جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: چرا باید درس بخونیم؟ (مقالات و گزارشات و نظرات)

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض چرا باید درس بخونیم؟ (مقالات و گزارشات و نظرات)

ببينيد دوستان، شما تو درسهاي ليسانس درسته درسهاي عمومي هم ميخونيد اما همون درسهاي عمومي و بيخود (به نوعي) معدل كل شما رو ميسازه و آينده شما رو. ميتونيد با كمك اون درسها معدل كل رو بياريد بالاي 17. نه؟ پس حتي اون درسها رو هم جدي بگيريد. هر جا بريد براي كار ميگن معدلتون چنده. همه جا به درسهاي تخصصي كار ندارن. بايد معدل كل بالا باشه. پس اگر اومديد دانشگاه كه كار خوب پيدا كنيد يا ادامه تحصيل بديد باور كنيد خوندن همون كتاب انقلاب معدل شما رو ميسازه. جدي بگيريد. من از روز اول ليسانس دانشگاه رو جدي گرفتم. نذاشتم مثل خيليها پشتم باد بخوره. از همون ترمهاي اول معدل 17-18 آوردم. بعد هم سودش رو ديدم. همه درسها رو حتي آزمايشگاه ها رو جدي گرفتم. خيلي ها فكر ميكنن بيان دانشگاه ديگه همه چيز تمومه و كار و همه چيز هست. نه اينطور نيست. بايد خوب بود تا كار خوب هم پيدا كرد. مگر اينكه پارتي داشته باشيد. اما براي كسي مثل من كه پارتيش خدا بود و بس،‌ تنها راه موفقيت زحمت و تلاش بود. پس همه درسها رو جدي بگيريد.

درسهاي تخصصي رو هم جدي بگيريد. خيال نكنيد مثلا درسي كه ميخونيد بعدا به كارتون نمياد. ببينيد، توي دانشگاه دقيقا اون چيزي كه سر كار بهش نياز داريد رو ياد نميدن. بلكه اصول رو ياد ميدن. مثل جدول ضرب و انتگرال و ... اينها رو بايد كسي كه ميخواد رياضي دان بشه بايد بدونه. مبناي كاره. درسهاي تخصصي ليسانس مبناي كار و آينده شما هست. چه شغلي چه فوق ليسانس چه تحقيقات آزمايشگاهي. من كاري به اون استاد بيسواد ندارم كه ميره درس ميده. شما خودتون بخونيد و خودتون رو بكشيد بالا. مطمئن باشيد هر جا بريد كار كنيد هم اين درسها اصول شما رو تشكيل ميدن و هم معدلتون شناسنامه شما ميشه و تا آخر عمر يدك كشتون و هم براي ادامه تحصيل بهش نياز داريد. من براي فوق ليسانس اصلا كلاس كنكور نرفتم. حتي 1 ساعت. خودم خوندم. چون پايه ليسانسم قوي بود. زحمت كنكور رو توي 4 سال پخش كرده بودم. البته خدا خيلي كمكم كرد اون كه به جاي خود. اما خودم هم زحمت كشيدم. خيليها هم مثل من كلاس نرفتن و خودشون خوندن و جاهاي خيلي خوب قبول شدن. اونها هم از دوران ليسانس شروع كرده بودن.

