هفت نکته زیبا در زندگی یک خانم باردار
دکتر نازیلا کرمی [ متخصص زنان و زایمان ]

بارداري دوره‌اي است كه در آن هم حس خوشحالي داريد هم نگراني. بدن و شيوه زندگي شما همزمان تغيير مي‌كند اما ميان تمامي اين تحولات، چيزهايي هم هست كه بسيار دوست‌داشتني‌اند و هر خانم بارداري شايد بعد از فارغ‌ شدن دلتنگ آنها شود.

1) حركت جنين در رحم در 3 ماهه دوم بارداري:
تقريبا در ماه پنجم مادران متوجه حركت جنين در شكمشان مي‌شوند. اين لحظات فوق‌العاده شيرين و دوست‌داشتني است. تقسيم لذت اين لحظات با همسر و دعوت از او براي آنكه با دست‌ گذاشتن روي شكم، او هم بتواند اين حركات را حس كند بسيار عالي است.

2) جلب توجه ديگران:
وقتي بارداريد بيشتر در چشم هستيد همه مراقب شما هستند و هواي شما را دارند. در مترو بلند مي‌شوند تا بنشينيد، همسرتان هر چه بخواهيد فراهم مي‌كند و مادرتان مداوم با شما تماس مي‌گيرد تا كم و كسري نداشته باشيد. صبحانه را در رختخواب مي‌خوريد و همه در انجام كارهاي خانه به شما كمك مي‌كنند تا مبادا دست به سياه و سفيد بزنيد.

3) دكوربندي اتاق نوزادخانم‌هاي باردار :
عاشق درست كردن اتاق براي فرزندي هستند كه به زودي به جمعشان خواهد پيوست. مجلات كودك مي‌خرند تا ببينند چه رنگي براي اتاق كودكشان مناسب‌تر است؟ چه مدل تختي بايد بخرند و چه عروسك‌هايي زيباتر به چشم مي‌آيد؟

4) «به جاي دو نفر» غذا خوردن:
در دوران بارداري هيچ‌كس به شما نمي‌گويد چرا غذا مي‌خوري يا چرا زياد خوردي! اين تنها دوره‌اي است كه بدون عذاب‌وجدان و با اين توجيه كه ويار داريد هر چه مي‌خواهيد مي‌خوريد... اما مراقب باشيد و فكر اضافه وزن بعد از زايمان را هم بكنيد. طي يك دوره بارداري نرمال بايد حدود 10 تا 12 كيلو وزن اضافه كنيد.

5) انتخاب يك شيوه زندگي صحيح :
اكثر زنان در دوران بارداري سيگار را ترك مي‌كنند، الكل و موادغذايي مضر نمي‌خورند و به بهداشت خود بيشتر توجه مي‌كنند. شنا، ورزش موردعلاقه زنان باردار است كه حين انجام آن احساس سبكي مي‌كنند.

6) روياهاي زيبا ديدن :
به دليل مسايل هورموني در دوران بارداري خانم‌ها بيشتر خواب مي‌بينند. باردار بودن تخيل را بارور مي‌كند و نياز به خواب بيشتر كمك‌كننده است. سعي نكنيد اين خواب‌ها را تعبير كنيد بلكه تنها از آنها و به يادآوريشان لذت ببريد.

7) صرف وقت براي خود:
خانم‌ها در دوران بارداري وقت زيادي دارند كه به خود برسند. مرخصي زايمان دارند و معمولا اطرافيان در انجام كارهاي روزمره به آنها كمك مي‌كنند. فرصت كافي دارند كه استراحت كنند و به كارهاي موردعلاقه‌شان بپردازند. خلاصه از اين چند ماه لذت ببرند!
منبع:parents

doctorkaramy.ir