يـادداشـت مـهمـان/دکتر‌ هاله دادگستر/متخصص پزشکي ورزشي/عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران
7 نکته کاربردي درباره ورزش در دوران بارداري

براي انجام ورزش در دوران بارداري، توجه به توصيه‌هاي کلي زير، به‌خصوص در 3 ماهه آخر حاملگي الزامي است:....


1. بهترين زمان براي انجام ورزش صبح‌هاست تا آمادگي جسمي و رواني كافي براي انجام کارهاي روزانه داشته باشيد.

2. انجام ورزش‌هايي مانند پياده‌روي در شرايط بدون استرس و در دماي معتدل تا زمان زايمان توصيه مي‌شود. براي پيشگيري از عدم تعادل و لغزش نيز کفش‌هاي مناسب با پاشنه کوتاه بپوشيد.

3. شنا کردن براي مادران باردار حتي تا ماه‌هاي آخر بارداري مفيد است. به اين دليل که در آب احساس بي‌وزني مي‌کنند و مي‌توانند مدت بيشتري حركت‌هاي ورزشي را داخل آب انجام دهند بنابراين احساس مطلوب‌تري دارند. البته توجه به دماي آب و پيشگيري از احساس گرما يا سرماي بيش‌ازحد ضروري است. تاکيد مي‌شود يك نفر همراه خانم باردار باشد تا بتواند در موارد اضطراري مانند انقباض عضلاني و... به وي کمک کند. البته ورزش شنا در ماه آخر بارداري به دليل احتمال انتقال عفونت توصيه نمي‌شود.

4. استفاده از دوچرخه ثابت نيز از فعاليت‌هايي است که به دليل عدم وزن‌گذاري تا ماه‌هاي آخر بارداري قابل انجام است.

5. تمرين‌هاي تقويتي و کششي عضلات به هيچ‌وجه نبايد با شدت زياد انجام شود زيرا نه‌تنها مفيد نيست، بلکه مي‌تواند باعث آسيب هم بشود. بعد از انجام هر يک از تمرين‌ها بايد مدت زمان کافي استراحت كنيد.

6. در صورت بروز علايمي مانند درد، انقباضات رحمي، خونريزي واژينال، سرگيجه، تنگي نفس، تپش قلب، تهوع و استفراغ، کاهش بينايي و بي‌حسي در اندام‌ها سريعا ورزش را قطع کنيد.

7. يکي از موارد مهمي که حين ورزش بايد به آن توجه کنيد، جلوگيري از‌ هايپرترمي (افزايش دماي مرکزي بدن) است که باعث ايجاد صدمه‌هاي جبران‌ناپذيري در بدن جنين به‌خصوص در ماه‌هاي اول بارداري مي‌شود.

هفته نامه سلامت