شما وقتي رشته اي رو انتخاب ميكنيد و ميريد دانشگاه حتما بهش علاقه داشتيد كه رفتيد! لذا شل نگيريد. اگر زوري درس خونديد تا حالا و به زور اومديد دانشگاه كه اسم مهندس داشته باشيد بايد بگم هم عمر و جووني خودتون رو تلف كرديد و هم اينكه از زندگي و درآمد عقب افتاديد. اما ممكنه يكي بگه مني كه زوري خوندم تا حالا و الان هم زوري دانشگاه موندم تا حالا. من به كسي كه حالا زحمت كشيده و اومده دانشگاه يه چيز ميگم. حالا كه اومدي دانشگاه ... ميل و اميال آدمي هم روز به روز تغيير ميكنه ... شايد بخواي درس رو ول كني و براي دنبال كسب و كار ... اما تو اين دو دلي هستي كه شايد پشيمون بشي؟ ... آره ... مثل يه كودكي ميمونه كه نميدونه چه كار كنه كه به نفعش باشه (كودك كنايه هست، توهين نباشه يه وقت خدايي نكرده) من به عنوان كسي كه همه اين راه ها رو رفته دارم بهتون ميگم اگر قبل از گرفتن ديپلم و اينها و حتي قبل از خوندن كنكور 100%‌ يقين داشتيد كه درس رو دوست نداريد بايد ول مي كرديد. من بچه خودم رو حتي نميذارم به زور درس بخونه. اما دوستان، حالا كه اومديد ... مهم همون درس خوندنه بود ... پس قدرش رو بدونيد. مطمئن باشيد پيشرفت شما در دانشگاه بالاخره بهتر از كار آزاد خواهد بود (نه لزوما از نظر مادي). اين فرصت رو از دست نديد. شايد اين عدم علاقه و سستي شما به خاطر شرايط زودگذار باشه و پس فردا پشيمون بشيد. درس رو خوب بخونيد و معدل بالا بياريد. بعد هم براي كار مشكلي نداريد هم براي ادامه تحصيل. درسهاي تخصصي شما همه جا اصولش به دردتون ميخوره. جدي بگيريد. اگر استاد بيسواد هست خودتون آسين بالا بزنيد. و الا ميشيد يه آدم تنبل و سست كه به درد لاي جرز ديوار هم نميخوره (ببخشيد البته ها.... شما كه همه بچه درس خونيد).

من ميگم تو هر چي قدم ميگذاريد بهترين باشيد. حالا كه اومديد حالا به هر ضرب و زوري. پس خوب باشيد. عمرتون رو كه داريد ميگذاريد پس چه بهتر خوب باشيد و تاپ. بهتون قول ميدم شب زنده داري ها و همه زحمت ها يادتون ميره و فقط سودش براتون ميمونه. چرا سطحي نگاه كنيم و به همين 2 روز دانشگاه. به عنوان كسي كه توي اين وادي 2 تا پيرهن بيشتر از شما پاره كرده، اين رو بپذيريد كه پس فردا اين درس خوندنهاي شما و خوب بودن و شب زنده داريها همه به كارتون مياد. مطمئن باشيد. شوخي نميكنم و اميد بيخودي به كسي نميدم. هميشه همه جنبه ها رو ديدم و مقايسه كردم. اما در اين مورد كه "حالا كه اومديد دانشگاه شاگرد اول بشيد" بسيار مصمم هستم و بي برو برگرد حرفم يكيه.

درسهاي تخصصي شما در آينده شغلي شما بسيار مؤثر خواهد بود. فكر نكيند اينها چرت و پرت هستن. اصولش رو ياد بگيريد. خوب جزوه تهيه كنيد. از همه درسهاي تخصصي جزوه خوب داشته باشيد. حالا يا درس استاد يا خلاصه كتابهاي اصلي. بعدا چه در تدريس و چه در فوق ليسانس به كارتون مياد. جزوه رو تهيه كنيد نهايتا ميذاريد توي طاقچه. اما تهيه كردن جزوه خوب بهتر از نداشتنش هست. اطمينان داشته باشد توي كار با دونستن اين درسهاي تخصصي موفق خواهيد بود. سيستم تحصيلي ايران كپي برداري شده از آمريكاست. درسها عنوان و تقريبا ماهيتشون همينه. هموني كه شما ميگيد چرت و پرت اينها دارن اينجا همون رو ميخونن. پس جدي بگيريد. درسته ممكنه بعضي چيزها به نظرتون به درد بخور نباشه. اما خوب ياد بگيريد و جزوه برداريد. در آينده ضرر نميكنيد. از من بشنويد.

