آسيب و تحريك وي ۳۰-۱۵ دقيقه از خوابيدن يا دراز كشيدن اجتناب كنيد. اگر روزي يك يا دوبار ايبوپروفن مصرف مي كنيد. و يك نوبت را فراموش كرديد، اگر حداكثر تا ۲ ساعت آن را به ياد آوريد بلافاصله مصرفش كنيد، در غير اين صورت نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه منظم تان برگرديد. اگر روزانه بيش از دو نوبت ايبوپروفن مصرف مي كنيد، به مجرديكه نوبت فراموش شده را به ياد آوريد مصرفش كنيد. اما اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است ، نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.
  هشدارها و عوارض جانبي
  در صورت بروز هر يك از علايم زير مصرف ايبوپروفن را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: خستگي يا خواب آلودگي شديد؛ درد يا سوزش معده ؛ تهوع يا استفراغ ؛ مدفوع سياه و قيري ؛ علايم شديد آنفلوآنزا (لرز، تب ، دردهاي عضلاني ، به ويژه اگر درست هنگام يا پيش از بروز بثورات جلدي رخ دهند؛ افزايش وزن ؛ كبودي يا خونريزي غيرطبيعي ؛ بثورات جلدي ؛ زخم هاي دهاني ؛ يا تب يا گلو دردي كه پيش از شروع درمان وجود نداشته و با مشكلي كه در حال حاضر به خاطرش تحت درمان هستيد ارتباطي نداشته باشد. بيماران مسن بيشتر از سايرين در معرض خطر مشكلات گوارشي و خونريزي دهنده هستند. يك پاسخ حساسيتي نادر به ايبوپروفن آنافيلاكسي است ، كه به توجه و مراقبت فوري پزشكي نياز دارد. آنافيلاكسي سريع پيشرفت مي كند. خس خس سينه يا مشكل در تنفس مصرف ايبوپروفن را قطع كرده با يك مركز اورژانس تماس بگيريد
  موارد احتياط
  در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف ايبوپروفن ، پزشكتان را مطلع سازيد:
  حساسيت به آسپرين يا ديگر داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي .
  بارداري يا شيردهي .
  مصرف داروهاي ديگر؛ به ويژه ديگر داروهاي ضدالتهابي غير استروئيدي (مثل ناپروكسن )، آسپرين ، ضدانعقادها (رقيق كننده هاي خون ، نظير وارفارين )، آنتي بيوتيك ها (سفالسپورين ها)، آسپرين ، ضدانعقادها (رقيق كننده هاي خون ، نظير وارفارين )، آنتي بيوتيك ها (سفالوسپورين ها)، داروهاي ضد سرطان (يك داروي مدر)، و والپروئيك اسيد يا ديوالپروئكس .
  مصرف سه قوطي يا بيشتر مشروبات الكلي در روز.
  ابتلا به سابقه پوليپ هاي بيني مرتبط با آسپرين ؛ زخم يا التهاب در دستگاه گوارش ؛ پرفشاري خون ، هموفيلي يا ديگر مشكلات خونريزي دهنده ؛ نارسايي مغز استخوان ؛ زخم هاي دهاني ؛ يا بيماري هاي كبدي يا كليوي .
  هنگام مصرف ايبوپروفن توصيه مي شود
  برچسب روي دارو را مطالعه كرده از دستوراتش پيروي كنيد.
  برچسب ساير داروهاي مجاز بدون نسخه را بخوانيد تا مطمئن شويد حاوي داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (مثل آسپرين يا ناپروكسن ) يا داروهايي كه با ايبوپروفن تداخل ايجاد مي كنند نباشد.
  اگر ايبوپروفن را براي درد يا تب مي خوريد و درد ظرف ۱۴ روز و تب ظرف ۳ روز بهتر نشده يا حتي بدتر شده است با پزشكتان مشورت كنيد.
  ايبوپروفن را به اندازه تجويز شده مصرف كنيد.
  به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد (اگر براي مدتي طولاني قرار است ايبوپروفن مصرف كنيد).
  پيش از انجام هرگونه عمل جراحي يا كارهاي دندانپزشكي ، ديگر پزشكان را از اينكه ايبوپروفن مصرف مي كنيد مطلع سازيد.
  ايبوپروفن را دور از دسترس كودكان ، دور از گرما، نور مستقيم يا حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط ايبوپروفن فاسد مي شود)
  ايبوپروفن تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.
  هنگام مصرف ايبوپروفن ، نبايد
  بيش از مقدار مشخص شده بر روي جعبه دارو مصرف كنيد. مگر طبق دستور پزشك . اين دارو مي تواند موجب كبودي و خونريزي بيش از حد شود.
  مشروبات الكلي بنوشيد. زيرا احتمال آسيب به معده بيشتر خواهد شد.
  تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي يا در فعاليت هاي خطرناك شركت كنيد. اين دارو در برخي از افراد موجب گيجي ، سرگيجه ، يا خواب آلودگي مي شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ایبوپروفن۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم


