حرف زدن درمورد رابطه ‌جنسی با فرزندتان کمی ‌دلهره‌آور است، حتی اگر خیلی به هم نزدیک باشید. اما بحث کردن درمورد موضوعاتی مثل جلوگیری، بیماری‌های مقاربتی و کنترل بارداری باعث می‌شود نوجوانان کمتر درگیر مشکلات و موضوعات مربوط به روابط‌ جنسی شوند.

آکادمی پزشکی کودکان و نوجوانان امریکا، از آموزش روابط ‌جنسی که شامل اطلاعاتی درمورد پیشگیری و کنترل بارداری می‌شود، پشتیبانی می‌کند. تحقیقات نشان داده است که این اطلاعات فعالیت جنسی نوجوانان را افزایش نداده اما استفاده صحیح از روش‌های ضدبارداری را درمیان آنهایی که فعالیت جنسی دارند ارتقاء بخشیده است.

اینکه چه زمان و چطور با فرزندتان درمورد روابط‌ جنسی صحبت کنید به خودتان بستگی دارد. فراهم کردن واقعیات برای آنها ضروری است، اما خوب است که موضع خودتان را هم برای آنها مشخص کنید. یادتان باشد، وقتی درمورد این موضوع هم مثل سایر موضوعات مربوط به سلامتی برخورد کنید، نه مثل یک موضوع کثیف و ترسناک، احتمال اینکه فرزندتان درصورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل پیش شما بیاید، بیشتر می‌شود. باید سعی کنید تا می‌توانید صادقانه به سوالات آنها پاسخ دهید. و اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، اشکالی ندارد که بگویید نمی‌دانید، می‌توانید در اسرع وقت درمورد آن تحقیق کرده و پاسخ را به فرزندتان بدهید.

اگر درمورد اینکه چطور با پسر یا دخترتان درمورد روابط‌ جنسی حرف بزنید سوالاتی دارید، می‌توانید با پزشکتان مشورت کنید. این کار برای والدین زیادی دشوار است و یک پزشک می تواند رویکردهای مفیدی به شما معرفی کند.

آگاهی باروری چیست؟

آگاهی باروری یک راه برای جلوگیری از بارداری با انجام ندادن رابطه‌ جنسی است در حول‌ و حوش زمان تخمک‌گذاری (تولید تخمک در طول چرخه‌ قاعدگی زن) است. زوج‌هایی که دوست دارند بچه‌دار شوند هم می‌توانند از این روش برای برنامه ‌ریختن برای رابطه ‌جنسی استفاده کنند زیرا در این دوران زن بیشترین آمادگی را برای بارور شدن دارد. آگاهی باروری می‌تواند شامل روش‌هایی مثل تنظیم‌خانواده طبیعی، پیشگیری دوره‌ای و روش ریتمیک شود.
آگاهی باروری چطور عمل می‌کند؟

اگر زوجی در طول زمان تخمک‌گذاری زن رابطه ‌جنسی نداشته باشند، احتمال باردار شدن زن بسیار کم است. رمز کار این است که بدانید کی تخمک‌گذاری شروع می شود. زوج‌ها می‌توانند از یک تقویم، از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن، ضخامت ترشحات رحم یا کیتی که تخمک‌گذاری را تست می‌کند، استفاده کنند. کیت‌های تخمک‌گذاری برای زوج‌هایی که می‌خواهند باردار شوند، پرفایده‌تر هستند. دوره باروری حول ‌و حوش تخمک‌گذاری، 6 تا 9 روز طول می‌کشد و در طول این دوران، زوجی که از آگاهی باروری بعنوان روش جلوگیری استفاده می‌کند، باید از انجام رابطه ‌جنسی خودداری کند.
آیا آگاهی باروری روشی موثر است؟

آگاهی باروری برای اکثر زوج‌هایی که فعالیت جنسی دارند، روش قابل‌اعتمادی برای پیشگیری از بارداری نیست. در طول سال، حدود 25 زوج از هر 100 زوج که به آگاهی باروری برای جلوگیری تکیه می‌کنند دچار بارداری تصادفی می‌شوند. البته این میزان متوسط است و احتمال باردار شدن به این نیز بستگی دارد که زوج از روش آگاهی باروری به درستی استفاده کرده باشد و در طول دوره باروری رابطه‌جنسی بدون محافظ نداشته باشد.

به طور کلی، اینکه هر روش جلوگیری از بارداری چقدر خوب عمل کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل وضعیت زن و اینکه دارویی استفاده می‌کند یا نه نیز می‌شود. درصورت آگاهی باروری، مرتب بودن چرخه باروری زن و اینکه زوج به دقت زمان تخمک‌گذاری را بسنجند نیز اهمیت دارد.

محافظت دربرابر بیماری‌های مقاربتی

آگاهی باروری دربرابر بیماری‌های مقاربتی محافظت به عمل نمی‌آورد. زوج‌هایی که رابطه‌جنسی دارند باید حتی درصورت استفاده از یک روش پیشگیری دیگر، برای محافظت دربرابر این بیماری‌ها از کاندوم استفاده کنند.

روش خودداری (انجام ندادن رابطه‌جنسی) تنها روش مطمئن برای پیشگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی است.

چه کسانی از آگاهی باروری استفاده می‌کنند؟

آگاهی باروری راهی مطمئن برای پیشگیری از بارداری نیست. معمولاً تعیین زمان تخمک‌گذاری زنان کار سختی است و آنها می‌توانند تا 6 روز قبل و یک تا دو روز بعد از تخمک‌گذاری خود باردار شوند. ازآنجاکه چرخه قاعدگی در نوجوانان نامرتب است، پیشبینی زمان تخمک‌گذاری دشوارتر می‌شود. حتی آنهایی که قبلاً چرخه قاعدگی منظمی داشته‌اند، عواملی مثل استرس یا بیماری ممکن است موجب نامنظم شدن چرخه شود. آگاهی باروری نیاز به تعهد برای کنترل تغییرات بدن، ثبت روزانه، و از همه اینها مهمتر، نداشتن رابطه‌جنسی در طول دوره باروری دارد. زوج‌ها معمولاً باید ماه‌ها تمرین کنند تا بتوانند از این روش به درستی استفاده کنند.
اطلاعات بیشتر درمورد آگاهی باروری

زوج‌هایی که به این روش علاقه مندند باید با پزشک یا مشاور خود مشورت داشته باشند تا مهارت‌های لازم برای بکارگیری درست این روش را یاد بگیرند.
آگاهی باروری چه میزان هزینه در بر دارد؟

ابزار موردنیاز برای استفاده از روش آگاهی باروری—مثل کیت‌های تعیین تخمک‌گذاری و دماسنج—در داروخانه‌ها موجود هستند اما ممکن است گران باشند. همچنین، بهتر است برای استفاده از این روش ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.

هفته نامه سلامت