اما اون دوستاني كه ديگه فرصتشون تموم شده و پرونده معدلشون بسته شده توي ليسانس بايد بگم كه تنها راه ممكن اينه كه براي فوق خودتون رو آماده كنيد تا لااقل اگر با يك معدل پايين ليسانس فارغ ميشين معدل فوق خوبي داشته باشيد. اگر هم پارتي داريد با همون معدل داغون ليسانس بريد سر كار (اگر ادامه تحصيل رو دوست نداريد ... و اگر دوست داشتيد پس چرا نخونديد كه معدل بياريد؟ البته استثناها و مشكل دارها جدا هستن). 4-6 سال خوب درس بخونيد يك عمر سودش رو ببريد. چون به نظر من هر كي ميره دانشگاه علاقه به درس داره. و هر كي علاقه داره بايد خوب بخونه و خوب باشه. كسي اين وسط بچرخه هنوز تكليفش رو با خودش معلوم نكرده كه من هم با اونها حرفي ندارم. تنها راه جبران اينه كه اگر تا حالا 2000 ساعت تنبلي كرديد جبران كنيد و 2000 ساعت خوب بخونيد نه اينكه از الان تازه خوب باشيد. اين كافي نيست. بايد گذشته رو جبران كرد. اگر قابل جبران نيست كه فوق ليسانس بخونيد و اگر اون هم گذشته ديگه با هموني كه هست بسازيد و راه پيشرفت رو جاهاي بهتر پيدا كنيد.

(راستي در مورد بحثهاي ديني: با ايميل و اينها نميشه اين بحثها رو كرد و بايد صحبت بشه و الا تا دو سال بايد هي ايميل رد و بدل بشه. كسايي كه علاقه مند هستن به اين بحثها چرا دنبالش نميرن تو ايران؟ اين همه آخوند و غير آخوند با سواد داريم در زمينه ديني. به نظر من ما خيلي سوالها تو ذهنمون هست اما هميشه پشت گوش انداختيم. از همه چيزمون ميزنيم و دنبال دنيا و درس خودمون ميريم اما به دين و خدا كه ميرسه ميندازيم پشت گوش. اين همه وقتي كه براي ادامه تحصيل ميگذاريد و وبلاگ ميخونيد آيا شده بريد وبلاگهاي درست و حسابي عقيدتي بخونيد و جواب 2 تا از سوالهاتون رو بگيريد؟ به نظر من آدم تو فكرش هر چي باشه و هر چيز براش اهميت داشته باشه دنبال همون ميره هميشه. و الا كسي بگه من به ادامه تحصيل اهميت ميدم اما سرش همش تو قرآن و مسجد باشه راه به جايي نميبره. من درس رو به عنوان شغل نگاه ميكنم. شغلي كه به قول خارجي ها: درآوردن نون زحمت و عرق ريزي طوري كه مردم راضي باشن از اون كار و همچنين خدا (كه در واقع اين حرف، همون نون حلال خودمونه اما ما حتما بايد از يك آمريكايي بشنويم)، اينكه خوب باشي و خوب خدمت كني. من نميخوام قله هاي علم رو بگيرم. من كارم رو درست انجام ميدم چون عقيده ام اينطوري ميگه. اگر قله علم هم به دنبالش اومد (كه اگر درست كار كني مياد) كه اومد، نيومد هم دامنه اون قله حداقل اتوماتيك مياد. مهم اينه كه هدفتون توي زندگي چي باشه و به دنبال چه چيز ميگرديد. "ببينيد در دنيا كجا آرامش خودتون رو يافتيد ... توي دزدي ... توي درس ..توي دين ... توي خارج .. توي بچه بزرگ كردن ... توي فوتبال .... بريد به دنبال جايي كه آرامش داريد ... و مهمتر از همه از خدا بخوايد شما رو به جايي راهنمايي كنه و راه هايي رو جلوي پاتون بذاره كه شما با انتخاب خودتون جايي رو انتخاب كنيد كه آرامش واقعي قرار داشته باشه نه زودگذر". اين بالاترين چيزيه كه من كوچيك بهش رسيدم و ميتونم بگم).

http://usdoctoral.blogfa.com/
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

