تاثير مسافرت بر روابط همسران
سفر کردم که از يادم نري

آيا در زندگي زناشويي و روابطتان احساس روزمرگي و تكرار مي‌كنيد؟ تغيير دكور خانه، به‌خصوص اتاق خواب و استفاده از رنگ‌هاي تند و زيبا مثل قرمز مي‌تواند تا حدي باعث بهترشدن وضعيت و برانگيختگي احساسات شما شود اما بهتر از آن، رفتن به مسافرت است پس چمدان‌هايتان را ببنديد و اين قوانين را به يادتان بسپاريد...
بد نيست همراه همسرتان چند هفته‌اي به مسافرت برويد. كار، خانواده، دوستان و مشغوليت‌هايتان را مدتي فراموش كنيد و فقط به همسرتان و به علايق مشتركتان بپردازيد. طي مسافرت، هر يك از زن و شوهر زمان لازم براي ابراز عشق به ديگري را مي‌يابند ولي در زندگي روزمره اين موضوع به‌ندرت اتفاق مي‌افتد. در مسافرت‌هاي دونفره، زن و مرد فرصت كافي دارند تا به ريتم طبيعي بدنشان گوش دهند و به آن احترام بگذارند و به هم نزديك‌تر شوند.


از گرماي تابستان استفاده كنيد

تابستان بهترين فصل براي روابط عشقي‌ميان زوجين است؛ در اين فصل ميزان پوشش هر فرد در خانه (در مقايسه با ساير فصل‌ها) كمتر است و در نتيجه شيفتگي و كشش همسران به هم بيشتر مي‌شود. فراموش نكنيد بدن زن و مرد براي هم دلنشين، جذاب و آرامش‌دهنده است. پس از گرماي تابستان استفاده كنيد و روابطتان را قوت ببخشيد. خود را در خانه براي همسرتان زيبا كنيد و لباسي راحت و در عين حال جذاب و باز بپوشيد.


بيشتر با هم باشيد

مسافرت بهترين زمان براي تنهاشدن زوج‌ها با هم است. در اين فرصت به كار و فرزندان و ديگر مشغله‌هاي ذهني نپردازيد و فقط وقتتان را با هم بگذرانيد. در اين فرصت، هرگز در مورد كار و فرزندان حرف نزنيد. براي اينكه خيالتان از هر جهت راحت باشد، مسووليت‌هايتان را برعهده شخص مطمئني بگذاريد تا لازم نباشد مرتب از سلامت فرزندانتان يا پيشرفت كارها سوال كنيد. فراموش نكنيد زن و مرد بايد در وهله اول همسر هم باشند و بعد پدر و مادر، در غير اين صورت با بزرگ‌شدن فرزندان و سروسامان گرفتن آنها، زندگي‌شان تمام خواهد شد. اگر مجبوريد فرزندانتان را هم با خود به مسافرت ببريد، مي‌توانيد ساعت‌هايي از روز را كه آنها به گردش يا مثلا دوچرخه‌سواري و شنا مي‌روند، با هم خوش بگذرانيد.


براي هم خاطره بسازيد

تابستان، فصل لذت‌هاي ساده و دلنشين است. به يكي از شهرهاي ساحلي مسافرت كنيد و در ساحل دريا با هم قدم بزنيد. خاطرات جذابي براي هم بسازيد كه در طول سال با يادآوري آنها مشكلات و ناراحتي‌ها را فراموش كنيد.


بيشتر همکلام شويد

صحبت براي هر زوجي بايد در اولويت تمام كارها قرارگيرد. دليل اصلي بسياري از طلاق‌ها، برقرارنكردن ارتباط كلامي صحيح است. وقتي مي‌توانيم ارتباط كلامي صحيح داشته باشيم كه فقط در مورد مسايل روزمره با هم صحبت نكنيم ولي متاسفانه بيشتر زوج‌ها اين ارتباط را ندارند. رفتن به مسافرت اين امكان را فراهم مي‌كند تا با هم از هيچ و همه چيز بگوييد. مسافرت تقريبا فضايي همانند فضاي نامزدي يا دوراني كه تازه با هم آشنا شده‌ بوده‌ايد را فراهم مي‌كند. سعي كنيد در طول مسافرت از هم انتقاد نكنيد و دنبال جر و بحث نباشيد. حال را غنيمت بدانيد تا پايه‌هاي زندگي‌تان محكم‌تر شود. نكته‌اي كه شايد كمتر زوجي به آن بپردازد، حرف‌زدن در مورد روابط زناشويي است. هر يك از همسران بايد براي طرف مقابل مشخص كند كه چه نوع رفتاري را مي‌پسندد و چگونه از رابطه لذت بيشتري مي‌برد.


محرك همديگر باشيد

بسياري از زوجين در طول سال روابط زناشويي مناسبي ندارند بنابراين تعطيلات و مسافرت وقت بسيار مناسبي براي تجديدنظر و حل مشكلات جنسي‌شان است. نبايد فراموش كرد كه رابطه جنسي به معني بازي‌كردن يك سناريو نيست،‌ لذت‌بردن از آن از هر چيزي مهم‌تر است. مسافرت به همسران اجازه تخيل و خلاقيت بيشتر روابط جنسي مي‌دهد. براي همسرتان مشخص کنيد چه انتظاري از او داريد و در چه شرايطي از رابطه‌تان لذت مي‌بريد. لباس جديد، عطر جديد، رفتار اغواگرانه و ژست‌هاي متفاوت و... همگي مي‌توانند محرك باشند.


تفريح، تفريح، تفريح

در طول مسافرت سعي نكنيد با كمك هم كاري انجام دهيد، بيشتر به دنبال انجام ندادن كارها باشيد. لحظاتتان را با هم بگذرانيد و حتي اجازه بدهيد گاهي حوصله‌تان سر برود. دقايقي را تجربه كنيد كه قرار نيست اتفاق خاصي در آن بيفتد.

بدون هرگونه فشار و استرسي از با هم بودن لذت ببريد و روابط عاشقانه‌تان را قوي‌تر كنيد. اگر قرار است كاري انجام دهيد، فقط تفريح باشد. دست هم را بگيريد و به ديدن مناظر زيباي طبيعت برويد.


بدون رفتن به سفر در مسافرت باشيد

اگر امكان سفر براي شما مهيا نيست، فضاي خانه را مثل فضاي مسافرت كنيد. چند روزي فرزندانتان را به يكي از اقوام بسپاريد و با خيال راحت كنار هم استراحت كنيد حتي اگر شايد سال‌هاست در يك محله يا شهر ساكنيد، فكر كنيد تازه وارد آن شده‌ايد و دونفري به گردش برويد. عصرها چاي بنوشيد، به يك رستوران شيك برويد و تا پاسي از شب را به صحبت در مورد مسايل شخصي خود از جمله روابط زناشويي بگذرانيد. خلاق باشيد و از فرصتي كه داريد، استفاده كنيد.

منبع: Psychology

هفته نامه سلامت