  ایبوپروفن یک داروی ضد روماتیسم و ضد التهاب استروئیدی است و برای درمان علامتی آرتریت روماتوئید و التهاب حاد و مزمن استخوان و مفصل به کار می رود. همچنین برای کاهش درد و تب و رفع درد و سایر علائم قاعدگی دردناک مصرف می شود .
  ▪ قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید:
  - وجود هرگونه حساسیت به ایبوپروفن و یا داروهای دیگری مانند آسپیرین,اکسی فن بوتازون,
  کتورولاک و یا مواد دیگری مانند غذاها و رنگها , مواد محافظ .
  - در صورت استفاده از هر داروی دیگر.
  - در صورت حاملگی وشیردهی .
  - در صورت ابتلا به هر نوع بیماری بخصوص بیماریهائی نظیر کلیه, کبد , قلبی , خونی , آسم , زخم معده و یا بیماریهای دیگر دستگاه گوارش و کم خونی .
  قبل از مصرف هر داروی جدید و یا بوجود آمدن هر نوع مساله تازه بهنگام استفاده از این دارو پزشک معالجتان را مطلع سازید.
  جهت کاهش عوارض گوارشی , دارورا به همراه غذا و یا آنتی اسید میل نمائید . دارو را به همراه یک لیوان پر از آب میل کنید. همچنین تا ۱۵ الی ۳۰ دقیقه پس از مصرف دارو از خوابیدن خودداری کنید . دارو را بیش از میزان تجویز شده مصرف نکنید , در صورتی که دارو برای مدت طولانی تجویز شده است لازم است که در این مدت تحت نظر پزشک معالجتان باشید . در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن آنرا مصرف کنید , ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد , از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را نیز ۲ برابر نکنید .
  از مصرف استامینوفن و آسپیرین به طور همزمان با این دارو مگر به تجویز پزشک معالج خودداری کنید. همچنین در هنگام مصرف این دارو از مصرف فرآورده های حاوی الکل خودداری نموده و در معرض نور مستقیم خورشید قرارنگیرید.
  اگر دارو را بدون نسخه مصرف می نمائید در موارد زیر با پزشک مشورت نمائید :
  ۱) در صورتیکه علائم بیماری بهبود نیافته و یا وخیم تر شده است .
  ۲) در صورتیکه تب به مدت بیش از ۳ روز ادامه یابد .
  ۳) در صورتیکه ناحیه دردناک دچار تورم یا قرمزی گردد .
  ▪ مصرف در حاملگی و شیردهی : مصرف این دارو در این دوران توصیه نمی گردد مگر به تشخیص پزشک متخصص .
  ● هشدارها :
  مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه یا خواب آلودگی شود, لذا بهنگام استفاده از این دارو از رانندگی و کار با آلاتیکه نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداری کنید.
  در صورت بروز هر گونه ناراحتی شدید دستگاه گوارش و اشکال در تنفس مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک معالجتان مراجعه نمائید .
  ● مقدار و نحوه مصرف دارو :
  مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمولی این دارو به شرح زیر است :
  ▪ بزرگسالان : برای دردهای خفیف تا متوسط , تب و یا قاعدگی دردناک :
  ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم هر ۴ تا ۶ ساعت بر حسب نیاز مصرف می شود . حداکثر مقدار مصرف روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم (۶ قرص ۲۰۰ میلی گرمی) می باشد . برای کودکان زیر ۱۲ سال براساس وزن بدن بیمار طبق دستور پزشک مصرف شود .
  ▪ بزرگسالان : برای درمان آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت : ابتدا هر بار ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیگرم سه تا چهار بار در روز مصرف می شود , که این مقدار برای هر بیمار به طور جداگانه توسط پزشک تنظیم می گردد . حداکثر مصرف روزانه ۳۲۰۰ میلی گرم می باشد.
  اثرات درمانی ایبوپروفن در آرتریت های مزمن در چند روز اول یا هفته نخست درمان دیده می شود, اما غالبا اثرات درمانی مطلوب بعد از ۱۵ روز ظاهر می گردد .
  ● عوارض جانبی دارو :
  هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود . اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود , در صورت بروز مزاحمت هریک از عوارض زیر با پزشک مشورت نمائید :
  تنگی نفس یا اشکال در تنفس , ضربان نامنظم قلب , کهیر ، خارش , بثورات جلدی , اشکال در دفع ادرار , کدورت ادرار , زخم خونریزی دهنده بر روی لبها , مدفوع سیاه رنگ , استفراغ حاوی خون , تاری دید , گلودرد و تب , خونریزی و کبودی غیر عادی , خستگی و ضعف غیر عادی . همچنین در صورت ادامه یا مزاحمت عوارضی مانند سوزش سردل یا سو هاضمه , درد یا ناراحتی معده , سرگیجه و خواب آلودگی , تهوع و استفراغ و سردرد با پزشک خود مشورت نمائید.
  ▪ مسمومیت : در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده , بیمار را به بیمارستان منتقل نمائید .
  ● شرایط نگهداری دارو :
  ۱) دارو را دور از نور و رطوبت , در دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد درون جعبه دربسته نگهداری نمائید . دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید .
  ۲) از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.
  ● بسته بندی :
  ایبوپروفن ۲۰۰ و۴۰۰ میلی گرمی در بلیسترهای ۱۰ عددی در جعبه های صد عددی توسط کارخانه داروسازی روز دارو تهیه و عرضه می گردد .