افزایش انگیزش تحصیلی

آموختن عادات مطالعه ی صحیح و مفید و فراهم آوردن فرصت کسب موفقیت برای خود ، دارای اهمیت فراوان است. وقتی برای خود مقرراتی در درس خواندن یا تفریح کردن ، در نظر می گیرید ، در برابر خود، قاطع و منصف باشید.
    برای مطالعه ی خود هدف های کوتاه مدت در نظر بگیرید و در صورت رسیدن به آن هدف ، پاداش و در غیر این صورت خود را تنبیه کنید. (مثلا" اگر فردا برنامه ی خود را به موقع انجام دادم ، حق دارم نیم ساعت از اینترنت استفاده کنم . اگر 3 روز متوالی از برنامه ام عقب ماندم ، یک هفته حق استفاده از اینترنت را نخواهم داشت).
    تلاش کنید با اعضای خانواده روابط نزدیک و صمیمی داشته باشید، چون در هنگام درس خواندن به حمایت و کمک و آرامش نیاز خواهید داشت. سعی کنید در کنار خانواده ی خود، اوقات خوش و مرفحی داشته باشید .
    سعی کنید خیلی خوب و دقیق و منطقی (به دور از حرف و سخن دیگران ) به علایق و استعدادها و تواناییها و اهداف خود فکر کنید تا جایی که برای خودتان ، قانع کننده و آشکار باشد.
    وقتی موفقیتی بدست می آورید هر چند هم که کوچک باشد ، معتقد باشید که آن در نتیجه ی سعی و تلاش شما بوده ، نه شانس و اتفاق و...
    شما برای کسب انرژی لازم برای رسیدن به یک هدف (مثلا قبولی در کنکور) باید انگیزه ی قوی داشته باشید. انگیزه هم وقتی قوی می شود که درونی و خودجوش باشد نه بیرونی و با زور! یعنی اینکه شما معتقد به ادامه تحصیل وداشتن زمینه ی شغلی مناسب باشید ،نسبت به مطالعه ، سطح سواد ، موقعیت اجتماعی و... احساس نیازکنید، از خواندن مطالب مورد علاقه ی خود لذت ببرید و نسبت به عملکرد خود احساس رضایت داشته باشید. نه اینکه به خاطر ترس از حرف دروهمسایه و فامیل ، به خاطر اینکه پدرو مادرم ازمن خواستند و چنین انتظاری دارند، درس بخوانید ، این دلایل شاید برای ایجاد انگیزه خوب باشند ولی برای پایدار نگه داشتن انگیزه به دلایل و عوامل درونی نیازمندیم. (مثل کسانی که دائم می گویند:"خوب ، این همه لیسانس بیکار، اصلا" واسه چی آدم باید درس بخونه؟!" خوب چنین کسی ، هیچ اعتقادی به ذات ادامه تحصیل ندارد ، تنها هدفش شغل بوده ، که آنهم به خاطر دیدن چند تجربه ی اتفاقی ، به سرعت زیر سوال رفته، پس نمی توان از این شخص انتظار انگیزه ی بالا برای درس خواندن و قبولی داشته باشیم ، مگر اینکه نگرش و دید خود را نسبت به مسائل تغییر دهد).
    منبع: وب سایت تیبان

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

چرا بعضي از دانشجويان انگيزه اي براي درس خواندن ندارند ولي نسبت اينكه ادامه تحصيل بدهند علاقه زيادي دارند؟

اين سوال مى تواند چندين جواب داشته باشد: 1- اولين و اساسى ترين جواب اين است كه در كشور ما درس براى درس خوانده و تحصيل نمى شود بلكه براى رسيدن به اهداف ديگر به سراغ درس مى رويم مانند اشتغال و كسب درآمد و جايگاه اجتماعى و لذا چون خود دانش اندوزى و افزايش معرفت هدف نيست به مطالعه اهميت داده نمى شود ولى در پى ادامه دانشجويى هستند. در حاليكه بايد درس را براى درس و كسب فهم و دانش خواند. 2 ج دومين عامل اساسى در ادامه يافتن اين نوع تحصيل، انحراف در انگيزه ى دانش جويان است و لذا نشاط و شادابى درسى را از كف مى دهند. 3- گمان مى رود يكى ديگر از عوامل شيوه ى درس خواندن مى باشد. چون با شيوه درس خواندن آشنا نيستيم از مطالعه زود خسته شده و به ميزانى كه نمره قبولى دريافت شود درس خوانده مى شود. 4- شيوه برخورد جامعه با تحصيل كنندگان نيز از جمله ى عوامل است چون جامعه به مدرك نگاه مى كند و با توانمندى علمى كارى ندارد وقتى اين نگاه وجود داشته باشد و درس خوان و درس نخوان يكى باشند و امتيازى در بين نباشد انگيزه اى براى درس و تلاش علمى باقى نمى ماند در واقع مدرك هدف و عامل موثر است كه همه از آن برخوردارند. البته عوامل ديگرى نيز وجود دارد كه اصلى ترين آنها همين امور هستند.

