تجهيزات مورد نياز سفر

تجهيزات سفر به دو بخش وسايل شخصي و تجهيزات ايمني ترافيك و خودرو تقسيم مي‌شوند. لباس گرم، آب، مواد غذايي كنسرو شده و خشكبار، كيسه خواب، پتو، چراغ قوه، كبريت و دستمال كاغذي، جعبه كمك‌هاي اوليه و ..... تجهيزات شخصي و مهمي هستند كه بايد در سفرهاي زمستاني با خود همراه داشت. وسايلي مانند زنجير چرخ، گالن چهار ليتري آب و بنزين، كپسول آتش نشاني، ترموستات سالم، برف‌پاك‌كن، ضديخ، باتري، لامپ و فيوز اضافه، طناب و سيم، جعبه آچار و لاستيك اضافي، چراغ چشمك‌زن ايمني، تابلو هشدار دهنده سيار، جداكننده‌هاي متصل، جليقه و مخروط ايمني و .... نيز از تجهيزات خودرو هستند. براي نصب زنجير چرخ، ديفرانسيل جلو يا عقب بودن خودرو مهم است تا با توجه به اين نكته از زنجير چرخ استفاده شود. همراه داشتن بنزين اضافي و كپسول آتش‌نشاني شارژ شده نيز مهم است اما تا آنجا كه امكان دارد در نزديك‌ترين پمپ بنزين، باك خودرو را از سوخت مناسب پر كنيد.

در سفرهاي زمستاني قبل از حركت تمام قسمت‌هاي خودرو مانند ترمزها، روغن موتور، باد لاستيك‌ها و غيره را بازديد كنيد تا سلامت خودرو از هر لحاظ تاييد شود. ريختن ضديخ و آب در رادياتور و محفظه شيشه پاك‌كن فراموش نشود. همچنين سعي كنيد جعبه آچار شما به تمام ابزار لازم مجهز باشد. هنگامي كه در جاده با مشكلي مواجه مي‌شويد با روشن كردن چراغ راهنما در نزديك‌ترين پاركينگ سمت راست جاده توقف كرده و چراغ‌هاي چشمك‌زن را روشن كنيد. در هنگام توقف، استفاده از تابلوهاي هشدار دهنده سيار در اعلام وضعيت خودرو و هوشياري رانندگان ديگر نقش مهمي دارد.

تابلوهاي هشدار دهنده بهترين تجهيزات اعلام خطر و ايمني هستند و كاربرد آنها بسيار متنوع بوده و قابل استفاده در فضاي باز و بسته هستند. اين تابلوها را مي‌توان مانند چتر طي مدت چند ثانيه باز و بسته كرد و ساير خودروهاي عبوري را به موقع از خطري كه پيش رو دارند مطلع ساخت. در كشورهاي گوناگون استفاده از اين تابلوها، حوادث رانندگي را كاهش داده است. اين تابلوها پس از استفاده قابل جمع شدن هستند و در صندوق خودرو فضاي كمي را اشغال مي‌كنند. تابلوهاي هشدار دهنده كه در اندازه‌هاي مختلف ساخته مي‌شوند در اعلام خطر و هشدار اهميت زيادي دارند.

اين تابلوها از آهن گالوانيزه (ضدزنگ) ساخته شده‌اند و به منظور سهولت باز و بسته شدن، قابليت فنري دارند. مقاومت بالا در برابر باد و توفان و امكان نصب چراغ چشمك‌زن روي تابلو از ويژگي‌هاي ديگر اين وسيله ايمني است. روكش تابلوهاي هشدار دهنده از جنس پي وي سي مقاوم و قابل شست‌وشو است. بايد دقت كرد تابلوها در مكاني قابل رويت قرار گيرند.

در مواقعي كه توقف در كنار جاده طولاني مي‌شود، مي‌توانيم از جدا كننده‌هاي متصل نيز استفاده كنيم. اين وسيله ايمني يكي از تجهيزات مدرن مورد استفاده در مديريت ترافيك است. با جداكننده‌هاي متصل مي‌توان قسمت مورد نظر را به طور مشخص جداسازي كرد. در نصب اين تجهيزات نيازي به پيچ كردن آنها به روسازي راه نيست و‌ جابه‌جايي آنها امكان‌پذير است. زماني كه در جاده براي رفع نقص از خودرو پياده مي‌شويد، بهتر آن است كه از جليقه ايمني نيز استفاده كنيد. استفاده از اين جليقه در قوانين جاده‌اي بسياري از كشورها اجباري است و كارآيي آن در ايمني رانندگان به اثبات رسيده است. با استفاده از جليقه ايمني، خطر ريسك را به حداقل مي‌رسانيم چرا كه اين جليقه‌ها با انعكاس نور و افزايش قابليت رويت تا 50 درصد، موجب مي‌شوند تا فردي كه در كنار جاده ايستاده است، بهتر ديده شود. در سفرهاي زمستاني آگاهي از سلامت ترموستات و بخاري خودرو نيز اهميت زيادي دارد. پس بهتر است پيش از مسافرت نقص احتمالي آنها برطرف شود.

كمربند ايمني و تنظيم آينه‌ها نيز يادتان نرود. چراغ مه‌شكن، روغن ترمز و تسمه پروانه از وسايل مهمي هستند كه بايد آنها را در سفر به همراه داشت. اگر ديد شما مشكل دارد و از عينك استفاده مي‌كنيد، هيچ وقت نگذاريد چشم شما خسته شود و در مواقع لازم چشم‌هايتان را استراحت دهيد. رعايت اين نكات براي افرادي كه در شب رانندگي مي‌كنند و از جاده‌هاي پر پيچ و خم كوهستاني مي‌گذرند ضروري است. استفاده از تك‌تك تجهيزات ايمني در سفر و به همراه داشتن آنها خطر حوادث ناشي از تصادفات رانندگي را كاهش مي‌دهد. در نتيجه رانندگان بايد دقت كنند كه مجهز شدن به وسايل ايمني پيش از حركت به سوي مقصد، از ضروريات سفرهاي زمستاني است به طوري كه بايد خطاب به تجهيزات ايمني اين جمله را با خود تكرار كنيم:

بي همگان سفر شود

بي‌تو سفر نمي‌شود