10 نکته در رابطه با مشکلات گوارشي - دکتر محمدرضا رفعتي - فوق‌تخصص گوارش - عضو هيات پزشکي حج
از مصرف غذا خارج از هتل خودداري کنيد

يکي از مشکلاتي که اغلب حجاج را آزار مي‌دهد ابتلاي آنها به يبوست است. براي رفع اين مشکل توصيه مي‌شود زائرين خوردن ميوه‌ها و سبزي‌ها را در کنار خوردن غذاهاي مرسوم در وعده‌هاي غذايي مانند برنج، گوشت و کره مدنظر داشته و خوردن آب فراوان در فاصله بين وعد‌ه‌هاي غذايي (نه بين غذا) را فراموش نکنند و حتي‌الامکان از خوردن نوشابه خودداري کنند...اگر حجاج عزيز به دليل مشکلات گوارشي از جمله نفخ شکم، دارو استفاده مي‌کنند، لازم است به اندازه يک ماه دارو به همراه خود داشته باشند. علاوه بر اين در ايام تشريق ترتيبي داده شده تا غذاهاي طبخ شده بدون گوشت و حتي‌الامکان داراي مواد قابل هضم‌تر و ترجيحا بدون نفخ باشند تا حجاج عزيز مشکلات گوارشي کمتري داشته باشند. در ضمن توصيه مي‌شود از خوردن غذاهاي چرب و همچنين شير خودداري کرده و از دراز کشيدن بلافاصله پس از غذا خودداري کنند. براي پيشگيري از اسهال مسافران توصيه مي‌شود از خوردن هرگونه مواد و ميوه‌هاي خارج از چرخه غذايي کاروان‌ها خودداري کنند. به ويژه هيچ‌گونه خوردني از دست فروش‌ها خريداري نکنند. حتي‌الامکان از خوردن آب از کلمن‌ها و آب‌سردکن‌هاي عمومي خودداري کنند. پس از رفتن به دست‌شويي و پيش از خوردن غذا، ميوه يا ساير خوردني‌ها دست‌ها را با آب و صابون بشويند. حتي‌الامکان از دست دادن‌هاي غيرضروري خودداري کنند و در صورت ابتلا از خود درماني خودداري کرده و به پزشک کاروان مراجعه کنند.


افرادي که رژيم‌هاي غذايي خاص دارند مي‌توانند پزشک و مسوول‌ غذاي کاروان را در جريان امر قرار دهند تا حتي‌الامکان غذاهاي رژيمي براي آنان آورده شود. در هر حال توصيه مي‌شود از مصرف غذاهاي خارج از هتل خودداري کنند.با توجه به عدم کنترل صحيح بهداشتي و ازدحام شديد جمعيت توصيه مي‌شود هرگز از اغذيه‌فروشي‌ها و به‌ويژه دست‌فروش‌ها غذا تهيه نکنند. غذاهاي حجاج محترم ايراني از آشپزخانه‌هاي مرکزي که اصول بهداشتي، حرارتي و برودتي را در سطح عالي رعايت مي‌کنند، تهيه مي‌شود و هيچ دليلي براي تهيه مواد غذايي خارج از هتل وجود ندارد. توصيه اينجانب به افرادي که از داروهاي گوارشي استفاده مي‌کنند اين است که داروهاي مصرفي خود را براي حداقل يک ماه همراه خود داشته باشند و با اين حال در صورت وجود مشکل گوارشي به پزشک کاروان مراجعه کنند و پزشک کاروان برحسب مورد مي‌تواند بيمار را به بيمارستان‌هاي هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران که بي‌شک مجهزترين و بهترين بيمارستان در بين همه کشورهاي خارجي از عربستان سعودي است اعزام کند.تغيير عادات غذايي مي‌تواند براي بعضي افراد به ويژه افراد مسن مشکل‌ساز باشد اما اغلب سعي شده است رژيم غذايي طوري تنظيم شود که حتي‌الامکان تنوع قابل قبولي براي افراد داشته باشد ولي توصيه مي‌شود افراد از ميوه‌ها و سبزي‌ها در رژيم غذايي استفاده کرده و از خوردن غذاهاي چرب و سنگين و نوشابه خودداري کنند.


خاکشير بهترين، قابل حمل‌ترين و راحتترين چيزي است که زائرين مي‌توانند از ايران با خود ببرند. اگر برحسب تجربه حجاج محترم در مسافرت‌هاي معمولي قبلي دچار مشکلات گوارشي خاصي مي‌شوند مي‌توانند پيش از تشرف، به پزشک مراجعه کرده و داروهاي مربوطه را به همراه داشته باشند.حجاج محترم براي جلوگيري از به‌وجود آمدن مشکلات گوارشي در حين سفر بهتر است از پرخوري خودداري کرده و از خوردن ميوه‌ها، سبزي‌ها و سالاد و غذاهاي نفاخ پيش از مسافرت و همچنين حين پرواز خودداري کنند و اطمينان داشته باشند هيات پزشکي حج هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران به صورت 24 ساعته از ابتداي سفر تا انتهاي سفر با آنها خواهد بود.