  شرکت داروسازی روز دارو
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ايبوبرفن» چه عوارضي ايجاد مي‌كند؟‌
  وزارت بهداشت هشدار داد: اختلالات گوارشي، شنوايي، واكنشهاي آلرژيك و ...


  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: متاسفانه مصرف بي‌رويه داروي «ايبوبروفن» درسالهاي اخير سبب تشديد عوارض اين دارو شده كه در دوزهاي درماني نيز امكان ايجادشان وجود دارد.

  به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، داروي «ايبوبروفن» در تسكين درد و التهاب رماتيسم، انواع آرتريت و ديگر اختلالات عضلاني ـ اسكلتي به كار مي‌رود؛ همچنين در دردهاي ملايم تا متوسط نظير قاعدگي دردناك، دردهاي بعد از عمل جراحي، تب و درد در كودكان كاربرد دارد.

  ايبوبروفن اثرات ضدالتهاب، ضد درد و ضد تب خود را احتمالا از طريق مهار ساختن «پروستاگلاندين» اعمال مي‌كند. عوارض جانبي ايبوبروفن شامل واكنشهاي آلرژيك، ناراحتي گوارش، سردرد، سرگيجه، اختلالات شنوايي نظير وزوز گوش و .... است.

  وزارت بهداشت همچنين تصريح كرد: عوارض گوارشي داروي «ايبوبروفن» از قبيل تهوع، استفراغ، سوزش سردل كه از عوارض شايع اين داروست در مصرف طولاني مدت سبب تشديد عوارض شده‌، لذا مصرف دارو بايد كنترل و در صورت نياز دريافت شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افراد حساس به آسپرين از مصرف ايبوپروفن پرهيز كنند

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، داروي ايبوپروفن در رفع درد و التهاب مفصلي و نيز تب، گرفتگي عضلاني، دندان درد، ‌كمر درد، ميگرن و درد و تب ناشي از سرماخوردگي مفيد است و براي دردهاي قاعدگي بسيار مؤثرست.

  از نظر انعقاد خون اثرش مشابه آسپرين و احتمال ايجاد زخم در اثر ايبوپروفن كمتر از آسپرين است چون مصرف زياد ايبوپروفن باعث زخم و خونريزي مي‌شود.

  شروع اثر ضد درد ايبوپروفن ديرتر از آسپرين و استامينوفن است ولي آسپرين و استامينوفن براي سردردها مؤثرند.

  ايبوپروفن نبايد توسط افرادي كه به آسپرين حساسيت دارند مصرف شود، چون بين اين دو، حساسيت متقاطع وجود دارد و اين دارو در نقرس و زخمها جز با تجويز پزشك نبايد استفاده شود.

  بررسي‌هاي اخير نشان داده كه مصرف درازمدت ايبوپروفن به مقدار زياد (بيش از 1600 ميلي گرم در روز) ممكن است در برخي افراد باعث ايجاد نارسايي كليه شود، البته اين نوع نارسايي كليه بعد از قطع ايبوپروفن برگشت‌پذير است چون اين مقدار دارو توسط بسياري از مبتلايان به التهاب مفصلي مصرف مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آسپرين و ايبوپروفن را با هم نخوريد!

  جام‌جم آنلاين: براساس يك گزارش جديد ، در صورت مصرف همزمان ايبوپروفن و آسپرين ، اثرات سودمند آسپرين بر قلب خنثي مي‌شود.
  به گزارش سي.بي.اس نيوز ، سازمان نظارت بر غذا و دارو (fda) اعلام كرده است افرادي كه براي جلوگيري از حمله قلبي يا سكته مغزي آسپرين مصرف مي‌كنند نبايد به فاصله كمتر از نيم ساعت پس از دريافت اين دارو ايبوپروفن بخورند.
  آسپرين با جلوگيري از تشكيل لخته‌هاي خطرناك در خون اثر حفاظت بخش خود را اعمال مي‌كند اما در صورت دريافت بروفن در فاصله زماني كم اين اثر خنثي مي‌شود.
  بسياري از افراد آسپرين پوشش دار مصرف مي‌كنند تا اثر التهابي آن بر معده را كاهش دهند. هنوز مشخص نيست ايبوپروفن با اين نوع آسپرين تداخل دارد يا خير.
  به هر حال بيماران بايد پزشك معالج خود را از مصرف هر نوع دارويي مطلع سازند و به برچسب‌هاي روي داروها به دقت توجه كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت