محققان هشدار دادند:
تعطيلات و مسافرت براي بيماران دياليزي خطرناك است

محققان در پژوهش جديدي ادعا كرده‌اند كه تعطيلات و مسافرت مي‌تواند براي بيماران دياليزي خطرناك باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، محققان تاكيد كردند كه رفتن به مسافرت براي بيماران دياليزي توصيه نمي‌شود چون خطر ابتلا به عفونتها، كم خوني و ساير بيماري‌ها را در آنها تشديد مي‌كند و و در نتيجه روند درمان آنها را مشكل مي‌سازد.

محققان با بررسي اطلاعات جمع آوري شده از 69 بيماري دياليزي كه از ماه آوريل 2008 تا مارس 2009 به مسافرت رفته بودند، به اين نتايج دست يافتند.

به گزارش ايسنا، اين بيماران داراي پيشينه نژادي مختلفي بودند كه به اروپا، خاورميانه، هند، امريكا، افريقا و جنوب آسيا سفر كرده بودند.

متخصصان دانشكده سلطنتي کليه و پيوند كليه لندن در اين مطالعات دريافتند كه يكي از اين افراد در حين مسافرت مرده بود و 2 نفر ديگر نيز دچار آسيب فيستول شده بودند كه توسط جراح براي اتصال لوله دياليز به رگ‌هاي خون گذاشته مشخص شده بود.

طبق نتايج اين بررسي، هفت نفر بلافاصله بعد از مسافرت نياز به تزريق خون داشتند و هفت نفر ديگر به عفونت‌هاي خوني مبتلا شدند.

محققان مي گويند: بسياري از بيماران آرزو دارند كه بتوانند آزادانه سفر كنند. اين پژوهش به بيماران دياليزي تاكيد مي‌كند كه براي بهبود كيفيت زندگي خود بايد گزينه مناسب را انتخاب كنند و جان خود را به خطر نياندازند.

متخصصان تاكيد مي‌كنند كه در سفر قطعا امكان دسترسي به امكانات پزشكي پايين است و در تعطيلات وضعيت بيماران هميشه مشخص و قابل كنترل نيست.