rahtousheh.com

علت کاهش انگیزه آقایان برای درس خواندن
    http://www.tebyan.net/index.aspx?pid...78&forumID=957

انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارم
    http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazin...=6909&id=83280

درس میخوانیم که کار کنیم یا...؟
    http://bozbozi.blogspot.com/2007/02/blog-post_06.html

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

بسیاری فکر می کنند که ادامه تحصیل به هر شکل ممکن برای آنها مطلوب است من در این نوشتار این موضوع را به بوته نقد می گذارم و معتقدم که انگیزه ادامه تحصیل در بین دانشجویان دانشگاه های ایران در رشته حسابداری از چند موضوع ناشی می شود اول اینکه وقتی از بسیاری از دانشجویان پسر سوال می شود چرا می خواهید در مقطع فوق لیسانس ادامع تحصیل دهید، جواب آنها این است که نگرانی از رفتن به سربازی آنها را وادار به ادامه تحصیل نموده است من می خواهم بگویم که اگر چنین کسانی با توجه به سایر موقعیتهای زندگی خود این گزینه را انتخاب نمایند منافع آتی خود را به شکل ادامه تحصیل به هزینه تبدیل می کنند زیرا موفقیت آنها در تلاش در جای دیگری بوده است و آنها واقعیات دیگر را نادیده گرفته اند دانشجوی کارشناسی ارشد حداقل دو سال را صرف مطالعه منابع آموزشی می کند در این مدت بسیاری از موقعیتهای شغلی را از دست می دهد و فکر می کند در آینده با مدرک خود به موقعیتهای بهتری دست می یابد اما خیلی از اوقات این خیال خامی است که تنها گذشت زمان دانشجو را به این نتیجه می رساند که ای کاش این زمان را هدر نمی دادم

بسیاری از دانجویان کارشناسی ارشد تا ترمهای آخر اصلا نمی دانند برای چه درس می خوانند و با نزدیکی به زمان پایان نامه خود به این فکر می افتند که چگونه در ارسرع وقت و با کمترین زمان ممکن آن را گذارنده و موفق به اخذ مدرک شوند من با خیلی از دانشجویان ارشد برخورد کردم که از من می پرسند چه موضوعی را برای پایان نامه برگزینند وقتی از آنها می پرسم به چه شاخه ای علاقه مندی به من می گویند هر چه شما بگویید! هر چه راحت تر بهتر! تازه این اول مشکلات این طرز تفکر است زیرا آنها باید باز به سربازی بروند و باز پس از آن به فکر یافتن شغل باشند

دومین طیف از دانشجویان کسانی هستند که به موقعیت اجتماعی و پرستیژ مدارک عالیه می اندیشند آنها خیلی لذت می برند وقتی از آنها پرسیده می شود لیسانس می خوانی یا فوق لیسانس؟ با افتخار سر خود را بلند می کنند و با تحکم می گویند فوق لیسانس از فلان دانشگاه کذایی از این رو اصولا آنها تنها به اخذ مدرک می اندیشند و در این راستا اگر توانسند خود را در محیط آموزشی تعالی دهند(به عنوان طفیلی ) چه بهتر اما افسوس که باید عرض کنم این چنین طیفی اگر از حمایتهای معنوی و غیبی دیگران برخوردار نباشند حتی موفق به یافتن شغل مناسبی هم برای خود نمی شوند این حالات بسیاری اوقات برای من پیش آمده و فکر می کنم اگر کسی منکر این واقعیت شود که به هر صورت ممکن پرستیژ اجتماعی بخشی از اهداف دانشجویان را تشکیل می دهد بی انصافی کرده است

علی فکری

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

دانش آموزان انگیزه درس خواندن ندارند
    دانش آموزان انگیزه درس خواندن ندارند
    روش هاي ايجاد انگيزه و ترغيب به درس خواندن
    روش هاي ايجاد انگيزه و ترغيب به درس خواندن
    چگونه در دانش آموزان انگيزه تحصيلي ايجاد كنيم؟
    چگونه در دانش آموزان انگيزه تحصيلي ايجاد كنيم؟
    کاهش تمایل پسران برای گذراندن دوره پیش دانشگاهی
    کاهش تمایل پسران برای گذراندن دوره پیش دانشگاهی

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت