جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: آمپول دیکلوفناک نزنید

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آمپول دیکلوفناک نزنید

  15- هشدار در مورد تزريق عضلاني آمپول ديكلوفناك سديم و آمپول پيروكسيكام

  عليرغم صدور اطلاعيه هاي پياپي از جانب اين مركز در خصوص توجه به نكات لازم هنگام تجويز آمپول ديكلوفناك سديم و پيروكسيكام متاسفانه همچنان مشاهده مي شود كه اين آمپولها در مواردي غير ضروري تجويز مي گردد. با توجه به اينكه اخيراً دو مورد گزارش جديد افتادگي مچ پا متعاقب تزريق عضلاني آمپول ديكلوفناك سديم به مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها گزارش شده است از همكاران محترم درخواست مي گردد هنگام تجويز اين دارو به نكات زير توجه فرمايند:

  1- از تجويز آمپول ديكلوفناك سديم در كودكان زير 15 سال جداً خودداري نماييد.

  2- از تجويز آمپول ديكلوفناك سديم در رفع علائم سرماخوردگي و يا درمان تب اجتناب نماييد.

  3- در مواردي كه تسكين درد با مصرف فرآورده هاي خوراكي ضد درد امكان پذير است از تجويز آمپول ديكلوفناك سديم بپرهيزيد.

  4- تزريق وريدي آمپول ديكلوفناك سديم اكيداً ممنوع مي باشد.

  5- از آنجايي كه آمپول پيروكسيكام نيز عوارض مشابه با آمپول ديكلوفناك سديم ايجاد مي نمايد، رعايت كليه موارد فوق هنگام تجويز پيروكسيكام نيز ضروري است.

  از همكاران محترم تقاضا مي شود در صورت مشاهده هرگونه عارضه ناشي ازمصرف آمپول ديكلوفناك سديم و يا آمپول پيروكسيكام فرم مخصوص گزارش عوارض داروها

  (به پيوست مي باشد) را تكميل نموده به آدرس تهران، صندوق پستي 948-14185 ارسال نمايند و يا باشماره تلفن 6405569 تماس حاصل فرمايند.

  منبع: مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عرضه ديكلوفناك در داروخانه ها ممنوع شد

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  به دليل عوارض دارويي ديكلوفناك اين دارو از سطح داروخانه ها جمع آوري شد و عرضه آن ممنوع است.

  دكتر محمدرضا شانه ساز مدير كل نظارت بر امور دارويي و مواد مخدر وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: در حال حاضر داروي ديكلوفناك با نام ژنريك ولتارين از داروخانه جمع شده و فقط در مراكز بيمارستاني و درماني استفاده مي شود.

  وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين دارو به خاطر عوارض متعدد از سطح داروخانه جمع آوري شده است گفت: عوارض زيادي كه به اين دارو نسبت داده مي شد به خاطر مصرف و تجويز زياد آن بوده است. حتي يك مدت توليد داخل ديكلوفناك را متوقف كرديم و فقط از خارج وارد مي كرديم كه ببينيم آيا ديكلوفناك توليد داخل داراي عوارض است.

  شانه ساز اظهار داشت: نتايج نشان داد كه هر دو دارو كاملا مثل هم بوده و عوارض آن، دليل مدت زياد آن است وي خاطرنشان كرد: اگر داروخانه اي اقدام به فروش ديكلوفناك كند جرم محسوب مي شود و بايد با آن برخورد شود.
  عرضه ديكلوفناك در داروخانه ها ممنوع شد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ديكلوفناك نزنيد

  از هم افتادگی مچ پا ناشی از تزریق عضلانی دیکلوفناک


  پیرو اطلاعیه‌های پیشین مرکز ثبت عوارض ناخواسته داروهای ایران (adr) در خصوص عارضه افتادگی مچ پا متعاقب تزریق عضلانی آمپول دیکلوفناک سدیم و با توجه به عدم دریافت گزارش مشابه پس از محدود شدن مصرف آمپول دیکلوفناک سدیم به بیمارستان‌ها، متأسفانه در مردادماه سال جاری باز هم گزارش‌هایی جدید مبنی بر بروز عارضه افتادگی مچ پا مشکوک به تزریق عضلانی آمپول دیکلوفناک دریافت شده است.
  مورد اول مردی 24 ساله‌ای است که با درد شدید اپی‌گاستر (تیرکشنده به پهلوها) به اورژانس بیمارستان مراجعه نموده و پزشک اورژانس جهت تخفیف علایم اولیه برای وی آمپول دیکلوفناک و هیوسین تجویز می‌نماید. بیمار حین تزریق آمپول دیکلوفناک دچار درد شدید و غیر متعارف در محل تزریق و لرزش اندام تحتانی می‌گردد و پس از نیم ساعت اندام تحتانی از ناحیه زانو به پایین بی‌حس می‌شود. الکترومیوگرافی (emg) به‌عمل‌آمده از بیمار نشان‌دهنده آسیب شدید شاخه پرونئال عصب سیاتیک است.
  مورد دوم مرد 75 ساله‌ای است که به دنبال درد کتف به اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کند و با شک به انفارکتوس میوکارد، از وی الکتروکاردیوگرافی (ekg) به عمل می‌آید که نرمال بوده است. به منظور کاهش درد عضلانی، برای وی آمپول دیکلوفناک به صورت عضلانی تزریق می‌‌شود که بلافاصله پس از تزریق دچار بی‌حسی در پا و به تدریج در روزهای بعد دچار اختلال در راه رفتن می‌شود.
  در رابطه با تزریق آمپول دیکلوفناک مجدداً توجه همکاران محترم را به چند نکته جلب می‌نماید:
  1- با توجه به وجود مستندات قوی در ارتباط با عوارض ناشی از آمپول دیکلوفناک سدیم، مصرف این آمپول از شهریورماه سال 1380 به بیمارستان‌ها محدود شده است.
  2- تجویز این دارو در بیمارستان‌ها نیز باید فقط به مواردی که اندیکاسیون دارد و جایگزین دیگری برای آن وجود ندارد، محدود شود. از تجویز این دارو در درمان تب، سرماخوردگی و دردهای خفیف و متوسط باید اجتناب شود.
  3- تجویز آمپول دیکلوفناک در کودکان زیر 15 سال ممنوع است.
  4- آمپول دیکلوفناک سدیم باید به صورت عمیق در ربع فوقانی خارجی عضله گلوتئال تزریق شود.
  5- مقدار مصرف آمپول دیکلوفناک سدیم به صورت تزریق عضلانی، 75 میلی‌گرم در روز (در دردهای بسیار شدید مشمول اندیکاسیون‌های این دارو، 75 میلی‌گرم دو بار در روز) حداکثر به مدت 2 روز است.

  سازمان نظام پزشكي كشور
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت